A Red Hat bejelentése után, hogy korlátozza a nyilvános tárolókhoz való hozzáférést, és megnehezíti, ellehetetleníti az AlmaLinuxOS vagy a Rocky Linux közösségi disztribúciók, illetve az Oracle Enterprise Linux terjesztések elkészültét. A bejelentés értelmében a CentOS Stream lesz az egyetlen tároló a Red Hat Enterprise Linuxhoz (RHEL) kapcsolódó nyilvános forráskód kiadásokhoz, ezzel fókuszálva a CentOS Streamre mint az üzleti Linux-innováció gerincére. A változás nem érinti a CentOS Projektet és a CentOS SIG-kat, és a RHEL forráskódok továbbra is elérhetőek maradnak a Red Hat ügyfélportálon - az előfizetők számára. Válaszul a SUSE bejelentette, hogy tervez egy ingyenes alternatívát kínálni a RHEL és a CentOS felhasználóinak, és a Liberty Linux felé terelné a SUSE a csalódott Enterprise Linux felhasználókat. Bár elmondásuk szerint a a Red Hat elkötelezettsége a nyílt forráskód mellett vitathatatlan, jelent meg már írás a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) üzleti modell GPL-problémáinak átfogó elemzésére.
Az elemzés szerint a RHEL üzleti modelljét a következőképpen lehet a legtömörebben és legtömörebben leírni: „ha a GPL szerinti jogaiddal élsz, a pénzed itt nem ér semmit”. Konkrétan, az IBM Red Hat a RHEL másolatát kínálja ügyfeleinek, és minden egyes példányhoz támogatási és automatikus frissítési előfizetési szerződés tartozik. Értelmezésünk szerint ez a szerződés egyértelműen kimondja, hogy a feltételek nem kívánnak ellentmondani a szoftver másolásához, módosításához, újraelosztásához és/vagy újratelepítéséhez való jognak, ahányszor és ahány helyre csak akarja az ügyfél(külső hivatkozás) (lásd az 1.4. §-t). Emellett azonban a szerződés azt is jelzi, hogy ha az ügyfél ilyen tevékenységet folytat, a Red Hat fenntartja a jogot, hogy felmondja a szerződést, és nem köt további szerződéseket az ügyféllel a támogatási és frissítési szolgáltatásokra vonatkozóan. Lényegében a Red Hat arra kötelezi ügyfeleit, hogy válasszanak
- a szoftver szabadsága és jogai, valamint
- a Red Hat ügyfélként való megmaradása között.
Azzal, hogy a RedHat lényegében elvágja a forráskód elérhetőségét a RedHat munkájából építkező egyéb Enterprise Linux-októl, egyrészt ellehetetleníti az Oracle Enterprise Linux, az AlmaLinux, a Rocky Linux és további Enterprise Linux verziók kiadását. Az alternatív Enterprise Linux-ok készítése, ezzel lehet, hogy nem lesz megvalósítható teljes bináris, vagy ahogy hivatkoznak rá: hiba szintig megegyező kiadások készítése. Gazdasági szempontból igazat is lehet adni a RedHat-nak, mert ezzel a lépéssel talán többen vesznek támogatást a RedHat-tól. Viszont jóval több saját munkára sarkalja a Enterprise Linux klónok kiadóit. Emellett a klón Enterprise Linux-ok ingyenes elérhetőek voltak, és bár a RedHat-nak is volt fejlesztésre ingyenesen használható ajánlata, de azt csak fejlesztésre volt szabad használni. A Red Hat Enterprise Linux ingyenes előfizetése fejlesztők számára csak egyéni fejlesztők számára érhető el, és nem szervezetek vagy csapatok számára érhető el. Kizárólag személyes szerverekhez, otthoni laborokhoz és kis nyílt forráskódú közösségekhez lett tervezve és az új CentOS verzió is, a CentOS Linux 8 elérte az életciklusa végét. Ezzel a lépéssel az IBM célja az volt, hogy a CentOS-t egy fejlesztői csatornává alakítsa és a RedHat felé terelje a stabilitásra vágyó Enterprise Linux felhasználókat, akik inkább preferálták az Oracle Enterprise Linux-ot, vagy a további Enterprise Linux származékokat, mint