
A Wine Projekt, amely a Linux és macOS rendszerek felhasználóinak lehetővé teszi Windows alkalmazások futtatását, hivatalosan is kiadta a 10.x sorozat harmadik karbantartó frissítését, a Wine 10.3-t. Az egyik legnagyobb újítás a vkd3d (Direct3D 12 Vulkan-implementáció) frissítése. A Wine 10.2 a vkd3d 1.15-ös verzióját tartalmazza, amely növeli a kompatibilitást és a teljesítményt a Direct3D 12-es alkalmazások esetében. A Wine 10.2 most már támogatja a szálprioritások (thread priorities) beállítását, ami pontosabb erőforrás-kezelést tesz lehetővé. Emellett a Wow64 módot dinamikusan lehet engedélyezni, ami rugalmasabbá teszi a 32 és 64 bites alkalmazások közötti átjárhatóságot. A fejlesztők tovább finomították a Bluetooth illesztőprogramot, amely mostantól megbízhatóbban kezeli a Bluetooth-eszközök csatlakoztatását és kezelését Wine alatt. Ez javítja a kompatibilitást és a mindennapi használhatóságot különféle eszközökön.
Fontosabb újdonságok
- Wayland vágólap támogatás: Ez az újítás nagy előrelépés a modern Linux asztali környezetek felhasználói számára.
- Vulkan videó dekóder támogatás a WineD3D-ben: Ez a DirectX-OpenGL átalakító jelentős fejlesztést kapott, ami jobb videolejátszási teljesítményt eredményezhet Direct3D-t használó alkalmazásokban.
- ARM-kompatibilitás javítása: Az új Compiler-RT könyvtár bekerült az ARM build-ekhez, ami stabilabb működést biztosít az ARM-alapú eszközökön.
- Fejlesztői kompatibilitás: Számos Winelib C++ fejlesztői fejléckorrekció történt, megkönnyítve ezzel a Windows alkalmazások Unix rendszerekre portolását.
- Bluetooth illesztőprogram fejlesztése: A Bluetooth támogatás tovább fejlődött, bár részleteket nem közöltek.
- Az utóbbi hetekben számos javítás került be az OLEAUT32 és SETUPAPI kódokba, emiatt a Staging verzió kevesebb mint 350 egyedi patch-et tartalmaz.
- Az új VKD3D Git kód és D3DX9 36-DDS kód is frissült.
Linux alatt a Wine alkalmazása azért lehet hasznos, mert segítségével Windows alapú szoftverek futtathatók Linux operációs rendszerek alatt. A Wine egy kompatibilitási réteg, amely lehetővé teszi a Windows alkalmazások futtatását más operációs rendszereken anélkül, hogy teljesen szimulálná a Windows környezetet.
Néhány lehetséges előnye a Wine használatának Linux alatt:
- Kompatibilitás: Sokan Windows alapú szoftvereket használnak, és a Wine segítségével ezek a szoftverek futtathatók Linux alatt is anélkül, hogy a felhasználóknak meg kellene változtatniuk a rendszerüket.
- Teljesítmény: Bár a Wine nem mindig biztosít azonos teljesítményt a Windows rendszerrel, egyes alkalmazások még mindig jól futnak rajta, és elfogadható teljesítményt nyújtanak Linux rendszeren.
- Nyílt forráskódú: A Wine nyílt forráskódú projekt, így lehetőség van a fejlesztésre és testreszabásra. A közösség által támogatott projekt, így folyamatosan frissítik és fejlesztik a kompatibilitást.
- Alternatív megoldás: Bár vannak más megoldások is, mint például a virtualizáció vagy a dual-boot rendszer, a Wine egy könnyű és gyorsabb lehetőséget kínál azoknak, akik csak néhány Windows alkalmazást szeretnének futtatni Linux alatt.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a Wine nem garantálja minden Windows alkalmazás hibamentes futtatását, és néhány esetben előfordulhatnak kompatibilitási problémák. Érdemes az alkalmazásoknak a WineHQ weboldalán történő ellenőrzése is, hogy megtudjuk, mely alkalmazások támogatottak, és milyen mértékű támogatást nyújtana.
Hibajavítások
A Wine 10.3 összesen 18 hibajavítást tartalmaz, köztük:
- Unreal Engine játékok egy adott VC runtime registry kulcsot keresnek – ezt a problémát sikerült orvosolni, így simább indítás várható.
- Steam.exe indítási hiba megoldása: Wine 10.2-ben egy hiba miatt a Steam nem töltődött be megfelelően, ezt most javították.
- Quicken 2004 javítása: Az alkalmazás korábban nem indult el a Wine 10.2 "Noble" verziójában, ez most megoldódott.
- A Rise of Nations: Rise of Legends egy 2006-ban megjelent Microsoft Game Studios játék, amelynek összeomlása 15 éve vár megoldásra – remélhetőleg a Wine-Staging 10.3 végre orvosolja ezt a problémát. Ehhez jelent meg egy új MSXML patch is bekerült, amely egy 2010 márciusa óta fennálló hibát javít a Rise of Legends játék demójának Wine MSXML3 modulban való összeomlásával kapcsolatban.
Forráskód és telepítés
A frissített forráskód innen tölthető le. A különböző disztribúciókhoz számos bináris csomag érhető el a WineHQ letöltési oldaláról. A dokumentáció a WineHQ dokumentációs oldalán érhető el.
Az újdonságok teljes listája a bejelentésben található.
Letöltés és telepítés
Megtalálható magyar nyelven a Súgó-ban: Wine
További disztribúciókhoz szánt csomagok
- Ubuntu - WineHQ bináris csomagok: Ubuntu aktuális kiadások
- Debian - WineHQ bináris csomagok: Debian aktuális kiadások
- Fedora - WineHQ bináris csomagok: Fedora aktuális kiadások
- macOS - WineHQ bináris csomagok: macOS 10.8 és újabbakhoz.
- Továbbiak
Jó borozást!
