IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 667 Mhz memória-integrált GPU=>sok swap-használat+SSD=>idő előtti károsodások az SSD swap területén

Fórum: 

Szép napot mindenkinek!

Adott egy régi, közel 12 éves Albacomp notebook: sudo lshw kimenete: https://paste.ubuntu.com/p/W6Wm7ftfYH/(külső hivatkozás)

Az alaplap egy Clevo M540R, 1+2 Gb DDR2 ram van benne, mely 667mhz-es, így azért használgatja a jelenlegi 2GB-os swap területet (terheléstől függően néhány példa):

norbi@norbi-M540R:~$ free -h

total used free shared buff/cache available

Mem: 2,9G 1,9G 99M 270M 900M 575M

Swap: 2,0G 58M 1,9G

norbi@norbi-M540R:~$ free -h

total used free shared buff/cache available

Mem: 2,9G 2,0G 93M 279M 891M 552M

Swap: 2,0G 115M 1,9G

norbi@norbi-M540R:~$ free -h

total used free shared buff/cache available

Mem: 2,9G 1,9G 97M 280M 906M 570M

Swap: 2,0G 115M 1,9G

norbi@norbi-M540R:~$ free -h

total used free shared buff/cache available

Mem: 2,9G 2,1G 82M 248M 771M 453M

Swap: 2,0G 151M 1,9G

Mivel a jelenlegi Samsung HDD-m haldoklik (https://ibb.co/dGRbQdJ(külső hivatkozás)), így egy SSD-re szeretném cserélni /beszerzésre is került már egy Kingston KC600 256GB SKC600B/256G/, viszont aggódom amiatt, hogy a swap mappa/partíció is erre kerülne (nem kívánnék egy HDD+Caddy / https://www.laptopszaki.hu/tartozek/6490-ide-2nd-hdd-ssd-caddy-masodik-winchester-beepito-keret-127mm-1.html(külső hivatkozás) / kombóba még pluszban beinvesztálni úgy 20-30e forintot, úgy, hogy a jelenlegi 120 GB-os HDD-m is bőven kiszolgálja a tárhelyigényemet, az új SSD meg ennek bő 2X-ese, így nem igazán igénylek még + 500GB-ot/1 Terát, ráadásul a gépre már a korából fakadóan /az igényeimet kiszolgálja ugyan, de már inkább csak eszmei, érzelmi értékkel bír, piacival már kevésbé/ sem éri meg 40-50e forintot elkölteni, különösen úgy, hogy mostanában egyéb gyanús tüneteket is mutat: képernyő beszürkülése időnként – kijelző/inverter/.. hiba-, melyre csak a CTRL+ALT+PRT SC+REISUB a gyógyír, a napokban volt, hogy totál lefagyott, leállítani sem tudtam, megtörtént az is, hogy a HDD-t nem találta, egyes alkalmazásokat már nem érem el /Üdvözlőképernyő, Szoftverkezelő/, illetve terminálban ma ez:

norbi@norbi-M540R:~$ which memtester

norbi@norbi-M540R:~$ sudo apt-get install memtester

Busz hibaták olvasása... 0%

, melyek nem tudom, hogy a szektorhibák/HDD haldoklás miatti oprendszer sérülésekre utalnak vagy arra, hogy más alkatrészek is kezdenek megfáradni) és a gyenge memória ellátottság miatt ez relatíve gyakori használatnak, írásnak-olvasásnak lenne kitéve, melyet az SSD-k, információim szerint, kevésbé tolerálnak, így attól tartok, hogy idő előtt károsodna az új meghajtó, különösen a Swap által elfoglalt területe.

A kérdésem arra vonatkozna, hogy az aggodalmam megalapozott, vagy alaptalan és nyugodt szívvel mehet minden ugyanúgy az SSD-n, mint ahogy eddig a HDD-n?

Válaszokat, javaslatokat előre is köszönöm!

U.i.: Esetleg a memória kimaxolása (3GB→4GB) segítene valamit?

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Üdv. !
A "free" kimeneteken az látszik, hogy a RAM-nak még van jócskán szabad területe, de mégis
használatba veszi a SWAP-et.
Gondolom a "swappiness" alapértelmezetten 60-as értékét nem állítottad kisebbre.
(A kisebb értékre állítással azt éred el, hogy a RAM-ot jobban kihasználja - mielőtt elkezdené a SWAP
használatát.)
Így ellenőrizheted a jelenlegi értéket:
cat /proc/sys/vm/swappiness
Ha 60-as értéket mutat, akkor a következő parancs:
sudo nano /etc/sysctl.conf
A fájl aljára másold be ezt:
vm.swappiness = 10
(de akár 5-ös értéket is megadhatsz)
Mentés, és kilépés:
F3
enter
Ctrl+X

Újraindítás
------------------------------------------------------------------------------------
A monitor beszürkülése: Ha beszürkül, óvatosan / lassan billentsd előre / hátra a kijelzőt.
Ha ennek hatására beugranak az eredeti színek, akkor az alaplapot a kijelzővel összekötő
lapos vezeték-köteg sérülése valószínűsíthető. ... Javítása sajnos csak cserével oldható meg.
-----------------------------------------------------------------------------------
SSD-nél a lényeg, hogy a lemezkezelés AHCI módba legyen állítva. (a BIOS-ban)
Mert csak így támogatott a trim - erre pedig az SSD-nek szüksége van.

A trim alapértelmezetten hetente lefut - ha már kezd betelni az SSD, akkor ennél gyakrabban
pl. 2-3 naponta futtatható a kézi trim:
sudo fstrim -av

Azért van az SSD, hogy

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

@#1

Köszönöm a hozzászólást!

Attól azért én sem tartok, hogy 1-2 hónap alatt legyilkolnám, de azért vigyáznék rá, amennyire csak lehet, és mivel nem vagyok sem az SSD-k, sem a Mint szakértője, inkább előbb kérdezek, aztán cselekszem, meg kíváncsi vagyok mások témába vágó tapasztalataira is, hisz tudok belőlük tanulni.

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#2

Üdv!

Köszönöm a Te hozzászólásodat is!

A sejtésed helytálló, tényleg nem bolygattam az alapbeállítást (eddig nem is foglalkoztam a swap témakörével, koránt sem vagyok benne ilyen mélységekben a Linux világában), de most átállítottam az általad javasolt 10-es értékre. Egyébként a memóriabővítésnek mennyi értelmét látod (, ahogy említettem 3-ról 4 GB-ra)?

A teljes szürkület csak időnként jelenik meg, van amikor csak becsíkoz függőlegesen egy pillanatra és magától eltűnik (csak egy villanás az egész), viszont eddig nem rémlik, hogy bejött volna bármikor is a döntögetés, de majd alkalomadtán kipróbálom. Már olvastam egy-két véleményt a hiba okát illetően, eddig kijelző, inverter, GPU, illetve az inverterkábel (gondolom erre utalsz Te is) hibájával találkoztam, ez utóbbi lenne talán a legkönnyebben orvosolható ok számomra, bár nem tudom, hogy ez az alkatrész mennyire típusfüggetlen, illetve mennyi esély van rá, hogy egy szervizben, mondjuk egy kis forrasztás, barkácsolás árán megoldják az esetleges kompatibilitási problémákat, mivel a gép korából kiindulva már nem nagyon gördülékeny az alkatrész utánpótlás. Egyébként a gyenge akkumulátor nem okozhat ilyen tüneteket?

Az SSD speciális igényeiről már elkezdtem olvasni (SSD optimalizálás, stb.), így, ha jól emlékszem az AHCI-vel kapcsolatban is olvastam infókat, még jobban belemélyedek a témába és igyekszem egy kicsit jobban "kiokosítani" maga, majd csak utána állok neki a telepítésnek

A 256GB betelésétől én annyira nem tartok, a 120GB jelenlegi kihasználtsági szintéjéből kiindulva.

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#4 Ha hozzájutsz megfelelő RAM(ok)-hoz, akkor természetesen ajánlható a bővítés.
De előtte ellenőrizd le hogy az alaplapod max. mekkora méretű RAM-ot támogat.
sudo dmidecode -t 16
(Maximum Capacity: ? GB)

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#5 Más ... Nem írtad milyen felülettel használod a Mint-et.
Az ilyen régi kevés RAM-al rendelkező gépekre, a kis rendszerigényű Xfce felületet
szokták ajánlani.

kimarite képe

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

A fenti rendszert 4 GB RAM-mal, és azt hiszem (ha jól emlékszem) 4 GB swap partícióval használják ismerőseim. De csak GMail és Facebook, néha levelekben kapott PPT fájlok, Youtube videók olykor szerintem. Nem túl gyors, de éppen használható erre a célra, azaz elviselhető a működés. A 3 GB RAM-ot a gépedben kevésnek érzem, jó lenne 6-8 GB, az már jó egyébre is, vagy például Virtualboxos próbákra is. Meg kéne nézni, mit tud az alaplap. A nézelődésre az alaplap gyártójának leírását ajánlom. Biztos, ami tuti alapon.

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#7 Ez a rendszer max. 4 GB memóriát támogat, max. 667 MHz-en ketyeg, kettő azonos 2 GB modul ajánlott, picit gyorsíthat a működésen, ha dual channel-ban tud futni. Kérdés, hogy a BIOS-ban a lemezkezelés átállítható-e ACHI módra, az alaplap leírásában erre utaló infót nem találtam. Bár SATA HDD van benne, ebből az időből származó notik esetén gyakori volt a beégetett IDE mód, hogy az XP probléma nélkül felmenjen rá. Ezt mindenképpen meg kellene nézni, SSD vásárlás előtt.

Semmi baja nem lesz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Semmi baja nem lesz. Támogatom az "Azért vetted hogy használd" jellegű előző hozzászólást.

Jelenleg a csúcs az 1Pb (peta) környékén van, ezt átlagos használat mellett összehozni 25-30 év.
Nem fog elfáradni a cella, weaver leveling, keress rá. A vezérlő a sokat használt cellák tartalmát rendszeresen átírja másik, keveset használt blokkba így biztosítja a blokkok egyszerre öregedését. Passzív MP3-->csere swap blokk, póriasan megfogalmazva.
Ne autózz behúzott kézifékkel.   Egy arányalg gördülékeny rendszert agyonvágsz hogy egy 1000x lassabb lemezre swappoltatsz...? Értelmetlen.
 

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#2 Ez a beállítás szart se ér: ugyanúgy használja a rendszer a swapfált, ha a swappiness 60-ra, vagy 10-re van állítva. Nálam 2 GiB használat mellett (a 8-ból) a rendszer továbbra is használja a swapot.

kimarite képe

swap fájl / RAM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Valaki írta nemrég - és erre én is kíváncsi vagyok- hogy mindig más helyen „tartózkodik” a swap fájl a lemezen, ezért az elhasználódás az SSD-n nem egy helyen jelentkezik.

Én ezt találtam (elavult is lehet az információ):

A swap fájlok végrehajtásának módja az operációs rendszertől függ. Egyes operációs rendszerek, például a Windows, konfigurálhatók ideiglenes cserefájlok használatára, amelyeket szükség esetén létrehoznak. Ezután a lemezterület felszabadul, amikor már nincs rá szüksége. Más operációs rendszerek, mint például a Linux és az Unix, állandó csereterületet helyeznek el, amely a merevlemez bizonyos részét fenntartja.

