Bűnmegelőzés: az EA is megszünteti a Linux és Steam Deck támogatást az Apex Legends és további játékoknál

kami911 képe

Sokan izgatottan várják, hogy milyen irányba fejlődik a Linux-alapú játékplatform, ám sajnos a nagyobb fejlesztők és kiadók gyakran mellőzik ezt az operációs rendszert. A Linuxot használó játékosok számára az egyik legnagyobb akadály a kernel-szintű csalásvédelmi szoftverek (kernel-level anti-cheat software), mint például az Easy Anti-Cheat, a BattlEye vagy a Vanguard támogatásának hiánya. Ezek a szoftverek gyakran nem működnek Linuxon, ami miatt a játékok futtatása lehetetlenné válik, vagy akár automatikus kitiltáshoz is vezethet.

Úgy tűnik, a Valve-nak valóban komolyabb lépéseket kell tennie a Linuxon futó csalásellenes rendszerek terén. Nemrég blokkolták a GTA Online elérhetőségét a GTA V-ben (a játék egyjátékos módja azért még működik), és az Electronic Arts (EA) is megszüntette a Battlefield 1 és más többjátékos címek Linuxon vagy Steam Decken való futtatásának lehetőségét. Ezt sajnos előre lehetett sejteni, hogy előbb-utóbb az Apex Legends is sorra kerül. A blokkolt játékok listája folyamatosan nő, és már olyan címek is felkerültek rá, mint a Roblox — egy visszatérő probléma ez, amelynek egyelőre nem látszik a vége.

A Linux-felhasználók számára így egyre nehezebbé válik a nagyobb többjátékos játékok elérése, főleg ha a csalásellenes megoldások hiánya miatt az említett címek teljes elérhetetlenné válnak.

Ráadásul az EA bejelentette, hogy a Battlefield 1 szeptemberben megkapta a kernel szintű csalásellenes és behatolásvédelmi rendszert, az EA anticheat-et. Ez a lépés a Battlefield 2042, Battlefield V, EA SPORTS WRC és a Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 példáját követi, amelyek mindegyikébe utólag került be ez a védelem. Az EA SPORTS FC sorozatban is jelen van már ez a védelem, először a FIFA 23-ban jelent meg, majd később más címekre is kiterjesztették. Az EA egy augusztus 22-i külön bejegyzésben is beszámolt az EA anticheat eredményeiről, amely szerint a rendszer eddig közel ötmillió csalási kísérletet akadályozott meg. Ezen kívül megerősítették, hogy a következő pénzügyi évben (2025) további címekhez is tervezik bevezetni az EA anticheat rendszert.

Az EA anticheat problémája, hogy egyáltalán nem támogatja a Linux platformokat, így az ezen rendszeren futó játékok, beleértve a Steam Decket is, egyszerűen nem működnek. Ez nagy kihívást jelent a Linux közösség számára, hiszen egyre több EA játék válik elérhetetlenné Linuxon és Steam Decken.

A Destiny 2 remek példája ugyanennek a problémának, hiszen a Bungie nagyon világosan ellenőrzi és teljesen blokkolja a Linux platformokat, így a játék nem játszható Protonon keresztül. Az hivatalos Bungie weboldalon a következő olvasható:

Steam Deck és Destiny 2

A Destiny 2 nem támogatott a Steam Decken vagy bármilyen rendszerrel, amely a Steam Play Protonját használja, hacsak nem Windows van telepítve és fut. Azok a játékosok, akik megpróbálnak Destiny 2-t indítani a Steam Decken SteamOS vagy Proton használatával, nem tudják majd belépni a játékba, és egy rövid idő elteltével visszakerülnek a játékkönyvtárukba. Azok a játékosok, akik nem Windows rendszeren keresztül próbálják elérni a Destiny 2-t, és megpróbálják megkerülni a SteamOS/Proton inkompatibilitást, bannal fognak szembesülni.

Sajnos erre a hozzáállásra érdemes számítani más játékok esetében is.

Egy másik egyszerű példa a Rust, amelyet a Facepunch fejleszt. Garry Newman a múltban már nyíltan beszélt arról, hogy amikor legutóbb támogatták a Rust Linuxot, az további csalási problémákat okozott, amelyekkel nekik kellett foglalkozniuk.

