Március 10-én megjelent a Linux kernel 6.8-as verziója. A Linux kernel 6.8 újdonságai között számos processzor-, grafikus gyorsító- és fájlrendszerekkel kapcsolatos frissítés található. A Linux 6.8 kiemelt elemei között szerepel a régóta várt Intel Xe DRM illesztőprogram kísérleti elérhetőségét. Emellett végre bekerül az in-kernel IAA gyorsítótár illesztőprogramja, továbbá biztosítja az AMD WBRF támogatást is. Folyamatban van a AMD Zen 5 platform támogatására, továbbá a kezdeti támogatás a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 és az X Elite SoC-k számára. Érkezett támogatás több olcsó ARM-alapú kézi játékkonzolhoz is, emellett megérkezett az Imagination PowerVR DRM/KMS kernel illesztőprogram kezdeti verziója is. A Raspberry Pi 5 grafikus támogatás, és a Nintendo NSO vezérlő támogatás is az most megjelent verzió újdonságai között van, valamint az Intel Lunar Lake Thunderbolt támogatás is. Biztonsággal kapcsolatban az AppArmor a biztonságosabb SHA256-os hash-re vált SHA1 helyett. A SLAB kivezetésre került, és a Rust eszközlánc frissítés is érkezett, amely Rust 1.74.1-hez verziót hozza magával.
Nagyszerű látni, hogy a Canonical célja, hogy az Ubuntu 24.04 LTS már a Linux 6.8 használja, És ezt a sort követi más Linux disztribúciók tavaszi frissítései is.
Grafikai téren az AMD színmunka kezelési kódjának kezdeti részei és az új Intel Xe DRM illesztőprogram kiemelkedőek. Emellett a fájlrendszerek és tárolási területen is történtek jelentős fejlesztések, mint például az EROFS optimalizálás alacsony memóriafelhasználású környezetben. Új hardver támogatások érkeztek, többek között az Apple M1 USB4/Thunderbolt DART és a Gigabyte AORUS Waterforce eszközök. A Linux Gaming területén több olcsó ARM-alapú kézi játékkonzol támogatása és a Nintendo Switch Online (NSO) vezérlők támogatása is bekerült a főágra. Biztonsági szempontból az AppArmor SHA256-os irányítási hash-re váltott a jobb biztonság érdekében. Ezek az újítások széleskörű változatosságot és fejlődést hoznak a Linux 6.8 verziójában.
A Linux 6.8 funkciólistájában részletesebb áttekintést kaphat a kernel ezen verziójának összes változásáról.
Processzorok:
- További AMD Zen 5 azonosítókat adtak hozzá a következő generációs AMD hardverek folyamatos engedélyezésének részeként.
- AMD PMC illesztőprogram támogatás a Zen 5-höz.
- Támogatás az Intel QAT 420xx „GEN 5” hardverhez a QuickAssist technológia számára.
- Van egy Intel IAA in-kernel kriptó-tömörítő illesztőprogram is az Intel Analytics Accelerators számára, amelyet különféle Xeon Scalable CPU modellekben találunk Sapphire Rapids óta.
- Intel Lunar Lake Thunderbolt támogatás.
- Rust kernel támogatás a LoongArch CPU-khoz.
- Az s390 változtatások részeként alapértelmezés szerint letiltják a 31-bites vállalati rendszerarchitektúra (ESA) ELF bináris támogatását.
- Az IBM Z ~11%-kal magasabb syscall bejegyzési teljesítményt nyújt ezzel az új kernellel.
- A RISC-V XIP kernel támogatása helyreállt a helyben végrehajtás céljából.
- A Linux 6.8 jobban tájékoztatja a felhasználót, amikor a x86 32-bites támogatás le van tiltva a rendszer indulásakor.
- Az Intel Meteor Lake CPU-knak a Linux 6.8-al magasabb órajellel tudnak működni egy Intel P-State illesztőprogram változtatással.
- Az Intel LAM már támogatott a KVM vendégek számára, folytatva a bizalmas, biztonságos VM-k körüli munkát.
- További Intel TDX kód hozzáadása a KVM vendégek védelmére.
- Támogatás a Snapdragon 8 Gen 3 és X Elite SoC-khoz a főágon.
- A Google Tensor G1 SoC támogatása végül bekerült a főágra.
- Perf támogatás az AMD Zen 4 memória vezérlő eseményeihez.
- Az elkövetkező Intel szerver CPU-khoz való áramkezelési támogatásának előkészületei.
