Az OpenShot Video Editor az egyik legnépszerűbb, ingyenes és nyílt forráskódú videó szerkesztő program, amelyet bárki letölthet és használhat az egyszerű és hatékony videó szerkesztéshez. Az OpenShot legújabb verziója, a 3.1 jelentős újításokat tartalmaz, amelyek javítják az előző verziók által meglévő funkciókat, valamint új funkciókat és lehetőségeket adnak a felhasználóknak. Az új verzióban több mint 400 új export profil található, javult a feliratok effektusok minősége és a leképzés teljesítménye, valamint javították a visszavonás és ismételt végrehajtás rendszert is.
Az OpenShot 3.1 verziója számos újdonságot és javítást tartalmaz. Az új profilok között szerepelnek a 4K, 5K és 8K felbontások, valamint a különböző kódolási formátumok, mint például az H.264, az H.265 és az AV1. Az új profilok könnyen választhatók az új profil felhasználói felületen, amely intuitívabb és jobban szervezett, mint a korábbi verziókban.
Az új időskála funkció nagyon fontos frissítés az OpenShot-ban. Ez lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy könnyen állítsák az időzítést, hozzáadják a lassítást és az időbeli módosításokat a videóhoz. A frissítés továbbá javítja az audio mintavételezést és támogatja a visszafelé irányú audió lejátszását is. Az OpenShot 3.1 bevezette a Bézier-görbék támogatását is az időskála szerkesztőjében.
Az OpenShot 3.1 továbbfejlesztette a visszavonás és ismételt végrehajtás rendszert is, amely most már csoportosítható cselekvéseket is tartalmaz, amelyek megkönnyítik a videók szerkesztését. A frissítés a videó előnézetét és a Split Clip párbeszédpanelt is javította, beleértve a megfelelő oldalarányt és mintavételi sebességet. Az új verzióban továbbá javították a Felirat Effektet, amely most már magas DPI-t is támogat, és javították az OpenShot memóriakezelési hibáit is.
Az OpenShot 3.1 frissítése számos hibát is javít, beleértve a Blender Animált Címsorokat, a Mac Chroma Key hatást és az automatikus átmenet irányát is. Az új verzió javítja az AppImage-t, hogy újabb disztribúciókat is támogasson, és bővíti az alapértelmezett emojikat,
400-nál is több videó profil
Az OpenShot mostantól több mint 400 videoprofilt tartalmaz, amelyek teljes mértékben kereshetők. Ennek a funkciónak a kutatása nagyon érdekes volt, és magában foglalta egy nagy metaadat adatbázis létrehozását az ismert videó felbontásokról, képkocka sebességekről, képarányokról, eszközökről és pixel arányokról - és egy új menedzsment szkriptet, amely képes validálni, deduplikálni és generálni, továbbá frissíteni a meglévő profiljainkat. A jövőben rendkívül egyszerű lesz új felbontásokat, új képkockasebességeket és új arányokat hozzáadni. A videoprofilokkal kapcsolatos további információkért tekintse meg felhasználói kézikönyvet.
Idő-újrafelosztási javítások
Bár az OpenShot egy ideig tartalmazott néhány alapvető idő-újrafelosztási funkciót, ezek meglehetősen korlátozottak voltak, és gyakran összeomlottak, amikor felgyorsították vagy lelassították a videókat. Ezek az összeomlások megszűntek, és egy sokkal robusztusabb idő-újrafelosztási implementáció került hozzá. Ez magában foglalja az előre- és hátrafelé haladó videók sokkal jobb hangmintavételezési támogatását is. Emellett mostantól támogatja a Bezier-görbéket használó időkulcskockákat is a videó és a hang fokozatos gyorsításához/lassításához.
Visszavonás és ismételt végrehajtás tranzakciók
Az OpenShot egyik legkeresettebb funkciója a jobb visszavonás és ismételt végrehajtás támogatás, különösen a többlépéses szerkesztéseknél, mint például egy klip 2 klipre szeletelése vagy egy sáv eltávolítása (azaz ami sok klipet mozgat egyszerre). Minden többlépéses szerkesztés mostantól támogat egy tranzakciós rendszert a színfalak mögött, amely ezeket a többlépéses szerkesztéseket csoportosítja. Az OpenShot összes művelete mostantól egyetlen kattintással visszavonható.
