Nyáron robbant a hír, hogy csak ügyfeleknek adja ki az Enterprise Linux forráskódját a RedHat. A Red Hat weboldalán megjelent bejelentés értelmében a CentOS Stream lett az egyetlen tároló a Red Hat Enterprise Linux-hoz (RHEL) kapcsolódó nyilvános forráskód kiadásokhoz. Ezt a CentOS Streamre való fókuszálással magyarázták, hogy ez legyen az üzleti Linux-innováció gerince. A változás nem érintette a CentOS Projektet és a CentOS SIG-kat, és a RHEL forráskódok továbbra is elérhetőek maradnak a Red Hat ügyfélportálon - az előfizetők számára. Persze ez azt is jelentette, hogy a CentOS Linux 8 hamarabb elérte az életciklusa végét, és ezzel egyszersmint nem marad tovább a szegény ember enterprise linux-sza. Erre számos Enterprise Linux indult el, amely a CentOS átpozicionálása által keletkezett űrt kívánta betölteni. De azzal, hogy a RedHat lényegében elvágja a forráskód elérhetőségét a RedHat munkájából építkező egyéb Enterprise Linux-októl, egyrészt ellehetetleníti az Oracle Enterprise Linux, az AlmaLinux, a Rocky Linux és további Enterprise Linux verziók kiadását. Az alternatív Enterprise Linux-ok készítése, ezzel lehet, hogy nem lesz megvalósítható teljes bináris, vagy ahogy hivatkoznak rá: hiba szintig megegyező kiadások készítése. Gazdasági szempontból igazat is lehet adni a RedHat-nak, mert ezzel a lépéssel talán többen vesznek támogatást a RedHat-tól. Viszont jóval több saját munkára sarkalja a Enterprise Linux klónok kiadóit. Emellett a klón Enterprise Linux-ok ingyenes elérhetőek voltak, és bár a RedHat-nak is volt fejlesztésre ingyenesen használható ajánlata, de azt csak fejlesztésre volt szabad használni. A Red Hat Enterprise Linux ingyenes előfizetése fejlesztők számára csak egyéni fejlesztők számára érhető el, és nem szervezetek vagy csapatok számára érhető el. Kizárólag személyes szerverekhez, otthoni laborokhoz és kis nyílt forráskódú közösségekhez lett tervezve. Az biztos, hogy az elmúlt évek mozgásai, azt erősítenék, hogy a CentOS helyett inkább RedHat Enterprise Linux legyen a használt rendszer, a klón Enterprise Linux rendszerek helyett, meg inkább a RHEL. Kérdés, továbbá az is, hogy a forráskód visszatartása, miképpen összeegyeztethető a GPL-lel, vagy csak a saját nem GPL-es kódra vonatkozik? Milyen szinten kell biztosítania a RedHat-nak, hogy a farvízén evickélő olykor igen tőkeerős cégek, mint például az Oracle, az RedHat munkásságából szerezzen további pénzt? Vagy legyen valami megosztás, RedHat felé irányuló támogatás (a jelenlegi előfizetési díjnál olcsóbban), amelyet a klón Enterprise Linux készítő vállalatok és alapítványok készítenek? A RedHat - mint vállalat - nyilván a nagyobb profitban érdekelt, amelynek betudhatóak az utóbbi időszak a lépései is. Ugyanakkor jó kérdés, hogy mennyire finanszírozható a szabad szoftveres modell, vagy egy cég a beletett hatalmas erőforrásokért cserébe a lehető legszélesebb körű biztos bevételt szeretne.
Ekkor a a SUSE próbált ebbe az irányba nyitni. Megoldása: a Liberty Linux felé terelné a SUSE a csalódott Enterprise Linux felhasználókat. A SUSE több mint 10 millió dollárt tervezett befektetni egy RHEL fork fejlesztésébe, és azt tervezik, hogy ez a folyamat több éven keresztül zajlik majd. A Linux és az Open Source közösség bevonása és együttműködése kiemelkedő fontosságú lesz a sikerhez. A SUSE azonban hangsúlyozta, hogy az leágazás nem jelenti azt, hogy felhagynak a már meglévő SUSE Enterprise Linux és openSUSE disztribúciók fejlesztésével és karbantartásával. Ezek a disztribúciók továbbra is aktív és támogatott projektek maradnak, és a SUSE elkötelezett az ügyfelek és a közösség szolgálatában. Ezek a célok a Liberty Linux termékben öltöttek már testet, amelyet a közösséggel együttműködésben készít majd a SUSE. A bevezetett SUSE Liberty Linux-ot azon ügyfeleik számára készítik, akiknek szükségük van a CentOS és a RHEL támogatására.
Azonban itt nem álltak meg, és olyan dolog történt, amire senki nem számított: Kiásták a csatabárdot: a SUSE, az Oracle és a CIQ szövetséget kötött a Red Hat ellen. Aki tehát azt gondolta, hogy a Red Hat forráskód-zárlatát követően a SUSE csak elágaztatja a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) forráskódját és fenntart egy RHEL-kompatibilis disztribúciót, amely mindenféle korlátozás nélkül elérhető lesz - az tévedett. A SUSE ennél tovább is ment:
A SUSE bejelentette, hogy szövetséget kötött az Enterprise Linux tér két másik jelentős szereplőjével, hogy valami nagyon érdekes dolgot kínáljanak.
A három szervezet: A SUSE, az Oracle és a CIQ egy új, együttműködő kereskedelmi szövetséget hozott létre, amelynek célja, hogy egy olyan alternatív Enterprise Linux-forrást biztosítson, amely globálisan, korlátozások nélkül elérhető lenne.
