csuhas32 blogja

csuhas32 képe

Hogyan tudom szerkeszteni a blogbejegyzésem?

Jött egy ilyen témájú kérdés.
Hogyan is nézhetném ezt meg másképp, minthogy nyitok, beküldök, aztán szerkesztek egy blogbejegyzést?
Szóval, kedves berus!
Megnyitod a már beküldött blogodat, megnyomod a „Szerkesztés” gombot.

csuhas32 képe

LMDE 6 főrendszerként a Lenovo ThinkCentre M900-on

Lenovo ThinkCentre M900
Lenovo ThinkCentre M900 MiniPC

Nem oly rég tettem szert egy használt Lenovo M900 MiniPC-re, mely a korábbi Giada-t váltotta, főként azért mert az abban lévő 4 GB RAM ma már igen kevés, az én felhasználási szokásaim mellett már túl gyakran használta a cserehelyet, de annak a további fejlesztését már gazdaságtalannak ítéltem, mivel abban csak egy RAM foglalat volt, így a mostani 4 GB-os RAM-ot egy 8 GB-osra kellett volna cserélnem és ennek a bővítési lehetőségnek ráadásul ez a határa, mert ennyi a maximum amit fogadni tud.

csuhas32 képe

Vérnyomásnapló készítése a LibreOffice Calc-kal

Egyszerű vérnyomásnapló

Az Állítsd meg a csendes gyilkost! bejegyzéshez írott egyik hozzászólásomban felvetettem, hogy a LibreOffice Calc-ban mindenki könnyedén készíthet magának egy egyszerű vérnyomásnaplót. Azonban eszembe jutott, hogy talán nem ártana ehhez egy rövid útmutató azoknak akik számára teljesen ismeretlen ez az alkalmazás.

csuhas32 képe

Linux futtatása külső SSD-ről

Sokan azért nem használnak Linuxot, mert egyszerűen nem is ismerik, ha odáig el tudunk jutni, hogy szabadon kipróbálják, akkor már sokkal többször és szívesen választják az ilyen rendszert pláne a hétköznapi alapfeladatokra. Erre a megismertetésre is remek lehetőséget kínál egy külső SSD-re telepített Linux, hiszen a gépet ehhez nem kell megbontani, a telepítőről futtatott live rendszerhez hasonlóan a gépen esetleg fent lévő más rendszert ez nem érinti, az háborítatlan marad, nyugodtan lehet ismerkedni a Linuxszal. Persze ezen felül is több olyan szituációt (garanciális a gép, másé a gép [esetleg munkahelyi vagy iskolai gép, de mi inkább a saját rendszerünkkel használnánk], egyszerűen nem szívesen bontjuk meg a gépet mert nem értünk az ilyesmihez...) el tudok képzelni, amikor nem akarjuk vagy tudjuk megbontani azért a gépet, hogy a Linux számára beletegyünk még egy SSD-t, esetleg nincs is már lehetőség a gép belsejében még egy lemezt elhelyezni, ilyenkor jó megoldás lehet számunkra egy külső, a géphez USB-n csatlakoztatott SSD-ről futtatni a Linuxot, a módszer további előnyeként megemlíthető, hogy a Linux nem érzékeny a hardverkörnyezet változására, a külső SSD-t más géphez csatlakoztatva nagyon nagy eséllyel azon is ugyanúgy használni tudjuk majd a rendszert.

csuhas32 képe

Hogyan lehet neked is Linux Mint-ed, akár a Windowsod mellé?

Linux Mint telepítése
Linux Mint telepítése

Kezdjük az elméleti dolgokkal:

Hogyan lehet neked is Linux Mint-ed?
Kell hozzá egy számítógép, amin Linux Mint fut.

Hogyan kerül egy számítógépre a Linux Mint?
Jellemzően úgy, hogy valaki letölt (aztán leellenőriz) egy Linux Mint képfájlt, telepítőt ír belőle egy pendrive-ra és feltelepíti ezt a számítógépedben benne lévő vagy abba bekerülő lemezre.

csuhas32 képe

Eltünedező LAN-kártya avagy egy disztribúciókon és honlapokon átívelő történet

Giada i200 az USB-s hangfalakkal internetrádióként funkcionálva

MX, Xubuntu, LMDE, Debian, Facebook csoportok, linuxmint.com, ubuntu.hu... Az út végére kiderült mi az egyszerű orvosság arra, hogy olykor megmagyarázhatalannak tűnő módon egyes rendszerek számára láthatatlan a mini PC-ben lévő LAN-kártya.

csuhas32 képe

LM 21.3 Xfce – Flatpakből telepített alkalmazás indítóikonja az Asztalra

Először fórumtéma alapján csak a Google Chrome-mal próbáltam, de úgy néz ki, hogy általánosabb hibával (buggal) van dolgunk, talán minden Flatpakből telepített csomagot érint Linux Mint 21.3 Xfce kiadás alatt.

