Annak ellenére, hogy az AMD a Windows platformon már régóta nem támogatja hivatalosan a GFX6 és GFX7 generációs grafikus kártyákat, a Linux alatt továbbra is élvezhetik a Mesa nyílt forráskódú illesztőprogram fejlesztéseit. A Valve Linux grafikai fejlesztői és a nyílt forráskódú közösség munkájának köszönhetően a Radeon HD 7000 sorozat, a Radeon Rx 200/300 sorozat és más korai GCN (Graphics Core Next) kártyák mostantól konformálisan támogatják a Vulkan 1.3-at. A GFX6 architektúrába tartoznak a CAPE VERDE, PITCAIRN, TAHITI, OLAND és HAINAN kódnevű GPU-k, míg a GFX7 csoportba a BONAIRE, KABINI, MULLINS, KAVERI és HAWAII eszközök tartoznak.
Samuel Pitoiset, a Valve fejlesztője, nemrégiben indította el a vonatkozó egyesítési kérelmet a Vulkan 1.3 konformitás elismerésére a RADV driverben. Ennek köszönhetően a több mint egy évtizedes Southern Islands GPU-k is elismertek a Khronos Vulkan konformitási listáján.
A Vulkan 1.3 konformitás lehetővé teszi, hogy ezek a régebbi grafikus kártyák kihasználhassák a legújabb grafikai technológiákat Linux alatt, ami tovább növeli ezen GPU-k élettartamát a modern játékok és alkalmazások futtatásában.
(forrás)
A Mesa-ról
A Mesa projekt az OpenGL specifikáció nyílt forráskódú implementációjaként indult, amely az interaktív 3D grafika megjelenítésére szolgáló rendszer. Az évek során a projekt további grafikus API-kat implementált, többek között az OpenGL ES-t, az OpenCL-t, az OpenMAX-et, a VDPAU-t, a VA-API-t, az XvMC-t, a Vulkan-t és az EGL-t is. Az eszközillesztők sokasága lehetővé teszi, hogy a Mesa könyvtárak sokféle környezetben használhatók legyenek, a szoftveres emulációtól kezdve a modern GPU-k teljes hardveres gyorsításáig. A Mesa számos más nyílt forráskódú projekthez kapcsolódik: a Direct Rendering Infrastructure, az X.org és a Wayland, hogy OpenGL támogatást nyújtson Linuxon, FreeBSD-n és más operációs rendszereken.