- Egy AMD CPU optimalizáció, amely elkerüli a felesleges MSR hozzáférések sorbarendezését.
- EDAC támogatás az AMD AI gyorsítókhoz.
- ARM11 MPCore CPU támogatás visszavonása.
- AMD MicroBlaze V soft-core RISC-V CPU támogatás.
Grafika:
- Kezdeti részei az AMD színkezelési kódjának, amely jelenleg alapértelmezetten nincsen engedélyezett.
- Az új Intel Xe DRM kernel illesztőprogram elérhető kísérleti alternatívaként az i915 illesztőprogramhoz. Az Intel Xe illesztőprogram szép teljesítmény produkált, nagy reményekkel arra, hogy stabil lesz, és az Intel Lunar Lake processzorok integrált grafikus Xe2-vel együtt alapértelmezett módon használható lesz.
- Az Imagination PowerVR DRM illesztőprogram végre bekerült a főágra, a megadott Rogue GPU-khoz tartozó PowerVR Vulkan illesztőprogrammal együtt.
- Raspberry Pi 5 grafikus illesztőprogram támogatás a V3D-vel.
- Az AMD GFXOFF támogatása a ROCm számítási alkalmazások futtatásakor RDNA3 GPU-kon, hogy segítsen energiát megtakarítani és a hőmérsékletet csökkenteni.
- Az AMD WiFi WBRF rádiófrekvencia interferencia csökkentése a videomemória órajel és a WiFi hardver között.
Játék a Linux-on:
- Támogatás több olcsó ARM-alapú kézi játékkonzolhoz.
- Kezdeti támogatás a Lenovo Legion Go vezérlők számára a kézi játékkonzolhoz.
- Adafruit Seesaw Gamepad támogatás.
- Steam Controller illesztőprogram javítások vissza lett portolva a SteamOS-ből.
- Nintendo Switch Online (NSO) vezérlő támogatás.
Tárolás / Fájlrendszerek:
- Új rendszerhívások a részletesebben elérhető fájlrendszer-felcsatolási információkhoz.
- EROFS optimalizálás alacsony memóriafelhasználású szcenáriókhoz.
- Bcachefs javítások és fejlesztések, valamint néhány szép teljesítményt emelő munka.
- Nem blokkoló keresések a GFS2 klaszterfájlrendszerhez.
- A Btrfs metaadat feldolgozása most már foliók használatával történik.
- Az EROFS subpage tömörített adat támogatása bevezetése.
- A F2FS fájlrendszerben javították a zonázott blokkeszköz támogatását.
- További XFS online javítás funkciók bevezetése.
- Támogatás a csatlakoztatott eszközök írásának letiltásához a csatolt blokkeszközökre.
Egyéb hardver:
- További CXL új szolgáltatást nyújtó kódok – ezúttal a Koherens Eszközattribútum Tábla (Coherent Device Attribute – CDAT) elemzéshez.
- Apple M1 USB4 – Thunderbolt DART támogatás.
- A StarFive RISC-V SoC kamera részrendszer illesztőprogramja bekerült a főágra, hogy javítsa a StarFive eszközök kernel támogatását.
- Az AWS Nitro Secure Module illesztőprogram végre bekerült a főágra.
- Különféle Intel és AMD laptop támogatások javításai.
- További hanghardver támogatások között AMD és Intel részéről, valamint néhány USB hangkeverő esetén.
- A Gigabyte AORUS Waterforce illesztőprogram bekerült a főágra, hogy exponálja a hardverfigyelő mutatókat a Gigabyte AIO folyadékhűtőjéhez.
- Intel Gaudi 2C gyorsítótár támogatás.
- ACPI-alapú felsorolás a CSI-2 / MIPI kamerákhoz.
- Az első Rust-ban írt PHY hálózati illesztőprogram.
- Intel Carrilo Ranch támogatás eldobása.
Linux biztonság:
- Az AppArmor a biztonságosabb SHA256-os hash-re vált SHA1 helyett.
- A Rust eszközlánc frissítése, amely a Rust 1.74.1-es verziójáját jelenti.
Egyéb Linux változások:
- A SLAB kivezetésre került
- További Linux ütemező finomhangolások, beleértve az EEVDF-et is.
- Folyamatban lévő tisztítás folytatása a sysctl túlzott memóriafoglalás csökkentésére.
- A Linux hálózati frissítései növelhetik a TCP teljesítményét sok párhuzamos kapcsolat esetén, körülbelül ~40%-kal.
