A Microsoft és IBM szerződésének jelentősége a PC-iparág történetében

kami911 képe

Az 1980-as évek elején az IBM úgy döntött, hogy belép a személyi számítógépek piacára, és ehhez szüksége volt egy operációs rendszerre. 1980 nyarán az IBM eredetileg a CP/M operációs rendszer licencelését tervezte, amely akkoriban népszerű választás volt. Azonban a Digital Research-szel, a CP/M fejlesztőjével folytatott tárgyalások megrekedtek, és ezért az IBM a Microsoftot kereste meg, hogy hozzon létre egy CP/M-hez hasonló rendszert. A Microsoft már együtt dolgozott az IBM-mel a PC-re szánt BASIC programozási nyelv biztosításán, de operációs rendszerük nem volt. A Microsoft ennek ellenére tudta, hogy a Seattle Computer Products (SCP) nevű kis cég fejlesztett egy CP/M-hez hasonló rendszert, a QDOS-t (Quick-and-Dirty Operating System), így javasolták az IBM-nek, hogy ezen alapuljon az új operációs rendszer. Microsoft társalapítói, Bill Gates és Paul Allen továbbfejlesztették a Microsoft Disk Operating System-et, közismert nevén az MS-DOS-t, a seattle-i SCP cég meglévő szoftverét használva alapként.

Az IBM felkérte a Microsoftot, hogy licencelje és fejlessze tovább a QDOS rendszert, és ennek nyomán született meg a formális szerződés 1980. november 6-án. Röviddel ezután, 1980 decemberében a Microsoft megkezdte a QDOS IBM PC-re szabott változatának fejlesztését. 1981 júliusában, közvetlenül az IBM PC piacra dobása előtt a Microsoft 50 ezer dollárért teljes jogot vásárolt a QDOS-ra, amelyet ekkor már 86-DOS-nak neveztek.

Tim Paterson fejlesztette az Intel 8086-os processzoraihoz a rendszert, amely eredeti neve QDOS (Quick and Dirty Operating System) volt. Ízlelgessünk azért: az alapja a Quick and Dirty-nek nevezett rendszer volt. Eme kifejezés egy olyan tulajdonságra utal, amelyet rövid idő alatt végeznek, anélkül, hogy nagy hangsúlyt fektetnének a pontosságra, azaz az eredeti szerző szerint is egy összecsapott fejlesztés volt.

Tim Paterson

Ezt volt az a operációs rendszer amelyet a Microsoft megszerzett és később továbbfejlesztett. Az IBM számára fejlesztett operációs rendszert IBM PC-DOS néven hozták forgalomba, de a Microsoft okosan belefoglalt egy olyan záradékot a szerződésbe, amely lehetővé tette számukra, hogy ugyanazt a rendszert más cégek számára MS-DOS néven értékesítsék. Ez a záradék változtatta meg alapvetően a technológiai iparág jövőjét. A Microsoft felismerte, hogy az operációs rendszer irányításával az alapul szolgáló hardver háttérbe szorulhat. IBM nem számolt azzal, hogy más cégek képesek lesznek lemásolni az általuk megalkotott hardvert. Amikor ez bekövetkezett, ezek a klónok operációs rendszert igényeltek, amelyet a Microsoft szívesen biztosított számukra az MS-DOS licencelésével. Az IBM számára végzetes volt, hogy elvesztette a hardverplatformja feletti ellenőrzést. Ezzel a Microsofté lett az a szoftver, amely minden IBM-kompatibilis gépen közös volt, és ez az operációs rendszer vált a PC-iparág domináns platformjává.

Az első verzió, az MS-DOS 1.0, 1981-ben jelent meg, és alapvetően egy lemez-alapú operációs rendszer volt, amely parancssori felületen keresztül működött.

Jelentősége

Az MS-DOS volt az első széles körben elterjedt operációs rendszer, amelyen több millió IBM kompatibilis személyi számítógép futott az 1980-as és 1990-es években. Ez az operációs rendszer alapvetően meghatározta, hogyan működnek a számítógépek, és nagyban hozzájárult a személyi számítógépek elterjedéséhez az irodákban és az otthonokban világszerte.

Az MS-DOS egyszerű felépítése és rugalmassága lehetővé tette, hogy számos különböző szoftver és alkalmazás készüljön rá, ami tovább növelte a népszerűségét. Emellett az MS-DOS alapjaira épült később a Microsoft Windows, amely egy grafikus felhasználói felületet (GUI) kínált az operációs rendszerhez, és amely máig az egyik legelterjedtebb asztali számítógépeken és laptopokon futtatott operációs rendszer a világon.

