A GNOME projekt bejelentette a GNOME 47.2 verziót, amely a GNOME 47 „Denver” asztali környezet sorozat második karbantartási frissítése.
Főbb fejlesztések és javítások
Általános fejlesztések
- Javították a billentyűzet háttérvilágításának gyorsbeállítási kapcsolóját az akadálymentesítés érdekében.
- Megoldották a másodlagos NVIDIA GPU-kkal kapcsolatos CPU-akadásokat.
- Az integrált panelekhez csatlakoztatott GPU-k előnyben részesülnek elsődleges GPU-ként.
- Biztosították a kurzor felületéhez tartozó keret események küldését.
- KMS szálak esetében alapértelmezetten magas prioritást alkalmaznak a valós idejű helyett.
Wayland és X11 javítások
- Megoldották az érintőképernyős fogd-és-vidd problémát Wayland alatt.
- Fejlesztették a kurzor támogatását virtuális monitorok használatakor.
- Javították a mutatókurzort az ablak húzásának kezdeti szakaszában és a komponensvezérlések során.
- Megoldották az X11 maximalizálási problémáit natív Xwayland méretezés mellett.
Vizualizáció és hozzáférhetőség
- Grafikai hibák kijavítása részben lekerekített gombokon.
- A képernyőolvasó (Orca) támogatja a LibreOffice Calc lapváltozásainak bejelentését és az ARIA figyelmeztetések jobb kezelését.
- A GNOME Shell nagyítója javított caret-követést kapott.
Alkalmazásfrissítések
GNOME Software 47.2
- Hibajavítások a disztribúciós frissítésekhez és Snap alkalmazások eltávolításakor.
- A törlés párbeszédablak adaptívabbá vált kis képernyőkön.
GNOME Control Center 47.2
- Frissítések az Akadálymentesség, Megjelenés, Alkalmazások, Színek, Mobilhálózatok, Egér és Nyomtatók panelekhez.
Epiphany (GNOME Web) 47.2
- Megoldások a DuckDuckGo átirányítási szolgáltatás hibáira.
- Javítások bizonyos URL-ek betöltésekor bekövetkező összeomlásokra.
GNOME Szövegszerkesztő 47.2
- URI-k olvashatóságának javítása az eszköztippekben.
- A JSON fájlok lassú kiválasztási hibáinak elkerülése.
GNOME Maps 47.2
- Javították a zoomszint nullára állításának hibáját geo: URI-k megnyitásakor.
Loupe képnézegető 47.2
- Megoldották a GTK 4.17.0-val való inkompatibilitást.
Ez a frissítés fontos javításokat és kisebb, de hasznos fejlesztéseket tartalmaz, amelyek különösen azok számára jelentős előrelépést jelentenek, akik érintőképernyőt, távoli asztali munkameneteket, vagy különböző grafikus környezeteket használnak. A GNOME 47.2 verzió elérhetővé válik a stabil szoftvertárakban, és érdemes mielőbb telepíteni.
Emlékeztetőül a főverzió újdonságai:
A GNOME 47 kiemelkedő újdonságai közé tartozik az akcentusszínek támogatása a GNOME Shell-ben, valamint a DRM bérleti protokoll Wayland-en, amely jobb virtuális valóság (VR) támogatást biztosít. Emellett a frissítés lehetőséget kínál a X11 támogatás nélküli GNOME Shell építésére, valamint támogatja az sRGB HDR kimenetekre történő átalakítását és egyéb HDR funkciókat a Mutter ablakkezelőben.A frissítés javítja a kurzor mozgásának simaságát terhelés alatt, megoldja az X11 és Wayland kliensek közötti drag and drop (húzás és ejtés) problémákat, javítja a pop-up ablakokból való húzás és ejtés funkciót, valamint az EGLDevice támogatást. Emellett jobb támogatást nyújt egyes hibrid gépek számára, amelyeknél korábban kurzorfagyási problémák léptek fel, és megoldja a touch window drag (érintőképernyős ablakmozgatás) hibát, amikor a pointer lock (kurzorzár) engedélyezve van. A kiadás további fejlesztéseket tartalmaz a kijelző elrendezésének tárolásával a monitor konfigurációban, javítja a tablet bemeneti problémákat a maximalizált ablakok esetén, és lehetővé teszi, hogy a scaling-aware Xwayland kliensek maguk skálázzák a megjelenítést. Emellett fejlesztéseket hoz az intelligens kártyás bejelentkezésekhez, és finomítja a drag-to-dash funkciót, amely mostantól mozgatási műveletként működik.
Hardveres kódolás és tablet-támogatás
A GNOME 47 bevezeti a hardveres kódolás támogatását a képernyőfelvételekhez, valamint kísérleti támogatást nyújt a Wayland színkezelési protokollhoz. A GTK 4.16 alapértelmezés szerint a Vulkan GSK renderert használja Wayland-en, ami tovább növeli a teljesítményt és a kompatibilitást. Emellett a tableteszközök használói is örülhetnek, hiszen ez a verzió már támogatja a tableteszközök gombkiosztását és akcióit, valamint a nyomásérzékenységi tartományokat is.