- Régi és elavult hálózati illesztőprogramok eldobása.
Ahogy Linus írta:
So it took a bit longer for the commit counts to come down this release than I tend to prefer, but a lot of that seemed to be about various selftest updates (networking in particular) rather than any actual real sign of problems. And the last two weeks have been pretty quiet, so I feel there's no real reason to delay 6.8. We always have some straggling work, and we'll end up having some of it pushed to stable rather than hold up the new code. Nothing worrisome enough to keep the regular release schedule from happening. As usual, the shortlog below is just for the last week since rc7, the overall changes in 6.8 are obviously much much bigger. This is not the historically big release that 6.7 was - we seem to be back to a fairly average release size for the last few years. You can see it in the overall diffstats too - this looks like an average release in pretty much all respects, and we don't have (for example) any obvious big new filesystems or architectures. I think the biggest single new thing in 6.8 is probably the new Xe drm driver, but honestly, the big bulk of changes are just various random updates and fixes all over. Just as it should be. In a sea of normality, one thing that stands out is a bit of random git numerology. This is the last mainline kernel to have less than ten million git objects. In fact, we're at 9.996 million objects, so we got really close to crossing that not-milestone if it hadn't been for the nice calming down in the last couple of weeks. Other trees - notably linux-next - obviously are already comfortably over that limit. Of course, there is absolutely nothing special about it apart from a nice round number. Git doesn't care. Anyway, this all obviously means that tomorrow the merge window for 6.9 opens, and I already have several pull requests pending. Thanks to everybody who sent in early pull requests, you know who you are. But before that excitement commences, please do spend a bit of time with the now boring old status quo and give 6.8 a good test, ok? Linus
Azaz:
Egy kicsit tovább tartott, hogy lecsökkejenek a commit számok ebben a kiadásban, mint ahogy azt általában szeretném. De soknak úgy tűnt, hogy ez különböző önteszt frissítésekkel (különösen a hálózatkezelés terén) járt, és nem valódi problémák jeleit mutatta. Az utolsó két hét eléggé csendes volt, úgyhogy úgy érzem, nincs valódi ok az 6.8 késleltetésére. Mindig vannak még hátralévő feladatok, és néhányukat a stabil kódba tolni fogjuk ahelyett, hogy visszatartanánk az új kódot. Semmi olyan aggasztó, ami megakadályozná a rendszeres kiadási ütemtervet.
Ahogy azt szoktuk, az alábbi rövid napló csak az rc7 óta eltelt utolsó hétre vonatkozik, az 6.8 általános változásai nyilvánvalóan sokkal nagyobbak. Ez nem olyan történelmileg nagy kiadás, mint amilyen az 6.7 volt - úgy tűnik, hogy visszatértünk egy eléggé átlagos kiadási mérethez az elmúlt néhány évben. Ez látható az összesített diffstaton is - ez egy átlagos kiadásnak tűnik szinte minden szempontból, és nincsenek (például) nyilvánvalóan nagy új fájlrendszerek vagy architektúrák. Szerintem az 6.8 legnagyobb egyedi újdonsága valószínűleg az új Xe drm meghajtó, de őszintén szólva, a változások nagy többsége csak különféle véletlenszerű frissítések és javítások mindenhol.
Pont úgy, ahogy kellene.
A normalitás tengerében az egyetlen dolog, ami kiemelkedik, egy kis véletlen git numerológia. Ez az utolsó főverziós kernel, amelynek kevesebb, mint tíz millió git objektuma van. Valójában 9,996 millió objektumnál tartunk, tehát nagyon közel kerültünk ahhoz, hogy átlépjük ezt a nem-mérföldkövet, ha az elmúlt pár hétben nem lett volna ez a szép lecsendesedés. Más fák - különösen a linux-next - nyilvánvalóan már kényelmesen túllépték ezt a határt.
Természetesen nincs benne semmi különleges, kivéve egy szép kerek számot. A Gitnek ez nem fontos.
Mindenesetre ez minden egyértelműen azt jelenti, hogy holnap megnyílik a 6.9-es összeillesztési ablak, és már több beolvasási kérelem van függőben. Köszönet mindenkinek, aki korai beolvasási kéréseket küldött be, tudjátok, kik vagytok. De mielőtt ez az izgalom elkezdődne, kérlek, szánj egy kis időt a most már unalmas régi állapot ellenőrzésére, és alaposan teszteld az 6.8-at, rendben?
Linus
(kép)
(forrás)