
A Control Data Corporation 1957. július 8-án jött létre az Egyesült Államokban, egy olyan időszakban, amikor a számítástechnika még gyerekcipőben járt, és a kereskedelmi célú számítógépek csak éppen kezdtek elterjedni.
A cég egyik legismertebb munkatársa a zseniális mérnök, Seymour Cray volt, aki az 1960-as években olyan nagy teljesítményű számítógépeket fejlesztett a CDC számára, amelyek akkoriban a világ leggyorsabb gépeinek számítottak. Ezek közé tartozik például a CDC 6600, amelyet sokan a világ első szuperszámítógépének tartanak. A 6600-as 1964-ben mutatkozott be, és tízszer gyorsabb volt, mint bármelyik korábbi gép. Ezzel megalapozta a CDC hírnevét a csúcskategóriás számítógépek piacán.
Seymour Cray és az új irány
1972-ben Seymour Cray elhagyta a Control Data Corporation-t, hogy megalapítsa saját vállalatát, a Cray Research-öt. Itt folytatta munkáját a szuperszámítógépek fejlesztésén, és hamarosan visszahódította a címet: új cége vált a világ leggyorsabb számítógépeinek gyártójává. A Cray gépek – például a Cray-1 – nemcsak technológiai áttörést jelentettek, hanem ikonikus formatervezésükkel a számítástechnika történetének mérföldköveivé is váltak.
A CDC és Cray munkássága jelentősen hozzájárult a tudományos kutatás, a nukleáris szimulációk, valamint a meteorológiai előrejelzések fejlődéséhez is. A szuperszámítógépek elterjedése forradalmasította a nagy mennyiségű adat feldolgozását és a számítási modellezést, amelynek hatása a mai napig érzékelhető.
