Hat hónapnyi kemény munka után a GNOME projekt büszkén mutatja be a 43-as verziót. Ez a legújabb GNOME-kiadás minden téren fejlesztéseket tartalmaz, kezdve az új gyorsbeállítások menüjétől, az újratervezett Fájlok alkalmazáson át a hardveres biztonsági integrációig. A GNOME 43 folytatja a GNOME-alkalmazások GTK 3-ról GTK 4-re történő átállásának folyamatát, és számos más kisebb fejlesztést is tartalmaz. A GNOME 43 kódneve "Guadalajara", a GUADEC 2022 szervezői által végzett munka elismeréseként.
Gyorsbeállítások
A GNOME 43 egy újratervezett rendszerállapot menüvel érkezik, amely lehetővé teszi a gyakran használt beállítások gyors módosítását. Azok a beállítások, amelyekhez korábban a menükben kellett kutakodni, mostantól egy gombnyomással módosíthatók. Az új kialakításnak köszönhetően a beállítások állapota is könnyen áttekinthetővé válik egy pillantással.
Amellett, hogy a meglévő beállítások használata egyszerűbbé vált, az új beállítási menü néhány figyelemre méltó új funkciót is tartalmaz:
Először szerepel a menüben a felhasználói felület stílusának beállítása, amely lehetővé teszi a világos és sötét stílusok közötti váltást. Ez a beállítás korábban csak a Beállítások alkalmazásból volt elérhető.
Egy új képernyőkép gomb is szerepel, amely kiegészíti a GNOME 42-ben bevezetett beépített képernyőkép funkciót.
Több hangeszköz jelenléte esetén mostantól lehetőség van a menüből váltani közöttük, így nem kell a Beállítások alkalmazásban kutakodni.
Ha a VPN ki van kapcsolva, a VPN gomb megnyomásával az utoljára használt hálózathoz csatlakozik.
Az új rendszerállapot menü ugyanazokat a funkciókat kínálja, mint a korábbi kialakítás, beleértve a GNOME hálózati funkcióinak, például a Bluetooth és az USB-csatlakozók, valamint a Wi-Fi hotspotok vezérlésének lehetőségét.
A GNOME projekt bejelentette a GNOME 44 asztali környezet kiadását és általános elérhetőségét, amely egy jelentős frissítés, és hozza a GTK4-es Epihaphy-t, a Wireguard támogatást, a Gyorsbeállítások funkció és a Beállítások is számos fejlesztést kapott.
Az Archívumkezelő GNOME alkalmazás (file-roller), és a ZIP fájlok kibontására - meglátásom szerint, tesztelésem alapján - a 7z alkalmazást használja, amely a p7zip-full csomag része. Nincs is az alkalmazással gond, csak az, ha egy Windows vagy macOS rendszeren tömörített ZIP fájl tartalmát bontom ki, akkor ebbe bizony beletörik a bicskája.