Két évvel az Xfce 4.18 kiadása után megérkezett az Xfce 4.20, amely a GNU/Linux disztribúciók könnyű és gyors asztali környezetének egy újabb jelentős frissítése. Az Xfce 4.20 számos új funkciót és fejlesztést hoz, például kísérleti támogatást a Waylandhez, amely kompatibilis a Labwc és Wayfire kompozitorokkal, jobb HiDPI támogatást, valamint a libxfce4windowing új absztrakciós könyvtárat, amely a különböző ablakkezelő rendszerek független kezelését teszi lehetővé.
A Wayland munkamenet indítása a következő paranccsal történik: startxfce4 --wayland. Fontos azonban megjegyezni, hogy az Xfce több komponense egyelőre nem fut Wayland alatt, beleértve az Xfwm4 ablakkezelőt, az Xfdashboardot, az Xfce4-screensavert, valamint az Xfce4-windowck-plugin és Xfce4-xkb-plugin bővítményeket.
„Az Xfce jelenleg nem rendelkezik olyan kompozitorral, amely támogatná a Wayland-et. Ha Wayland alatt szeretnéd futtatni az Xfce-t, a Labwc és a Wayfire nyújtják a legjobb eredményeket” – közölte az Xfce fejlesztőcsapat. „Tervezzük a Wayland támogatás hozzáadását az Xfwm4-hez az X11 funkcionalitás megőrzése mellett. Ez azonban jelentős erőfeszítést igényel, és egyelőre nem tudjuk, mikor vagy egyáltalán megvalósul-e.”
Fontos megjegyzés: Vegye figyelembe, hogy az Xfce 4.20 Wayland támogatása kísérleti jellegű. Csak haladó felhasználóknak ajánlott, mivel hibák léphetnek fel, és a funkcionalitás hiányos lehet. Csak saját felelősségére használja! Ez a jelentős erőfeszítés azáltal valósult meg, hogy elválasztották az X11/Wayland-specifikus hívásokat, és a Wayland/Wlroots protokollokat használták. Ennek során egy új Xfce könyvtár, a „libxfce4windowing” készült el. Az XWayland nem lesz szükséges az átdolgozott Xfce komponensek futtatásához.
Tervezik a Wayland támogatás hozzáadását az Xfwm4-hez is, miközben megőrzik annak X11 funkcionalitását. Ez azonban komoly átszervezést igényel, és még nem tudjuk megmondani, mikor, illetve megvalósul-e egyáltalán.
Bizonyos komponensek és funkciók Wayland-re történő átültetése nem volt lehetséges, részben azért, mert a szükséges Wayland protokollok még nem állnak rendelkezésre. Az alábbiak hiányoznak:
- Munkaterület-támogatás (az ext-workspace protokollt éppen csak integrálták).
- Több alkalmazás szimbólumtálca (systray) ikonjai hiányozni fognak (a GtkStatusIcon helyett StatusNotifier-t kell használni).
- Xfce4-settings: Billentyűzet- és egérbeállítások jelenleg a Wayland kompozitor belső részei, ezért ezek az Xfce párbeszédablakok még nem érhetők el.
- Energiával kapcsolatos billentyűzetkezelés (pl. fényerőszabályzó gombok, készenlét stb.) szintén a Wayland kompozitor része, így ezek az Xfce komponensekben nem támogatottak.
- Wayland nem rendelkezik natív protokollal képernyőképek készítésére. Azonban az xfce4-screenshooter már támogatja a képernyőképeket a wlroots 'screencopy' protokollján keresztül (teljes képernyő). Téglalap-kijelölés vagy aktív ablak képernyőképei azonban még nem támogatottak Wayland alatt.
Bizonyos más Xfce komponensek egyáltalán nem futnak Wayland alatt:
- Xfwm4
- Xfdashboard
- Xfce4-screensaver (a Wayland-re való átültetés kész, de nem lett egyesítve, mivel az libwlembed könyvtárra támaszkodik, amely még kísérleti).
- Xfce4-windowck-plugin (át kell állítani a libxfce4windowing használatára).
- Xfce4-xkb-plugin (a billentyűzetkezelés a Wayland kompozitor belső része).
