A PipeWire újdonságai: szimbolikus linkek a bináris fájlokhoz, új RTP modul, debug opció, OpenSSL frissítés és bugfixek

kami911 képe

A PipeWire 0.3.68-as verziója többek között hibajavításokat tartalmaz, és az előző 0.3.x verziókkal teljesen kompatibilis az API és az ABI szempontjából. Az egyik legfontosabb újítás az, hogy a szimbolikus linkek mostantól a PipeWire binárisához kapcsolódnak, így nem kell többször újrafordítani ugyanazt a binárist.

A gráf ütemezőben bekövetkezett változásoknak köszönhetően a dolgok mostantól sokkal simábban fognak elindulni és átváltani a egységek és mintavételezés között, különösen a virtuális eszközök esetén. Ezenkívül az RTP szekciómodul is újítást kapott, amely az Apple MIDI protokollt használja a késleltetés minimalizálása érdekében. Az új verzióban az ACP kód is frissült a PulseAudio UCM kódjával, amely lehetővé teszi, hogy több profil létrehozható az egyes eszközök számára. Azonban ennek köszönhetően a készülékek, profilok és portok neve is megváltozhat, ezért a felhasználóknak frissíteniük kell az eszközökkel kapcsolatos szkriptjeiket. A frissítéssel a link-factory is új logikát kapott a passzív linkek kezelésére, így azokat már nem lehet a régi módon kezelni. Az OPUS kódolás is hozzáadásra került az RTP formátumokhoz, és az RTP forrás-modult is különválasztották a SAP modultól, hogy jobban használható legyen.

Az új verzióban a visszhang-elnyomás támogatja a nyers minták mentését wav fájlba, így könnyebbé válik a hibakeresés. Az RAOP sink új OpenSSL funkciókra lett átállítva, és most már támogatja a jelszavakat is. Az upmixing (többcsatornásra konvertálás) alapértelmezés szerint ki van kapcsolva, de konfigurációs fájlokkal vissza lehet állítani a használatát. A PipeWire nem alkalmazhat olyan hangfeldolgozási eljárásokat, amelyek hatással lehetnek a hang minőségére. Az új verzióban számos hibajavítás és takarítás is történt, beleértve azokat a memóriakorruptiókat és összeomlásokat is, amelyek eddig problémát okoztak

A letöltések és a PipeWire 0.3.68-ról szóló teljes változásnapló a következő címen található meg: FreeDesktop.org GitLab

A PipeWire-ról

A PipeWire egy olyan projekt, amelynek célja, hogy jelentősen javítsa a hang és videó kezelését Linux alatt. Egy alacsony késleltetésű, gráf alapú feldolgozómotort biztosít az audio- és videóeszközök tetején, amely a jelenleg a pulseaudio és a JACK által kezelt felhasználási esetek támogatására használható. A PipeWire-t egy erős biztonsági modellel tervezték, amely megkönnyíti az audio- és videoeszközökkel való interakciót a konténeres alkalmazásokból, a Flatpak alkalmazások támogatása az elsődleges cél. A Wayland és a Flatpak mellett a PipeWire-től azt várják a fejlesztők, hogy a Linux-alkalmazások fejlesztésének egyik alapvető építőkövét adja a jövőben.

  • Audió és videó rögzítése és lejátszása minimális késleltetéssel.
  • Valós idejű multimédiás feldolgozás audio és videó esetén.
  • Többfolyamatos architektúra, hogy az alkalmazások megoszthassák a multimédiás tartalmakat.
  • A PulseAudio, JACK, ALSA és GStreamer alkalmazások zökkenőmentes támogatása.
  • Sandboxed alkalmazások támogatása. További információért tekintse meg a Flatpak-kal kapcsolatos megoldást.

A PipeWire egy kiszolgáló és API-interfész a multimédia kezelésére Linuxon. Leggyakrabban a Wayland és a Flatpak alkalmazások használják a képernyőmegosztás, a távoli asztal és a különböző szoftverek közötti hang- és video átiránytására. A hivatalos GYIK szerint: „úgy gondolhat rá, mint egy multimédiás útválasztó rétegre az illesztőprogramok tetején, amelyet az alkalmazások és könyvtárak használhatnak".

Szemben a PulseAudio végfelhasználói hangrendszerre és a JACK professzionális hangrendszerre összpontosító programjával, a PipeWire célja, hogy minden felhasználó számára, minden szinten működjön. A PipeWire ezt többek között azzal éri el, hogy képes dinamikusan váltani a különböző pufferméretek között, hogy alkalmazkodni tudjon a különböző audioalkalmazások eltérő késleltetési követelményeihez.

A PipeWire projekt honlapja >

PipeWire Ubuntu és Linux Mint rendszerekhez PPA-ból >