Mitchell Baker távozik a Mozillától

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

A Mozilla nem csupán egy technológiai vállalat, hanem egy globális közösség, amely az internet szabadságáért és nyitottságáért dolgozik. Mitchell Baker, a Mozilla társalapítója és korábbi vezetője bejelentette, hogy a jövőben a Mozillán kívül folytatja küldetését: a nyílt forráskód és a közösségi innováció szellemében kívánja tovább formálni a technológia világát. Írásában visszatekint eddigi tapasztalataira, és felvázolja jövőbeli terveit, amelyek a nyílt és átlátható technológiai fejlesztések támogatását célozzák meg.

Mitchell Baker így ír erről a bejelentésről blogjában:

Célom mindig is az volt, hogy a technológia fejlesztésével egy jobb világot építsünk – egy olyan világot, amely több lehetőséget, nagyobb egyéni mozgásteret és társadalmi hasznot teremt. Több mint 25 éven át ennek szellemében dolgoztam a Mozillánál: először a Netscape alkalmazottjaként, majd a Mozilla önkéntes vezetőjeként, később pedig a Mozilla Alapítvány (Mozilla Foundation) és a Mozilla Corporation társalapítójaként és vezetőjeként. Bár mindig is a Mozilla társalapítója maradok, a jövőben ezen küldetésemet a Mozillán kívül folytatom. Hamarosan részletekkel is szolgálok a következő lépéseimről, de most szeretném bemutatni, hogyan tervezem ezt a missziót tovább vinni.

A Mozilla következő korszakában az alapítvány és a hozzá tartozó szervezetek működtetése áll majd a középpontban, amelyet a legutóbbi blogbejegyzésük is részletesen ismertetett. Az én személyes megközelítésem ettől eltér: egy új formában szeretném tovább vinni azt a szellemiséget, amely a nyílt forráskód mozgalmat és a Mozillát életre hívta.

Ahogy a Mozilla egy több mint egymilliárd dolláros globális technológiai platformmá nőtte ki magát, lehetőségem volt megtapasztalni ennek előnyeit és kihívásait egyaránt. Ezek az élmények rendkívül értékesek a „nyílt forráskódnak nyernie kell” (open must win) szemléletmód szempontjából. Egyre inkább úgy érzem, hogy ezt a tapasztalatot érdemes megosztani új generációs vállalkozókkal, fejlesztőkkel és mozgalmakkal. Ha annak idején, amikor a Mozillát indítottuk, hozzáfértem volna ehhez a tudáshoz, óriási előnyt jelentett volna.

Úgy érzem, még van bennem egy-két kreatív energiakitörés, amelyek a megfelelő lehetőségekre várnak. Meggyőződésem, hogy a nyíltság (open) ethosza és a Mozilla Kiáltvány (Mozilla Manifesto) alapelvei ma fontosabbak, mint valaha. Kevesen vannak, akik végigélték a nyílt forráskód mainstreammé válását, értékalapú fogyasztói terméket építettek belőle, majd egy világméretű szervezetet és közösséget vezettek ezen az úton. E kis csoport tagjaként kötelességemnek érzem, hogy ezt a tudást megosszam másokkal.

Olyan embereket keresek, akik az alkotás öröméért építenek valamit, mert hisznek benne, hogy annak léteznie kell – és csak ezután keresik a fenntarthatóság és bevételszerzés lehetőségeit. Olyan kezdeményezésekben szeretnék részt venni, amelyek valódi kreativitást szabadítanak fel és új életet lehelnek a technológiai fejlődésbe.

Ezekben a napokban új és izgalmas dolgokat tanulok. Egyre világosabb számomra, hogy a „nyíltságnak nyernie kell” elve továbbra is vezérel engem. Továbbra is keresem a módját, hogy ebben a szemléletben hozzájáruljak a technológiai fejlődéshez, számos különböző területen.

