Debian 13 „Trixie” – várható újdonságok és a GNOME 48 érkezése

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

A Debian 13 „Trixie” várhatóan 2025 közepén jelenik meg, és a fejlesztők már nyilvánosságra hozták a fagyasztási ütemtervet, amely március közepén kezdődik. Ez a kiadás különösen nagy érdeklődést vált ki, hiszen a Debian számos más disztribúció alapját képezi, így a következő két évben meghatározó szerepet játszik majd.

GNOME 48 a Debian 13-ban

Talán a legnagyobb izgalmat a beépített asztali környezetek új verziói keltik. A GNOME rajongók számára jó hír, hogy a Debian 13 a legfrissebb GNOME 48 verziót tartalmazza majd, amelynek végleges kiadása 2025. március 19-én várható.

Jeremy Bicha, a Canonical Desktop Software mérnöke és Debian-fejlesztő az Ubuntu Discourse fórumán jelentette be a hírt:

„A Debian GNOME csapatával folytatott megbeszélés után úgy döntöttünk, hogy a GNOME 48-at célozzuk meg a Debian 13 ‘Trixie’-hez. Célunk, hogy a GNOME 48 kiadásra jelölt verziója (RC) bekerüljön a Debian átmeneti fagyasztási fázisa előtt, a GNOME 48.1 pedig még a Debian végleges fagyasztása előtt.”

 

GNOME 48 főbb újdonságai

Az új GNOME 48 jelentős fejlesztéseket hoz a rendszer alapvető alkalmazásaiban, a felületben és az alatta működő technológiákban:

  • Képernyőidő-kezelés – Új funkció, amely lehetővé teszi a felhasználási idő korlátozását és statisztikák megtekintését közvetlenül a GNOME Shellből.
  • Wayland teljesítményjavítások – A Mutter ablakkezelő új időzítési és sorbaállítási protokollokat vezet be, amelyek javítják a Wayland teljesítményét és reakcióidejét.
  • Decibels – új hivatalos GNOME zenelejátszó – Egy egyszerű, intuitív zenehallgatási élményre fókuszáló alkalmazás.
  • GNOME Snapshot (képernyőkép-kezelő) QR-kód olvasással – Mostantól nemcsak képernyőképek készítésére és szerkesztésére alkalmas, hanem QR-kódokat is képes felismerni és feldolgozni.
  • GNOME képnézegető szerkesztési funkciókkal – A felhasználók közvetlenül a képnézegetőben végezhetnek gyors szerkesztéseket (például vágás, forgatás, egyszerű beállítások).
  • GNOME Vezérlőpult (Control Center) energiafogyasztási fejlesztései – Részletesebb akkumulátorhasználati információk, teljesítményprofilok és további konfigurációs lehetőségek érhetők el.
  • GNOME Távoli Asztal (Remote Desktop) – Vulkan és VA-API hardveres gyorsítást kap, ami jobb teljesítményt biztosít a távoli munkamenetek számára.
  • Nautilus fájlkezelő teljesítményjavításai – Gyorsabb indexelés és előnézeti képek betöltése, valamint általános sebességnövekedés fájlok és mappák böngészésekor.

KDE Plasma 6 és egyéb újdonságok

A másik népszerű asztali környezet, a KDE Plasma várhatóan Plasma 6 verzióval érkezik a Debian 13-ban, de a végleges verzió pontos száma még nem ismert. A fejlesztők valószínűleg egy stabilabb kiadást választanak, amely illeszkedik a Debian hosszú támogatási ciklusához.