Edit: a régi ismerős visszatért

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

Az Edit egy új, könnyen használható szövegszerkesztő a Windows parancssoros környezetéhez. A klasszikus MS-DOS Editor előtt tiszteleg, de modern felhasználói felülettel és a Visual Studio Code-hoz hasonló vezérléssel rendelkezik. Célja, hogy olyan felhasználók számára is hozzáférhető legyen, akik nem jártasak a terminálhasználatban. A Microsoft szerint ez egy egyszerű szerkesztő, egyszerű igényekhez.

Nyílt forráskódú, könnyű és kézreálló

A Edit immár nyílt forráskódú, így bárki fordíthatja, vagy letöltheti a legújabb verziót a GitHubról. A program:

  • könnyű és gyors (mérete kevesebb mint 250 kB),
  • támogatja az egérhasználatot,
  • képes több fájl egyidejű megnyitására,
  • kínál keresés és csere funkciót,
  • és támogatja a szóbehúzást (Word Wrap).

Hogyan használható a Edit?

A Edit használata rendkívül egyszerű: csak futtassuk az edit parancsot, vagy adjuk meg a szerkesztendő fájl nevét is, például:

edit dokumentum.txt

Ez lehetővé teszi a fájlok közvetlen szerkesztését a parancssorban, mint akár a vi, nano, emacs vagy mcedit.

A főbb funkciók részletesebben

Könnyű használat
A Edit telepítési csomagja kevesebb mint 100 kB Linux-on.

Egérhasználat támogatása

Egérhasználat támogatása
Bár a Edit modelless (nem üzemmód-alapú) szerkesztő, a menüpontokhoz egérrel is hozzáférhetünk. Az összes lehetőséghez tartozik billentyűparancs is.

Több fájl megnyitása
A felhasználók egyszerre több fájlt is megnyithatnak, és azokat a Ctrl+P billentyűkombinációval, vagy a képernyő alján található fájllistára kattintva válthatják.

Keresés és csere


A Ctrl+R megnyomásával vagy a TUI menü „Edit > Replace” pontján keresztül lehet keresni és szöveget cserélni. A funkció támogatja a kis- és nagybetűk megkülönböztetését (Match Case), valamint a reguláris kifejezéseket is.

Szóbehúzás (Word Wrap)

Szóbehúzás (Word Wrap)
A Alt+Z billentyűvel vagy a TUI menü „View > Word Wrap” menüpontján keresztül aktiválhatjuk a szöveg automatikus sortörését.

Miért kellett új szerkesztő?

A Edit megszületését egy fontos hiányosság indokolta: a 64 bites Windows rendszerek nem tartalmaznak alapból parancssoros szövegszerkesztőt. A régi 32 bites Windows kiadások még szállították a MS-DOS Edit nevű alkalmazást, de ez a 64 bites verzióból kimaradt. Emellett elkészült ez az eszköz Linux-ra is.

A készítők célja egy könnyen tanulható, modelless (azaz üzemmódoktól mentes) szerkesztő létrehozása volt, amely nem igényel speciális billentyűparancsokat a kilépéshez – utalva ezzel a hírhedt „Hogyan lehet kilépni a vim-ből?” mémre. A modalitás hiánya miatt a Edit egyszerűbben kezelhető az új felhasználók számára.

Mivel Windows-on kevés olyan szerkesztő létezik, amely egyszerre:

  • könnyen használható,
  • natívan fut Linux és Windows alatt,
  • kellően kisméretű ahhoz, hogy rendszerkomponens legyen,

a Microsoft úgy döntött, hogy saját megoldást készít – így született meg a Edit. Ha szeretnéd kipróbálni, vagy követni a fejlesztést, keresd a GitHub közösségi kódfejtőben.