Az állandó cserefájlok a merevlemez szomszédos részét képezik, míg az ideiglenes cserefájlok fragmentált merevlemez-helyet használhatnak. Ez azt jelenti, hogy az állandó cserefájl használata általában gyorsabb lesz, mint az ideiglenes. Az ideiglenes cserefájlok akkor hasznosabbak, ha kevés a hely a lemezen, mert nem tartósan foglalják le a merevlemez egy részét.

https://translate.google.hu/translate?sl=auto&tl=hu&u=https%3A%2F%2Fkb.iu.edu%2Fd%2Faagb(külső hivatkozás)

Zram vagy Zswap: https://translate.google.hu/translate?sl=auto&tl=hu&u=https%3A%2F%2Fwiki.archlinux.org%2Findex.php%2FSwap(külső hivatkozás)

(a fordított szöveg parancsorai nem jó jelennek meg!)

4 GB RAM általában elegendő a mindennapos használatra. A rendszer a kevesebb vagy a több RAM-ot próbálja beosztani.

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#5

Már leinfóztam a helyi számítógépes boltban a RAM témát és rendelhető kb. 5000-ért új, használtakat is néztem a neten, de szállítással együtt kb ugyanott vagyok és akkor még használt is és se garancia, se beszerelés.

Kiadtam az általad javasolt parancsot is, mely érdekes eredményt hozott, ha jól értelmezem, akkor 2 slot van (ez helyes: http://notebookschematic.org/product/schematic-motherboard-for-laptop-cl...(külső hivatkozás) ), melyek 1-1GB-ot támogatnak (emlékeim szerint 2-2-t, már csak azért is, mert most is 1+2 van benne és ezért merült fel bennem a 4GB-ra maxolás gondolata).

norbi@norbi-M540R:~$ sudo dmidecode -t 16
# dmidecode 3.1
Getting SMBIOS data from sysfs.
SMBIOS 2.4 present.

Handle 0x0016, DMI type 16, 15 bytes
Physical Memory Array
    Location: System Board Or Motherboard
    Use: System Memory
    Error Correction Type: None
    Maximum Capacity: 1000 MB
    Error Information Handle: Not Provided
    Number Of Devices: 2

 

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#6

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce a rendszer, Ubunturól váltottam és tudatosan erre, mert tisztában voltam a gépen vérszegénységével.

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#7

T.István már megválaszolta: 2X2GB 667 Mhz

Én csak egy rajzot találtam az alaplapról, amit fentebb linkeltem is, ott csak a slotok száma adott, a GB/slot nem.

Jelenleg 3GB van, ahogy írtam is, és egy 2GB-os swap fájl (nem partíció) és nagyjából elég is arra, amire használom (Firefox, Chromium, Thunderbird, YouTube és hasonlók videómegosztók javarészt), nem túl gyors, de a korához képest még istenes. Örülnék neki, ha még ennek a Mint változatnak a támogatási időszakát kibírná, utána (vagy már előtte) úgy is az utódja után kell néznem.

kimarite képe

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#14 Én megnéztem volna a leírást a gyártónál. Azt nem találtam.
Ezt találtam:
https://www.memoryx.com/m540r1.html(külső hivatkozás)
https://www.memoryx.com/m540r.html(külső hivatkozás)
(https://www.memoryx.com/clevomemory.html(külső hivatkozás) )

kimarite képe

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#15 Persze, attól még lehet jó egy alaplap, hogy a részletes tulajdonságait szinte sehol nem közlik. Vagy például a BIOS menüről is jó lenne egy képes leírás. Régebben ilyen volt a motherboard weboldal, org vagy com domainnel. No de ki tenné fel egy helyre az összes alaplapot (a gyártóknak kéne), és ki kezelné a weboldalt (valami megoldás kéne)? Igény lenne rá szerintem. :)

https://www.mrmemory.co.uk/memory-ram-upgrades/clevo/notebook/m540r(külső hivatkozás)
4 GB-ot írnak, de nem ilyen leírásra gondoltam, hanem hivatalosra.

https://linuxmint.hu/comment/39574#comment-39574
A szoftverre gondoltam, és nem a hardverre. ;)

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#8

A memóriával kapcsolatos helyzetet helyesen vázoltad fel. Gyárilag egy 1GB-os volt benne, kb. 9 éve került bele egy 2 GB-os. A dual channel témának még utána nézek/kérdezek.

Ami a ACHI módot illeti, a soraidat olvasva levert a víz egy pillanatra, mert már vasárnap megrendeltem az SSD-t és kedd reggel már meg is kaptam, így fenn áll/t/ a veszélye annak, hogy most meg egy gépet kell hozzá vennem (mondjuk, hozzáértés és pontos adatok, leírások hiányában /a gép papírjait nem nyálaztam át/ leinfóztam egy szakkereskedőnél, hogy az alaplapom, illetve a jelenlegi HDD-m típusát figyelembe véve megfelelő választás-e számomra egy SSD, és igen volt a válasz).

A téma felvetésekor belinkeltem az lshw parancs kimenetét, ebből az alaplapra és a BIOS-ra vonatkozó rész ez:

 description: Motherboard
       product: M540R
       vendor: CLEVO
       physical id: 0
       version: Not Applicable
       serial: Not Applicable
     *-firmware
          description: BIOS
          vendor: Phoenix
          physical id: 0
          version: SROSA001.86C.
          date: 08/06/2007
          size: 100KiB
          capacity: 960KiB
          capabilities: isa pci pcmcia pnp upgrade shadowing escd cdboot acpi usb agp biosbootspecification

, amik a HDD-t (SATA csatolással IDE módban működik, ha jól értelmezem, egyébként gyárilag Vista volt a gépen nem XP, így az általad emlegetett beégetősdi nem volt szükséges), illetve a későbbiekben az SSD-t érinthetik (, ha nem tévedek) ezek a részek:

  *-ide
             description: IDE interface
             product: 82801HM/HEM (ICH8M/ICH8M-E) SATA Controller [IDE mode]
             vendor: Intel Corporation
             physical id: 1f.2
             bus info: pci@0000:00:1f.2
             version: 03
             width: 32 bits
             clock: 66MHz
             capabilities: ide pm isa_compatibility_mode-only_controller__supports_bus_mastering bus_master cap_list
             configuration: driver=ata_piix latency=0
             resources: irq:19 ioport:1f0(size=8) ioport:3f6 ioport:170(size=8) ioport:376 ioport:18e0(size=16) ioport:18d0(size=16)

*-scsi:0
          physical id: 1
          logical name: scsi0
          capabilities: emulated
        *-disk
             description: ATA Disk
             product: SAMSUNG HM121HI
             physical id: 0.0.0
             bus info: scsi@0:0.0.0
             logical name: /dev/sda
             version: 0-08
             serial: S11JJD0Q313259
             size: 111GiB (120GB)
             capabilities: partitioned partitioned:dos
             configuration: ansiversion=5 logicalsectorsize=512 sectorsize=512 signature=e2277176
           *-volume
                description: EXT4 volume
                vendor: Linux
                physical id: 1
                bus info: scsi@0:0.0.0,1
                logical name: /dev/sda1
                logical name: /
                version: 1.0
                serial: 66e441ed-07c8-47a5-970d-59a6910c612d
                size: 111GiB
                capacity: 111GiB
                capabilities: primary bootable journaled extended_attributes large_files huge_files dir_nlink 64bit extents ext4 ext2 initialized
                configuration: created=2019-09-10 10:19:22 filesystem=ext4 lastmountpoint=/ modified=2020-07-01 14:13:04 mount.fstype=ext4 mount.options=rw,relatime,errors=remount-ro,data=ordered mounted=2020-07-01 13:00:05 state=mounted

Belenéztem a BIOS-ba:

Megpróbáltam az ACHI módra váltást (még mindig a HDD van bent, az SSD a sértetlen csomagolásában) a következő leírás vonatkozó érsze alapján: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html(külső hivatkozás), de nálam más képet mutat a BIOS, de azért szerintem rátaláltam a megfelelő módosítási lehetőségre:

BIOS-ba belépve->Advanced->Advanced Chipset Control

Itt a jelenlegi állapot:

Intel Robson [Disabled]

SATA - Device 31, Function 2 [Compatible]

AHCI Configuration: [Disabled]

DFOROM (Robson) Support [Disabled]

Intel Tj_MAX85: [No]

Csak az első sornál tudok változtatni, ha Enabled-re váltok, akkor a többi is automatikusan változik, mégpedig így:

[Enabled] (ez a módosított első sor]

[Enhanced]

AHCI Configuration: [Enabled]

[Enabled]

[No]

 

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#17 Ezek szerint a lemezkezelést át lehet állítani AHCI módba.
Maradhat is így - a HDD működésére nem lesz káros hatással.
(Ha később valamikor esetleg BIOS reset-et csinálsz, akkor valószínű vissza fog állni
IDE módba - erre figyelj !)
Már csak az a kérdés hogy a SATA verzió a gyors SSD-t mennyire tudja kihasználni ?
SATA revision 1.0 => 1.5 Gbit/s, 150 MB/s
SATA revision 2.0 => 3 Gbit/s, 300 MB/s

Ez mit mutat?
sudo hdparm -I /dev/sda | egrep "Model|speed|Transport"

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#2

Tegnap eggyel többször jött el a szürkület, mint másoknál, de a monitordöntögetés megoldotta, így tényleg gyanús, hogy az inverterkábel lesz a felelős.

Semmi baja nem lesz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#9

Olyan iszonyatosan nagyon nem izgulok, hogy túl hamar kicsinálom, mert van rá 5 év garancia (igaz korlátozott), meg az élettartamadatai sem olyan rosszak, de azért vigyáznék rá amennyire csak lehet.

Swapolás az SSD-n fog történni (azt még nem tudom, hogy fájlban vagy partícióban és mekkora méretben, jelenleg egy 2 GB-os fájl van és ezt sem használja ki fullosan, de az okosok a memória méretének a dupláját meg egy kicsit javasolják, az esetemben ez kb. 8-10 GB lenne /ebbe még az is belefér, ha 4 GB-ra bővítem a későbbiekben a memóriát), a memória mérete miatt nem tudom megúszni, hogy ne használja a gép, de még így is biztosan gyorsabb lesz, mint a régi HDD használatakor.

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#10

Ehhez érdemben nem tudok hozzászólni, ebben a videóban beszél a fószer a swapiness beállításáról (is), ha jól értelmezem akkor, azt mondja (a 14. perc környékén), hogy a 60 azt jelenti, hogy amikor a memória 60%-a fel van használva, akkor kezd írni a swapbe, bár amit később mond, abból az jön le, hogy inkább úgy néz ki, hogy a 60 azt jelenti, hogy 40% felhasznált, 60% még használaton kívül van. Csak ebben az összefüggésben van értelme kisebb értékre állítani, mert ez eredményez jobb memóriahasználatot, hisz akkor a 10 esetén 90% fel van használva a memóriából, 10% még "üres" és csak ekkor kezd a swap használatába.

Holnap folytatom a hozzászólások megválaszolását!

Semmi baja nem lesz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#20 A dupla RAM méretű SWAP-et, hibernálás esetben szokták ajánlani.
Ha nem hibernálsz, akkor kb. a RAM méretével megegyező SWAP méretet szokják ajánlani.

Egyébként, a swappiness 10-re állítása után is kb. ugyanannyi SWAP-et használ - adott RAM
használat mellett mint előtte ? (A bevezetődben van összehasonlítási alap.)

kimarite képe

Hibernáláshoz szükséges tárhely mérete

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#22 A dupla RAM méretű SWAP-et, hibernálás esetben szokták ajánlani.
Ha nem hibernálsz, akkor kb. a RAM méretével megegyező SWAP méretet szokják ajánlani.

