A Fedora Linux 41 a legújabb Linux kernel 6.11-el érkezik, és a GNOME 47 asztali környezettel kiegészítve kínál teljes mértékben Wayland-alapú felhasználói élményt, mivel az X11 munkamenet már nem érhető el a zászlóshajónak számító Fedora Workstation kiadásban. Ezen felül, a Fedora Workstation támogatja az NVIDIA illesztőprogramok telepítését Secure Boot (Biztonságos rendszerindítás) mellett a GNOME Szoftver alkalmazáson keresztül. „Korábban az NVIDIA illesztőprogram telepítését eltávolították a GNOME Szoftverből, mivel nem támogatta a Secure Boot-ot, amely alapértelmezésben egyre több laptopon be van kapcsolva. Ez a változás visszahozza ezt az opciót a Fedora Workstation felhasználói számára, és relevánssá teszi a Fedora Linuxot a játék és a CUDA, valamint az AI és LLVM munkaterhelésekhez” – nyilatkozta a Fedora Project.
Új asztali környezetek és kiadások
A Fedora Linux 41 további kiadásai a legújabb:
- Fedora Workstation (GNOME 47)
- KDE Plasma 6.2 asztali környezettel (Fedora KDE Spin),
- Xfce 4.18-cal (Fedora Xfce Spin),
- LXQt 2.0-val (Fedora LXQt Spin),
- Cinnamon 6.2.9-cel (Fedora Cinnamon Spin),
- MATE 1.28.2-vel (Fedora MATE/Compiz Spin) és
- Budgie 10.9.2-vel (Fedora Budgie Spin)
érhetők el. Az új kiadás részeként megjelent egy új Fedora MiracleWM változat is, amely a feljövőben lévő Miracle-WM csempéző ablakkezelőt tartalmazza. A Miracle-WM kiadás Wayland támogatással érkezik, és alacsonyabb teljesítményű ARM, valamint x86 eszközökön is kiváló élményt nyújt.
Új csomagkezelés és teljesítményjavítások
A Fedora Linux 41 az első kiadás, amely a DNF5 csomagkezelőt használja, amely gyorsabb és fejlettebb csomagkezelési élményt kínál. A DNF5 előnyei közé tartozik, hogy Python nélkül is teljes mértékben működő csomagkezelő, kisebb telepítési mérettel és jelentősen gyorsabb működéssel a legtöbb felhasználási esetben. Emellett egységesíti a szoftverkezelési folyamatokat és optimalizálja a letöltési metaadatokat. A DNF5 a képmódú (image mode) Fedora felhasználói élményét is fejleszti, az ismert DNF parancsokat biztosítva kliensoldalon és konténerkép-építés során, ahol az rpm-ostree-vel együtt van jelen. Emellett lehetővé teszi a reprodukálható csomagépítéseket, és az alapértelmezett energiagazdálkodási daemonként a „tuned” szolgáltatást használja a Fedora Workstation, KDE Plasma és Budgie kiadásokban.
Biztonsági és teljesítménynövelő funkciók
A Fedora Linux 41 a biztonság fokozása érdekében engedélyezi a systemd szolgáltatás-edzés funkcióit az alapértelmezett rendszer szolgáltatásoknál, gyorsítja a GnuTLS megvalósítást a Kernel TLS (KTLS) segítségével, támogatja az AMD felhasználók számára a ROCm 6.2-t, és bekapcsolja a bootupd szolgáltatást a Fedora Atomic Desktopok és Fedora IoT kiadások számára. További változtatások közé tartozik az új parancssori eszköz, a fedora-repoquery, amely lehetővé teszi a Fedora Linux, EPEL, eln és CentOS Stream csomagtárolók lekérdezését. Emellett a kiadás támogatja az önkódoló meghajtókat a Fedora telepítőben, az Intel IPU6 kamerákat, és szétválasztja a /usr/bin/dtrace-t a systemtap-sdt-devel csomagtól, hogy optimalizálja a build-rootokat.
MIPI kamerák és PipeWire támogatás a Firefoxban
A legújabb laptopok MIPI kamerákkal érkeznek, amelyek speciális támogatást igényelnek az operációs rendszertől. Az Intel IPU6 csatlakoztatott MIPI kamerákhoz most teljes körű támogatás érhető el, és a PipeWire támogatással ellátott Firefox alapértelmezetten engedélyezett videofunkciókat kínál, amely a kamerákhoz szükséges. Emellett a GNOME felső sávjában egyértelmű jelzést is láthat a kamera használatakor.
Biztonságos Boot és Nvidia illesztőprogram támogatása
A Secure Boot engedélyezett rendszerek számára, amelyek igénylik a tulajdonosi Nvidia illesztőprogramot, mostantól elérhető az egyszerű telepítés GNOME Software segítségével. A telepítés során a rendszer automatikusan létrehoz egy „Machine Owner Key”-t, amelyet a felhasználók manuálisan engedélyezhetnek a Secure Boot használatához.
Lemezkép-alapú üzemmód és a bootc eszköz
A Fedora lemezkép-alapú verzióihoz (például Atomic Desktops, CoreOS és Fedora IoT) bevezettek egy új eszközt, a „bootc”-t, amely az rpm-ostree-t váltja fel, lehetővé téve a konténeralapú telepítési minták alkalmazását a Fedora egyedi testreszabásához. Az rpm-ostree-ről a bootc-re történő váltás egyszerűen elvégezhető, például Fedora IoT esetén az alábbi paranccsal:
sudo bootc switch quay.io/fedora/fedora-iot
További újdonság a mobil eszközökhöz készített Fedora Spin, amely a KDE Plasma Mobile változatot tartalmazza, így telefonok, táblagépek és 2 az 1-ben laptopok felhasználói számára is elérhető a Fedora Linux.
Friss szoftverkörnyezet
A Fedora Linux 41 a legújabb alapértelmezett szoftverkiválasztással érkezik, amely magában foglalja a frissített GNU eszközkészletet, beleértve a GCC 14-et, a GNU Binutils 2.42-t, a GNU C Library 2.40-et és a GDB 14-et, valamint egyéb technológiákat, mint az RPM 4.20, Python 3.13, Go 1.23, LLVM 19, Perl 5.40 és Node.js 22. A Fedora Linux 41 már letölthető a hivatalos weboldalról amd64 és arm64 platformokra. Azok, akik jelenleg Fedora Linux 40-et használnak, frissíthetnek a DNF rendszerfrissítéssel (DNF system-upgrade) vagy a GNOME Szoftver segítségével a Fedora Workstation kiadásban. További részletek elérhetők a kiadási közlemény oldalán.
Hozzászólások
Virtuális gépen (UTM egy
Beküldte zoli62 -
Értékelés:
Virtuális gépen (UTM egy Macen) a frissítés után bootolhatatlanná vált a rendszer, egy külső USB lemezen viszont minden gond nélkül tudtam frissíteni parancssorban a telepített Fedora 40-et.