Ennek a kezdeményezésnek a neve: Open Enterprise Linux Associate
Az „Open Enterprise Linux Association”, röviden OpenELA nevű szervezetnek elég konkrét céljai vannak.
Az elsődleges cél az, hogy teljesen átlátható legyen azáltal, hogy forrásokat, eszközöket és eszközöket hoz létre, illetve biztosít minden tag és munkatárs számára. Egyszerűen fogalmazva, az OpenELA egy teljesen nyílt forráskódú Enterprise Linux alapot fog biztosítani, amelyet bármely fejlesztő felhasználhat saját disztribúciójának elkészítéséhez.
A Red Hat forráskód-zárolása azt jelentette, hogy a RHEL-hez való hozzáférést egy előfizetési fal mögött helyezik. Ha jól csinálják, az OpenELA munkája azonban megbízható bázist teremthet, amelynek felhasználásával számos új RHEL-alternatíva indulhat. Az indulást már kitűzték, és az idei évben az OpenELA elkezdi biztosítani a szükséges forrásokat a RHEL-lel való későbbi kompatibilitáshoz.
A munka már el is keződött, az OpenELA bejelentette az Enterprise Linux forráskódának nyilvános kiadását, együtt fontos műszaki és irányítási mérföldkövekkel. Az OpenELA egy kereskedelmi szövetség, amelyet az eredetileg a CIQ, az Oracle és a SUSE által alapított nyílt forráskódú Enterprise Linux disztribúciófejlesztők hoztak létre. Célja, hogy ösztönözze a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) -lel kompatibilis disztribúciók fejlesztését és együttműködését, azáltal, hogy nyílt és ingyenes Enterprise Linux (EL) forráskódot biztosít.
A forráskód elérhető és az OpenELA alapító szponzorai közösségi alapot építettek, és a legfontosabb erőfeszítés a kód alapjának létrehozása volt. Az OpenELA be is jelentette, hogy most már elérhető a forráskód minden csomaghoz (ez 3000 programkód-tárolót jelent) , amelyek szükségesek egy Enterprise Linux operációs rendszer leszármazottjának létrehozásához. Kezdetben az EL8 és az EL9 kerülnek előtérbe, az EL7-hez szükséges csomagok pedig hamarosan elérhetőek lesznek. A projekt elkötelezett amellett, hogy az EL források továbbra is elérhetőek maradjanak a közösség számára határozatlan ideig.
A programkód-tárolók elérhetőek a GitHub-on. Dokumentáció és további hasznos információk találhatók a www.OpenELA.org weboldalon.
A jogi entitás bejegyzése is befejeződött. Az OpenELA Delaware-ben bejegyezett nonprofitként, tehát nem részvénytársaságként alakult meg. Kizárólag azzal a céllal, hogy adóügyi szempontból üzleti szövetséget képvisel, és (501(c)(6)) típusú nonprofit szervezetként működjön. A vállalat fórumot biztosít az érdekelt felek számára, akik támogatják a nyílt forráskódú vállalati Linux disztribúciók fejlesztésének céljait és érdekeit. Noha az üzleti élet népszerűsítésére szervezkednek, nem termelnek profitot, nem fizetnek részvényeket vagy osztalékot. Ez nonprofit szervezeteknek minősíti őket, mentesülve a jövedelemadó megfizetése alól. Az OpenELA kérelmezi az Egyesült Államok Belügyminisztériumától az adómentes státusz megszerzését 501(c)(6) alapján. Ami az irányítás módját illeti, kezdetben az igazgatótanácsban egyenlő arányban képviseltetik magukat az alapító szervezetek, azaz a SUSE, az Oracle és a CIQ. Az igazgatótanács mind vállalati, mind közösségi tagokból áll majd. Az alapító cégek a jogi személyt alapvető eszközként tekintik, hogy pozitív hatást gyakoroljanak a nyílt forráskódú erőfeszítésekre, az erőfeszítések értékeinek összehangolásával és megfelelő kapcsolattartással a nyílt forráskódú közösséggel.
Az OpenELA befejezte Műszaki Irányítási Bizottságának (TSC) megalapítását is. A TSC kulcsfontosságú szerepet játszik az OpenELA irányításában és döntéshozatali folyamatában, felügyeli a projekt technikai aspektusait és irányítja fejlesztését és folyamatos karbantartását. A TSC kezdetben a megalapító cégek tapasztalt szakembereiből áll, akik adminisztrálják a legmagasabb szintű OpenELA git szervezetekhez való hozzáférést. A TSC tagsága várhatóan idővel alakul. A TSC kulcsfontosságú az OpenELA technikai víziójában, mivel képviseli a közösség érdekeit, elősegíti a közös munkát, és segít biztosítani a kód és a közösség biztonságát, valamint környezetet biztosít a kód folyamatos hozzáférhetőségéhez és karbantartásához.
További információk az OpenELA TSC jelenlegi tagjairól és szerepeikről itt találhatók: https://www.github.com/openela/governance/blob/main/TSC/Members.md
Jelenlegi tagok:
- Rich Adams
- Alex Burmashev
- Alan Clark
- Brian Clemens
- Mustafa Gezen
- Taylor Goodwill
- Neil Hanlon
- Gregory Kurtzer
- Jeff Mahoney
- Greg Marsden
- Dirk Müller
- Lőrinc Pató
Az OpenELA továbbra is aktívan várják más szervezetek és a közösség tagjainak csatlakozását és hozzájárulását. Ha érdekli a kezdeményezés, látogasson el a szervezet formálódó honlapjára.
A vállalkozással kapcsolatos további részletekért a hivatalos közleményt olvashatja.