Régebben volt olyan, hogy a Swap mérete,
-- 2 GB RAM alatt legyen a méret duplája,
-- 2 GB RAM esetén 2 GB,
-- több, mint 2 GB RAM esetén más dolgok lehetnek fontosak...
Mindez a hibernálástól független témakör volt akkoriban.

Elég szokott lenni a RAM mérete (hibernálás), vagy annál kicsit nagyobb méret is (kétszer akkora nem kell):

Általában a Linuxnak szüksége van a RAM méretére (például a) SWAP méretéhez

https://www.fosslinux.com/184/what-is-difference-between-suspend-and-hib...(külső hivatkozás)

A Hibernálás az összes RAM-adatot (például) a merevlemezre menti, és a számítógép bekapcsolása után visszaállítja a RAM-ba.

http://www.linuxandubuntu.com/home/how-to-enable-hibernate-in-ubuntu-linux(külső hivatkozás)

pillanatfelvételt készül a RAM tartalmáról.

http://freesoftwaremagazine.com/articles/hibernate_linux/(külső hivatkozás)

https://www.youtube.com/watch?v=aSU0xBGfkfg(külső hivatkozás) :)

Hibernáláshoz szükséges tárhely mérete

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#23 Nálam 4 GB RAM-hoz 5 GB swap partició tartozik. Ez tartalmazza a hibernálás és a hybrid-sleep igényét. Ezenkivül elég ritkán ír bele, néha-néha egy forditás szokott beleronditani.

swap fájl / RAM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#11

A swap fájl helyfoglalására vonatkozóan nincs információm (fix/változó), bár én abban a hitben voltam (paraszti ésszel gondolkodva), hogy mindig más-más területét foglalja le a meghajtónak, az egyenletes elhasználódás jegyében (bár az általad leírtak alapján, a gyorsabb elérés miatt, észszerűbbnek tűnik egy fix hely használata - ebben az esetben viszont már nem látom a fájl előnyét a partícióval szemben), ezért gondoltam idáig azt, hogy a swap partíciónál jobb megoldás lehet (ha nem tévedek, akkor partíció esetén a partíció területe korlátozza be a mozgásterét, így az adott lemezterület elhasználódása intenzívebb).

A Zram lehet, hogy számomra egy egész jó megoldás volna, majd utána nézek jobban.

A Zswap, ha jól értelmezem, akkor annyiban tér el a "sima" swap fájltól/partíciótól, hogy tömörített, de ugyanúgy a háttértárat használja (SSD-t/HDD-t).

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#15

Az alaplapról a korábban belinkelt oldalon (amennyire én értek hozzá, egy áramköri rajznak tűnik) kívül nem találtam nagyjából semmit (a Clevo saját oldalán sem).

A helyi számítógépboltos srác (ő bővítette korábban a memóriát) ezt javasolta, az alaplapom ismeretében: http://www.albapc.hu/termek/csx_2gb_ddr2_667mhz_sodimm/20652(külső hivatkozás) (szerintem a korábbi bővítés is egy ilyen memóriával történt és emlékeim szerint, azért került bele ez a 2 GB-os, mert ennyi volt a plafon, amit támogatott a gép slotonként), az esetleges kompatibilitási problémák miatt sem igazán fogok szerintem én barkácsolni (meg használtakat rendelni a neten, aztán vagy jó, vagy nem, meg anyagiak és garancia tekintetében sem jönnék ki jobban), inkább elviszem a boltba (inverterkábel ügyben úgy is lesz nála egy köröm, úgy néz ki), belenéz és akkor tutira olyan lesz benne, mai működik is.

swap fájl / RAM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#26 A "zram-config" bent van a tárolókban - könnyen lehet telepíteni.
Telepítése után, a fizikai RAM 50%-át lefoglalja magának - a továbbiakban
erre a területre tömörítve kerülnek az adatok - látszólag megnövelve a RAM
fizikai méretét. De ez a "röptében" történő tömörítés / kibontás a CPU igénybevételét
növeli meg. Szóval, olyan készülékeknél alkalmazható elsősorban melyeknél a fizikai
RAM kis méretű - és nem is lehet növelni - viszont a CPU nem harmatgyenge hanem
van némi tartaléka.
Szerintem addig ne fogjál bele míg nem ismerjük pontosabban a géped paramétereit.
Ennek a parancsnak: "inxi -Fxxx" (macskakörmök nélkül) a kimenetét kéne felmásolni az
"Ubuntu Pastebin"-re,
https://paste.ubuntu.com/(külső hivatkozás)
és az ott kapott linket a válaszodba másolni.

swap fájl / RAM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#26

Rosszul filozofálgatsz. Az SSD firmware gondoskodik az egyenletes használatról. Neked meg olymindegy, hogy fájl, vagy partíció. A fájlt könnyebben variálhatod, mint a partíciót.

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#16

Tényleg nem volna rossz, ha lenne olyan adatbázis, mely tartalmazná az alaplapok (az egészen régieket is beleértve)  típusainak részletekbe menő specifikációját (a gyártók bizonyára rendelkeznek ezekkel az információkkal), sok esetben hasznos lenne, még akár egymással is összevethetőek lennének az adott termékek, mondjuk egy vásárlás során (itt már érdekük is fűződne hozzá a gyártóknak). Az sem lenne utolsó, ha minden alkatrészcsoportról lenne egy ilyen adatbázis, mely adatbázisok összevethetőek lennének egymással és mondjuk használhatóak lennének egy komplett gép hardver-összeállításának meghatározása során. Ha ezt megfejelnénk az egyes alkatrészek szoftvertámogatásával is (diverek/frissítések), mondjuk operációs rendszerenként, az maga lenne a gyönyör, de ettől szerintem még messze vagyunk, mert emberes munka lenne, ráadásul nagy összefogást igényelne (konkurensek közöttit pl., de akár nemzetközit is, már csak a fordítások miatt is) és a vállalkozó kedv meg nem túl magas (profitot nem nagyon termelne, bár a gyártók adhatnának némi aprót, ne adj isten eszközbeli támogatást valakinek/valakiknek).

Színesíti a képet, hogy a gépem nem Clevo (csak az alaplap), hanem AlbaComp, és ők sem igazán jó információforrás, sajnos (régi cucc, lehet, hogy 10 év után már nagyon nem tárolnak infókat, az elavulás sebessége miatt).

Ha a software alatt az alaplaplap BIOS-át érted, akkor ez a válasz:

description: Motherboard
       product: M540R
       vendor: CLEVO
       physical id: 0
       version: Not Applicable
       serial: Not Applicable
     *-firmware
          description: BIOS
          vendor: Phoenix
          physical id: 0
          version: SROSA001.86C.
          date: 08/06/2007
          size: 100KiB
          capacity: 960KiB
          capabilities: isa pci pcmcia pnp upgrade shadowing escd cdboot acpi usb agp biosbootspecification

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#18

A BIOS szerencsére támogatja az AHCI módot, kihagyott a szíven egy kicsit, mikor ez kétséges volt.

A BIOS-t nagyon nem bolygatnám (frissítések meg ilyesmi) átállítom majd AHCI módra, mikor élesítésre kerül az SSD (szerintem a hétvégén, addig még jobban kivesézem a témát, nehogy mellényúljak valaminek).

SATA-ból a fapados verzió van, az alaplap (korábban belinkelt) áramköri rajza SATA-150-ként jelöli a kapcsolatot, ez az első generáció, ha nem tévedek, így az általad írt: SATA revision 1.0 => 1.5 Gbit/s, 150 MB/s játszik.

Nyilván nem az SSD lesz a szűk keresztmetszet, hanem a csatolófelület, de azért így is jelentős gyorsulásra számítok, meg azt is figyelembe veszem, hogy a maximális gyártói adatok a sebességre vonatkozóan nem az általános értéket fedik SSD esetén sem.

norbi@norbi-M540R:~$ sudo hdparm -I /dev/sda | egrep "Model|speed|Transport"
[sudo] norbi jelszava:              
    Model Number:       SAMSUNG HM121HI                         
    Transport:          Serial, ATA8-AST, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5
       *    Gen1 signaling speed (1.5Gb/s)
       *    SMART Command Transport (SCT) feature set

Semmi baja nem lesz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#22

A swap méretére vonatkozóan találtam egy elég jónak tűnő videót, szerintem nagyjából ez lesz a kiindulási alap: https://www.youtube.com/watch?v=6UHEdMOW8n8(külső hivatkozás)

Igaz, hogy hordozható a gép, de otthon, asztali gépként használom, így a hibernálás nem játszik (eddig sem használtam sosem).

Ami a swapiness-t illeti, a 60-ról 10-re történő átállást követően kedvezőbbek az adatok (Firfox-8 oldal megnyitva+terminál+Libreoffice mellett):

norbi@norbi-M540R:~$ free -h
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           2,9G        1,5G        144M        218M        1,3G        1,0G
Swap:          2,0G          0B        2,0G

 

Semmi baja nem lesz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#34 A végén még kiderül(het) hogy a szokásos használat mellett nem is fogja
használni a csereterületet ! :)

swap fájl / RAM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#28

Akkor szerintem a Zram témát is békén hagyom, mert a processzorom (Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     T7250  @ 2.00GHz) a gép megvételekor elég bika volt, de most már nem túl erős.

sudo inxi -Fxxx kimenete: https://paste.ubuntu.com/p/2W5TkN4y9n/(külső hivatkozás)

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

@#29

Valami erősen hasonlóra gondolok én is.

A swap fájl kontra partíció témakörében még nem vagyok biztos. Jelenleg fájl van, amit automatikusan kialakított a rendszer és nincs vele gondom, ráadásul utólag könnyebben variálható a mérete, ha jól tudom, mint egy partíció esetén, viszont SSD-nél szükség van a TRIM bekapcsolására (discard=folyamatos trimmelés, ha jól tudom), viszont, ha csak swap fájlom van, akkor a "Trimmelés" azt is érinti, viszont olyan véleményekbe is belebotlottam (SSD optimalizálás címszó alatt) már, hogy a swap-nél kerülni kell a TRIM (discard beiktatása) bekapcsolását (a videó 13. perce környékén: https://www.youtube.com/watch?v=ovjl9Ki-EFg(külső hivatkozás)), így viszont a partíció megalkotása felé billen a mérleg nyelve.

Itt viszont ezt a javaslatot találtam: https://linuxmint.hu/sugo/a-rendszer-optimalizalasa-ssd-hasznalatra

Ezt úgy értelmeztem, hogy az SSD-n lévő más partícióra vonatkozó javaslat a swap partícióra is vonatkozik.

 

swap fájl / RAM

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#30

A lehető legegyszerűbb és minél piszkálás mentesebb megoldást alkalmaznám szíven szerint (úgy rémlik, hogy olvastam arról is, hogy a rendszer egy partíción és a saját mappa /dokumentumok, képek, videók .../ egy másikon (ha jól gondolom itt is ez a felállás: https://linuxmint.hu/sugo/a-rendszer-optimalizalasa-ssd-hasznalatra), így ha rendszert kell újratelepíteni a fájlok megmaradnának /remélem jól értelmeztem/, ez tök jó volna nekem is, de inkább nem megyek bele, hagyok mindent egyben, inkább backuppolok, meg timeshiftelek egy pendrivera és annak segítségével lehelek új életet a gépbe, ha ne adj isten szükség lenne rá, mert ezt a módszert már sajnos némileg ismerem), mert így volna a hiba kockázata a legkisebb, ahogy az előbb írtam én is a fájlt választanám alap esetben, de a TRIM miatt egy kissé elbizonytalanodtam.