amilyen az Alma vagy a Rocky Linux is. Az biztos, hogy az elmúlt évek mozgásai, azt erősítenék, hogy a CentOS helyett inkább RedHat Enterprise Linux legyen a használt rendszer, a klón Enterprise Linux rendszerek helyett, meg inkább a RHEL. Kérdés, továbbá az is, hogy a forráskód visszatartása, miképpen összeegyeztethető a GPL-lel, vagy csak a saját nem GPL-es kódra vonatkozik? Milyen szinten kell biztosítania a RedHat-nak, hogy a farvízén evickélő olykor igen tőkeerős cégek, mint például az Oracle, az RedHat munkásságából szerezzen további pénzt? Vagy legyen valami megosztás, RedHat felé irányuló támogatás (a jelenlegi előfizetési díjnál olcsóbban), amelyet a klón Enterprise Linux készítő vállalatok és alapítványok készítenek? A RedHat - mint vállalat - nyilván a nagyobb profitban érdekelt, amelynek betudhatóak az utóbbi időszak a lépései is. Ugyanakkor jó kérdés, hogy mennyire finanszírozható a szabad szoftveres modell, vagy egy cég a beletett hatalmas erőforrásokért cserébe a lehető legszélesebb körű biztos bevételt szeretne. Amikor az IBM megvette a RedHat-et, sejteni lehetett, hogy a nagy kék a saját és részvényeseinek érdekeit szem előtt tartva, próbálja majd aprópénzre váltani a befektetett pénzt. Persze lehet a többség nem gondolta volna, hogy ilyen irányt vesznek a történések.
A SUSE azonban most másik utat választott - ha másért nem, hogy borsot törjön riválisa orra alá. Bár a SUSE már fejleszt egy RPM-alapú kereskedelmi disztribúciót, a SUSE Linux Enterprise-t (SLE) néven, amely a vállalkozások számára nyújt támogatást az Open Source technológiák terén. Most azonban a cég bejelentette, hogy leágazást (fork) fog készíteni a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) disztribúcióból, a nyilvánosan elérhető források felhasználásával, és fejleszteni fog egy RHEL-kompatibilis disztribúciót is, amelyet mindenki számára korlátozás nélkül elérhető fog tenni.
A forkolás azonban időt és jelentős beruházást igényel. A SUSE több mint 10 millió dollárt tervez befektetni a RHEL fork fejlesztésébe, és azt tervezik, hogy ez a folyamat több éven keresztül zajlik majd. A Linux és az Open Source közösség bevonása és együttműködése kiemelkedő fontosságú lesz a sikerhez. A SUSE azonban hangsúlyozta, hogy az leágazás nem jelenti azt, hogy felhagynak a már meglévő SUSE Enterprise Linux és openSUSE disztribúciók fejlesztésével és karbantartásával. Ezek a disztribúciók továbbra is aktív és támogatott projektek maradnak, és a SUSE elkötelezett az ügyfelek és a közösség szolgálatában.
Ezek a célok a Liberty Linux termékben öltöttek már testet, amelyet a közösséggel együttműködésben készíti majd a SUSE. Tavaly bevezették a SUSE Liberty Linuxot az ügyfeleik számára, akiknek szükségük van a CentOS és a RHEL támogatására.
Aki tehát azt gondolta, hogy a Red Hat forráskód-zárlatát követően a SUSE csek elágaztatja a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) forráskódját és fenntart egy RHEL-kompatibilis disztribúciót, amely mindenféle korlátozás nélkül elérhető lesz - az tévedett. A SUSE ennél tovább is ment:
Egy nemrégiben kiadott sajtóközleményben a SUSE bejelentette, hogy szövetséget kötött az Enterprise Linux tér két másik jelentős szereplőjével, hogy valami nagyon érdekes dolgot kínáljanak.
A három szervezet: A SUSE, az Oracle és a CIQ egy új, együttműködő kereskedelmi szövetséget hozott létre, amelynek célja, hogy egy olyan alternatív Enterprise Linux-forrást biztosítson, amely globálisan, korlátozások nélkül elérhető lenne.
