Liberty Linux felé terelné a SUSE a csalódott Enterprise Linux felhasználókat

kami911 képe

A Red Hat bejelentése után, hogy korlátozza a nyilvános tárolókhoz való hozzáférést, és megnehezíti az AlmaLinuxOS vagy a Rocky Linux közösségi disztribúciók ágazódását, a SUSE bejelentette, hogy tervezi egy ingyenes alternatívát kínálni a RHEL és a CentOS felhasználóinak. Emlékeztetőül, a RedHat közösséggel történő együttműködése megváltozik, mert a CentOS Stream lesz az egyetlen tároló a Red Hat Enterprise Linuxhoz (RHEL) kapcsolódó nyilvános forráskód kiadásokhoz, ezzel fókuszálva a CentOS Streamre mint az üzleti Linux-innováció gerincére. A változás nem érinti a CentOS Projektet és a CentOS SIG-kat, és a RHEL forráskódok továbbra is elérhetőek maradnak a Red Hat ügyfélportálon - az előfizetők számára. A CentOS Stream előtt a Red Hat nyilvános forrásokat tett közzé a RHEL-hez a git.centos.org weboldalon. Amikor a CentOS Projekt a CentOS Streamre helyeződött, megőrizték ezeket a tárolókat, még akkor is, amikor a CentOS Linux már nem épült a RHEL-ből épült fel. A CentOS Stream körüli együttműködés, a befektetés mérnöki szintje és az ügyfelek és partnerek számára megoldandó új prioritások most hatékonytalanná tették a különálló, felesleges tárolók fenntartását. A legfrissebb forráskód továbbra is elérhető lesz a CentOS Stream-en keresztül.  A Red Hat ügyfelek és partnerek a RHEL forráskódokhoz a megfelelő előfizetési szerződésük szerint a vevői és partneri portálon keresztül férhetnek hozzá.

Azzal, hogy a RedHat lényegében elvágja a forráskód elérhetőségét a RedHat munkájából építkező egyéb Enterprise Linux-októl, egyrészt ellehetetleníti az Oracle Enterprise Linux, az AlmaLinux, a Rocky Linux és további Enterprise Linux verziók kiadását. Az alternatív Enterprise Linux-ok készítése, ezzel lehet, hogy nem lesz megvalósítható teljes bináris, vagy ahogy hivatkoznak rá: hiba szintig megegyező kiadások készítése. Gazdasági szempontból igazat is lehet adni a RedHat-nak, mert ezzel a lépéssel talán többen vesznek támogatást a RedHat-tól. Viszont jóval több saját munkára sarkalja a Enterprise Linux klónok kiadóit. Emellett a klón Enterprise Linux-ok ingyenes elérhetőek voltak, és bár a RedHat-nak is volt fejlesztésre ingyenesen használható ajánlata, de azt csak fejlesztésre volt szabad használni. A Red Hat Enterprise Linux ingyenes előfizetése fejlesztők számára csak egyéni fejlesztők számára érhető el, és nem szervezetek vagy csapatok számára érhető el. Kizárlóag személyes szerverekhez, otthoni laborokhoz és kis nyílt forráskódú közösségekhez lett tervezve. Az biztos, hogy az elmúlt évek mozgásai, azt erősítenék, hogy a CentOS helyett inkább RedHat Enterprise Linux legyen a használt rendszer, a klón Enterprise Linux rendszerek helyett, meg inkább a RHEL. Kérdés, továbbá az is, hogy a forráskód visszatartása, miképpen összeegyeztethető a GPL-lel, vagy csak a saját nem GPL-es kódra vonatkozik? Milyen szinten kell biztosítania a RedHat-nak, hogy a farvízén evickélő olykor igen tőkeerős cégek, mint például az Oracle, az RedHat munkásságából szerezzen további pénzt? Vagy legyen valami megosztás, RedHat felé irányuló támogatás  (a jelenlegi előfizetési díjnál olcsóbban), amelyet a klón Enterprise Linux készítő vállalatok és alapítványok készítenek? A RedHat - mint vállalat - nyilván a nagyobb profitban érdekelt, amelynek betudhatóak az utóbbi időszak a lépései is. Ugyanakkor jó kérdés, hogy mennyire finanszírozható a szabad szoftveres modell, vagy egy cég a beletett hatalmas erőforrásokért cserébe a lehető legszélesebb körű biztos bevételt szeretne.

A SUSE azonban másik utat választott. Bár a SUSE már fejleszt egy RPM-alapú kereskedelmi disztribúciót, a SUSE Linux Enterprise-t (SLE) néven, amely a vállalkozások számára nyújt támogatást az Open Source technológiák terén. Most azonban a cég bejelentette, hogy leágazást (fork) fog készíteni a Red Hat Enterprise Linux (RHEL) disztribúcióból, a nyilvánosan elérhető források felhasználásával, és fejleszteni fog egy RHEL-kompatibilis disztribúciót is, amelyet mindenki számára korlátozás nélkül elérhető fog tennni.

