Minden év végén elérkezik a pillanat, amikor a Wine egy évnyi fejlesztése új stabil változatban kezd testet ölteni. Jövőre a Wine a 10-es verzió kiadásához készül a Wine csapat. Linux alatt a Wine alkalmazása azért lehet hasznos, mert segítségével Windows alapú szoftverek futtathatók Linux operációs rendszerek alatt. A Wine egy kompatibilitási réteg, amely lehetővé teszi a Windows alkalmazások futtatását más operációs rendszereken anélkül, hogy teljesen szimulálná a Windows környezetet.
Kiadási ütemterv
Az új Wine 10.0 kiadás előkészületeit az alábbi főbb mérföldkövek határozzák meg:
- További verziók: A 9.22-es verzió két héttel később jelenik meg, amit két héttel később követne a 9.23 verzió.
- Wine 10.0-rc1 kiadás: A 9.23 helyett azonban december 6-án a 10.0-rc1 (release candidate) kiadása várható, ami egyben az éves kódfagyasztást is jelenti. Ezt követően több kiadásra jelölt változat jelenik meg, amíg a stabil Wine 10.0 verzió meg nem érkezik.
Újdonságok a Wine 9.22 verziójában
- A kijelzőmód virtualizációjának támogatása.
- A locale adatok frissítése az Unicode CLDR 46-ra.
- A DirectPlay hálózati munkamenetek jobb támogatása.
- Wayland illesztőprogram engedélyezve az alapértelmezett konfigurációban.
- Különböző hibajavítások.
Habár a fejlesztések többsége elkészült, a NTSYNC kernel driver továbbra sincs teljesen befejezve, így ez a szolgáltatás nem kerül bele a Wine 10.0-ba. A stabil Wine 10.0 kiadása jelentős előrelépést fog jelenteni a Windows alkalmazások és játékok futtatása terén, és várhatóan január közepére lesz elérhető a Linux és más platformok felhasználói számára.
A 9.22 verzióban összesen 19 hiba lett javítva, amelyek érintik például a felhasználói felületet, az alkalmazások kompatibilitását és az általános rendszerstabilitást. A Wine javításai között számos játékhoz és alkalmazáshoz található fejlesztés, többek között: Cygwin, MusicBee, Dark souls, LabOne 24.04, MS Office 2007, MS Office 2013, Heidisql 7.0, World Of Warcraft, Windows Movie Maker és más szoftverekhez készültek javítások.
Az újdonságok teljes listája a bejelentésben található.
Letöltés és telepítés
Megtalálható magyar nyelven a Súgó-ban: Wine
További disztribúciókhoz szánt csomagok
- Ubuntu - WineHQ bináris csomagok: Ubuntu aktuális kiadások
- Debian - WineHQ bináris csomagok: Debian aktuális kiadások
- Fedora - WineHQ bináris csomagok: Fedora aktuális kiadások
- macOS - WineHQ bináris csomagok: macOS 10.8 és újabbakhoz.
- Továbbiak
Néhány lehetséges előnye a Wine használatának Linux alatt:
- Kompatibilitás: Sokan Windows alapú szoftvereket használnak, és a Wine segítségével ezek a szoftverek futtathatók Linux alatt is anélkül, hogy a felhasználóknak meg kellene változtatniuk a rendszerüket.
- Teljesítmény: Bár a Wine nem mindig biztosít azonos teljesítményt a Windows rendszerrel, egyes alkalmazások még mindig jól futnak rajta, és elfogadható teljesítményt nyújtanak Linux rendszeren.
- Nyílt forráskódú: A Wine nyílt forráskódú projekt, így lehetőség van a fejlesztésre és testreszabásra. A közösség által támogatott projekt, így folyamatosan frissítik és fejlesztik a kompatibilitást.
- Alternatív megoldás: Bár vannak más megoldások is, mint például a virtualizáció vagy a dual-boot rendszer, a Wine egy könnyű és gyorsabb lehetőséget kínál azoknak, akik csak néhány Windows alkalmazást szeretnének futtatni Linux alatt.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a Wine nem garantálja minden Windows alkalmazás hibamentes futtatását, és néhány esetben előfordulhatnak kompatibilitási problémák. Érdemes az alkalmazásoknak a WineHQ weboldalán történő ellenőrzése is, hogy megtudjuk, mely alkalmazások támogatottak, és milyen mértékű támogatást nyújtana.