Újdonságok a Gyorsbeállításokban, GNOME Webben és a Vezérlőközpontban

kami911 képe

Egyhetes késést követően a GNOME projekt bejelentette a GNOME 47.1 verziót, amely a GNOME 47 „Denver” asztali környezet sorozat első karbantartási frissítése. Ez a frissítés hibákat és összeomlásokat javít, valamint számos fejlesztést vezet be.

A GNOME 47.1 javítja a gyorsbeállítások (Quick Settings) elérhetőségét, pontosabbá teszi a dobozárnyékok (inset box shadows) megjelenítését, megoldja az értesítési fejlécben tapasztalt egyenetlen térközöket, kijavítja az új párbeszédablak-stílushoz kapcsolódó elrendezési hibákat, támogatja a kiemelő színek (accent colors) alkalmazását a táblagépes konfigurációs felületen, valamint javítja az elsődleges eszközök (preferred primary devices) észlelését. Továbbá, megoldásra került a virtuális monitorok (virtual monitors) explicit szinkronizálása PipeWire adatfolyamok nélkül, és javult a táblagépes eszközök felismerése.

Változások a GNOME Web böngészőben

Az Epiphany (GNOME Web) böngésző jelentős figyelmet kapott ebben a frissítésben, lehetővé téve a könyvjelzők hozzáadását inkognitó módban (Incognito mode), letiltva a fülnavigációs gyorsbillentyűket a füláttekintőben (tab overview), megszüntetve a webes alkalmazásmódban (Web App mode) a lapképek tárolását, valamint eszköztippeket (tooltips) adva a könyvjelző címkesorokhoz. Továbbá, javult a tanúsítványválasztó párbeszédablak (certificate selection dialog), megszűnt a webnézet háttérszínének (web view background color) beállítása, és összeomlások is javításra kerültek.

Egyéb fejlesztések és hibajavítások

A GNOME felhasználói területének virtuális fájlrendszere (userspace virtual filesystem, GVFS) javult az OneDrive kezelésében, míg a GNOME Software kisebb fejlesztéseket kapott, többek között a véleményezési párbeszédablakban (review submission dialog), valamint javultak a DKMS és Snap bővítmények, és egy javítást kapott a frissítés során telepítendő csomagok verzióinak megjelenítésére.

A GNOME 47.1 kiegészíti a hiányzó felső sáv jelzőket (top-bar indicators), és megold egy problémát, amely során a „figyelmen kívül hagyja a munkaterületet” (ignore-workspace) beállítás visszaállításra került a Classic és Window List kiterjesztéseknél. Visszahozza a gnome-session-ctl bináris fájlt a gnome-session csomagba, amelyre a gnome-settings-daemon körkörös függőségi kapcsolat létrehozásához van szükség. A GNOME Clocks átkerült az új libadwaita widgetekre, valamint javult a szöveg tördelése kis képernyőkön a GNOME Szövegszerkesztő (GNOME Text Editor) bannerjein.

Fejlesztések a GNOME Vezérlőközpontban

Végezetül, a GNOME Vezérlőközpont (GNOME Control Center) frissítést kapott, amely lehetővé teszi a FQDN gazdagépnevek (hostnames) megadását az About párbeszédablakban, javítja a háttérképek miniatűrözését (thumbnailing) a Megjelenés (Appearance) panelen, megold egy átméretezési problémát az időformátum sorában (time format row) kis ablakméretekben, és elrejti a „Távoli asztal” (Remote Desktop) sort, ha a gnome-remote-desktop nincs telepítve.

A GNOME Beállítások (Settings) Wacom panelje is javításra került, HDPI támogatást kapott a táblagépes/tollas illusztrációkhoz, támogatja az összes külső távirányító (external remotes) kezelését, mint például a külső TV-s távirányító eszközöket, korlátozza a Map Buttons funkciót a visszaállítási eszközökre, és támogatja az újraszínezhető elemeket (recolorable assets), hogy támogassa a sötét stílust, a magas kontrasztot, és a kiemelő színeket.

Számos hibát javítottak ebben a kiadásban, beleértve az elhelyezés hibáit és a véletlenszerű átméretezést a skálázott monitorokon.

Emlékeztetőül a főverzió újdonságai:

A GNOME 47 kiemelkedő újdonságai közé tartozik az akcentusszínek támogatása a GNOME Shell-ben, valamint a DRM bérleti protokoll Wayland-en, amely jobb virtuális valóság (VR) támogatást biztosít. Emellett a frissítés lehetőséget kínál a X11 támogatás nélküli GNOME Shell építésére, valamint támogatja az sRGB HDR kimenetekre történő átalakítását és egyéb HDR funkciókat a Mutter ablakkezelőben.A frissítés javítja a kurzor mozgásának simaságát terhelés alatt, megoldja az X11 és Wayland kliensek közötti drag and drop (húzás és ejtés) problémákat, javítja a pop-up ablakokból való húzás és ejtés funkciót, valamint az EGLDevice támogatást. Emellett jobb támogatást nyújt egyes hibrid gépek számára, amelyeknél korábban kurzorfagyási problémák léptek fel, és megoldja a touch window drag (érintőképernyős ablakmozgatás) hibát, amikor a pointer lock (kurzorzár) engedélyezve van. A kiadás további fejlesztéseket tartalmaz a kijelző elrendezésének tárolásával a monitor konfigurációban, javítja a tablet bemeneti problémákat a maximalizált ablakok esetén, és lehetővé teszi, hogy a scaling-aware Xwayland kliensek maguk skálázzák a megjelenítést. Emellett fejlesztéseket hoz az intelligens kártyás bejelentkezésekhez, és finomítja a drag-to-dash funkciót, amely mostantól mozgatási műveletként működik.