A forkolás azonban időt és jelentős beruházást igényel. A SUSE több mint 10 millió dollárt tervez befektetni a RHEL fork fejlesztésébe, és azt tervezik, hogy ez a folyamat több éven keresztül zajlik majd. A Linux és az Open Source közösség bevonása és együttműködése kiemelkedő fontosságú lesz a sikerhez. A SUSE azonban hangsúlyozta, hogy az leágazás nem jelenti azt, hogy felhagynak a már meglévő SUSE Enterprise Linux és openSUSE disztribúciók fejlesztésével és karbantartásával. Ezek a disztribúciók továbbra is aktív és támogatott projektek maradnak, és a SUSE elkötelezett az ügyfelek és a közösség szolgálatában.

Ez a lépés a SUSE elkötelezettségét mutatja az Open Source szoftverek és az innováció támogatása iránt. A vállalat hisz abban, hogy a közösségnek szabad választása és választékja kell legyen, és hogy a nyílt forráskódú projektek folyamatos fejlődése kulcsfontosságú a szoftverek és a technológia jövőjének biztosításához. A SUSE RHEL forkja lehetőséget teremt azoknak, akik szabad alternatívát keresnek a RHEL és a CentOS helyett, és hozzájárul a nyílt forráskódú közösség erősödéséhez és fejlődéséhez.

Dirk-Peter van Leeuwen, a SUSE vezérigazgatója azt mondta:

„Évtizedek óta a közös munka és a közös siker volt az alapja nyílt forráskódú közösségünknek. Felelősségünk megvédeni ezeket az értékeket. Ez a beruházás évekre biztosítja az innováció áramlását, és biztosítja, hogy az ügyfelek és a közösség egyaránt ne legyenek kitették a szállítói zárolásnak és valódi választása legyen holnap és ma is.”

Saját bevallásuk szerint a SUSE továbbra is elkötelezett amellett, hogy befektessen a jól ismert Linux megoldásaiba, mint például a SLE és az openSUSE, amelyekre számos elégedett vállalati ügyfél és a közösség támaszkodik. Ugyanakkor elismerik, hogy az üzleti vállalatoknak és a nyílt forráskódú közösségnek választékra és szabadságra van szüksége a szállítói zárolástól való mentesség érdekében. A SUSE hosszú múltra tekint vissza abban, hogy támogatást nyújt és lehetőséget biztosít felhasználóinak vegyes Linux környezetekben. A SUSE tehát elkötelezett az együttműködés mellett a nyílt forráskódú közösséggel annak érdekében, hogy hosszú távú, hosszú élettartamú, RHEL és CentOS felhasználók számára kompatibilis alternatívát fejlesszenek. A SUSE tervei szerint a projektet egy nyílt forráskódú alapítványnak adnák át, amely folyamatosan ingyenes hozzáférést biztosítana az alternatív forráskódhoz.

Ahogy azt megfogalmazták:

„Ez a közös erőfeszítés a SUSE mélyreható elkötelezettségét mutatja az innováció ösztönzése és a közösség által vezérelt fejlesztés iránt, és megerősíti az open-source szoftverek alapvető értékeit. Arra ösztönözzük a közösséget, hogy aktívan részt vegyen és együttműködjön a közösség fejlesztésének alakításában" - mondta Dr. Thomas Di Giacomo, a SUSE technológiai és termékfejlesztési vezetője. "Határozottan hisszük, hogy ez az új RHEL-kompatibilis Linux disztribúció, együtt a SUSE portfóliójával, segíteni fogja a közösséget és az ügyfeleket az előre nem látott fejlemények navigálásában az üzleti Linux, a felhőszámítás, a konténerizáció, az edge, az AI/ML és más feltörekvő technológiák terén.

Az üzleti Linux közösségnek szüksége van szabványosításra, stabilitásra és következetességre" - mondta Gregory Kurtzer, a CIQ vezérigazgatója, a Rocky Linux alapítója. "A CIQ a partnerségeinknek, ügyfeleinknek és a közösségnek biztonságot nyújt, egy olyan széles koalíciót építve, amelyben az azonos elveket valló vállalatok, szervezetek és egyének vesznek részt. A SUSE magában hordozza az open source alapelveit és szellemét; a CIQ izgatottan együttműködik a SUSE-val az együttműködés elősegítése érdekében az egyetemes vállalati Linux szabvány előmozdítása érdekében."

Ezek a célok a Liberty Linux termékben öltöttek már testet, amelyet a közösséggel együttműködben készit majd a SUSE. Tavaly bevezették a SUSE Liberty Linuxot az ügyfelik számára, akiknek szükségük van a CentOS és a RHEL támogatására. Emellett a SUSE Manager hatékonyan képes kezelni számos Linux disztribúciót. A SUSE, azt ígéri, hogy biztosítani fogja mások számára szabadon és nyíltan hozzáférjenek a forráskódhoz, és hogy a projekt soha ne legyen korlátozva.