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#38

Még egyszer megnéztem a videót (1:40 környékén: https://www.youtube.com/watch?v=ovjl9Ki-EFg(külső hivatkozás)) és azért nem javasolják a discard (folyamatos TRIM) bekapcsolását, mert a swapra alapbeállításként vonatkozik a bootoláskori TRIM.

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#38 SSD, és egyéb téma-kőrben egy kis "fejtágító". (A többsége aktuális - de nem biztos hogy mind !)
https://prohardver.hu/tema/ubuntu_linux_2/hsz_18888-18888.html(külső hivatkozás)
https://logout.hu/bejegyzes/ubyegon2/linux_ssd_n_de_hogyan_egy_kezdo_tip...(külső hivatkozás)

Szerk.: A folyamatos trim azért sem javasolt, mert egy esetleges adatvesztés esetén lehetetlenné
teszi a visszaállítást.

Semmi baja nem lesz.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#36

Nagyjából már most is ez a helyzet, ha meg sikerül a 2+2 GB memóriát dual-channel-ben összehozni (nagyobb kapacitás+optimálisabb memóriahasználat), akkor már egyenesben leszek.

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#42

Átnézem őket (a másodikra már én is rábukkantam, de még jobban belemélyedek).

Akkor kb. az a legjobb, ha szükség esetén megtörténik az AHCI módra váltás és hagyja az ember azt, ami a telepítéskor automatikusan beállításra kerül (ahogy eddig is tettem korábban a HDD esetén, esetleg most a swap fájl méretével lehet játszani és megnövelni az alap 2GB-ról memóriaarányosan, de ez sem létszükséglet a használatának fokából kiindulva), mert pont te írtad fentebb, hogy úgy is lefut hetente automatikusan, ha szükséges (https://linuxmint.hu/comment/39569#comment-39569) és a már általam többször emlegetett angol nyelvű videóban (a 10. perc környékén: https://www.youtube.com/watch?v=ovjl9Ki-EFg(külső hivatkozás)) sem nagyon futtatta korábban az emberünk (amikor a beállításokat végezte, akkor futott le a folyamat először a partícióján).

Érdemes végigolvasni,

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Érdemes végigolvasni,
bár nem túl rövid cikk.
Ha az itt folyó témákra koncentrálunk akkor a 2. és a 4. bekezdés a kényeg, weaver leveling éa trim.

Akik hosszabb ideje elviselnek ebben a fórumban, azok a következő pár sort ugorják át, már olvasták. :-)

Birtokomban van 16 éve vett, akkor valóban horror összegbe kerülő noname 30Gb ssd.
XP alatt teljesített egy évtizedet, ebből kb. 5 évet nonstop, mivel egy HTPC és házi szerver olt amit 5 évig ki sem kapcsoltam.
Majd más os, másik alaplap, az ssd átkerült,
és kb. 4 éve az egész gépet odaadtam egy barátom kisfiának, azóta is napi használatba van.
Az XP nem ismerte a trimet, az ahci módot meg az akkori alaplap.
Az ssd sacoolásom szerint túl van a 40-50ezer üzemórán és a 16 éven.
És köszöni szépen, még működik.

 

Érdemes végigolvasni,

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#47

Melyik cikkre gondolsz?

Elég megnyugtatóak számomra az általad tapasztaltak SSD témában, ha az enyém is kibír annyit, mint a mostani HDD (még a gyári van benne), akkor szerintem elégedett lehetek (bár addigra a gép már tényleg muzeális darab lesz, ha bírja addig). Ha jól emlékszem az én SSD-mnek is 1 millió üzemórát jósol a gyártó, azért ez elég tisztességesnek tűnik.

Linux Mint 19.3 Cinnamon

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

@#49

Most már egy kicsit világosabb. Mivel lala korábban említette (https://linuxmint.hu/comment/39569#comment-39569), hogy a trimmelés alapértelmezetten lefut, ha szükséges, így az én esetemben (,mivel nem vagyok annyira járatos a témában, meg a háttértárhasználatom sem annyira számottevő, ahogy említettem) jobban járok, ha a TRIM opciót választom, a discard helyett és nem változtatok semmit telepítéskor, vagy azt követően, a vonatkozó beállításokon (,ahogy korábban írtam: https://linuxmint.hu/comment/39656#comment-39656).

Érdemes végigolvasni,

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#50 Manapság már talán nem annyira, de régebben bizonyos gyártóknak voltak
olyan SSD szériái melyek mondjuk úgy, hogy megbízhatóság szempontjából nem
álltak a helyzet magaslatán. Elég gyakori volt náluk a belső vezérlőnek a meghibásodása.
Nekem is volt egy 30 GB-os SATA2-es OCZ Vertex viszonylag keveset használt SSD-m.
Az egyik nap még kifogástalanul működött, másnap indításnál viszont mintha bent sem
lett volna a gépben ! Annak is a vezérlője purcant ki.
Később különböző fórumokat olvasva derült ki, hogy ez is egy gyenge szériához tartozott.

Érdemes végigolvasni,

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#50
Bocsánat a link lemaradt.
https://prohardver.hu/teszt/mindent_az_ssd-krol/bevezetes_ssd-alapok.html(külső hivatkozás)

Érdemes végigolvasni,

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#52

Bízom benne, hogy az enyémnek nincsenek ilyen problémái, viszonylag új típus, így sok véleményt nem találtam róla, de az a pár, ami volt, az elég pozitív volt.

Dual channel

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Az alaplapom dual channel támogatásáról nem nagyon találtam semmit, a BIOS-ban nyomát sem látom (lehet, hogy csak nekem nem szúrt szemet), a processzorom tekintetében sem találtam erre vonatkozó infókat, talán csak ezt a cikket (https://prohardver.hu/tema/nagy_ram-os_topic/index.html(külső hivatkozás)) nevezhetném mérvadónak, mely a Core2 Duo architektúrájú procik esetén 2-5% valós teljesítménynövekedést emleget, ami azért nem sok. Majd a beszerelés után kiderül, de a fentiek alapján nem túl magasak az elvárásaim.

SSD optimalizálás-Chromium

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Belemélyedtem a beállítások módosításába, de még csak nézegetés szintjén (ez alapján: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html(külső hivatkozás))

Eljutottam a böngészőkre vonatkozó részig, itt a Firefox mellett a Chrome-ot említik. A Chrome-ra vonatkozó módszer alkalmazható a Chromium-ra is?

A Chromium személyre szabása és beállításai gomb (a függőleges pontok a jobb felső sarokban)-> Beállítások->Adatvédelem és biztonság->Továbbiak->Oldalak előtöltése a gyorsabb böngészés és keresés érdekében (ennek a deaktiválása a feladat, ha jól értelmezem az angol nyelvű leírást).

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Úgy néz ki, hogy az CFQ-t át kell állítanom NOOP-ra, az alábbiakból kiindulva:

norbi@norbi-M540R:~$ cat /sys/block/sda/queue/scheduler
noop deadline [cfq]

Viszont a leírásban ehhez kapcsolódóan is más parancsot találtam (https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html(külső hivatkozás)), nálam ez jön be (nano a szövegszerkesztőm, ez OK, az eltérés többi része, meg gondolom a fájl eltérő elérési útja miatt van):

nano /etc/default/grub

, csak azt nem tudom biztosan, hogy kell-e a sudo elé (a fájlt megnyitja, csak azt nem tudom, hogy a módosításkor mi a helyzet), vagy anélkül is jó vagyok?

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#58 Rendszer-fájt csak admin. jogosultsággal tudsz szerkeszteni - tehát, a nano
elé kell a sudo.
Miután megfelelően szerkesztetted a grub fájlt, mentés, és kilépés
F3
enter
Ctrl+X
Egyébként, azon az SSD-n amely tönkrement, én is a "noop" ütemezőt állítottam be.
(Nem ettől ment tönkre az SSD. :))
Úgy vettem észre, hogy egy nagyobb fájl másolása gyorsult - cfq-hoz képest.
A cfq HDD-re van optimalizálva.

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#59

Sejtettem, hogy kell elé, mert anno más miatt kellett már a GRUB-ot piszkálnom és ott sudo nano-val csináltam, de rákérdeztem biztos, ami biztos alapon, mert csak indokolt esetben akartam használni.

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#10

Eddig nálam (amikor kiadtam a free -h parancsot) az esetek többségében nem nyúlt a swap-hez a gép (talán egy alkalmat leszámítva, amikor jelentéktelen mértékben vette igénybe, de akkor úgy, hogy a memóriában még lett volna felhasználható hely, ahogy Te is említetted).

Nálad lehet megoldás (jobban el vagy látva memóriával, mint én) a swap használatának mellőzése (swapoff a megfelelő módon, ennek nézz/kérdezz utána, ha érdekel a téma, sajnos én nem vagyok olyan szinten, hogy tanácsot adjak, csak megemlítem ezt a lehetőséget, mert belebotlottam keresgéléseim során), így kikényszerítve a memóriahasználatot, bár ez is lehet kockázatos játék (a swapiness értékének túl alacsonyra /0/ állításához hasonlóan).

kimarite képe

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#61 A

sudo swapoff --all

parancssor kikapcsolja a lapozókat... (kézikönyv: man swapoff):

OPTIONS
       -a, --all
              All devices marked as ``swap'' in /etc/fstab are made available,
              except for those with the ``noauto'' option.  Devices  that  are
              already being used as swap are silently skipped.

swap

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#62 Miért tiltsam le a swapot? Ha valamelyik program használni akarja, miért ne tehetné (amúgy is a gyors SSD-n van [jelenleg 2 GiB])? Hiába állítottam a swappinesst 10-re, a Chrome, HandBrake és még bizonyára sok program igénybe veszi a kiterjesztett memóriát - igaz, hogy nem sokat, de használ belőle. A Rendszerfigyelőben nyomon lehet követni a memóriahasználatot.

swap

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#63

Csak azért említettem meg az opciót, mert írtad, hogy nálad is előfordul, hogy a kihasználatlan memória helyett a swap-et használja a gép, és azt hittem, hogy ez zavar téged, de ha nincs így, akkor hagyd figyelmen kívül.

Egyébként azt vettem észre, hogy a Chromium használata során használja leginkább (legalábbis nálam, egyéb esetben beéri a gép a memória mennyiségével is), sőt a bezárását követően sem igazán csökken a felhasznált swap terület mérete (sőt érdekes módon mindig 524K, viszont szabad memóriaterület van, sőt még esetenként nő is, az utolsó 2 kimenet már a bezárását követő értéket mutatja):

norbi@norbi-M540R:~$ free -h
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           2,9G        1,9G        100M        330M        950M        568M
Swap:          2,0G        524K        2,0G
norbi@norbi-M540R:~$ free -h
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           2,9G        1,4G        734M        156M        823M        1,2G
Swap:          2,0G        524K        2,0G
norbi@norbi-M540R:~$ free -h
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:           2,9G        1,6G        501M        204M        887M        1,0G
Swap:          2,0G        524K        2,0G

Kotorásztam egy kicsit a Beállítások között és ezt találtam bekapcsolva (alapértelmezettként):

Beállítások->Speciális->Rendszer->A háttéralkalmazások továbbfuttatása, ha a Chromiumot bezárják

Megpróbáltam a kikapcsolt opciót, de ugyanúgy marad a swaphasználat, pedig arra gondoltam, hogy a háttérben futó alkalmazások foglalják a helyet, de ezek szerint tévedtem.