A Szoftverkezelőből (Software Manager) feltelepítettem a Google Chrome Flatpak változatát.

csuhas32 képe

Visszaszámláló a kihíváshoz :-)

Mivel szezon van, tömeges megkeresések záporoznak felém, tudakolván, hogy mikor lesz folytatása a hirtelen félbemaradt azonos tartalmú kertészeti, minimum 4000 karakter hosszúságú, hozzászólásaim percenkénti közreadásának. Eddig azt a taktikát követtem, hogy ilyenkor mindig elküldtem a linket: https://linuxmint.hu/comment/65379#comment-65379, gondolván ebben benne van minden. Nem feltételeztem, hogy más is ennyire kevéssé orientált térben és időben, mint én, ami újabb kérdéseket szül. Mert rendben, balacy kihívásának értelmében a végdátum május 12-e éjfél, de az még mennyi idő? Egyáltalán ma hanyadika van? Macerás ezt mindig kiszámolni.

csuhas32 képe

Rendszermásolás a systemback.sh mentési pontjának használatával

Egyik kedvenc témaköröm a telepített, belakott rendszerek másolása. Kendek nagyszerű rendszermentő és -visszaállító alkalmazása a systemback.sh talán előttetek sem ismeretlen, én előszeretettel használom ezt Debian (alapú) rendszereken, mint amilyen a Linux Mint is, de remekül vizsgázott nálam már Manjaron is.
Most azonban arra a kalandra viszlek magammal titeket, amikor nem eredeti rendeltetésének megfelelően, hanem rendszermásolásra próbáltam meg használni, sikerrel.

csuhas32 képe

Fényképek a számítógépek boot-menüiről

T.István fórumtársunk egy kissé eldugott helyen, mindössze egy hozzászólásban adott róla hírt, hogy készül egy új Linux Mint felhasználói kézikönyv, melynek lesz egy külön melléklete és ezzel kapcsolatban írja:
Az lenne a kérésem, ha tudtok segítsetek képekkel, BIOS névvel, és hogy milyen gombot kell lenyomni a BOOT menühöz. Ha fel tudtok rakni képmegosztókra ilyen képeket, az nagyon jó lenne.

csuhas32 képe

Skype repo hitelesítési kulcsa

Skype tároló hitelesítési kulcsával kapcsolatos figyelmeztetőüzenet

Egy hír alatti hozzászólásban hoztam fel, hogy nálam a Skype-ot frissítéseit biztosító tároló hitelesítési kulcsára panaszkodik a Frissítéskezelő.
A figyelmeztetőüzenet:

W: https://repo.skype.com/deb/dists/stable/InRelease: Key is stored in legacy trusted.gpg keyring (/etc/apt/trusted.gpg), see the DEPRECATION section in apt-key(8) for details.
csuhas32 képe

Debian 12 LightDM – A felhasználók nevének megjelenítése a bejelentkezési képernyőn

Debian 12 – A LightDM bejelentkezési képernyője üres felhasználónév és jelszó mezővel
Bejelentkezési képernyő üres felhasználónév és jelszó mezővel

Ha Debian 12-t telepítünk valamilyen olyan környezettel (például Xfce, MATE), mely Display Manager-ként (magyarul talán a megjelenítéskezelő rá a jó szó) a LightDM-et használja, akkor a bejelentkezési képernyőn a rendszer (a Linux Mint-ben megszokottól eltérően) nem csak jelszót, hanem felhasználónevet is kér.

csuhas32 képe

Internetkapcsolat nélküli gépre csomagok telepítése

Talán a korlátlan adatforgalmat biztosító és széles sávú internetkapcsolathoz hozzászokva az ember nem is gondolná hogy vannak manapság még az internettől elvágott számítógépek, de már nem először, a minap is találkoztam egy bejegyzéssel a Facebookon, melyben valaki azt kérdezte, hogy egy olyan helyre, ahol nem rendelkeznek interneteléréssel, milyen Linux telepítőt adjon, olyan rendszer kellene, amit nem kell majd frissíteni, aztán még azt is megtaláltam egy hozzászólásban, hogy végül egy Linux Mint 21-et írt ki pendrive-ra.
Bár nézetem szerint ilyen helyre nem egy telepítőt, hanem inkább egy, a majdani felhasználás körülményeihez igazodó, belakott rendszert volna jó eljuttatni, hiszen net nélkül például a nyelvi csomagok sem lesznek telepítve és akkor még az esetleges hiányzó illesztőprogramokról nem is beszéltünk, de ha így, hát így, menjünk a témafelvető által felkínált nyomban!

csuhas32 képe

Verából Viktória

Nem kell ezzel rohanni, ráértek vele akkor is bőven, amikor majd a frissítéskezelő felajánlja!

Ma lala kidobolta, hogy a 21.2 (victoria) stable változatai immár elérhetőek Cinnamon és MATE környezettel. Mivel nekem a jelenlegi  főrendszerem Linux Mint 21.1 Cinnamon volt, gondoltam, miért is ne frissítsem?
Nem biztos, hogy az általam használt a legjobb módszer és ha valaki mégis utánam csinálná, mielőtt hozzáfog, feltétlen készítsen rendszer-visszaállítási pontot mondjuk a Timeshifttel!

Oldalak

Feliratkozás RSS - csuhas32 blogja csatornájára