Nem béta már az 560-as

kami911 képe

Az NVIDIA kiadta a GNU/Linux, FreeBSD és Solaris rendszerekhez készült NVIDIA 560.35.03-as zárt és opensource részekkel rendelkező, tulajdonosi, béta állapotú grafikus eszközvezérlő illesztőprogramját, amely számos új funkciót és fejlesztést tartalmaz.

Új funkciók és támogatások

Miután az Nvidia nyílt forráskódúvá tette illesztőprogramjai kernel moduljait az NVIDIA 560-as verzió számos újítást ígér, beleértve egy frissített nvidia-installert, amely alapértelmezés szerint támogatja a nyílt forráskódú GPU kernel modulokat az olyan NVIDIA GPU-k esetében, amelyek kompatibilisek mind a tulajdonosi, mind a nyílt kernel modulokkal. Ilyen GPU-k például a NVIDIA Turing, Ampere, Ada Lovelace, Blackwell, Grace Hopper és Hopper architektúrák.

Ezenkívül az új illesztőprogram támogatja az EGL_KHR_platform_x11 és az EGL_EXT_platform_xcb kiterjesztéseket Xwaylanden, továbbá egy PipeWire hátteret (backend) is bevezet az NvFBC számára, amely lehetővé teszi, hogy Wayland kompozitoroknál is működjön, amennyiben azok támogatják a képernyőmegosztást az XDG Desktop Portálon keresztül. Az NVIDIA 560-as verzió több egyidejű kliens támogatását is lehetővé teszi az NvFBC közvetlen rögzítés esetén.

Egyéb fejlesztések

Az NVIDIA 560 támogatja a DRM-KMS explicit szinkronizációt az IN_FENCE_FD beállítási tulajdonságon keresztül, valamint a VRR (változtatható frissítési ráta) támogatást Wayland rendszeren a Volta előtti GPU-knál, illetve laptopok esetében is, amelyek nyílt GPU kernel modulokat használnak. További újításként az illesztőprogram már képes jelenteni a Vulkan információkat az nvidia-settings vezérlőpult számára.

Az új verzióval a glXWaitVideoSyncSGI() függvény is optimalizálásra került, amely hatékonyabb működést biztosít, csökkentve a képkocka-akadozást (frame stutter) bizonyos KDE Plasma konfigurációkban, amikor a GSP offload aktív. Az illesztőprogram forráskódból történő fordításához mostantól szükségesek a Vulkan fejlécek is, emellett több hibajavítást is tartalmaz.

A nyílt forráskódra való átállás

Az NVIDIA 560-as grafikus illesztőprogram megjelenése egy fontos lépést jelent az NVIDIA számára, mivel ezzel teljesen átállnak a nyílt forráskódú GPU kernel modulok használatára a Linux alapú operációs rendszerekben. Az NVIDIA két évvel ezelőtt adta ki az első Linuxos illesztőprogramot nyílt forráskódú GPU kernel modulokkal, amelyek idővel felváltják a jelenlegi tulajdonosi, zárt forráskódú meghajtókat.

Ez idő alatt az NVIDIA nyílt kernel moduljai számos új funkciót kaptak, mint például a HMM (Heterogén Memóriakezelés), a bizalmas számítástechnika (confidential computing), és a Grace platformok koherens memóriaarchitektúrái, amelyek alkalmassá teszik őket a szélesebb körű felhasználásra.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden NVIDIA GPU kompatibilis a nyílt forráskódú GPU kernel modulokkal. A jelenlegi ismeretek szerint a Turing, Ampere, Ada Lovelace és Hopper architektúrájú GPU-k támogatottak. A Maxwell, Pascal és Volta architektúrák azonban még nem kompatibilisek ezekkel a modulokkal, így ezeknél az NVIDIA a tulajdonosi illesztőprogram használatát javasolja. Ezzel szemben a legújabb platformok, mint például a Grace Hopper és Blackwell, kizárólag a nyílt forráskódú GPU kernel modulokkal használhatók.

Az NVIDIA célja, hogy az új R560 illesztőprogrammal minden Linux felhasználó számára biztosítsa a nyílt forráskódú NVIDIA grafikus élményt.

Az NVIDIA 560.35.03 illesztőprogram letöltése.

Teljes változáslista:

A R560 második béta verziója (560.31.02) óta történt fejlesztések

  • Kijavítottak egy hibát, amelyet a 555.58-as verzióban vezettünk be, és ami miatt néhány DVI kimenet nem működött HDMI monitorokkal.
  • Kijavítottak egy hibát, amely a KDE Plasma Shell lefagyását okozhatta, amikor az appletek fölé vitték az egeret vagy megnyitották őket Wayland kompozitor módban.
  • Kijavítottak egy hibát, amely a kijelző lefagyását okozhatta, amikor ablakokat jelenítettek meg többmonitoros konfigurációban Wayland közvetlen képkimásolással.
  • Kijavítottak egy hibát, amely kernel összeomlásokat okozhatott, amikor KMS műveleteket próbáltak végrehajtani DRM-en keresztül, ha az nvidia_drm betöltődött modeset=0 beállítással.