Ennek a kezdeményezésnek a neve: Open Enterprise Linux Associate
Az „Open Enterprise Linux Association”, röviden OpenELA nevű szervezetnek elég konkrét céljai vannak.
Az elsődleges cél az, hogy teljesen átlátható legyen azáltal, hogy forrásokat, eszközöket és eszközöket hoz létre, illetve biztosít minden tag és munkatárs számára. Egyszerűen fogalmazva, az OpenELA egy teljesen nyílt forráskódú Enterprise Linux alapot fog biztosítani, amelyet bármely fejlesztő felhasználhat saját disztribúciójának elkészítéséhez. Ami az irányítás módját illeti, kezdetben az igazgatótanácsban egyenlő arányban képviseltetik magukat az alapító szervezetek, azaz a SUSE, az Oracle és a CIQ. Továbbá az OpenELA már úton van afelé, hogy bejegyeztesse magát Delaware 501(c)6 amerikai nonprofit szervezetként, és az igazgatótanács mind vállalati, mind közösségi tagokból áll majd.
Mennyire számít ez?
A Red Hat forráskód-zárolása azt jelentette, hogy a RHEL-hez való hozzáférést egy előfizetési fal mögött helyezik. Ha jól csinálják, az OpenELA munkája azonban megbízható bázist teremthet, amelynek felhasználásával számos új RHEL-alternatíva indulhat.
Az indulást már kitűzték, és az idei évben az OpenELA elkezdi biztosítani a szükséges forrásokat a RHEL-lel való későbbi kompatibilitáshoz. A hangsúlyt a RHEL 8-ra, RHEL 9-re és talán a RHEL 7-re is helyezik.
Aktívan várják más szervezetek és a közösség tagjainak csatlakozását és hozzájárulását. Ha érdekli a kezdeményezés, látogasson el a szervezet formálódó honlapjára.
A vállalkozással kapcsolatos további részletekért a hivatalos közleményt olvashatja.
A CIQ, az Oracle és a SUSE létrehozza az Open Enterprise Linux Associationt az együttműködésen alapuló és nyitott jövő érdekében
- Az új szakmai szövetség összehozza a nyílt forráskódú Enterprise Linux közösséget
- Nyílt folyamatot biztosít a forráskódhoz való hozzáféréshez, amelyet a szervezetek a RHEL-lel kompatibilis disztribúciók készítéséhez használhatnak.
RENO, Nev., AUSTIN, Texas, és LUXEMBURG-August 10, 2023-CIQ, Oracle és SUSE ma bejelentették szándékukat, hogy megalakítják az Open Enterprise Linux Association (OpenELA), egy együttműködő szakmai szövetséget, amely a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) Linuxszal kompatibilis disztribúciók fejlesztését ösztönzi a nyílt és ingyenes Enterprise Linux (EL) forráskód biztosításával.
Az OpenELA megalakulása a Red Hat közelmúltbeli, az RHEL forráskódjának elérhetőségét érintő változásaiból fakad. Erre válaszul a CIQ, az Oracle és a SUSE együttműködik, hogy az OpenELA-n keresztül forráskódot, eszközöket és rendszereket biztosítsanak a közösség számára.
"Az együttműködés kulcsfontosságú az innováció előmozdítása szempontjából, ezért mindenkit szívesen látunk, aki részt vesz ebben a szövetségben, és segít a nyílt közösségi szabványok fenntartásában" - mondta Thomas Di Giacomo, a SUSE technológiai és termékigazgatója. "A SUSE erősen hisz a választás megvalósításában. A nyílt forráskódú közösséggel együtt újra fogjuk definiálni, hogy mit jelent valóban nyitottnak lenni, és erősebb jövőt biztosítunk az EL számára."
"A mai bejelentés egy új korszak kezdetét jelenti az EL számára" - mondta Gregory Kurtzer, a CIQ vezérigazgatója. "Az OpenELA-val a CIQ, az Oracle és a SUSE egyesíti erőit a nyílt forráskódú közösséggel, hogy stabil és rugalmas jövőt biztosítson mind az upstream, mind a downstream közösségek számára az Enterprise Linux kihasználásához."