Vélemény/Javaslat?

swap

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#64

A megnövekedett swap-használat (,illetve a fájlok swap fájlba történő "beragadása" - programok elindítás, bezárása sem sok hatással van az elfoglalt terület mértékére, hosszú perceken, akár órákon keresztül is ugyanazt az értéket mutatja, ha lefuttatom a free -h parancsot) oka, azonos (, vagy éppen sokkal alacsonyabb) terhelés mellett, lehet az, hogy korábban engedélyeztem az AHCI módot a BIOS-ban (HDD mellett: https://linuxmint.hu/comment/39604#comment-39604), és azóta tapasztalom ezt a jelenséget (eddig nem is nagyon használta a swap-et, még sokkal több program egyidejű futtatása mellett sem), bár lala korábban azt írta, hogy HDD esetén sem lehet negatív következménye az AHCI mód bekapcsolásának (https://linuxmint.hu/comment/39605#comment-39605).

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#2

A heti trimre vonatkozóan én ezt látom a terminálban:

norbi@norbi-M540R:~$ sudo run-parts -v /etc/cron.weekly
run-parts: executing /etc/cron.weekly/0anacron
run-parts: executing /etc/cron.weekly/man-db

Nem ugyanaz a kép, mint amit itt emlegetsz: https://linuxmint.hu/forum/ssd-trim#comment-39820

Jól van ez így?

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#59

NOOP-ra váltás CFQ-ról:

norbi@norbi-M540R:~$ cat /sys/block/sda/queue/scheduler
noop deadline [cfq]
norbi@norbi-M540R:~$ sudo nano /etc/default/grub

Eredeti grub:

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Módosított változat:

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
#   info -f grub -n 'Simple configuration'

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=noop quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

norbi@norbi-M540R:~$ sudo update-grub
Sourcing file `/etc/default/grub'
Sourcing file `/etc/default/grub.d/50_linuxmint.cfg'
GRUB beállítófájl előállítása…
Megtalált linux lemezkép: /boot/vmlinuz-4.15.0-54-generic
Megtalált initrd lemezkép: /boot/initrd.img-4.15.0-54-generic
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.elf
Found memtest86+ image: /boot/memtest86+.bin
kész
norbi@norbi-M540R:~$ cat /sys/block/sda/queue/scheduler
noop deadline [cfq]

NEM VÁLTOZOTT a cat /sys/block/sda/queue/scheduler parancs kimenete

Ha jól tudom, ezt kellene látnom:

[mq-deadline] none

kimarite képe

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#66 Betehető crontabba is az fstrim futtatása, de neked nincs ott. Az enyém (HDD!):

sudo run-parts -v /etc/cron.weekly
run-parts: executing /etc/cron.weekly/0anacron
run-parts: executing /etc/cron.weekly/apt-xapian-index
run-parts: executing /etc/cron.weekly/man-db
run-parts: executing /etc/cron.weekly/rkhunter
kimarite képe

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#67 Ez van nálad:

norbi@norbi-M540R:~$ cat /sys/block/sda/queue/scheduler
noop deadline [cfq]
norbi@norbi-M540R:~$ sudo nano /etc/default/grub

A noop-ra váltáshoz csináld ezt (az sda tekintetében):

echo "noop" | sudo tee /sys/block/sda/queue/scheduler

A rendszert újra kell indítani.

SSD-re manapság nem tudom, melyik jó, megbeszélitek.
Általános leírás: https://wiki.ubuntu.com/Kernel/Reference/IOSchedulers(külső hivatkozás)

De az enyém HDD, és ez:

cat /sys/block/sda/queue/scheduler
[mq-deadline] none

Hogy ugyanezt elérd, ezt futtasd (a Wiki ezt írja):

echo "deadline" | sudo tee /sys/block/sda/queue/scheduler

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#68

Üdv ismét!

Úgy hiszem a kérdést tresor alább megválaszolta, így nem nagyon bonyolódnék komolyabb szerkesztgetésekbe.

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#69

Az SSD optimalizálásának eme részét ez alapján a leírás alapján kíséreltem meg elvégezni: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html(külső hivatkozás)

Itt a Deadline opció csak megemlítésre kerül a NOOP és a CFQ mellett, mint támogatott ütemezési mód, de SSD esetén csak a NOOP beállítását írja le, gondolom azért, mert leginkább ez javallott.

Így szerintem ezt választom:

echo "noop" | sudo tee /sys/block/sda/queue/scheduler

A grub-ban visszaállítsam a kiindulási állapotot (a módosítás úgysem hozta a kívánt eredményt):

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

,vagy maradhat a módosított is, így:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=noop quiet splash"

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#67 Nem igazán értem hogy az ütemező átállítása "cfq"-ról "noop"-ra miért nem sikerült.
Hiszen az /etc/default/grub fájl szerkesztése - úgy nézem korrekt.
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=noop quiet splash"
A szerkesztés utáni mentés megvolt ?

Ha a sudo nano-val nyitottad meg a grub-ot, akkor a megfelelő sor szerkesztése után
a mentés és kilépés:
F3
enter
Ctrl+X
és ezután jöhet a :
sudo update-grub

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#72

Működött:

norbi@norbi-M540R:~$ cat /sys/block/sda/queue/scheduler
[noop] deadline cfq

Köszönöm!

IGAZ/HAMIS: 3 GB DDR2 ... stb.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

@#70

Szia!

Ezek szerint akkor rendben vagyok, ha jól sejtem (forrás: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html(külső hivatkozás) ):

norbi@norbi-M540R:~$ systemctl cat fstrim.timer
# /lib/systemd/system/fstrim.timer
[Unit]
Description=Discard unused blocks once a week
Documentation=man:fstrim
ConditionVirtualization=!container

[Timer]
OnCalendar=weekly
AccuracySec=1h
Persistent=true

[Install]
WantedBy=timers.target

 

SSD-NOOP

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#73

Első alkalommal kimaradt a grub frissítés, de utána újból nekifutottam és gyanítom, hogy mindent jól csináltam, már csak azért is, mert a módosítás még mindig jelen van a grub-ban, ha nem jól jártam volna el (mentés, frissítés) gondolom visszaállt volna az eredeti állapotra, legkésőbb a következő újraindításkor:

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=noop quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

 

KÖSZÖNÖM!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Köszönöm mindenkinek a kedves segítségét! Bő egy hétnyi használat után úgy tűnik, hogy mindent sikerült megfelelően beállítanom, így megoldottnak tekintem a problémát. Ha esetleg valaki SSD beüzemelése előtt áll és kíváncsi arra, hogy pontosan mit és hogyan variáltam a siker érdekében, írjon ide egy kommentet és akkor megosztom vele a folyamat minden elemét, forráshivatkozásokkal együtt.

Még egyszer köszönöm mindenkinek!

kimarite képe

Ez egy komment

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#77 Ha esetleg valaki SSD beüzemelése előtt áll és kíváncsi arra, hogy pontosan mit és hogyan variáltam a siker érdekében, írjon ide egy kommentet és akkor megosztom vele a folyamat minden elemét, forráshivatkozásokkal együtt.

Igen, szeretnénk a leírást a részletekkel.

Ez egy komment

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#78

Rajta vagyok, lesznek képek meg minden.

kimarite képe

lesznek képek meg minden.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#79 A képekhez regisztrálj be az Imgur vagy az imgBB oldalak valamelyikére, és oda töltsd fel a képeket.
Majd olvasd el ezt a hozzászólást,
https://linuxmint.hu/comment/25562#comment-25562
és a bevezetőt is a képek, hozzászólásokban való használatához.
Blog is lehetne belőle majd.

Nem sürgetlek, csak jeleztem, örülni fogunk a leírásnak. :)

lesznek képek meg minden.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#80

ImgBB és Ubuntu Pastebin segítségével tervezem megoldani a dolgot (igazából az előbb végeztem vele), lehet, hogy egy kicsit "fapados", de szerintem használható, igyekszem mindent a legrészletesebben és legpontosabban megadni, tudásomhoz, tapasztalataimhoz mérten. Van Dropboxom is, anno te javasoltad, ha jól emlékszem (ha jól rémlik, a regisztrációm révén kaptál némi extra tárhelyet), de nem használom.

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re+SSD OPTIMALIZÁ

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Elkészült a leírás használja mindenki egészséggel, de csak saját felelősségére (nem vagyok szakértő, csak azt írtam le, ami nálam bejött a segítőkész kommenteknek és nem kevés netes keresésnek köszönhetően). Javaslom az alapos átolvasását, mert vannak olyan részek, amik nálam nem jöttek be (a működő verziókat is lejegyeztem), de leírtam, hátha másnál beválik. Sejtem, hogy nem hibátlan (ha valaki talál hibát/hiányosságot kérem javítsa) és nem is örök érvényű recept, mely minden esetben használható, de kiindulási alapnak talán jó lesz.

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re

1. lépés: BIOS-ban az ACHI módaktiválása (esetemben): https://linuxmint.hu/comment/39604#comment-39604

2. lépés: Telepítés megkezdése pendrive segítségével:

https://www.youtube.com/watch?v=19zdprIML7Q(külső hivatkozás)

https://linuxmint.hu/comment/19293#comment-19293

Még a telepítés előtt, live módban futtatva a rendszert ellenőrizzük, hogy ténylegesen át van-e állítva lemezkezelés ACHI módra: dmesg | grep -i --color ahci (https://paste.ubuntu.com/p/tMnYKC7fgb/(külső hivatkozás) )
, ha minden OK, akkor elindíthatjuk a telepítést

Telepítés típusa→Kézi/Valami más opció választása (kiadás függő, hogy a telepítőben ez melyik név alatt jelenik meg)→Folytatás→Partíciók előkészítése ablakban: Új partíciós tábla… gomb→Folytatás→Az ablakban megjelenő Szabad területet kijelöljük→Hozzáadás gomb→Create partition/Partíció létrehozása (as superuser) ablakban létrehozzuk a gyökér (/) partíciót:

Az új partíció típusa: Elsődleges

Mérete MB-ban: 30720 MB (30GB)

Az új partíció helye: A hely kezdete

Használat/ Use as: EXT4 naplózó fájlrendszer

Csatolási pont/Mount point: /

Nyomunk egy OK-t

/home létrehozása:

Az új partíció típusa: Logikai

Mérete MB-ban: esetemben a fennmaradt összes terület az SSD-n

Az új partíció helye: A hely kezdete

Használat/ Use as: EXT4 naplózó fájlrendszer

Csatolási pont/Mount point: /home

Nyomunk egy OK-t

swap partíció/fájl 4096MB (4GB) ( https://www.youtube.com/watch?v=6UHEdMOW8n8(külső hivatkozás) ):

SWAP PARTÍCIÓ ESETÉN:

Az új partíció típusa: Logikai

Mérete MB-ban: 4096MB (4GB)

Az új partíció helye: A hely kezdete

Használat/ Use as: Swap/cserehely

Csatolási pont/Mount point: nincs ilyen beállítás

Nyomunk egy OK-t→Telepítés most→Folytatás→Folytatódik a telepítési folyamat

SWAP FÁJL ESETÉN (https://www.youtube.com/watch?v=o24lj2RBZf4&feature=youtu.be(külső hivatkozás) ):

Nem adunk meg a root/gyökér (/) és a /home partíciók után swap partíciót, hanem nyomunk egy Telepítés most gombot→Felugrik egy ablak, mely arra figyelmeztet, hogy nincs swap partíció megadva (ez az én esetemben nem történt meg, mert a Mint általam használt verziója automatikusan létrehoz egy swap fájlt, ha nem hozok létre swap partíciót)->Folytatás->Folytatás→Folytatódik a telepítési folyamat.