Feliratok és csak hangot tartalmazó hullámformák
A felirat effektus kapott némi figyelmet a fejlesztők részéről, és javult a VTT/Subrip szintaxis támogatása, beleértve az új alapértelmezett kulcskocka-tulajdonságokat, amelyek helyesen skálázódnak a különböző felbontásokhoz, beleértve a High DPI képernyőket is. Emellett az OpenShot mostantól támogatja a csak hangfájlok hullámforma-vizualizációját (az effektek leképzése előtt), ami lehetővé teszi, hogy a csak hangfájlokhoz olyan effekteket adjunk hozzá, mint a Caption effekt. Ez egy nagyon hatékony módja annak, hogy a csak hangot tartalmazó szerkesztéseket sokkal érdekesebbé tegye (hullámformák + színek + feliratszöveg).
Memóriaszivárgások és hibajavítások
Az OpenShot forráskódjában minden ismert memóriaszivárgást azonosítottunk és javítottunk, beleértve a zombi szálak megölését is, így az OpenShot sokkal jobban karbantartja és visszanyeri a memóriát, ami kíméletesebb memóriahasználatot eredményez. Például egy videó leképzése után a memória mostantól visszaadásra kerül, és a szálak megfelelően megsemmisülnek. Ez lehetővé teszi, hogy az OpenShot nagyon hosszú ideig fusson újraindítás nélkül, és különösen jó a kötegelt leképzések, a hosszú leképzések, a Cloud API renderelések és más szkript-használatok esetében, amelyek során az OpenShot napokig rendereli a videókat megállás nélkül.
Javított teljesítmény
Az OpenShot 3.1 számos változtatása javítja a CPU-teljesítményt, különösen a Frame Mapping (ami bármikor előfordul, amikor a forrásvideó FPS-értéke nem egyezik a videoprofiloddal) és a Clip teljesítmény (amikor effektekre vagy drága feldolgozásra van szükség, mint például az idő-remapping) körül. A klipek esetében további gyorsítótárat használunk a duplikált renderelési erőfeszítések elkerülése érdekében, a kerettérképezők pedig sokkal jobban optimalizáltak, hogy szintén elkerüljük ugyanazon képkocka duplikált feldolgozását.
Hatalmas köszönet
Továbbfejlesztett felhasználói útmutató és dokumentáció
Az OpenShot felhasználók (és leendő felhasználók) egyik leggyakoribb panasza mindig is a felhasználói kézikönyvvel kapcsolatos volt. Régi és elavult, a képernyőképek már nem felelnek meg a leírásainknak, és sok téma hiányzik. Most már minden OpenShot funkciót, képernyőt, effekteket, profilokat, előbeállításokat, címeket és még sok mást is lefed a dokumentáció. Frissítették az összes képernyőképet (nagyobb DPI-jű képek felhasználásával). Több mint 110 oldalnyi témát, leírást és információt tartalmazunk az OpenShot használatáról, valamint részletes glosszáriumot a videószerkesztési terminológiáról. A dokumentációs folyamat PDF-kimenettel is rendelkezik már, és mostantól az RST dokumentációs fájljaink bármilyen módosítása automatikusan frissíti a felhasználói kézikönyvet (és a PDF-et) az openshot.org oldalon. Soha nem volt még jobb alkalom az OpenShot megtanulására!
Vegyél részt
Régóta követed az OpenShot fejlesztését? Vannak elképesztő ötleteid az OpenShot fejlesztésére? Szeretnél segíteni abban, hogy a "videoszerkesztés öröme" a világra jusson? Küldj egy e-mailt a hello@openshot.org címre, és mutatkozz be! Tényleg ilyen egyszerű bármilyen szinten részt venni az OpenShotban, és természetesen nem kell programozónak lenned. Minden készséget, minden képességszintet és minden embert szívesen látunk, hogy csatlakozzon fejlesztői közösségünkhöz, ossza meg ötleteit, nevessen, és tegye az OpenShotot még fantasztikusabbá! Még mindig nem vagy meggyőződve, vagy egyszerűen nincs időd a közreműködésre? Bármikor küldhetsz adományt (és a neved megjelenik a stáblistában)!
Telepítés
A főbb újdonságok ezek voltak a 3.0-s verzióban:
Letöltés (PPA is van!)
A legújabb, stabil OpenShot telepíthető csomagtárolóból a következő PPA csomagtároló hozzáadásával Szoftverforrások alkalmazásban:
ppa:openshot.developers/ppa
Ezek után mentse el a beállítást és a „Szoftverkezelő” programban a a keresés mezőbe írja be: „openshot”, majd a csomag telepítése, vagy pedig futtassa terminálban a következő parancssort:
sudo apt install openshot-qt python3-openshot
A teljes parancssori telepítéshez a terminálban írja be a következő parancsokat:
sudo add-apt-repository ppa:openshot.developers/ppa sudo apt update sudo apt install openshot-qt python3-openshot