Ha arról beszélek, hogy „jobb világot építünk a technológia révén”, akkor ezt értem alatta:

  • Több ember számára biztosítani a lehetőséget, hogy részt vegyen a világ formálásában, függetlenül végzettségétől vagy pozíciójától.
  • A nyíltság és a nyílt forráskód beépítése nemcsak eszközként, hanem végcélként is.
  • A nyílt forráskód használata a „bízz, de ellenőrizd” (trust but verify) elv alapján, hogy a technológia működése és társadalmi hatása átláthatóbbá váljon.
  • Magánkezdeményezések felhasználása közérdekű célok megvalósítására – az üzleti tevékenység mint a közjó eszköze.
  • Az átláthatóság és az egyéni cselekvési szabadság mélyítése.
  • Közösségi együttműködésen alapuló technológiai fejlesztések és közös erőforrások létrehozása.

Ezt a megközelítést úgy is nevezhetnénk, hogy „részvételi architektúra” (architecture of participation) – sokan pedig egyszerűen a nyílt forráskód ethoszaként ismerik. Ennek az erejét nehéz megérteni, amíg valaki saját maga nem tapasztalja meg, de ha egyszer átéli, óriási hatással lehet rá. Ez az erő tette sikeressé a Mozillát, ez segített kitartani a legnehezebb időkben is, és ez az, ami miatt továbbra is szenvedélyesen hiszek a „nyíltságnak nyernie kell” elvében.

A Mozilla inspirációja és hatása minden képzeletemet felülmúlta. Nem találok szavakat arra, hogy kifejezzem hálámat mindazoknak, akik a Mozillát választják, támogatják, önkéntesként dolgoznak, hisznek a nyíltságban és a közjóért való munkában, és akik azonosulni tudnak a Mozilla Kiáltvány eszméivel. Megtisztelő számomra, hogy vezetőként képviselhettem ezt a közösséget, és hogy együtt dolgozhattunk egy jobb világ érdekében.

Remélem, hogy a jövőben is ezen alapelvek mentén építhetek tovább. Elérhető vagyok a Mastodonon, a BlueSky-on, a LinkedInen, vagy e-mailben a hello@mitchellbaker.net címen, ahol további frissítéseket osztok meg. A Mozilla e-mail címem még néhány hónapig továbbítani fogja az üzeneteket. Azok, akik ismernek engem, vagy tudják, hogyan érhetnek el, nyugodtan vegyék fel velem a kapcsolatot. Lehet, hogy lassan válaszolok, de mindig a közösség motivál és inspirál – ezért ne habozzanak megkeresni!

Mitchell Baker életútja

Baker karrierje során következetesen kiállt az internet szabadságáért és az egyéni felhasználók jogaiért. Munkássága nagyban hozzájárult a nyílt forráskódú szoftverek térnyeréséhez és az internet demokratikus fejlődéséhez. A Mozilla vezetőjeként és a webes innováció egyik meghatározó alakjaként neve összeforrt azzal a törekvéssel, hogy az internet mindenki számára elérhető, biztonságos és nyitott platform maradjon.

Mitchell Baker Berkeleyben, Kaliforniában született és nőtt fel. Egyetemi tanulmányait a Kaliforniai Egyetemen (University of California, Berkeley) végezte, ahol ázsiai tanulmányokból szerzett alapképzési diplomát (BA). Ezt követően jogi tanulmányokat folytatott, és jogi doktori fokozatot (JD) szerzett a Boalt Hall School of Law intézményben, amely ma már Berkeley Law néven ismert.

Mitchell Baker 1999-ben csatlakozott a Mozilla projekthez, ahol kezdetben általános igazgatói szerepet töltött be. Az internet nyílt és innovatív fejlődéséért folytatott munkájának egyik legnagyobb eredménye a Mozilla Firefox webböngésző megszületése volt, amely új lendületet adott a webes technológiák fejlődésének.

