A Wine egy szoftver, amely lehetővé teszi a Windows operációs rendszer alatt futó programok futtatását más operációs rendszerekben, például Linux vagy macOS alatt. Az új 8.9-es verzió néhány fontos frissítést és javítást tartalmaz. Az egyik kiemelkedő újdonság az új Mono motor bevezetése, amely a 8.0.0 verzióra frissül. A Mono motor egy open source fejlesztői platform és futásidejű környezet, amely a .NET alkalmazások támogatására szolgál a Wine-ban és a Linux alapú rendszereken is. Ez a frissítés kompatibilitási és teljesítményjavításokat hoz, és jobb támogatást biztosít a .NET alapú alkalmazások futtatásához.
A másik újítás a PE konverzió befejezése a PostScript illesztőprogramban. A PE (Portable Executable) egy olyan fájlformátum, amelyet a Windows operációs rendszer használ a végrehajtható fájlok és dinamikus könyvtárak tárolására. Az új kiadásban befejeződött a PostScript illesztőprogramnak a PE konverziója. Valamint ebben a verzióban javították a Wine 8.7-es és 8.8-as verzió nem nyomtatási hibáit is.
A Doppler-effektus támogatásának hozzáadása a DirectSoundhoz szintén újítást jelent. A Doppler-effektus a hang frekvenciájának változását jelenti, amikor egy hangforrás mozog. Ennek a funkció bevezetésével a DirectSound mostantól képes lesz kezelni és megjeleníteni a mozgó hangforrások által keltett Doppler-effektust, ami jobb hanghatást eredményez például játékok vagy multimédiás alkalmazások esetében.
A GdiPlus teljesítményének javítása is része ennek a kiadásnak. A GdiPlus egy grafikai könyvtár a Windows rendszerben, amelyet a Wine használ a grafikus felhasználói felületek (GUI) kezelésére. A frissítés több teljesítményoptimalizációt tartalmaz, amelyek javítják az alkalmazások grafikus megjelenítésének sebességét és reakcióképességét.
Végül, az új kiadásban számos hiba is javításra került. Ez a frissítés stabilabbá teszi a Wine-t és javítja az összkompatibilitást a különböző Windows alapú alkalmaz
Azoknak, akik nem ismerik a Wine-t, ez egy olyan szoftver, amely lehetővé teszi a Windows alapú programok futtatását más operációs rendszereken, például Linuxon, MacOS-en vagy FreeBSD-n. Az új Wine kiadások általában új és javított funkciókat tartalmaznak, így a felhasználók számára jobb élményt biztosítanak a Windows alkalmazások használata során. A köztes réteg, azaz wrapper, nem egy emulátor (erre utal a neve is: WINE – Wine Is Not Emulator), így nem teljes gépet emulál a gépben futó alkalmazásnak, mint mondjuk virtualizáció esetén, hanem az alkalmazott rendszerhívásokat fordítja le a megfelelő linux-os, mac-es hívásokra.
Főbb újdonságok
A Wine a már említett újdonságok mellett tizenhat hibajavítást tartalmaz többek között a következőekhez: BC3000, Silverlight 5.x, Wine Notepad, Need For Speed Underground, Framemaker 8, Visio 2003 valamint még további játékokhoz és más alkalmazásokhoz.
Az újdonságok teljes listája a bejelentésben található.
Letöltés és telepítés
Megtalálható magyar nyelven a Súgó-ban: Wine