Neked jár a tizes!

kami911 képe

Megjelent a Wine 10, a Windows-alkalmazások és -játékok Unix-alapú rendszereken való futtatását lehetővé tévő nyílt forráskódú kompatibilitási réteg legújabb verziója. A Wine ezen kiadása egy év fejlesztési erőfeszítését és több mint többezer egyéni kódváltoztatás összefoglalását jelenti egy teljesen új főverzióban. Számos javítást tartalmaz, amelyekről a hírben bővebben olvashat. Az új kiadás kísérleti Bluetooth-illesztőprogramot, új HID mutatóeszköz-illesztőprogramot, valamint számos fejlesztést és teljesítményjavítást tartalmaz. Ismerd meg, mit kínál a Wine 10!

A Wine 10 egyik legfontosabb újdonsága a kísérleti Bluetooth-illesztőprogram (Bluetooth driver) és az új HID mutatóeszköz-illesztőprogram (HID pointer device driver). Ezekkel a fejlesztésekkel javul a perifériák kezelése, ami a felhasználók számára kényelmesebb és stabilabb eszközkezelést tesz lehetővé. Direct3D támogatás és megjelenítési mód virtualizáció

Az új verzió tartalmazza a Direct3D legacy bájtkód SPIR-V-re fordításának kezdeti támogatását, valamint az effektprofilok HLSL-fordítójának (High-Level Shader Language) első implementációját. Továbbá lehetővé vált az IDL-generált fájlok teljesen értelmezett stubjainak használata, és támogatottá vált a megjelenítési mód virtualizációja.

A Wine 9.0-ban bemutatkozott Wayland grafikus illesztőprogram az új verzióban kezdeti OpenGL-támogatást, Pbuffer-támogatást és javított ablakpozicionálást kapott. A Wayland-illesztőprogram mostantól alapértelmezésben engedélyezett.

Az új kiadás támogatja a Wow64 módot az ODBC-ben, lehetővé teszi a folyamatok jogosultsági szintjének emelését, és bevezeti az SLTG-formátumú typelib (Type Library) kezdeti támogatását a WIDL-ben. Továbbfejlesztették az AVX utasítások támogatását, valamint az RSA OAEP paddinget (Optimal Asymmetric Encryption Padding) a BCrypt-ben.

A Wine 10 számos új szolgáltatást hoz, például a user32 adatstruktúrák közös memóriában való kezelésének kezdeti támogatását, az ODBC Windows illesztőprogramok betöltésének lehetőségét, valamint a mailslot funkció új implementációját szerveroldali I/O-val. Emellett új Driver Store implementációt és a HLSL fordítóban alapszintű ciklusbontási támogatást is kínál. Az új verzió az effektprofilok több 4.0+ állapotobjektumának fordítóját, HiDPI megjelenítők számára ablakfelületi skálázást, valamint egy új Media Foundation háttérrendszert is tartalmaz, amely az FFMpeg használatával működik. Emellett bevezetésre került a DirectPlay hálózati munkameneteinek támogatása, egy új Vezérlőpult-applet, és a Unicode 16.0.0 támogatása.

A Wine 10 frissíti a Unicode CLDR 46 adatokat, fejleszti az internetes proxyk támogatását, frissíti az időzónák adatbázisát, és javítja a Minidump támogatását. Újraírják a CMD.EXE motort, továbbfejlesztik a DPI-érzékenységet, és javításokat hoznak a Direct2D effektekben és a Vulkan-illesztőfelületben. A legfrissebb verzió emellett ARM platformokon is jelentős javításokat kínál, beleértve a CPU-azonosítást, a kivételkezelést, valamint a WIDL, RPC/COM és C++ RTTI támogatásokat.

Az új kiadásban megtalálhatók a rendszerikon-tálca hibajavításai, továbbfejlesztett HID mutatóeszköz-kezelés, jobb Diffie-Hellman kulcstámogatás, és az aszinkron I/O állapotkezelés hibáinak kijavítása a Wow64 módban. A régi funkciók egy részét eltávolították a WineD3D-ből, további részletekért érdemes átnézni a hivatalos kiadási megjegyzéseket.

A Wine lehetővé teszi a Windows játékok és alkalmazások futtatását Linux, macOS, BSD és más platformok alatt. Ez egy összefoglaló a tavalyi Wine 9.0-s mérföldkő óta bevezetett számos változásról. Ha Linux alatt szükség van Windows alkalmazok futtatására, akkor a Wine vagy a belőle készült termékekkel teheti meg azt a felhasználó, x86 utasításkészlettel rendelkező számítógépeken. A Wine új kiadása, egy évnyi fejlesztési fázis után került immáron végleges verzióban a publikum elé. A köztes réteg, azaz wrapper, nem egy emulátor (erre utal a neve is: WINE – Wine Is Not Emulator), így nem teljes gépet emulál a gépben futó alkalmazásnak, mint mondjuk virtualizáció esetén, hanem az alkalmazott rendszerhívásokat fordítja le a megfelelő linux-os, mac-es hívásokra.

Az újdonságok teljes listája a bejelentésben található.

Letöltés és telepítés

Megtalálható magyar nyelven a Súgó-ban: Wine

További disztribúciókhoz szánt csomagok

  • Ubuntu - WineHQ bináris csomagok: Ubuntu aktuális kiadások
  • Debian - WineHQ bináris csomagok: Debian aktuális kiadások
  • Fedora - WineHQ bináris csomagok: Fedora aktuális kiadások
  • macOS - WineHQ bináris csomagok: macOS 10.8 és újabbakhoz.
  • Továbbiak

 

Jó borozást!