Mi a helyzet a Fortnite-tal? Az is egy „nem, kösz” kategóriás válasz, a játék továbbra is blokkolva marad Linux-on. Legalábbis addig, amíg a Linux / Steam Deck nem rendelkezik tízmillió felhasználóval, ahogy azt Epic Tim Sweeney is megjegyezte.

A Roblox egy további egyszerű példa, ami jól szemlélteti ezt a problémát. Legújabb csalásellenes rendszere nem kernel szintű, de teljesen blokkolja a Linuxot. Valami nem szükséges a kernelben ahhoz, hogy blokkolja a Linux-alapú rendszereket. Ez olyan projektek megjelenéséhez vezetett, mint a Sober, amely az Android verziót futtatta.

Az Apex Legends támogatásának megszüntetése

Az Apex Legends egy népszerű, gyors ütemű, ingyenesen játszható battle royale zsánerű játék, amelyet az EA egyik leányvállalata a Respawn Entertainment fejlesztett. A játék készítői nemrég bejelentették, hogy a Linux és Steam Deck felhasználók többé nem játszhatják majd a játékot. Az EA, mint a játék kiadója, azzal érvelt, hogy „a Linux operációs rendszerek nyitottsága vonzó a csalók és a csalásfejlesztők számára”, és hogy a csalások Linuxon történő észlelése nehezebb, mivel sok esetben Windows-os csalásokat Linuxon futtatnak, hogy kikerüljék a detektálást. A döntésük hátterében az állt, hogy mérlegelték a Linux/Steam Deck felhasználók számát az „Apex játékosbázis egészsége” szempontjából, és arra a következtetésre jutottak, hogy a Linuxon játszó közösség jelentéktelen ahhoz, hogy továbbra is támogatni érdemes legyen.

A játékfejlesztők hozzáállása a Linux felhasználókhoz

Conor Ford, a Respawn Entertainment biztonsági elemzője nem túl tapintatos módon hozzátette:

„Én egy Ally X-et használok, ami Windows-t futtat, és teljesítményben felülmúlja a Steam Decket! Nézze meg, ha komolyan gondolja a versenyzést kézi konzolon.”

Ez a hozzáállás jól tükrözi, mennyire érdekli a Respawn Entertainmentet és munkatársaikat a Linux vagy Steam Deck felhasználók helyzete. A hasonló nézetek széles körben jelen vannak a játékiparban, ami nem csoda, hogy a Linuxon való játék ilyen hátrányokat szenved el.

Jelenleg, ha Linux platformon próbálunk játszani, egy csalásellenes üzenetet kapunk, ami azt jelenti, hogy az Apex Legends elérhetősége Linuxon és Steam Decken véget ért.

Mekkora veszteség ez? Nos, az Apex rajongói számára a Linux platformokon ez természetesen nagy csapás. Azonban a Valve saját statisztikái alapján az Apex nem szerepel a Steam Deck legutóbbi hónapban legtöbbet játszott 100 játékának listáján. Az elmúlt évben azonban a 48. helyen áll összességében.

A legújabb fejlemények fényében úgy tűnik, mintha a nagyobb játékfejlesztő cégek, mint az EA vagy a Rockstar, szándékosan ellehetetlenítenék a Linux támogatását, annak ellenére, hogy soha nem is nyújtottak hivatalos támogatást a platform számára. Azt állítják, hogy ezzel a csalások ellen védekeznek, de a kernel-szintű csalásvédelmek hatékonysága gyakran kérdéses, és sokan a technológia következő nagy katasztrófájának nevezik. Ez a típusú védelem kudarcot vall olyan játékokban, mint a Counter-Strike 2, a Rainbow Six Siege, és még az Apex Legends esetében is.

A GamingOnLinux írója szerint:

'Mielőtt azonban azonnal azt mondanák, hogy „de… de a Microsoft tiltotta a kernel szintű csalásellenes védelem használatát!” — ez nem igaz. Számos YouTube-videó és egyéb média beszámolt erről, de tévednek, amiről korábban már írtam. Még ha a távoli jövőben a Microsoft ezt meg is tenné, a cégek akkor is közvetlenül blokkolhatják a Linuxot, ha úgy akarják (és ezt már most is megteszik, például a Roblox esetében!).

