RLBox

kami911 képe

Hidegben sem fagy az új Firefox

A Firefox most megjelent kiadása jelentősen csökkenti a főszál terhelését. Jelentősen javították a fejlesztők a zajszűrést és az automatikus erősítésvezérlést, kissé javítja a visszhangszűrést, amely újdonságok a böngészős videókonferencia élményt hivatottak javítani. Az új verzióban érvényre jut az új cookie-szabályzatot: Same-Site=lax opció alapértelmezés szerint be lesz beállítva, hogy megvédje a felhasználókat a Cross-Site Request Forgery (CSRF) támadásoktól. Tovább folytatódik az RLBox bevezetése, amely egy új technológia, a Firefox-ot hardening-gel látja el a harmadik féltől származó könyvtárak potenciális biztonsági réseivel szemben.

kami911 képe

Biztonságban ünnepel a Firefox

Nagyon érdekes újdonságokat szállított a Firefox-ot fejlesztő Mozilla ebben a verzióban. Ez pedig a biztonság növelésére használt RLBox. Bár a felhasználók számára ez láthatatlan, de mégis a motorháztető alatt egy érdekes koncepcióval teszi biztonságosabbá a böngésző futását.

Az asztali Firefox újdonságai

  • Elkerülhetővé vált, hogy minden alkalommal, amikor a Firefox böngésző egy nem natív eseményt futtat, mindig NSEventet küldjön az eseményhurokba, ami csökkenti a WindowServer folyamat CPU-használatát.

  • A Kép a képben váltógomb mostantól a videó ellentétes oldalára mozgatható az helyi menü segítségével: Kép a képben váltógomb bal (jobb) oldalra) opciójával.

  • Csökkent a szoftveresen dekódolt videó energiafelhasználása macOS-en, főleg teljes képernyőn. Ez számos streaming oldalt, például a Netflix-et vagy az Amazon Prime Videót is megfigyelhető.

  • Az RLBox - egy új technológia, amely a Firefox-ot hardening-gel látja el a harmadik féltől származó könyvtárak potenciális biztonsági réseivel szemben. Mostantól a RLBox minden platformon engedélyezve van.

A Firefox 95-ben egy új, RLBox nevű sandboxing technológiát adnak - amelyet a Kaliforniai San Diegói Egyetem és a Texasi Egyetem kutatóival együttműködve fejlesztett ki a Mozilla. Ez egyszerűvé és hatékonnyá teszi a részkomponensek elkülönítését a böngésző biztonságosabbá tétele érdekében. Ez a technológia új lehetőségeket nyit meg a hagyományos folyamatalapú sandboxing-gal eddig elérhető lehetőségekhez képest, és a fejlesztők nagy reményeket fűznek hozzá, illetve alig várják, hogy elterjedjen a használata, és (remélhetőleg) más böngészőkben és szoftverprojektekben is alkalmazásra kerüljön.

Ez a technika, amely a WebAssembly-t használja a potenciálisan hibás kód elkülönítésére, a tavaly a Mac és Linux felhasználóknak szállított prototípusra épül. Most ezt a technológiát az összes támogatott Firefox platformra (asztali és mobil) kiterjesztették, és a fejlesztők máris öt különböző modult izoláltat: Graphite, Hunspell, Ogg; majd a Firefox 96-ban pedig ezeket is: Expat és Woff2.

kami911 képe

Mire számíthatunk a Firefox jövő évi első kiadásában?

A Firefox 95 megjelenésével együtt a Mozilla a béta csatornán már útjára bocsájtotta a Firefox 96 béta verzióját. A tesztelés segítendő érdemes kipróbálni az új verziót és most közelebbről is megnézheti az új funkciókat és fejlesztéseket.

A Firefox 96 nem egy jelentős frissítés, de ez lesz a nyílt forráskódú webböngésző első kiadása 2022-ben, és számos teljesítmény- és biztonsági fejlesztést vezet be, hogy a böngészési élményt élvezetesebbé, megbízhatóbbá és sokkal biztonságosabbá tegye.

Feliratkozás RSS - RLBox csatornájára