Hardveres kódolás és tablet-támogatás

A GNOME 47 bevezeti a hardveres kódolás támogatását a képernyőfelvételekhez, valamint kísérleti támogatást nyújt a Wayland színkezelési protokollhoz. A GTK 4.16 alapértelmezés szerint a Vulkan GSK renderert használja Wayland-en, ami tovább növeli a teljesítményt és a kompatibilitást. Emellett a tableteszközök használói is örülhetnek, hiszen ez a verzió már támogatja a tableteszközök gombkiosztását és akcióit, valamint a nyomásérzékenységi tartományokat is.

Javított ablakkezelés és értesítések

Ebben a verzióban javult a párbeszédpanelek ragadós viselkedése, továbbá bevezetésre került egy új logika az „always-on-top” (mindig a tetején lévő) ablakok elhelyezésére és fókuszálására. Ezen kívül a GNOME 47 finomhangolta az értesítési portál működését, amely mostantól mindig a GTK protokollt használja, és több új megjelenítési elemet, például lekerekített gombokat is bevezetett az értesítésekben és párbeszédpanelekben.

Az Epiphany böngésző újdonságai

Az Epiphany (GNOME Web) böngésző is számos újdonsággal bővült a fejlesztési ciklus során. Az új funkciók között szerepel az automatikus kitöltés támogatása, egy új könyvjelző keresősáv, valamint a Privacy Report funkció. Ezen felül egy új gyorsbillentyű (Ctrl+Shift+Delete) került bevezetésre a webhelyadatok törléséhez, és lehetővé vált jelszavak importálása CSV fájlokból. A könyvjelzők kezelése is számos fejlesztést kapott, így az autofill párbeszédablak és a könyvjelzők felhasználói felülete is jelentősen javult.

Egyéb jelentős fejlesztések

A GNOME Calendar mostantól támogatja az ICS fájlok importálását drag and drop módszerrel, a GNOME Console pedig kibővített beállítási párbeszédablakkal gazdagodott, amely most már tartalmazza a görgetési napló méretének beállítását is. A GNOME Initial Setup frissítette a jelszóoldalt egy opcionális jelszó-emlékeztető mezővel, és eltávolította a Privacy (Adatvédelem) oldalt.

További változások között szerepel a nem seekelhető fájlok jobb felismerése az Evince dokumentumnézőben, a tartós GNOME-Remote-Desktop munkamenetek támogatása a GNOME Display Managerben (GDM), valamint egy új "status-icons" kiterjesztés bevezetése.

A GNOME Software is kapott egy új plugint, amely megkönnyíti a DKMS és akmods kulcsok telepítését, amikor a Secure Boot (Biztonságos Indítás) engedélyezve van. A GNOME System Monitor modernizált párbeszédablakokat és új Disks nézetet kapott, míg a GNOME Text Editor javította a nyomtatási műveleteket és a helyesírás-ellenőrzést, hogy jobban illeszkedjen a platform stílusához.

A Loupe képnézegető mostantól megfelelően érzékeli a nem átlátszó képeket és a legjobb illeszkedésű méretezést használja a frissen megnyitott kép elforgatásakor, az xdg-desktop-portal-gnome mostantól a GNOME Shell privát API-ját használja az Értesítési portálhoz és a Nautilus-t a Fájlválasztó portálhoz, és a GVFS kapott néhány OneDrive-fejlesztést.

A GNOME-beállításokban is sok változás történt, amelyek mostantól tartalmaznak egy modernizált „Felhasználó hozzáadása” párbeszédpanelt, jelszavak „érvényesítését” az /etc/security/pwquality.conf alapján, az új gnome-remote-desktop szerverkonfigurációs DBUs felület támogatását, a Wacom stylus billentyűparancsok beállításának és a monitor váltásának lehetőségét, valamint frissített hozzáférési, alkalmazások, billentyűzet, kijelző, hely, egér, hálózat, értesítések, online fiókok, felhasználók, nyomtatók, adatvédelem, távoli asztal, hang és WWAN beállítási oldalakat.

Összességében a GNOME 47 rengeteg új funkciót és fejlesztést tartalmaz, amelyek tovább javítják a felhasználói élményt. A fejlesztők számos hibát is kijavítottak, amelyekről bővebben a kiadási jegyzékben lehet olvasni. A kiadásra jelölt verzió már letölthető, így bárki kipróbálhatja a GNOME OS 47 ISO-lemezképfájlját, amely EFI támogatással rendelkező virtuális gépen, például a Flathub GNOME Boxes verziójában telepíthető.

  • Töltsön le a GNOME 47 forráskódokat.
  • Tekintse át az frissített modulok és változások listáját.
  • Használja a hivatalos BuildStream projekt pillanatképét a GNOME 47 fordításához.
  • Használhatja a flatpak runtime 47 ágát, amely most már elérhető a Flathub-on.
  • Elérhető egy telepítőkép teszteléshez és kiterjesztések portolásához. Ez a telepítőkép egy EFI-támogatással rendelkező virtuális gépbe (például a Flathubon elérhető GNOME Boxes verzióba) szánva. Megpróbálhatja telepíteni "bare metal" rendszerre is. Tudatában vagyunk annak, hogy teljesítményproblémák vannak ezzel a lemezképpel, amikor virtuális gépen fut. Amint megérkezik egy javítás, frissítheti a rendszert a GNOME Szoftveren keresztül.

Az új, Denver néven megjelent verzió számos hibajavítást és frissített fordításokat is tartalmaz, így érdemes áttekinteni a hivatalos kiadási megjegyzéseket további részletekért.