Miután települt a rendszer, elindítjuk→nyitunk egy Terminált:

swapon --show Ha nem ír ki semmit, akkor nincs lapozófájl (Az általam használt Mint verzió automatikusan létrehoz egyet, a memória méretét figyelembe véve, így esetemben itt a SWAP FÁJL KIKAPCSOLÁSA/BEKAPCSOLÁSA/ÁTMÉRETEZÉSE részben leírtak voltak a használhatók: https://paste.ubuntu.com/p/sswYYTmtjf/(külső hivatkozás) )

sudo fallocate -l 4G /home/norbi/swapfile (nyilván az elérési út más és más felhasználónként: /home/saját felhasználói fiók/swapfile) Létrehozunk egy 4gb-os (nálam ez a méret, ez a videó segíthet eldönteni a mindenkori igényeket: https://www.youtube.com/watch?v=6UHEdMOW8n8(külső hivatkozás) ) swap fájlt a /home-on belül

ls -l a kimenetben megjelenik a swap fájl is

sudo chmod 600 /home/norbi/swapfile Módosítjuk a fájl elérését, így csak a tulajdonos tudja írni és olvasni

ls -l a kimenetben ismét megjelenik a swap fájl is, melynek már más lesz az elérési jogosultsága az előző parancsnak köszönhetően

sudo mkswap /home/norbi/swapfile Ezzel a paranccsal adjuk ki azt az utasítást, mely után a swapfile-t swap fájlként fogja kezelni a rendszer

sudo swapon /home/norbi/swapfile Ezzel bekapcsoljuk a swap használatát

swapon --show A parancs kiadását követően megjelenítésre kerül a swap fájl és annak tulajdonságai

Elmentjük a változtatásokat az fstab-ba, hogy a gép újraindítása után is megmaradjanak a beállításaink, ehhez megnyitjuk az fstab fájlt a (nano) szövegszerkesztővel és szerkesztjük:

sudo nano /etc/fstab Beírjuk a fájl végére a következőt

/home/norbi/swapfile (nyomunk egy tabulátort) none (nyomunk egy tabulátort) swap (nyomunk egy tabulátort) defaults 0 0 (ezek nullák, nem o betűk!!!)

A módosítást követően mentjük a változtatásokat F3, ENTER, Ctrl+X.

Újraindítjuk a rendszert

Terminálban folytatjuk:

swapon --show Ismét ellenőrizzük, hogy mi a helyzet a swap fájllal

cat /etc/fstab Ellenőrizzük, hogy az fstab-ban végzett, swap fájlra vonatkozó módosítások újraindítást követően is megmaradtak.

SWAP FÁJL KIKAPCSOLÁSA/BEKAPCSOLÁSA/ÁTMÉRETEZÉSE:

sudo swapoff -a Swap fájl kikapcsolása

swapon --show Ha itt nem ír ki semmit, akkor tényleg ki van kapcsolva a swap fájl

rm -r /swapfile Töröljük a swap fájlt

Beírjuk az i betűt, mellyel megerősítjük a törlési szándékunkat

(itt először tiltakozott:
rm: eltávolítja az írásvédett '/swapfile' nevű, „szabályos fájl” típusú elemet? I
rm: '/swapfile' nem törölhető: Engedély megtagadva

, de a parancsot újra kiadva sudo-val már működött: sudo rm -r /swapfile)

ls -l (a telepítés során a Mint általam használt verziója a root/gyökér könyvtárban hozza létre a swap fájlt) a kimenetben, az előbbi törlésnek köszönhetően, nem szerepel már a swap fájl.

Ezután létrehozhatunk egy eltérő méretű (kisebb/nagyobb) swap fájlt, az igényeinknek megfelelően, a fenti leírást követve.

SSD OPTIMALIZÁLÁS (https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/ssd.html(külső hivatkozás) ):

1.) NOATIME:

Terminálban:

sudo nano /etc/fstab Megnyitjuk az fstab fájlt szerkesztésre a (nano) szövegszerkesztővel

Beírjuk (a / és a /home) a partíciók soraiba (FIGYELEM: a swap fájl/partíció, a /boot és a /boot/efi elé szigorúan TILOS beírni) a noatime kifejezést vesszővel elválasztva közvetlenül az errors=remount-ro esetén így: noatime,errors=remount-ro

defaults esetén így: noatime,defaults

Mentsük a módosításokat a nano segítségével F3, ENTER, Ctrl+X.

https://paste.ubuntu.com/p/BSSb5bgVgt/(külső hivatkozás)

2.) Trim:

Elvileg alapbeállításként lefut hetente.

https://linuxmint.hu/comment/19293#comment-19293

sudo run-parts -v /etc/cron.weekly parancs kiadásával ellenőrizzük, hogy be van-e állítva a heti trim lefuttatása, ha a kimenetben ez szerepel, akkor minden OK:
run-parts: executing /etc/cron.weekly/fstrim

Ez nekem nem jött be: https://paste.ubuntu.com/p/8DPxYkVyqM/(külső hivatkozás)

Ez a megoldás vált be:

https://paste.ubuntu.com/p/wFQf572DY2/(külső hivatkozás)

3.) Swappiness (https://linuxmint.hu/comment/39569#comment-39569 ):

cat /proc/sys/vm/swappiness Ellenőrizzük a jelenlegi értéket (alap beállítás a 60=a memória 40%-os kihasználtsága után kezdi el használni a swap mappát/fájlt)

sudo nano /etc/sysctl.conf megnyitjuk a sysctl.conf fájlt a (nano) szövegszerkesztővel szerkesztésre, hogy a 60-as értéket 10-re állítsuk, ezt kell a fájl végére beírni/beilleszteni:

vm.swappiness = 10

Mentjük a változtatást, kilépünk (F3, ENTER, Ctrl+X) és újra indítjuk a rendszert.

Ellenőrizzük, hogy a módosítás ténylegesen megtörtént: cat /proc/sys/vm/swappiness

https://paste.ubuntu.com/p/4tcBj7BBq7/(külső hivatkozás)

4.) A Firefox lemezírási műveleteinek korlátozása:

a.) A Firefox network chance-ének RAM-ba helyezése:

Ez a művelet 200MB RAM-ot vesz igénybe (FIGYELEM!!! 2GB alatti RAM esetén mellőzendő)

about:config megnyitása a Firefox URL mezőjébe (https://ibb.co/fvLLpq4(külső hivatkozás) )

A figyelmeztetés megjelenésekor a kockázat elfogadása opció választása

browser.cache.disk.enable beillesztése az oldal szűrő mezőjébe

false értékre váltás dupla kattintással, így tiltásra kerül a lemezterület chance-ként történő használata (https://ibb.co/64y015P(külső hivatkozás)https://ibb.co/Vmv9qp5(külső hivatkozás) )

browser.cache.memory.enable beillesztése az oldal szűrő mezőjébe (https://ibb.co/Cn9jJ9s(külső hivatkozás) )

Itt az értéknek már elvileg true-nak kell lennie, ha mégsem, akkor erre kell váltani, így engedélyezve a RAM chance-ként történő használatát

browser.cache.memory.capacity beillesztése az oldal szűrő mezőjébe, itt az érték valószínűleg -1 (https://ibb.co/L1J30Fq(külső hivatkozás) ), ezt kell 204800-ra váltani (200MB=204800KB), így megadva a chance-ként felhasználható 200MB-os RAM-területet (https://ibb.co/7v6VgS8(külső hivatkozás) )

Ennél a résznél nem kell megijedni, ha nem sikerül a memóriaméret megadása, nálam sem működött, de miután lefuttattam a Frissítéskezelőben a telepítést követő első frissítést (így frissítésre került a Firefox is) már módosítható volt ez a rész is.

Zárjuk be a Firefoxot, majd indítsuk el újra és ellenőrizzük a változtatások meglétét a about:config Firefox URL mezőjében történő ismételt megnyitásával

FIGYELEM! Ezeket a módosításokat minden felhasználónál el kell végezni, ha több felhasználói fiók van a gépen

b.) Az előző munkamenet helyreállítására vonatkozó beállítások:

about:config megnyitása a Firefox URL mezőjébe (https://ibb.co/fvLLpq4(külső hivatkozás) )

A figyelmeztetés megjelenésekor a kockázat elfogadása opció választása

browser.sessionstore.interval beillesztése az oldal szűrő mezőjébe (https://ibb.co/XFMkDqY(külső hivatkozás) )

A browser.sessionstore.interval-hoz tartozó 15000-es értéket (azt jelenti, hogy 15 másodpercenként kerül alapbeállításként mentésre az aktuális munkamenet a lemezen) állítsuk át 15000000-re (https://ibb.co/D9ky8t0(külső hivatkozás) )

Zárjuk be a Firefoxot, majd indítsuk el újra és ellenőrizzük a változtatások meglétét a about:config Firefox URL mezőjében történő ismételt megnyitásával

FIGYELEM! Ezeket a módosításokat minden felhasználónál el kell végezni, ha több felhasználói fiók van a gépen

5.) A Chromium (Chrome) lemezírási műveleteinek korlátozása (https://linuxmint.hu/comment/39686#comment-39686 ):

Chromium személyre szabása és beállításai gomb (a függőleges pontok a jobb felső sarokban)-> Beállítások->Adatvédelem és biztonság->Továbbiak->Oldalak előtöltése a gyorsabb böngészés és keresés érdekében ezt a beállítást kell deaktiválni (mivel jelenleg nincs letöltve a Chromium, csak a korábbi HDD-m használatakor tudtam letesztelni a folyamatot, így képekkel most nem szolgálhatok, csak a lépések sorrendjét tudom leírni).

6.) NOOP-ra váltás CFQ-ról:

cat /sys/block/sda/queue/scheduler parancs kiadása Terminálban, így megtudjuk, hogy a jelenlegi beállítások szerint NOOP-ra, vagy CFQ-ra van-e állítva az adott lemez I/O (input/output) ütemezője. A parancsban az sda az sda lemezt jelöli, ha a lemezünknek más a „neve”, akkor azt kell a parancsba belefoglalni az sda helyére

Ha a parancs kimenete ez: [mq-deadline] none, akkor nincs más teendőnk,

ha viszont ez: noop deadline [cfq], akkor át kell állítani noop-ra a grub szerkesztésével

Meg kell nyitni a grub-ot a szövegszerkesztő (nano) segítségével: sudo nano /etc/default/grub

A grub fájlban ezt a sort kell megkeresni:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"

és erre kell lecserélni:

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=noop quiet splash"

A módosítások mentése, majd kilépés (F3, ENTER, Ctrl+X) a szövegszerkesztőből (nano-ból)

sudo update-grub parancs Terminálban történő kiadásával frissítjük a grub-ot

Indítsuk újra a gépet.

https://paste.ubuntu.com/p/JcYktMVn2y/(külső hivatkozás)

Sajnos a fenti megoldás nálam nem működött, de ez igen (https://linuxmint.hu/comment/39839#comment-39839 ):

echo "noop" | sudo tee /sys/block/sda/queue/scheduler

norbi@norbi-M540R:~$ cat /sys/block/sda/queue/scheduler
[noop] deadline cfq

A noop került a szögletes zárójelek közé, így ez a beállítás van használatban.