Érdekességek

  • Név eredete: Az MS-DOS név az "IBM PC DOS"-ból származik, mivel az IBM a saját verzióját PC DOS néven forgalmazta. A két verzió közötti különbség minimális volt, és gyakorlatilag ugyanazt a szoftvert használták.
  • Több verzió: Az MS-DOS-nak számos verziója jelent meg az évek során, az 1.0-tól egészen az 1994-ben megjelent 6.22-es verzióig, amely az utolsó önálló MS-DOS kiadás volt. Ezután a Windows rendszerekbe beépítve volt elérhető. A DOS 7.0 lényegében a Windows 95 és kiadásai alatt teljesítettek szolgálatot, míg a DOS 7.1 a Windows 98-cal érkezett.
  • Kompatibilitás: Az MS-DOS az úgynevezett "IBM kompatibilis" számítógépek alapvető operációs rendszere volt, ami azt jelentette, hogy bármely számítógép, amely kompatibilis volt az IBM PC hardverével, képes volt futtatni az MS-DOS-t.
  • Parancssor: Az MS-DOS egyik jellegzetessége volt a parancssori felület, amelyen keresztül a felhasználók egyszerű szöveges parancsokkal irányíthatták a számítógépet. Bár ez elsőre bonyolultnak tűnhetett, nagy rugalmasságot biztosított a felhasználók számára.
  • Öröksége: Bár az MS-DOS-t később felváltották a grafikus operációs rendszerek, mint például a Linux, vagy a Windows, a UNIX-világot idéző parancssori felület és a DOS parancsok sok tekintetben tovább élnek a mai napig, például a Windows PowerShellben és a Linux termináljában.

Az MS-DOS öröksége a modern informatika minden szegletében jelen van. Sok fejlesztő számára az MS-DOS volt az első operációs rendszer, amelyen megtanulták a programozás és a számítógépes rendszerek alapjait. Az MS-DOS egyszerűsége és közvetlen parancssori vezérlése alapvető programozási szemléletet alakított ki, amely sok szempontból máig hatással van a szoftverfejlesztésre.

A ma már szinte őskövületnek számító rendszer alapjain nőtt ki az a digitális világ, amelyben élünk, és amely nélkül a modern számítógépes kultúra elképzelhetetlen lenne. Ennek előzménye az volt, hogy 1980. november 6-án a Microsoft szerződést köt az IBM-mel, hogy operációs rendszert készítsen az új IBM PC számára. A PC beindította a személyi számítógépek piacát, és nem csak a hobbisták körében tette népszerűvé az otthoni számítógépeket.

Manapság

Milyen DOS-t futtassunk manapság, ha arra lenne szükség? Windows és DOS programok futtatása megoldott a Linux-os vilaágban és a cikkben említett DOSBox, már számos továbbfejlesztett változattal, fork-kal rendelkezik. Amennyiben hardveren futtatnánk a DOS-t, a FreeDOS-t ajánlanám. A FreeDOS egy nyílt forráskódú operációs rendszer, amelynek célja egy ingyenesen elérhető, DOS-kompatibilis alternatíva létrehozása. A FreeDOS-t fejlesztő közösség arra törekszik, hogy olyan rendszert hozzon létre, amely kompatibilis a klasszikus MS-DOS-szal, de továbbfejlesztett és modern funkciókkal rendelkezik. A FreeDOS a régi DOS alapú alkalmazások futtatását célozza meg, emellett támogatja a modern hardvert és szolgáltatásokat is. Bár a FreeDOS alapvetően célzott a kompatibilitásra és a régi szoftverek futtatására, későbbi verziókban fejlesztették a fájlrendszer támogatását, a hálózati képességeket és más modern funkciókat. Az eredeti IBM PC-n való futtatás esetén fontos figyelembe venni az adott gép hardverkorlátait. Mivel a FreeDOS egy továbbfejlesztett rendszer, azonban az eredeti IBM PC esetében néhány funkció és támogatás lehet korlátozott vagy hiányzik. A FreeDOS inkább a régebbi, de még mindig hasznos szoftverek és alkalmazások futtatására alkalmas modern hardvereken vagy emulátorokon. A FreeDOS 1.3 letölthető, elérhető, ahogy a neve sugallja, szabad rendszer, és akár VirtualBox-ban is kipróbálható. Hovatovább nemrég volt 30 éves.

Az IBM és a Microsoft közötti szerződés megkötésekor a Microsoft megtartotta azt a jogot, hogy más számítógépgyártóknak is licencelhesse a szoftvert MS-DOS néven. Az 1980-as évek elején a PC-k (személyi számítógépek) terén hatalmas növekedés tapasztalható volt, mivel sok más gyártó is elkezdte előállítani az IBM PC-kre hasonló gépeket, amelyek ugyanazon a szoftveren, az MS-DOS operációs rendszeren alapulnak. A Microsoft gyorsan reagált erre a változásra, és ennek eredményeként megszerezte az operációs rendszerek piacának vezető szerepét.

Annak ellenére, hogy a PC-kön futó szoftver technikailag nem mindig volt jobb, mint a kicserélt alapszoftver, az MS-DOS szoftver olcsóbb volt, és sokkal elterjedtebb lett a piacon. Ez az olcsóság és az elterjedtség vezetett a Microsoft sikereihez, és segített a PC-k piacának robbanásszerű növekedésében. Az MS-DOS és később a Windows operációs rendszerek dominanciája a személyi számítógépek világában még évekig fennmaradt.

Érdekesség képpen a Micro-soft MS-DOS 1.25-ös, 2.0-s, valamint 4.0-s verziója elérhető a Microsoft GitHub programtárolójában. Dave, a Microsoft egyik veterán programozója, ebben a videóban bemutatja, hogy is fordítható le a számítógépes világörökség eme darabja:

És egy kis rap az MS-DOS 5.0 verzióra való frissítést buzdítandó:

Hozzászólások