rendszer

kami911 képe

Az UEFI firmware sebezhetőségek, amik legalább 25 számítógépgyártót érintenek

A Binarly nevű firmware-védelmi megoldásokat fejlesztő vállalat kutatói kritikus sebezhetőségeket fedeztek fel az InsydeH2O UEFI firmware-ében, amelyet több számítógépgyártó, például a Fujitsu, az Intel, az AMD, a Lenovo, a Dell, az ASUS, a HP, a Siemens, a Microsoft és az Acer használ gépeikben.

Az UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) szoftver egy interfész az eszköz firmware-e és az operációs rendszer között, amely a rendszerindítási folyamatot, a rendszerdiagnosztikát és a javítási funkciókat kezeli.

A Binarly összesen 23 hibát talált az InsydeH2O UEFI firmware-ében, a legtöbbet a szoftver System Management Mode (SMM) funkciójában, amely olyan rendszerszintű funkciókat biztosít, mint az energiagazdálkodás és a hardver vezérlése.

kami911 képe

Megjelent az UEFI 2.11 és a PI 1.9 – LoongArch támogatás és RNG fejlesztések

Az UEFI Fórum 2024. december 17-én kiadta az UEFI 2.11 specifikációt, valamint a Platform Initialization (PI) 1.9 specifikációt. Az új verziók számos fejlesztést és új funkciót tartalmaznak, beleértve a kínai LoongArch CPU architektúra támogatását, továbbfejlesztett véletlenszám-generátor (RNG) képességeket és új biztonsági algoritmusokat.

Az UEFI 2.11 főbb újításai

  1. Memóriakezelés és allokáció fejlesztése

kimarite képe

Hálózatkezelő értesítések ki- és bekapcsolása

Előfordulhat, hogy a Hálózatkezelőben véletlenül kikapcsoltál értesítéseket, vagy szándékosan tetted, de meggondoltad magad.

Bármely értesítés legközelebbi, és minden további megjelenítése -azaz, kikapcsolása- a

Ne mutassa ezt az üzenetet újra

elem megnyomásával történik.

A korábbi állapot visszaállítására két lehetőséged van:

kimarite képe

Menü elem az Asztal és a Nemo menübe (Cinnamon, Nemo scripts)

A leírás, némi átalakítással más asztali környezetekhez is használható, nemcsak a Cinnamonhoz.
A Nemo fájlkezelő scriptes szolgáltatása más Linux terjesztések alatt is működik.

Mindezt azért mutatom meg, mert ugyan nem biztos, hogy a frissítést ilyen módon, menüből szeretnéd végrehajtani, de az ismertetett megoldás más dolgokra kiválóan használható, azaz bármely scriptet menü elemként használhatsz, állíthatsz be.

kimarite képe

Neofetch: rendszer információk megjelenítése a terjesztés logójával terminálban

A Neofetch alkalmazás egy keresztplatformos, könnyedén használható, általános rendszer információkat megmutató parancssoros script, amely összegyűjti a telepített Linux rendszered adatait, és megjeleníti a terminálban egy kép mellett. A kép alapértelmezetten a telepített terjesztés logója lesz, de helyette választható másik, szintén ASCII kép.

Beállítások

A részletekért lapozgasd az alkalmazás kézikönyvét:

man neofetch

A kézikönyvet alkalmazás telepítése után tudod használni.

Elég sokféle beállítási lehetőség van.

kimarite képe

Az alkalmazások beállításainak mentése és visszaállítása: dconf

A frissen telepített rendszert a legtöbb ember a saját ízlése szerint állítja be és csinosítja a kedve szerint. Kicsit vagy nagyon ..., valamelyest. Vannak olyan változtatások, amik már ismerősek, fejből mennek és így, a telepítés után szinte bizonyos, hogy azonnal megtörténik a beállításuk, és vannak olyan változtatások, amikről például „valahol a neten olvasni lehet”, szimpatikusak, így vonzónak tűnik kipróbálni ezeket is. Néhanap azonban, egy-egy, nem átgondolt lépés balul sülhet el, következményként homlok ráncolódást vagy akár nagyobb, zavaró működési gondot okozva.

Feliratkozás RSS - rendszer csatornájára