A Linux kernel búcsút int az i486-os és korai Pentium (i586) processzoroknak

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

Az Intel 80486 (i486) architektúra mára inkább a számítástechnika történetének lapjain szerepel, mintsem aktív használatban lévő platformként. Ezek az 1990-es évekből származó CPU-k már akkor is öregnek számítanak, ha valaki nosztalgiázásból üzemeltet egy régi gépet. Meglepő lehet, de a Linux kernel a mai napig tartalmazott olyan kódokat, amelyek lehetővé tették a 486-os processzorokon való futást. Most viszont úgy tűnik, ennek a hosszúra nyúlt kompatibilitási korszaknak vége.

Linus Torvalds: „Itt az ideje tovább lépni”

Nemrég a kernel fejlesztői levelezőlistán Linus Torvalds egy technikai vita végén így zárta gondolatait:

„Úgy érzem, itt az ideje, hogy magunk mögött hagyjuk az i486 támogatását. Semmi értelme, hogy bárki akár egy másodpercet is erre áldozzon.”

A válasz nem is késett sokat: a veterán magyar kernelfejlesztő, Ingo Molnár másnap közzétett egy 15 javítást tartalmazó RFC-t, amely javasolja az x86_32 architektúra minimális követelményeinek emelését olyan CPU-kra, amelyek már rendelkeznek Time-Stamp Counter (TSC) és CMPXCHG8B (CX8) utasítással.

Más szóval: búcsú a 486-osoktól és a legkorábbi Pentium-os gépektől, vagyis azoktól, amelyek még a Windows 95 megjelenése előtt kerültek piacra.

Milyen változások történnek?

Molnár a patch-sorozat kísérőlevelében kiemelte, hogy ezek a régi architektúrák fenntartása már nemcsak haszontalan, hanem olykor problémákat is okoz a kernel fejlesztésében. A javasolt javítások a következőket érintik:

  • CPU támogatás törlése: eltűnik az M486, M486SX, korai M586, WinChip, Elan és más, különleges támogatást igénylő processzorokra vonatkozó kód.
  • Platform támogatás megszűnése: az olyan rétegelt, különleges alaplapok, mint az RDC321x és az AMD 486-korszakbeli Elan lapkák támogatása is megszűnik.
  • Lebegőpontos emuláció törlése: a legendás math-emu/ könyvtár, valamint a no387 kernelindító zászló is eltűnik.
  • TSC és CX8 követelmény: ezek az utasításkészletek mostantól alapkövetelmények, így megszűnnek a visszafelé kompatibilitást biztosító kódrészek.

A tisztítás eredményeképpen több mint 14 000 sor kód kerül törlésre 80 fájlból, miközben mindössze 38 új sor adódik hozzá. Még a lebegőpontos emulátor nélkül is több mint 1000 sorral kevesebb kód marad, ami jelentős egyszerűsítést hoz a karbantartásban. Ha jóváhagyják a javasolt változtatásokat, ez lesz az első komoly CPU-architektúra törlés a Linux 3.8 óta, amely 2012-ben száműzte az i386 támogatást. A 486-os elhagyásának gondolata már 2022 óta fel-felbukkant, de most végre elég lendület gyűlt össze Linus Torvalds nyilvános felszólalása nyomán.

Kit érint a változás?

A válasz: gyakorlatilag senkit. A legutolsó kereskedelmi célra gyártott 486-os processzor 2007-ben készült el, és a modern Linux kernelt ilyen régi gépeken már alig-alig használják. Akit mégis érint, annak továbbra is elérhetők a régi, hosszú távon támogatott (LTS) kernerek, vagy használhat teljes gépemulációt.

A részletek elérhetők Ingo Molnár javaslatában a Linux kernel levelezőlistáján. A változás bár technikai jellegű, mégis szimbolikus jelentőségű: a Linux közössége tovább halad a korszerűség és a fenntarthatóság útján, hátrahagyva egy újabb darabot a PC-s történelemből.

Hozzászólások

Azért érdekes...

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Évekkel ezelőt szó volt a flopi meghajtó támogatás droppolásától, de ettől még simán működik a flopi.

Most meg 386/486 procik? Hát miért nem a teljes IA32?

De azt megjegyzem, ilyen gépekből még mindig jóval több van, mint EISA gépejkből, oszt az a  kernel modul meg rendben van, az nem zavar senkit, hogy be van töltve mindig. (annak ténylegesen minimális az esélye, hogy valaki egy EISA géppel találkozzon)