Egy évvel ezelőtt a Mozilla hivatalos bejelentése szerint Mitchell Baker többé nem tölti be a vezérigazgatói (CEO) pozíciót. Helyét Laura Chambers vette át, aki az elmúlt négy évben a Mozilla igazgatótanácsának tagja volt. Baker úgy nyilatkozott, hogy Chambers „kiválóan alkalmas arra, hogy átvezesse a Mozillát ezen az átmeneti időszakon”, és a Mozilla fókuszában a „sikeres termékek szállítás” és a „lendület felgyorsítását elősegítő platformok kiépítése” áll. Ezenkívül külön hangsúlyt fektet majd a Mozilla alapvető termékeire, köztük a Firefox böngészőre.

Mitchell Baker vezérigazgatói időszaka alatt sok kritika érte őt, elsősorban a fizetésével kapcsolatban. Míg a Mozilla piacrészesedése csökkent, Baker fizetése többször is jelentősen emelkedett az évek során. Ezenkívül a vállalat 2020-ban több száz alkalmazottjától vált meg egy átszervezés keretében. A Firefox – amely továbbra is a Mozilla fő bevételi forrása – csak egyszer szerepel a bejelentésben, és ott is csupán egyike a vállalat alapvető termékeinek. A Mozilla bevételeinek nagy részét továbbra is a keresőmotorokkal kötött szerződések adják, különösen a Google Search alapértelmezett keresőként való népszerűsítése.

Mitchell Baker munkásságát számos rangos elismeréssel jutalmazták.

  • 2005 – A TIME magazin „Tudósok és gondolkodók” (Scientists and Thinkers) kategóriában a TIME 100 listájára választotta.
  • 2009 – Elnyerte az Anita Borg Intézet „Women of Vision” díját, amely a kiemelkedő női technológiai vezetők munkáját ismeri el.
  • 2010 – Megkapta az Aenne Burda-díjat a kreatív vezetésért, valamint a Frost & Sullivan „Growth, Innovation and Leadership” díját.
  • A Henry Ford Múzeum Innovátor Programjának is tagja, amely a technológiai és üzleti innovációk terén kiemelkedő személyeket ismeri el.

A Mozilla jövőbeli kihívásai

Az elmúlt években a Mozilla számos új terméket fejlesztett annak érdekében, hogy diverzifikálja bevételeit. Ezek közé tartoznak például a Mozilla Monitor Pro, a Mozilla VPN és a Firefox Relay. Bár ezek az új szolgáltatások segítenek a bevételi források bővítésében, a vállalat bevételeinek több mint 80%-a továbbra is a keresőmotorokból származó jogdíjakból jön. A Mozilla stratégiája láthatóan az, hogy csökkentse függőségét a keresőmotorokból származó bevételektől, és a Firefox márkától való távolodás is megfigyelhető. Több termék, például a korábbi „Firefox Monitor” már Mozilla Monitor néven fut.

Noha a Firefox továbbra is kiemelt figyelmet kap, sokak szerint a Mozilla korábban is többet tehetett volna a böngésző versenyképességének növelése érdekében. Például az Androidos Firefox teljes körű bővítménytámogatása csak nemrégiben vált elérhetővé, holott ez a lépés évekkel korábban is megtörténhetett volna. Eközben a Microsoft már saját Edge böngészőjéhez is bejelentette a bővítmények támogatását Androidon.

Mitchell Baker vezérigazgatói időszakának értékelése még a szakértőkre vár, de az biztos, hogy az ő vezetése alatt a Firefox elvesztette piaci részesedését, és a Mozilla más termékek fejlesztésére fókuszált. Chambers feladata az lesz, hogy ezt az irányt tovább finomítsa és biztosítsa a vállalat jövőbeli stabilitását. Az új vezérigazgató előtt álló legnagyobb kihívás az lesz, hogy a Mozilla továbbra is versenyképes maradjon a böngészőpiacon, miközben új bevételi forrásokat is kiépít.