Kapcsolódó hír, hogy a Valve bejelentette, hogy a Steam boltoldalainak megfelelően jelezniük kell, hogy milyen kernel szintű csalásellenes megoldást használnak.

Vajon megszűnnek-e a csalások azzal, hogy kitiltják a Linuxot mint platformot? Nem igazán. Így nehéz megérteni, mit próbálnak elérni ezzel a lépéssel.

Végső soron a Linuxon (Steam Decken) játszó játékosok lesznek a vesztesei ennek a helyzetnek, nem a csalásfejlesztők; ők mindig megtalálják a módját annak, hogy platformtól függetlenül csaljanak a többjátékos játékokban.

Te játszottál az Apex Legends játékkal linux-os PC-n vagy Steam Deck-en?

Ez eredeti bejelentés az alább olvasható:

Hey Legends,

We’re sharing today that Linux (and Steam Deck using Linux) will no longer be able to access Apex Legends.

Our dev team wanted to provide a bit more context into this and share some of the decision-making process that happened along the way. As mentioned in our prior anti-cheat dev blog, competitive integrity is a top priority for our team and there are many ways in which we’re battling cheaters—this is one to add to the list. We remain committed to more regular updates on topics like this and appreciate your continued reports.

Read on to hear from our Anti-Cheat Team.

---

What’s happening?

In our efforts to combat cheating in Apex, we've identified Linux OS as being a path for a variety of impactful exploits and cheats. As a result, we've decided to block Linux OS access to the game. While this will impact a small number of Apex players, we believe the decision will meaningfully reduce instances of cheating in our game.

Linux is used by default on the Steam Deck. There is currently no reliable way for us to differentiate a legitimate Steam Deck from a malicious cheat claiming to be a Steam Deck (via Linux).

Decision making process

The openness of the Linux operating systems makes it an attractive one for cheaters and cheat developers. Linux cheats are indeed harder to detect and the data shows that they are growing at a rate that requires an outsized level of focus and attention from the team for a relatively small platform. There are also cases in which cheats for the Windows OS get emulated as if it’s on Linux in order to increase the difficulty of detection and prevention.

We had to weigh the decision on the number of players who were legitimately playing on Linux/the Steam Deck versus the greater health of the population of players for Apex. While the population of Linux users is small, their impact infected a fair amount of players’ games. This ultimately brought us to our decision today.

Next steps

To eliminate this cheat vector, we have made the decision to prevent access to the game for Linux users. This means that Apex Legends will be unplayable immediately for those running this operating system. Playing on handhelds, such as the Steam Deck, is still possible if the user opts to install Windows.

To clarify, this will not impact users who play Apex via Steam on Windows (or other supported platforms).

Thanks for everyone’s continual support and we look forward to sharing future anti-cheat updates!

---

This is only a part of our ongoing efforts towards Apex’s anti-cheat. We are continually expanding and refining our detection and banning capabilities globally. Keep an eye out for more news to come in the future. Please continue to report cheaters using the designated tools and channels. Your reports are helpful and matter to us and anti-cheat continues to be a top priority for us.

For future updates and the latest info, continue to follow us here or check out the Apex Tracker Trello for bugs or concerns we’re investigating.

Hozzászólások

Azt nem értem, hogy

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Miért nem fejlesztenek szerver oldali anticheat-ot? Mármint ami a játékszerveren fut, nem a felhasználó gépén, és problem solved. Több szinten is. Nincs felesleges kernel módban futó kockázati tényező. Nincs helyi hekkelési lehetőség. Minden rendszeren is futhat a játék.

Azok akik nem értik, mert nem hardcore játékosok: ezekre sok mindet lehet mondani, de egy valami nagyon kitűnik: nagyon szabálykövetők, még a fiatalok is. Mélységes felháborodást kelt, amikor valaki trükközik, és így jut előnyhöz a többiekkel szemben. És ez véresen komoly.  Az anticheat erre lenne orvosság, azt figyeli, hogy valaki trükközik-e....