
2001. február 12-én egy új, villámgyorsan terjedő számítógépes féregvírus söpört végig a világon. Az úgynevezett Anna Kournikova-vírus egy ártalmatlan e-mail mellékletnek álcázta magát, amely állítólag egy képet tartalmazott az orosz teniszezőnőről, Anna Kurnyikováról. Az üzenet sokakat csábított a megnyitásra – különösen, mivel Kurnyikova akkoriban rendkívül népszerű volt nemcsak sportteljesítménye, hanem modellkarrierje miatt is.
A valóságban azonban nem egy fénykép volt a csatolmányban, hanem egy Visual Basic Script (VBS) alapú féreg, amely azonnal aktiválta magát a megnyitás után. A vírus önállóan továbbküldte magát az áldozat e-mail címlistájában szereplő összes kapcsolatnak, így exponenciálisan gyorsan terjedt – kétszer olyan gyorsan, mint az egy évvel korábbi hírhedt "Love Bug" (ILOVEYOU) vírus. A kártevőt egy holland fiatal, Jan de Wit készítette, aki később önként feladta magát a hatóságoknak. Az ügy bírósági tárgyalása során azzal védekezett, hogy nem volt rossz szándéka, csupán demonstrálni akarta az emberek könnyelműségét az internetes biztonság terén.
Bár a Kournikova-vírus nem okozott közvetlen anyagi károkat (nem törölt fájlokat vagy titkosított adatokat), rámutatott egy fontos problémára: az emberek könnyen manipulálhatók, különösen, ha egy ismerős névvel vagy vonzó képpel csalogatják őket. Ez az eset is hozzájárult ahhoz, hogy az internetezők egyre óvatosabbá váljanak a gyanús e-mailekkel és csatolmányokkal szemben.
