Így LOPJÁK EL a pénzed az internetes CSALÓK

kami911 képe

Az utóbbi években jelentősen megszaporodtak az online csalások, amelyek egyszerre működnek hírességekről szóló kattintásvadász hirdetésekkel, adathalász weboldalakkal és rámenős telemarketingesekkel. Videónkban végigvesszük, hogyan jutottunk el egy Budapesten parkoló McLarentől az utóbbi évek egyik legnagyobb, határokon átívelő online pénzügyi csalásához. Azt is megmutajuk, hogy milyen módszerekkel dolgoznak még ma is hasonló csalók, akik Moldován András, Tatár Csilla vagy épp Magyar Péter arcával próbálnak pénzt lehúzni a magyar interetezőktől. Mit tesz ellen a rendőrség, és mit tesznek a nagy tech cégek, mint például a Facebook és a TikTok, ahol az ilyen átveréseket reklámozzák?

Videó és cikk a Lakmusztól.

A cikkből:

Mi az a Milton Group?

A Milton Group egy bűnszervezetként működő cégcsoport, amely pénzügyi csalásokra specializálódott. Egyrészt különböző márkanevek alatt online platformokat üzemeltet, amelyek a pénzügyi piacokon zajló értékpapír-kereskedelmet utánozzák, másrészt telefonközpontokat tart fenn kelet-európai és balkáni országokban. A pénzügyekben kevésbé jártas ügyfeleket ezekből a call centerekből keresik fel, és veszik rá a befektetésekre. A Milton brókerei 2016 óta évente több százezer embertől, főként nyugdíjasoktól csaltak el negyedévente akár 50 millió eurót is meghaladó összegeket.

A cég illegális tevékenységére 2018-ban derült fény, ekkor hét, később további három országban indult bírósági eljárás a bejelentések alapján. A korábban példátlan mértékű nemzetközi együttműködést az Eurojust koordinálja, a visszaélések felderítése pedig Németországban, Finnországban és Grúziában jelenleg is folyamatban van. A nyomozás során 15 telefonközpontot kutattak át (6-ot Albániában, 5-öt Grúziában, 3-at Ukrajnában és egyet Észak-Macedóniában), 500 elektronikus eszközt foglaltak le, körülbelül 50 embert hallgattak ki és 5 embert le is tartóztattak (négyet Albániában, egyet Grúziában). Grúziában a nyomozás a politika szintjére is begyűrűzött: idén szeptemberben az ügy kapcsán vizsgálat alá vonták Davit Kezerashvilit, a pénzügyi rendőrség egykori vezetőjét, korábbi védelmi minisztert. A vád szerint a politikusnak több közös cége volt a Miltont alapító és működtető izraeli-grúz üzletemberekkel.

A sorozatosan elkövetett csalásoknak magyar áldozatai is voltak, az ő veszteségeikről egy többrészed cikksorozatban a Direkt36 számolt be. (Az ügyet világszerte 26 sajtóorgánum munkatársai követték nyomon az Organised Crime and Corruption Reporting Project nevű szervezet koordinálásával, a BBC „A Milliárdos Csalás” címen készített az ügyről dokumentumfilmet.) Magyarországon a Milton Grouphoz köthető bűneseteket nem vizsgálták, mivel a magyar rendőrséghez nem érkezett ilyen bejelentés – válaszolta kérdésünkre az ORFK szóvivője. A magyar károsultak közül „senki sem bízott abban, hogy a rendőrség vagy a bíróság segítene az elveszett pénz visszaszerzésében, és szégyellték, hogy rászedték őket” – írta a Direkt36 a hallgatás okáról az áldozatokkal készült interjú alapján.