Javított ablakkezelés és értesítések
Ebben a verzióban javult a párbeszédpanelek ragadós viselkedése, továbbá bevezetésre került egy új logika az „always-on-top” (mindig a tetején lévő) ablakok elhelyezésére és fókuszálására. Ezen kívül a GNOME 47 finomhangolta az értesítési portál működését, amely mostantól mindig a GTK protokollt használja, és több új megjelenítési elemet, például lekerekített gombokat is bevezetett az értesítésekben és párbeszédpanelekben.
Az Epiphany böngésző újdonságai
Az Epiphany (GNOME Web) böngésző is számos újdonsággal bővült a fejlesztési ciklus során. Az új funkciók között szerepel az automatikus kitöltés támogatása, egy új könyvjelző keresősáv, valamint a Privacy Report funkció. Ezen felül egy új gyorsbillentyű (Ctrl+Shift+Delete) került bevezetésre a webhelyadatok törléséhez, és lehetővé vált jelszavak importálása CSV fájlokból. A könyvjelzők kezelése is számos fejlesztést kapott, így az autofill párbeszédablak és a könyvjelzők felhasználói felülete is jelentősen javult.
Egyéb jelentős fejlesztések
A GNOME Calendar mostantól támogatja az ICS fájlok importálását drag and drop módszerrel, a GNOME Console pedig kibővített beállítási párbeszédablakkal gazdagodott, amely most már tartalmazza a görgetési napló méretének beállítását is. A GNOME Initial Setup frissítette a jelszóoldalt egy opcionális jelszó-emlékeztető mezővel, és eltávolította a Privacy (Adatvédelem) oldalt.
További változások között szerepel a nem seekelhető fájlok jobb felismerése az Evince dokumentumnézőben, a tartós GNOME-Remote-Desktop munkamenetek támogatása a GNOME Display Managerben (GDM), valamint egy új "status-icons" kiterjesztés bevezetése.
A GNOME Software is kapott egy új plugint, amely megkönnyíti a DKMS és akmods kulcsok telepítését, amikor a Secure Boot (Biztonságos Indítás) engedélyezve van. A GNOME System Monitor modernizált párbeszédablakokat és új Disks nézetet kapott, míg a GNOME Text Editor javította a nyomtatási műveleteket és a helyesírás-ellenőrzést, hogy jobban illeszkedjen a platform stílusához.
A Loupe képnézegető mostantól megfelelően érzékeli a nem átlátszó képeket és a legjobb illeszkedésű méretezést használja a frissen megnyitott kép elforgatásakor, az xdg-desktop-portal-gnome mostantól a GNOME Shell privát API-ját használja az Értesítési portálhoz és a Nautilus-t a Fájlválasztó portálhoz, és a GVFS kapott néhány OneDrive-fejlesztést.
A GNOME-beállításokban is sok változás történt, amelyek mostantól tartalmaznak egy modernizált „Felhasználó hozzáadása” párbeszédpanelt, jelszavak „érvényesítését” az /etc/security/pwquality.conf alapján, az új gnome-remote-desktop szerverkonfigurációs DBUs felület támogatását, a Wacom stylus billentyűparancsok beállításának és a monitor váltásának lehetőségét, valamint frissített hozzáférési, alkalmazások, billentyűzet, kijelző, hely, egér, hálózat, értesítések, online fiókok, felhasználók, nyomtatók, adatvédelem, távoli asztal, hang és WWAN beállítási oldalakat.
Összességében a GNOME 47 rengeteg új funkciót és fejlesztést tartalmaz, amelyek tovább javítják a felhasználói élményt. A fejlesztők számos hibát is kijavítottak, amelyekről bővebben a kiadási jegyzékben lehet olvasni. A kiadásra jelölt verzió már letölthető, így bárki kipróbálhatja a GNOME OS 47 ISO-lemezképfájlját, amely EFI támogatással rendelkező virtuális gépen, például a Flathub GNOME Boxes verziójában telepíthető.
- Töltsön le a GNOME 47 forráskódokat.
- Tekintse át az frissített modulok és változások listáját.
- Használja a hivatalos BuildStream projekt pillanatképét a GNOME 47 fordításához.
- Használhatja a flatpak runtime 47 ágát, amely most már elérhető a Flathub-on.
- Elérhető egy telepítőkép teszteléshez és kiterjesztések portolásához. Ez a telepítőkép egy EFI-támogatással rendelkező virtuális gépbe (például a Flathubon elérhető GNOME Boxes verzióba) szánva. Megpróbálhatja telepíteni "bare metal" rendszerre is. Tudatában vagyunk annak, hogy teljesítményproblémák vannak ezzel a lemezképpel, amikor virtuális gépen fut. Amint megérkezik egy javítás, frissítheti a rendszert a GNOME Szoftveren keresztül.
Az új, Denver néven megjelent verzió számos hibajavítást és frissített fordításokat is tartalmaz, így érdemes áttekinteni a hivatalos kiadási megjegyzéseket további részletekért.