A technikában jártas Windows-felhasználók talán használták már a CPU-Z-t. Ez egy kiváló segédprogram átfogó rendszerinformációk gyűjtésére, amelyek nem állnak rendelkezésre a Windows készletalkalmazásain keresztül.
A CPU-Z nem érhető el Linuxon.
Ne csüggedjen! Többféle módon és eszközzel is részletes hardverinformációkhoz juthat Linuxon.
Sőt, ha a CPU-Z-hez hasonlót szeretne Linuxon, akkor szerencséje van. Egy X0rg nevű fejlesztő aki a GitHub-on létrehozott egy CPU-Z klónt CPU-X for Linux néven.
A felület nem biztos, hogy bitre pontos másolata a CPU-Z-nek, de nagyon ismerősnek fogja találni.
CPU-X: CPU, alaplap és egyéb hardveres részletek megismerésére szolgáló GUI
A CPU-X egy rendszerprofilozó (információ) és felügyeleti alkalmazás (erőforrás-felhasználás). Képes a processzor (CPU), a memória (RAM), a lapkakészlet (alaplap) tulajdonságainak észlelésére. A CPU-X egy ingyenes és nyílt forráskódú szoftver, amelyet GNU/Linux és FreeBSD rendszerekhez terveztek. Elérhető GUI, TUI és CLI formátumban is. Alapértelmezés szerint a CPU-X grafikus üzemmódban GTK3-at használ (GTK4 port - a fejlesztő szerint - nem lesz).
Átfogó információt tud nyújtani a hardverről, amely az alkatrészek fizikai vizsgálata nélkül is elérhető, ami nem mindig lehetséges. A CPU-X például az alábbiakban bemutatott módon tud információt szolgáltatni a telepített RAM-modulokról.
A CPU-X jellemzői
Az alkalmazás neve félrevezető lehet, mivel ez az alkalmazás a számítógép számos eszközéről képes információt nyújtani, és nem csak a CPU-ra korlátozódik.
Íme egy lista azokról a dolgokról, amelyekről a CPU-X információt tud nyújtani.
- Processzor
- Alaplap
- Memória
- Rendszer
- Grafikus kártya
- Teljesítmény
Ha először futtatja a CPU-X-et, az alábbi képernyőképhez hasonló kép fogadja.
Sokak érdeklődését felkeltheti a jobb alsó sarokban található „Start Daemon” gomb.
Ha elindítja a démont, akkor a CPU-X számára lehetővé teszi a speciális eszközök elérését, több információt nyújt, és elkerüli az üres címkéket (csomagolás, szorzó, buszsebesség - mint ahogy az a képernyőképen látható).
A CPU-X démon root jogosultságokat igényel, és a jogosultságok növeléséhez a Polkit-et használja. Ha asztali környezetet használ, a jelszó megadása a kérésnek megfelelően elindítja a démont, és nem igényel további közreműködést a felhasználótól.
Vegye figyelembe, hogy a memóriainformáció csak akkor érhető el, ha a Daemon aktív.
CPU-X a terminálban
A CPU-X-et parancssorból is használhatja, mivel két lehetőség áll rendelkezésre a CPU-X terminálban történő használatára:
- az NCurses, és
- a Coredump.
Először is, az NCurses felület eléréséhez használja a következő parancsot.
cpu-x -N
A felület hasonló lesz az alapértelmezetthez (GTK3), de Ncurses típusú felülettel, ahogy az alábbi képen látható. Itt a nyíl billentyűkkel lehet navigálni.
Másodszor, az adatok összegzéséhez adja meg a következő parancsot.
cpu-x -D
Ezzel a paranccsal a felhasználó megkapja a CPU-X által szolgáltatott összes rendszerinformáció kiiratását. Ez egy nagyon hosszú kimenet, ezért a kívánt információ elolvasásához görgetnie kell majd.
CPU-X telepítése Linuxon
- A CPU-X legújabb AppImage-jét a GitHub kiadási oldaláról töltheti le.
A CPU-X natív csomagjai szinte minden disztribúcióhoz elérhetőek a hivatalos tárolókban. Itt vannak a telepítésükhöz szükséges parancsok:
- Linux Mint Debian Edition 5, Debian 11 vagy újabb verzió, tovább Linux Mint 20.x és 21 verziók, illetve Ubuntu 20.04 vagy újabb Ubuntu esetén.
sudo apt install cpu-x
- Fedora 30-as vagy újabb verzióhoz.
sudo dnf install cpu-x
- FreeBSD 11 vagy újabb verzió esetén.
sudo pkg install cpu-x
- OpenSUSE Leap 15.2 vagy újabb verzióhoz.
sudo zypper install cpu-x
- Solushoz bármelyik verzió.
sudo eopkg install cpu-x
- Arch Linuxhoz, mivel a csomag csak az AUR-ban érhető el.
yay -Syu cpu-x
A CPU-X forráskódját a GitHubon tekintheti meg. Amennyiben még többet szeretne megtudni az alkalmazásról, látogassa meg a CPU-X hivatalos oldalát.
(forrás)