 

FONTOS: Használat során törekedjünk arra, hogy mindegyik partíción nagyságrendileg 20-25% szabad hely legyen

FONTOS: Ne engedélyezzük a hibernálást, alapbeállításként tiltva van.

FONTOS: Tilos a töredezettségmentesítés

 

kimarite képe

lesznek képek meg minden.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#81 Van Dropboxom is, anno te javasoltad, ha jól emlékszem (ha jól rémlik, a regisztrációm révén kaptál némi extra tárhelyet), de nem használom.

Igen, még egyszer köszi!
De a múltkor is - nem neked, hanem időben utána - megosztottam 100 MB-nyi anyagot, ez a kapott 500 MB-ból megint elvett :). Azért tettem be a linket az aláírásomba, mert belépni online (nekem, reklámblokkolókkal) nehézkes, így szem előtt az URL. Én látom, és hivatkozni is tudok rá. ;) (ritkán élnek a felkínált lehetőséggel az emberek. Például akinek adtam 100 MB-nyi anyagot, nem élt ezzel. De ez van, nem kötelező).

kimarite képe

Dropbox

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#83 PC-n is használható és Androidra is elérhető. Telepítése:
https://linuxmint.hu/blog/2020/04/a-dropbox-alkalmazas-mukodesenek-es-megjelenesenek-javitasa

Én nem használom okostelefonon, egyszerűen nincs szükségem erre a szolgáltatásra.
Ha viszont pár MB adatot meg kell osztani, és nem terhelném vele mellékletként az e-mail szolgáltatóimat (500 MB vagy 1 GB tárhely, több e-mail szolgáltatót használok, nemcsak GMailt), sem a képmegosztó oldalak tárhelyét (Imgur, imgBB, Postimage), arra a célra kiváló a megosztott URL.

lesznek képek meg minden.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#83

Igazából nem nagyon szoktam fájlokat megosztogatni, ezrét sem használom a Dropboxot (csak azért regisztráltam, mert így hozzájutottál anno némi tárhelyhez), eddig bőségesen megfelelt itt az oldalon a Imgbb meg az Ubuntu Pastebin kombó. Mindenesetre köszönöm az infókat, ha a jövőben szükségem lesz rá, akkor legalább ismerni fogom a lehetőségeket.

kimarite képe

lesznek képek meg minden.

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#85 Szívesen.

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re+SSD OPTIMALIZÁ

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#82 Perfekt, gratula.

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re+SSD OPTIMALIZÁ

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#82

Sziasztok!

Hosszú idő után ismét itt vagyok és volna néhány kérdésem:

"Új" gépet vásároltam és a fenti beállításokat el szeretném rajta végezni (a nagyja már meg van: 1.) NOATIME, 2.) Trim, 3.) Swappiness, 4.) A Firefox lemezírási műveleteinek korlátozása).

A mostaniban NVME SSD van a régiben viszont SATA-s volt, ezt figyelembe kell venni, vagy nincs hatással a beállításokra?

A telepítés során létrejött 1,3 G-s swapfile-t lecseréltem egy 4 G-sre

norbi@norbi-70UB001NEA:~$ swapon --show
NAME      TYPE SIZE USED PRIO
/SWAPFILE file   4G   0B   -2

Viszont a cat /etc/fstab kimenetében mégis jelen van, pedig elvileg töröltem:

norbi@norbi-70UB001NEA:~$ cat /etc/fstab
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/nvme0n1p1 during installation
UUID=7f1c9db2-a0a5-4c10-a792-86abd6d65d14 /               ext4    noatime,errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/nvme0n1p5 during installation
UUID=14e4ae07-a871-4eaa-b898-356b09f723a3 /home           ext4    noatime,defaults        0       2
/swapfile                                 none            swap    sw              0       0
/SWAPFILE    none    swap    defaults 0 0
norbi@norbi-70UB001NEA:~$

jól van ez így (a gép a 4 G-st használja /vagyis nem használja, mert elég a memória is/ a htop szerint is), vagy a sudo nano /etc/fstab segítségével töröljem a régi sorát, vagy egyéb javaslat esetleg?

6.) NOOP-ra váltás CFQ-ról:

norbi@norbi-70UB001NEA:~$ cat /sys/block/nvme0n1/queue/scheduler
[none] mq-deadline
norbi@norbi-70UB001NEA:~$

Jó ez így? Nagyjából megfelel a régi:

norbi@norbi-M540R:~$ cat /sys/block/sda/queue/scheduler
[noop] deadline cfq

kimenetnek?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Szép napot!

Norbi

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re+SSD OPTIMALIZÁ

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#89
Noatime -- én nem látom értelmét, sok alkalmazásnak kell a realtime időbélyeg, valamint úgyis kiírja ezeket a fájlműveletek végén, ergo nem sokat nyersz.

Trim -- NVME lemezen értelmét veszti, nem is megy át mert nincs hova, itt már a vezérlő intézi. Ne erőltesd a trimet NVME lemezen.

Swappiness -- beállíthatod kicsire, de elvenni értelmetlen. Nálam swappiness 20, 8giga ram. Ennek ellenére ha a rendszer úgy látja, már 4-4,5GB ramnál kiswappol valamennyit. Nem érdemes rajta sokat rugózni.

Firefox meg egyebek élhetetlenné tétele a lemezműveletek/swap megvonásával --
fenntartom az ebben a témában 4 évvel ezelőtt általam leírtakat.
Azért vettél gyors lemezt hogy használja a rendszer, meg te is használni akarod. Ha a babusgatás a cél, nem kell beszerelni a gépbe. A régi lemezed amiről anno értekeztük még él? szerintem 100%-os pedig volt használva.

Fstab-ba lehet vakár 100 sor is ha ki van kommentelve, # olyan mintha ott se lenne.
Törölheted.
Nekem ennyi az fstab tartalma, a tbbi gyalu, minek?
UUID=acb93498-3c1a-4a62-a8b0-6fe87ce6e8b2    /    ext4    errors=remount-ro    0    1
UUID=19c0ffbb-e092-487a-8f9d-08946926670d    swap    sw    defaults    0    0
/dev/disk/by-label/ADAT_1TB    /media/tibi/ADAT_1TB    auto    nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show    0    0
#/media/tibi/ADAT_1TB/ /home/tibi/ADAT_1TB/ none bind,nofail 0    0

A dev/disk/label azért kellett mert az adatlemezem MBR nem GPT, nincs UUID csak partlabel.
A kikommentelt bindmountot meghagytam, hátha még kellhet valamikor.

A többihez érdemben nem tudok hozzászólni.

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re+SSD OPTIMALIZÁ

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#90

"Trim -- NVME lemezen értelmét veszti, nem is megy át mert nincs hova, itt már a vezérlő intézi. Ne erőltesd a trimet NVME lemezen."

Neki nem egeszen ez a tapasztalata: https://askubuntu.com/questions/1492995/how-to-know-if-my-nvme-ssd-needs...(külső hivatkozás)

Vagy mashonnan egy leforditott ajanlas:

"Az NVMe (Non-Volatile Memory Express) egy protokoll, amelyet kifejezetten a modern SSD-k számára fejlesztettek ki, hogy kihasználják a flash-alapú tárolás sebességét és párhuzamosságát. Az NVMe SSD-k általában a SATA-alapú SSD-khez hasonlóan támogatják a TRIM parancsot. A TRIM fontos az SSD-k teljesítményének és hosszú élettartamának megőrzéséhez, beleértve az NVMe SSD-ket is.

Általában ajánlott engedélyezni a TRIM-támogatást az NVMe SSD-k számára, hogy segítsen fenntartani teljesítményüket az idő múlásával. A legtöbb modern operációs rendszer, például a Windows, a macOS és a Linux támogatja a TRIM-et az NVMe SSD-khez. A TRIM támogatás engedélyezése az NVMe SSD számára előnyös lehet annak biztosításában, hogy az hosszú távon is jól működjön."
 

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re+SSD OPTIMALIZÁ

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#91 Én teljesen máshogy tudom.
Hagyományos TRIM végrehajtását egy P/ATA S/ATA utasításkészlet biztosítja, ez értelemszerűen az NVME SSD-re nincs semmilyen hatással. (ezért kellet trükközni pl. állandó USB csatolós hagyományos Sata ssd-knél hogy az usb vezérlő/illesztő valahogy trim képes legyen éa átvigyen pata, sata utasítást.)
Az eszköz saját Dataset Management parancskészlete, pontosabban annak deallocate utasítása folyamatosan hajtja végre a TRIM-nek megfelelő műveletet adatmozgatás közben.

"The NVM Express(külső hivatkozás) command set has a generic Dataset Management command set, for hinting the host's intent to the storage device on a set of block ranges. One of its operations, DEALLOCATE performs trim. It also has a WRITE ZEROES command that provides a DEALLOCATE hint and allows the disk to trim and return zeroes."

Vagyis igen van trim de az nem trim, egyáltalán nem! hanem deallocate, és teljesen más módszert használ.
Nem vár az oprendszer időzített utasítására hanem menet közben röptében optimalizál a fájlműveletek során.
Vagyis a trimet hiába adod ki, legalábbis az én évek óta összeolvasgatott tudásom szerint.

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re+SSD OPTIMALIZÁ

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#92
"Vagyis igen van trim de az nem trim, egyáltalán nem! hanem deallocate, és teljesen más módszert használ.
Nem vár az oprendszer időzített utasítására hanem menet közben röptében optimalizál a fájlműveletek során."

Akkor a fentebb linkelt oldalon miert fordulhatott elo az, hogy 600 GB adatmozgatas utan
az NVMe SSD nagyon lelassult, mikozben a normal homersekletenek tobb mint a duplajara
melegedett? .... Nem optimalizalt ropteben? :)
Es ezt az "uzemallapotot" a kezi trim (sudo fstrim -av) futtatasa javitotta - 2.9 TIB mennyisegu
adat trimelesevel.
 

Szép napot!

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Szép napot!

Köszönöm a válaszokat!

Noatime: egyelőre használom, tesztelem, az általad (444tibi) leírtak alapján nem nyerek vele sokat, de azt sem jelezted (más sem), hogy veszítek.

TRIM: a telepítéskori, alap beállítást (aktiválva van) meghagytam, ezen nem módosítottam semmit, gondolom a rendszer megalkotói csak tudják, hogy mit csinálnak (nálam biztos jobban értenek hozzá), ha a későbbiekben szükség lesz rá, akkor hozzányúlok (persze előtte azért majd kérdezek).

Swappiness: jelenleg az érték nálam 10 16G RAM mellett, de eddig még nem tűnt fel, hogy használta volna a rendszer (figyelem: htop), a másik gépen 4G RAM mellett már rendszeresen igénybe vette (max. 20-30MB) úgy, hogy messze nem fogyott el a 4G (kb. 2-2,2G körül már írt a swap-be szorgalmasan).

A Firefox (a terminálban történő indítást követően írogat ki üzeneteket, melyek a korábbi, másik gépnél jelentkező Firefox problémakor megjelentekre hajaznak. Szemmel tartom őket, de egyenlőre nem piszkálom, mivel eddig nem okoztak kellemetlenséget a használat során), és úgy általában a rendszer nem lett élhetetlen, sőt jelentős a felhasználói élménybeli javulás a másik géphez képest (erre mondjuk számítottam, mert a vas, ami most alatta van más kategória).