További részletek a Wayland aktuális állapotáról a Wayland ütemteAz Xfce fájlkezelője, a Thunar, számos jelentős fejlesztést kapott, többek között új funkciókat, hibajavításokat és teljesítménybeli javulásokat. Az alábbiakban a főbb változásokat részletezzük.rvben találhatók.
Asztali környezethez kapcsolódó fejlesztések
Az ikonok és miniatűrök méretezése több komponens esetében javítva lett. Nagyobb méretekhez hiányzó ikonokat is hozzáadtak. Mostantól a HiDPI kijelzőkön tapasztalt elmosódottságnak el kell tűnnie.
Az Xfce 4.20 támogatja az SVG háttérképeket nagy képernyőkön, lehetőséget ad egyedi színek beállítására ikonok címkéihez és hátteréhez, valamint új lehetőséget kínál a mappák fájlok elé rendezésére. Emellett a ledobott vagy új fájlokat a kurzor jelenlegi helyéhez közel helyezi el, továbbfejlesztett helyi menükkel és az Xfdesktop összes gyorsbillentyűjének konfigurálási lehetőségével érkezik.
Thunar fájlkezelő újdonságai
Az Xfce fájlkezelője, a Thunar mostantól támogatja az IPv6 távoli URL-eket, lehetőséget ad szimbolikus linkek létrehozására távoli helyeken, valamint új eszköztár gombokat és keresési fejlesztéseket kínál.
Támogatja továbbá a csatolási pontok leírásait és emblémáit, valamint lehetőséget biztosít a CSD (Client-Side Decorations) használatára.
Egyéb újdonságok a Thunar-ban:
- Összehasonlítás funkció: Az új összehasonlító nézet lehetővé teszi, hogy egyszerre két mappát hasonlítson össze az eltérő fájlok gyors áttekintéséhez.
- Fájltípusok szerkesztése: A fájltípusokhoz rendelt alkalmazások egyszerűbben konfigurálhatók a kibővített beállítási lehetőségek révén.
- Címke szerinti keresés: A fájlok és mappák címkézése után könnyedén kereshet ezek alapján.
- Továbbfejlesztett teljesítmény: Nagy méretű mappák és fájlok kezelése jelentősen gyorsabbá vált.
- Rejtett fájlok számának megjelenítése az állapotsoron,
- Szimbolikus ikonok használata az oldalsávban és színes ikonok az eszköztáron,
- Megújult „Nemrég használt fájlok” viselkedés, amely csak a sikeresen megnyitott fájlokat jeleníti meg.
A Thunar továbbá automatikusan megnyitja a mappákat, ha húzás közben föléjük kerül a kurzor, a testreszabott műveletek parancsikonjai működnek almenükből is, és támogatott a mappakibontás a fő nézetben. Ezenkívül teljesítménybeli fejlesztések érkeztek a fájlátvitelekhez és a nagy könyvtárak kezeléséhez.
A fájlkezelő újabb fejlesztései közé tartozik, hogy a trusted launcher-ek neveit jeleníti meg fájlnevek helyett, megerősítést kér a felhasználótól a visszavonási műveletek előtt, valamint split-pane nézetek bezárásakor.
Alkalmazáskereső és Panel fejlesztések
Az Alkalmazáskereső új opciókat kapott, például fókuszvesztés esetén automatikus bezárást, az egykattintásos indítást, valamint a daemon módban történő indítást. Javult továbbá a billentyűzetes navigáció az alkalmazáslistában.
Az Xfce Panel fejlesztései:
- Panel szegélyvastagságának konfigurálása,
- Javított bővítményérzékelés az XDG alapkönyvtárakban,
- Új funkciók az óra widgetekhez (pl. 24 órás analóg óra, hét számok a digitális órában),
- Az asztal megjelenítése a „show desktop” ikon fölé húzott kurzorral,
- Ikonméret kezelés javítása a feladatsávban.
- A panel új bővítményei és testreszabási lehetőségei rugalmasabb használatot tesznek lehetővé. Emellett a meglévő bővítmények stabilitása is javult.
További fejlesztések
Az Xfce többi komponense is számos fejlesztésben részesült:
- Xfce4-terminal: A terminál-emulátor új füles elrendezése egyszerűbbé teszi a különböző parancsok párhuzamos futtatását. Továbbá a Wayland támogatás itt is elérhető kísérleti formában.
