Steam régi Windows 7, 8, 8.1 verziókon? Irány a Linux!

kami911 képe

Mint az talán mindenki számára ismert 2023. januárt 10-én lejárt a Windows 8.1, és a Windows 8 terméktámogatása, illetve a Windows 7 kiterjesztett terméktámogatása is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Microsoft nem biztosít további biztonsági javításokat, frissítéseket és technikai támogatást már fizetős ügyfelek számára sem. Az ilyen operációs rendszereket futtató számítógépek, amelyek csatlakoznak a hálózatra és az internetre, veszélyeztetettek lehetnek, és veszélyesek lehetnek a többi felhasználóra is. Ez azért van, mert az ilyen rendszerek biztonsági réseket tartalmaznak, és egyre nehezebb lesz megvédeni őket a rosszindulatú programoktól, amint azok egyre több biztonsági hibát használnak ki. Ezen kívül a biztonsági termékgyártók is előbb-utóbb befejezik a Windows 8.1, Windows 8 és Windows 7 rendszerekhez szükséges antivírus, malware, tűzfal és egyéb védelmi rendszerek támogatását, vagy csak simán az adott szoftverek vezetik ki a támogatását. Az újabb operációs rendszerek használata nem csak a biztonság miatt fontos, hanem azért is, mert a legtöbb szoftver és alkalmazás már csak az újabb rendszerekkel kompatibilis. Az újabb operációs rendszerek magukban hordozzák az újabb technológiákat és szolgáltatásokat, amelyek a felhasználók számára fontosak lehetnek. Ezzel véget ért egy 13 éves periódus, ami a Windows 7 megjelenésével kezdődött és a Windows 8 megjelenésével folytatódott. Érdemes megjegyezni, hogy világszinten a felhasználók közel 5 százaléka, még mindig ezen rendszereket használja – kiegészítve a listát a Windows XP-vel – míg Magyarországon ezen nem biztonságos rendszereket a felhasználók közel 4 százaléka használja.

A Steam támogatás megvonása

2024. január 1-jétől a Steam hivatalosan nem támogatja többé a Windows 7, Windows 8 és Windows 8.1 operációs rendszereket. Ezt követően a Steam kliens nem fog futni a Windows ezen verzióin. A Steam és a Steamen keresztül vásárolt játékok vagy egyéb termékek további futtatásához a felhasználóknak frissíteniük kell a Windows egy újabb verziójára.

Erre a módosításra azért van szükség, mert a Steam alapvető funkciói a Google Chrome beágyazott verziójára támaszkodnak, amely a Windows régebbi verzióin már nem működik. Emellett a Steam jövőbeni verziói a Windows funkcióinak és biztonsági frissítéseit is igénylik majd, amelyek csak a Windows 10 és újabb verziókban vannak jelen.

Bár a támogatás csak 2024-ben ér véget, erősen javasoljuk minden Windows 7/8/8.1 felhasználónak, hogy inkább előbb, mint utóbb frissítsen. A Microsoft a Windows 7 biztonsági frissítéseit és technikai támogatását 2020 januárjában, a Windows 8.1 esetében pedig 2023 januárjában szüntette be. Az ezeket az operációs rendszereket futtató számítógépek az internethez csatlakoztatva fogékonyak az új rosszindulatú szoftverekre és más exploitokra, amelyek nem lesznek javítva. Ezek a rosszindulatú szoftverek a számítógép, a Steam és a játékok rossz teljesítményét vagy összeomlását okozhatják. A rosszindulatú szoftverek arra is felhasználhatók, hogy ellopják a Steam-fiók vagy más szolgáltatások hitelesítő adatait.

Ha csak nem valami kifejezetten igényelt szoftver miatt tart ki a felhasználó a régi Windows mellett esetleg érdemes megfontolni az áttérést egy könnyebben használható Linux-ra, például egy Linux Mint-re. Ehhez a felhasználónak nem kell más tennie, minthogy letölt egy Linux disztribúciót, Ventoy-jal telepítő médiát készít egy pendrive-ra, Live módban kipróbálja és ha elégedett vele, akkor egy teljes rendszermentés követően telepíti azt, majd elkezdi használni a számítógépén. Azonban az átállás előtt fontos, hogy bizonyos dolgokat figyelembe vegyen:

  1. Ellenőrizze, hogy a számítógépe megfelel-e a Linux rendszer követelményeinek.

  2. Válasszon egy Linux disztribúciót, amely megfelel a számítógépe és az igényei számára.

  3. Mentsen el minden fontos adatot, mert a telepítési folyamat során a merevlemez tartalma törölheti. Telepítheti a rendszert a meglévő operációs rendszer mellé is, de a biztonsági mentés elvégzése ekkor is fontos.

  4. Tegyen előzetes kutatást a kiválasztott Linux disztribúció használatával kapcsolatban, és ismerkedjen meg a szükséges szoftverekkel és alkalmazásokkal. Kérdés esetén kérjen segítséget!

  5. Az operációs rendszer használatához való alkalmazkodás és tanulás időigényes lehet, ezért legyen türelmes.

A Linux rendszer telepítése után a felhasználó élvezheti az új rendszer nyújtotta biztonságot és az általa kínált előnyöket, mint például a szabadon elérhető és használható szoftvereket, az erős adatvédelmet és az összetett személyre szabhatóságot.

Hozzászólások

Balazs_B képe

Jó 5let

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Természetesen támogatom én is az ötletet.

Ugyanakkor sajnos aki még most is win 7/8-at használ jó eséllyel tartozik azoknak a halmazába, akik ezentúl is ezt használják majd és nem igazán törődnek a dologgal amíg bekapcsol és megy róla a jútú meg a fész.