A R560 második béta verziójának (560.31.02) fejlesztései

  • Kijavítottak egy hibát, amely széles körű összeomlásokat okozott Xwayland játékoknál.
  • Kijavítottak egy versenyfeltételt, amely módváltási tulajdonjogokat érintett, és flip esemény időtúllépési hibákhoz vezethetett, amikor az fbdev kernelmodul paramétert engedélyezték az nvidia-drm-ben.
  • Kijavítottak egy regressziót, amely miatt az nvidia-powerd kilépett, ha az nvidia-dbus.conf fájl nem volt jelen az /etc/dbus-1/system.d/ könyvtárban.
  • Kijavítottak egy hibát, amely memória sérülést okozhatott ACPI események kezelésekor bizonyos notebookokon.
  • Kijavítottak egy hibát, amely külső kijelzők lefagyását okozhatta a következő módváltásig, amikor a PRIME Display Offloading funkciót használták az NVIDIA dGPU-val mint kijelző leterhelés kezelővel.

A R560 béta verziójának (560.28.03) fejlesztései

  • Frissítették az nvidia-installer-t, hogy alapértelmezés szerint az NVIDIA nyílt GPU kernelmodulokat válassza ki azokon a rendszereken, ahol a GPU támogatja mind a zárt, mind a nyílt kernelmodulokat.
  • Kijavítottak egy hibát, amely miatt a GPU meghajtó telepítése sikertelen lehetett, ha a rendszer alternatív tr segédprogramokat használt, például a busybox vagy toybox projektektől.
  • Kijavítottak egy hibát, amely miatt helytelen képformátumot használhatott a renderelési lépések során Vulkan alkalmazásokban, amikor egy VkImage-t hoztak létre a VK_IMAGE_CREATE_MUTABLE_FORMAT_BIT beállítással. Ez renderelési hibákhoz vezethetett, ahogy azt az alábbiakban is leírták: https://github.com/doitsujin/dxvk/issues/3961
  • Kijavítottak több problémát, amelyek összeomlásokat vagy váratlan viselkedést okozhattak egy NvFBC rögzítési munkamenet újralétrehozásakor.
  • Támogatást adtak az EGL_KHR_platform_x11 és EGL_EXT_platform_xcb számára Xwayland alatt.
  • Kijavítottak egy hibát, amely miatt egyes kijelzők többször is megjelenhettek az nvidia-settings kijelzőkiosztási beállítások oldalán rendszereken, ahol több GPU is jelen volt.
  • PipeWire háttértámogatást adtak az NvFBC-hez, amely lehetővé teszi a működését azon Wayland kompozitorokon, amelyek támogatják a képernyőfelvételt az XDG Desktop Portal-on keresztül. Ez az új interfész egy közelgő Capture SDK kiadásban lesz elérhető.
  • Hozzáadtuk a több egyidejű kliens támogatását az NvFBC közvetlen rögzítéshez.
  • Vulkan információk megjelenítését adtuk hozzá az nvidia-settings vezérlőpanelhez.
  • Az nvidia-settings forráskódból való fordítása mostantól Vulkan fejlécfájlok elérhetőségét követeli meg.
  • Támogatás a DRM-KMS explicit szinkronizációhoz az IN_FENCE_FD módbeállítási tulajdonságon keresztül.
  • Támogatás a VRR (Variable Refresh Rate – Változó Frissítési Sebesség) számára Wayland alatt, pre-Volta GPU-kon.
  • Támogatás a VRR (Variable Refresh Rate – Változó Frissítési Sebesség) számára notebookokon, nyílt kernelmodulokkal.
  • Az glXWaitVideoSyncSGI() frissítése hatékonyabb lett. Ez csökkenti a képkocka akadozást néhány KDE konfigurációban, GSP offload esetén.
  • Kijavítottak egy hibát, amely miatt az OpenGL hármas pufferelése kettős pufferelésként viselkedett.

Hozzászólások

csuhas32 képe

Küzdünk egymással

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Van nekem a Mint 22-n az a fantomkijelzős problémám.
„Kijavítottak egy hibát, amely miatt egyes kijelzők többször is megjelenhettek az nvidia-settings kijelzőkiosztási beállítások oldalán rendszereken, ahol több GPU is jelen volt.”
Na mondom, akkor lehet, hogy ez lesz az én driverem!
Azért run fájlból telepíteni bonyolult mókának tűnik, ezt a külső tárolót egyszerűbb felvenni és ma meg is jelent benne az 560.35.3.
A Mintem Driver Manager alkalmazásába is bekerült ezáltal, de a telepítése az
„Error while installing package: installed nvidia-dkms-560 package post-installation script subprocess returned error exit status 6” hibaüzenettel elszállt.

sudo apt purge nvidia*

lett egyelőre a dolog vége. Talán majd egy következő kernellel vagy a csomag frissülésével menni fog. Most maradt a Nouveau.

csuhas32 képe

Előrelépés

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

#1 Frissült a külső ppa-ban a csomag, így már szépen felment a Mint 22-re. A fantomkijelzőm megmaradt, így visszaálltam a Nouveau-ra.