- Xfce4-screenshooter: A képernyőkép-készítő alkalmazás mostantól képes a Wayland-kompatibilis wlroots screencopy protokollal együttműködni, bár néhány funkció, például az aktív ablak rögzítése, továbbra sem elérhető.
Az Xfce 4.20 egyszerűsíti a képernyőzár kezelését, támogatja a különböző energiaprofilokat, új lehetőségeket ad a fedél lecsukásakor történő viselkedéshez, valamint exponenciális fényerő és billentyűzet-háttérvilágítás szabályozást kínál.
A beállítások fejlesztései között megtalálható a sötét témák jobb kezelése, a skálázás fejlesztése, a nagy felbontású görgetés támogatása és az ikon témák jobb kezelése.
A változások között említést érdemel még, hogy az About Xfce párbeszédablak mostantól megjeleníti a disztribúció logóját és információkat az ablakkezelő rendszerről, valamint a GPU-ról. Továbbá van minimális xdg-desktop-portal támogatás, egy systemd felhasználói egység az xfconf számára, és támogatás az Xfwm4 nyújtott téma változataihoz.
A részletes változásokért és további információkért tekintsd meg a hivatalos kiadási bejelentést. Az Xfce 4.20 hamarosan elérhető lesz a népszerű disztribúciók stabil szoftvertárolóiban.
A felhasználók ezeket a forrásfájlokat felhasználva tesztelhetik az új verziót, és visszajelzéseiket megoszthatják a fejlesztőcsapattal a jövőbeli fejlesztések érdekében.
Az Xfce asztali környezetről
Az Xfce egy könnyű asztali környezet UNIX-szerű operációs rendszerekhez. Célja, hogy gyors legyen és kevés rendszererőforrást igényel, miközben vizuálisan vonzó és felhasználóbarát.
Az Xfce a modularitás és az újrafelhasználhatóság hagyományos UNIX filozófiáját testesíti meg. Számos komponensből áll, amelyek biztosítják a modern asztali környezettől elvárható teljes funkcionalitást. Ezek külön-külön vannak csomagolva, és a rendelkezésre álló csomagok közül választhat az optimális személyes munkakörnyezet kialakításához. Az Xfce másik prioritása a szabványokhoz való ragaszkodás, különösen a freedesktop.org által meghatározottakhoz. Az Xfce számos UNIX platformra telepíthető, többek között Linux, NetBSD, FreeBSD, OpenBSD, Solaris, Cygwin és MacOS X, különböző CPU architektúrákon.
Az Xfce számos alapvető komponenst tartalmaz a minimális feladatokhoz, amelyeket egy asztali környezettől elvárhatunk:
- Ablakkezelő: Kezeli az ablakok elhelyezését a képernyőn, ablakdekorációkat biztosít, és kezeli a munkaterületeket vagy virtuális asztalokat.
- Asztalkezelő: Beállítja a háttérképet, és biztosítja a gyökérablak menüt, az asztali ikonokat és az ablakok listáját.
- Panel: Váltás a megnyitott ablakok között, alkalmazások indítása, munkaterületek váltása, valamint menücsatlakozók az alkalmazások vagy könyvtárak böngészéséhez.
- Munkamenetkezelő: Irányítja az asztal bejelentkezését és energiagazdálkodását, és lehetővé teszi több bejelentkezési munkamenet tárolását.
- Alkalmazáskereső: Kategóriák szerint mutatja a rendszerre telepített alkalmazásokat, így gyorsan megtalálhatja és elindíthatja őket.
- Fájlkezelő: Az alapvető fájlkezelési funkciókat és olyan egyedi segédprogramokat biztosít, mint a tömeges átnevezés.
- Beállításkezelő: Eszközök az asztal különböző beállításainak, például a billentyűparancsok, a megjelenítés, a megjelenítési beállítások stb. vezérléséhez.
A modulok alapkészlete mellett az Xfce számos további alkalmazást és bővítményt is biztosít, így tetszés szerint bővítheti az asztalt, például terminál emulátorral, szövegszerkesztővel, hangkeverővel, alkalmazáskeresővel, képnézegetővel, CD- és DVD-író alkalmazással.