PipeWire 1.2.3: FFADO fejlesztések és Bluetooth kompatibilitás a legújabb frissítésben

kami911 képe

A PipeWire egy szoftver, amely az hang- és videófolyamatok kezelésére szolgál. A PipeWire 1.2.3-as verziója néhány új funkcióval és hibajavítással érkezik, amelyeket a felhasználóknak érdemes lehet kihasználni.

Hibajavítások és fejlesztések

A PipeWire 1.2.3-as verziója egy hibajavító frissítés, amely teljes mértékben kompatibilis az előző 1.2.x és 1.0.x verziókkal, beleértve az API (Application Programming Interface) és ABI (Application Binary Interface) kompatibilitást is. A fejlesztések és hibajavítások célja a stabilitás és a hatékonyság növelése, különösen az alábbi területeken:

FFADO-meghajtó fejlesztések

Az új verzió jelentős előrelépéseket hoz a FFADO meghajtóban, különös tekintettel a freewheeling támogatásra. Emellett a buffer méretének és a mintavételi frekvencia kezelésének javítása is megvalósult, ami nagyobb rugalmasságot biztosít a felhasználók számára a beállítások testreszabásában.

SPA loop és eszközkezelés

Javításra került néhány zárolási probléma a spa_loop modulban, amely korábban lehetséges holtpontokat okozhatott, amikor a sor tele volt. Ezen felül bővítették a libcamera eszközökhez tartozó karakterlánc tárolását, hogy jobban elkülöníthetők legyenek a libcamera és v4l2 eszközök. Ezzel párhuzamosan egy versenyhelyzetet is megszüntettek a v4l2 udev eszközök felsorolásakor.

Bluetooth kompatibilitás javítása

A Bluetooth eszközök terén is történt előrelépés, különös tekintettel a Soundcore Motion 300 eszközzel való kompatibilitásra. Ez a fejlesztés biztosítja, hogy a PipeWire még több eszközzel működjön zökkenőmentesen, javítva ezzel a felhasználói élményt.

A letöltések és a PipeWire 1.2.3-ról szóló teljes változásnapló a következő címen található meg: FreeDesktop.org GitLab(külső hivatkozás)

A PipeWire 1.2 „Aviation” 2024. június 27-én jelent meg, jelentős változtatásokkal, mint például az explicit szinkronizálási metaadat-támogatás, a Snap támogatás Ubuntu és más disztribúciók számára, amelyek a Canonical által használt sandboxolt alkalmazáscsomagolási formátumot alkalmazzák, a kötelező metaadatok támogatása a pufferparaméterek egyeztetésekor, valamint az aszinkron feldolgozási támogatás, amely lehetővé teszi a csomópontok aszinkron ütemezését. A PipeWire az alapértelmezett megoldás a multimédiás adatfolyamok és hardverek kezelésére számos népszerű GNU/Linux disztribúcióban, például a Linux Mint-ben is. Emellett alapértelmezésként fogják használni a kamerakezeléshez a Mozilla Firefox webböngészőben a közelgő Fedora Linux 41 disztribúcióban is.

A PipeWire-ról

A PipeWire egy olyan projekt, amelynek célja, hogy jelentősen javítsa a hang és videó kezelését Linux alatt. Egy alacsony késleltetésű, gráf alapú feldolgozómotort biztosít az audio- és videóeszközök tetején, amely a jelenleg a pulseaudio és a JACK által kezelt felhasználási esetek támogatására használható. A PipeWire-t egy erős biztonsági modellel tervezték, amely megkönnyíti az audio- és videoeszközökkel való interakciót a konténeres alkalmazásokból, a Flatpak alkalmazások támogatása az elsődleges cél. A Wayland és a Flatpak mellett a PipeWire-től azt várják a fejlesztők, hogy a Linux-alkalmazások fejlesztésének egyik alapvető építőkövét adja a jövőben.

  • Audió és videó rögzítése és lejátszása minimális késleltetéssel.
  • Valós idejű multimédiás feldolgozás audio és videó esetén.
  • Többfolyamatos architektúra, hogy az alkalmazások megoszthassák a multimédiás tartalmakat.
  • A PulseAudio, JACK, ALSA és GStreamer alkalmazások zökkenőmentes támogatása.
  • Sandboxed alkalmazások támogatása. További információért tekintse meg a Flatpak-kal kapcsolatos megoldást.

A PipeWire egy kiszolgáló és API-interfész a multimédia kezelésére Linuxon. Leggyakrabban a Wayland és a Flatpak alkalmazások használják a képernyőmegosztás, a távoli asztal és a különböző szoftverek közötti hang- és video átiránytására. A hivatalos GYIK szerint: „úgy gondolhat rá, mint egy multimédiás útválasztó rétegre az illesztőprogramok tetején, amelyet az alkalmazások és könyvtárak használhatnak".

Szemben a PulseAudio végfelhasználói hangrendszerre és a JACK professzionális hangrendszerre összpontosító programjával, a PipeWire célja, hogy minden felhasználó számára, minden szinten működjön. A PipeWire ezt többek között azzal éri el, hogy képes dinamikusan váltani a különböző pufferméretek között, hogy alkalmazkodni tudjon a különböző audioalkalmazások eltérő késleltetési követelményeihez.

A PipeWire projekt honlapja >(külső hivatkozás)

PipeWire Ubuntu és Linux Mint rendszerekhez PPA-ból >(külső hivatkozás)