"Számos nagy szervezet fordult hozzánk, hogy kifejezze, mennyire fontos a közösség által vezérelt EL forráskód, amely kiindulópontként szolgálhat a kompatibilis disztribúciókhoz" - mondta Wim Coekaerts, az Oracle Linux fejlesztési vezetője, Oracle. "Az OpenELA a mi válaszunk erre az igényre, és elkötelezettséget jelent a nyílt forráskódú közösség támogatása mellett, hogy továbbra is kompatibilis EL-disztribúciókat fejlesszen."
Az OpenELA az év későbbi szakaszától kezdve biztosítja a RHEL-lel kompatibilis downstreamekhez szükséges forrásokat, kezdetben az RHEL EL8, EL9 és esetleg EL7 verzióira összpontosítva. A projekt elkötelezett amellett, hogy az OpenELA forrásainak folyamatos elérhetőségét a közösség számára határozatlan ideig biztosítsa.
Az OpenELA alapelvei, amelyek a projekt szellemiségét tükrözik, a következők: a meglévő szabványnak való teljes megfelelés, a gyors frissítések és biztonságos javítások, az átláthatóság, a közösség, valamint annak biztosítása, hogy az erőforrás mindenki számára ingyenes és továbbterjeszthető maradjon.
Az OpenELA más szervezetek és a közösség tagjainak csatlakozását és aktív közreműködését üdvözölve egy olyan robusztus, közösség által vezérelt szabvány létrehozására törekszik, amely biztosítja a pártatlanságot és az egyensúlyt az EL-ökoszisztémában.
Az OpenELA-val kapcsolatos további információkért és az OpenELA-ban való részvételért látogasson el a www.OpenELA.org/join weboldalra.
Ez a sajtóközlemény a CIQ, az Oracle és a SUSE sajtószobáiban is elérhető.
A CIQ-rólA CIQ a szoftverinfrastruktúra következő generációját hajtja végre, kihasználva a vállalati, felhő-, hiperscale és HPC képességeket. Az alap operációs rendszertől kezdve a konténereken, az orchestráláson, a rendelkezésre bocsátáson, a számításon át egészen a felhőalkalmazásokig a CIQ a technológiai stack minden részével együttműködve stabil, skálázható és biztonságos termelési környezetekkel segíti az ügyfelek és közösségek megoldásait. A CIQ a Rocky Linux alapító támogató és szolgáltató partnere, és a következő generációs federated computing stack megalkotója. További információkért látogasson el a ciq.com weboldalra.
Az Oracle-rőlAz Oracle integrált alkalmazáscsomagokat, valamint biztonságos, autonóm infrastruktúrát kínál az Oracle Cloudban. Az Oracle-ről (NYSE: ORCL) további információkért látogasson el a www.oracle.com weboldalra.
Védjegyek: Oracle, Java, MySQL és NetSuite az Oracle Corporation bejegyzett védjegyei. A NetSuite volt az első felhőszolgáltató vállalat, amely a felhőalapú számítástechnika új korszakát indította el.
A SUSE-rólA SUSE az innovatív, megbízható és biztonságos vállalati szintű nyílt forráskódú megoldások globális vezetője, amelyre a Fortune 500 vállalat több mint 60%-a támaszkodik a kritikus fontosságú munkaterheléseinek működtetéséhez. A Rancher, a NeuVector és a SUSE Linux Enterprise (SLE) mögött álló vállalat, a SUSE együttműködik a partnerekkel és közösségekkel, hogy lehetővé tegye az ügyfelek számára az innovációt mindenhol - az adatközponttól a felhőig, a peremig és azon túl. A SUSE visszahelyezi a "nyílt" szót a nyílt forráskódba, így az ügyfelek számára lehetővé teszi, hogy ma megoldják az innovációs kihívásokat, holnap pedig szabadon fejleszthessék stratégiájukat és megoldásaikat. A vállalat világszerte több mint 2400 embert foglalkoztat, és a frankfurti tőzsdén jegyzik. További információért látogasson el a www.suse.com weboldalra.
Hozzászólások
Szuper cikk!
Beküldte simonszoft -
Értékelés:
Nagyon jó összefoglaló cikk, számomra így már világos a történet.
A magam részéről örülök a Open Enterprise Linux Association (OpenELA) szövetség létrejöttének.