fájlkezelő

Fzf plugin a Ranger-hez

Ranger bővítése, azaz plusz funkciókkal lesz jobban kezelhető a kedvenc terminálos fájlkezelőnk. A Ranger ismert és elterjedt fájlkezelő, sokban eltér a megszokott grafikus programoktól. Ezért sokan nem használják, bár gyorsan megtanulható és kis gyakorlás után már hatékony is lehet. Az alap bővítése sem sokkal nehezebb, hiszen a billentyű kombinációkhoz egy-egy parancs társítható. A bővítés, a funkciók beilletése sem bonyolultabb!

Ranger - miért tetszett meg?

Ranger fájlkezelő? Igen, kipróbáltam és megtetszett. Kis kitérőt érdemes tenni mielőtt pár sorban megbeszélnénk, hogy miért is tetszett meg nekem. Alapvető kérdésként felmerülhet miért is érdemes terminálos fájlkezelőket kipróbálni. Sok érv szól mellette, de ami igazán érdekes nekem: billentyűkombinációkkal jól vezérelhető. A megszokott érvek nálam mellékesek, hiszen a gyorsaságot említik, de a grafikusak is gyorsak, jól konfigurálhatóak, ami a legtöbb grafikusra is igaz.

kimarite képe

Alapértelmezett alkalmazások

Linux rendszereden ki tudod választani, be tudod állítani azokat az alapértelmezett alkalmazásokat, amelyek a különböző videó- hang- kép- vagy dokumentumfájlok és még néhány fájl-együttes megnyitását végzik alapértelmezetten, azaz, automatikusan. Tulajdonképpen, nem fájl típusokról, hanem bizonyos tevékenységekről beszélhetünk: ilyen például a levelezés is.

Történetesen, én két problémába futottam bele a Cinnamon asztali környezetet használva, a telepítés után:

kimarite képe

Nemo segfault, error 4 in libgtk-3.so

Könyvtárak törlésekor összeomlott, azaz becsukódott a Nemo fájlkezelő. Vélhetően, az általam használt téma okozza.

A hiba kibontva (csak a libgtk-3.so verziószám az enyém a kimenetből):

nemo[1532]: segfault at bc10030054 ip 00007f7d8e80c2fb sp 00007ffdf1ed48d0 error 4 in libgtk-3.so.0.2404.20[7f7d8e487000+6f2000]

Javítás

Átmeneti megoldás...

Menü > Beállítások > Rendszerbeállítások > Effektek > Effektusok engedélyezése

kimarite képe

Thunar - Egyéni műveletek beállítása... (Custom Actions)

Az Xfce asztali környezet alapértelmezett fájlkezelője a Thunar. Most azt mutatom be, hogyan lehet a környezeti menüjét (egér jobb gombos menü) bővíteni. A fájlkezelők néhány tulajdonságukban egyediek, a környezeti menü bővítésének lehetősége a Thunar fájlkezelőre jellemző.

Nyisd meg  fájlkezelőt!

Az Egyéni műveletek beállítása... (Custom Actions) elem a képen látható:

kimarite képe

Szöveges fájl szerkesztése rendszergazda jogosultsággal, grafikus alkalmazások használatával

A saját könyvtárban található fájlok és könyvtárak használatához neked, mint felhasználónak alapvetően jogod van. Megnyithatod a könyvtárakat, szerkesztheted a nevüket, megnyithatod a szöveges fájlokat, szerkesztheted a nevüket, és a tartalmukat. Másolhatod vagy áthelyezheted a könyvtárakat és a fájlokat. Létrehozhatsz új könyvtárakat és fájlokat. Törölhetsz könyvtárakat és fájlokat. Itt azonban felhívom a figyelmed egy fontos dologra: csak olyan könyvtárat vagy fájlt törölj, amit te magad hoztál létre, mint például egy, már nem szükséges LibreOffice dokumentumot.

Feliratkozás RSS - fájlkezelő csatornájára