Tényleg nem simogatni szeretném az ssd-t, hanem használni, de azért nem minden áron törekszem a maximális teljesítménye kisajtolására (ipari a cucc, tehát bírja a strapát, de használt, így az előélete ismeretlen számomra, de elvileg 100%-os ként vettem, garanciával), ennél fontosabb számomra a megbízható, stabil és tartós működése, éveken át, ezért törekszem a legoptimálisabb beállítások alkalmazására, ezért is kértem ki a véleményeteket és voltam/vagyok kíváncsi a tapasztalataitokra, információitokra (az sem baj, ha ezek eltérőek, ahogy az fent is látszik: TRIM-444tibi / lala).

A másik gépben is működik még az SSD, bár az állapotáról nincs aktuális adatom (alapjában véve, a felhasználói szokásaimból adódóan, extra kíméletes bánásmódban részesült idáig).

Az Fstab-ban akkor törlés helyett nyomok egy #-et a régi swapfile sorába.

Köszönettel, Norbi

u.i.: elég off a kérdés, de ha már szóba került a hardverek simogatása, milyen szünetmentes tápot javasolnátok, ami kiszolgál egy 400W-os táppal rendelkező gépet+egy Lenovo-T24i-10-es monitort+egy modemet, és az árától sem jövök le az életről, de azért nem is a kuka aljába való a cucc. Prémium (vállalati felhasználásra szánt) terméket érdemes/lehet egyáltalán használtan venni (PC-khez hasonlóan) és mondjuk felújítani/felújítva, új aksival+garanciával venni? Javasolt/kerülendő márkák/gyártók/típusok? 30e magyar pénz körül mit várhatok (gondolom nagy csodát nem). Igazából csak arra volna szükségem, hogy áramszünet esetén megfelelően le tudjam állítani a gépet.

csuhas32 képe

figyelem: htop

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#94 watch free -m

is jó arra hogy lásd mikor kezd el swappelni a rendszer.

16 GB RAM és swapinnesss 10 érték mellett normál felhasználás esetén (szinte) soha nem fog. A swap jó ott biztonságnak, ha egyszer mégis kellene, illetve jó lehetne ahhoz, hogy a rendszerereden választhatóak legyenek a kikapcsolás mellett az alvás és hibernálás funkciók is, de ahhoz a 4 GB szerintem kevés. Simán lehet élni ezen funkciók nélkül.

Az fstabban a felesleges sor kikommentelésével egyetértek.

figyelem: htop

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#95

Én is úgy vélem, hogy kb. soha nem lesz szükségem a swapfile használatára, különösen úgy, hogy nem használom az alvást és a hibernálást sem (egyébként hogyan tudnám ellenőrizni, mondjuk terminálban, hogy le vannak-e tiltva vagy sem? Telepítéskori beállítás /elvileg nem piszkáltam/ alapból On/Off?). A # már a megfelelő helyre került.

csuhas32 képe

egyébként hogyan tudnám ellenőrizni, mondjuk terminálban...?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#96 „... nem használom az alvást és a hibernálást sem,egyébként hogyan tudnám ellenőrizni, mondjuk terminálban, hogy le vannak-e tiltva vagy sem?”

Igazából nem tudom, nem kell ezt külön kézzel szabályoznom. Cinnamon felületet használó rendszeren (Mint 22, LMDE 6) én egyszerűen a kikapcsológombra kattintok és ha van elegendő swap, akkor megjelenik a lehetőségek között a Hibernálás (Hibernate) lehetőség is.
Keresek neked két képet.


A másodikon pluszban ott a hibernate is, ennyi.
Debian 12 Xfce-n is hasonlóan egyszerűen járok el, ott annyi a különbség, ha nincs swap vagy kevés ehhez, akkor a Hibernálás ott van ugyan az ablakban, de szürke, azaz nem választható.

egyébként hogyan tudnám ellenőrizni, mondjuk terminálban...?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#97

Ezek lehet, hogy közelebb visznek annak a megválaszolásához, hogy nálam jelenleg mi a helyzet:

https://ibb.co/9w88ytC(külső hivatkozás)
https://ibb.co/RQk43WV(külső hivatkozás)

Ha a Kikapcsoló gombra kattintok, akkor a Kijelentkezés, Újraindítás, Leállítás, Felfüggesztés, Felhasználóváltás opciók választhatók nálam.

csuhas32 képe

egyébként hogyan tudnám ellenőrizni, mondjuk terminálban...?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#98 Milyen rendszered van most? A felület, úgy látom Xfce maradt.

Jöhet egy inxi -S kimenet, az eléggé megválaszolja ezt.

kami911 képe

figyelem: htop

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#95 használhatsz swappines 0 értéket is.

csuhas32 képe

egyébként hogyan tudnám ellenőrizni, mondjuk terminálban...?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#98 Akkor te az alapfunkciókon kívül most a felfüggesztést tudod választani, amit gondolom nem használsz, a hibernálás, amit szintén nem használnál, nincs aktiválva.

Én sajnos nem tudom, hogy ezt terminálból hogyan lehet ellenőrizni, inkább olyan találatokat kaptam, hogyan lehet engedélyezni, letiltani.

egyébként hogyan tudnám ellenőrizni, mondjuk terminálban...?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#99

A bevált rendszer maradt, és terveim szerint a támogatási ciklus végéig marad is.

norbi@norbi-70UB001NEA:~$ inxi -S
System:
  Host: norbi-70UB001NEA Kernel: 5.4.0-200-generic x86_64 bits: 64
  Desktop: Xfce 4.14.2 Distro: Linux Mint 20 Ulyana
norbi@norbi-70UB001NEA:~$

figyelem: htop

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#100

Nem nulláznám le, mert korábban azt az infót hallotam/olvastam, hogy ha (esetemben valamilyen csoda folytán) a rendszer kifogyna a memóriából, és nem áll rendelkezésre swap, akkor game over, valamint az is előfordulhat, hogy egyes programok, illetve folyamatok igénylik a swapet, a mermória használat mértékétől függetlenül.

egyébként hogyan tudnám ellenőrizni, mondjuk terminálban...?

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#101

A megérzéseid helyesek, tényleg nem használom a felfüggesztést sem (full alap a géphasználatom).

Én is csak az átmeneti ki-bekapcsolásra találtam javaslatokat, de valójában nagyon nem mélyedtem bele, mert amúgy sem használnám/használom, csak azért olvastam utána, mert említetted a fentiekben swap méretével kapcsolatban (esetemben ennek a témának sok relevanciája  egyébként nincs).

csuhas32 képe

Linux Mint 20

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#102 Az már csak 2025 áprilisig támogatott!  Fogalmam nincs miért az ment az „új” gépre, de mindegy is, szerintem frissíteni kellene legalább Mint 21-re ('27 áprilisáig kap frissítéseket).

Én mondjuk egyből kettőt lépnék, telepítenék mellé egy Mint 22-t (támogatottság vége: '29 április)  és szép lassan belaknám. Akkor egy ideig megint nyugi lenne.

Linux Mint 20

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#105

Tudom, hogy csak áprilisig támogatott, de azért került az "új" gépre, mert a régin is ez van már évek óta, így már ismerem és stabilan működik, arra meg nem vagyok ráfeszülve/rászorulva, hogy a legújabb rendszer legyen feltelepítve (ezért is szavazok mindig az LTS változatokra).

A frissítés tekintetében hasonlóan gondolkodunk, én eddig mindig kimaxoltam az 5 éves ciklusokat, és a közbenső verziókat átugortam, tehát a Mint 21 (nagy valószínűséggel) kimarad az életemből, a 22-vel meg (,ha a 20-as jól működik addig, és miért is ne tenné) várok még pár hónapot, hogy az esetleg még előjövő betegségeit tudják javítani a fejlesztők és a lehető legstabilabb és hibátlanabb formában kerülhessen fel a gépre, hiszen évekig tervezem használni (reményeim szerint problémák nélkül).

csuhas32 képe

várok még pár hónapot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#106 „várok még pár hónapot, hogy az esetleg még előjövő betegségeit tudják javítani a fejlesztők és a lehető legstabilabb és hibátlanabb formában kerülhessen fel a gépre, hiszen évekig tervezem használni”

Nálam már hónapok óta jól működik, de nem is ez a lényeg, hanem hogy szerintem kicsit felesleges várnod, ha nem a mostani helyett, hanem mellé telepíted fel az újat. Ha most telepíted fel, az is ugyanúgy meg fogja kapni a frissítéseket és pár hónap múlva ugyan olyan lesz, mintha pár hónap múlva telepíted és akkor egyszerre teszed fel rá az addigra összegyűlt frissítéseket.

Szép napot!

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#94

Az említett szünetmentes táp témához kapcsolódóan.

Van valakinek közelebbi tapasztalata, esetleg szakmai véleménye a következő típusokkal (úgy általában a szünetmentes tápokkal) kapcsolatban:

https://kulsoaksi.hu/green-cell-ups-szunetmentes-tapegyseg-aio-800va-lcd...(külső hivatkozás)

https://kulsoaksi.hu/green-cell-ups-szunetmentes-tapegyseg-micropower-80...(külső hivatkozás)

https://kulsoaksi.hu/green-cell-ups-szunetmentes-tapegyseg-micropower-10...(külső hivatkozás)

https://pcland.hu/eaton-5e900ud-5e-900va-ups-138133?utm_source=arukereso...(külső hivatkozás)

https://www.arukereso.hu/szunetmentes-tapegyseg-c3133/apc/easy-1000va-bv...(külső hivatkozás)

Leginkább az 1000VA-s típusokat gondolnám megfelelő teljesítményűnek (600W), mert a 480W-os kapacitásúak elég karcsúnak és erőtartalék nélkülinek tűnnek számomra (a fent említett, csatlakoztatni kívánt eszközök energiaigényét figyelembe véve). Leginkább a Green Cell UPS Szünetmentes tápegység Micropower 1000VA látszik a legmegfelelőbbnek, mivel van kijelzője (monitorozható), 2 aksi van benne és nem egy (talán megbízhatóbb ezáltal), ráadásul kapható hozzá gyári akksi emberi áron, ami nem utolsó szempont a jövőt illetően.

Vélemények, észervételek, tapasztalatok, javaslatok, bármi egyéb?

 

várok még pár hónapot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#107

A mostani rendszer helyére szánom az újat és nem mellé, ezért szándékozom még várni egy kicsit (illetve az jobban leköti a szabadidőmet jelenleg, hogy a régi gépre találjak valamilyen Linuxot /a Lubuntu 24.04.1 LTS tűnik a nyertesnek/, amivel még használható/használhatóbb lenne), egyébként ésszerűnek és elfogadhatónak találom az érveidet.

csuhas32 képe

Re: a régi gépre találjak valamilyen Linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

„(illetve az jobban leköti a szabadidőmet jelenleg, hogy a régi gépre találjak valamilyen Linuxot /a Lubuntu 24.04.1 LTS tűnik a nyertesnek/, amivel még használható/használhatóbb lenne),”

Ha abban még mindig 3 GB RAM van, és nincs is tervben a fejlesztése, akkor azt a gépet én elfelejteném, eladnám, elajándékoznám. De te tudod. Felőlem ölheted bele az időt, energiát, de ennyi RAM mellett az élményszámba menő internetezést manapság már kizártnak tartom.
Csak alapdolgokra lesz a gép: netezés, filmnézés,... , – szokták írni.

Re: a régi gépre találjak valamilyen Linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#110

4G RAM van benne és ez a max, így a bővítés kizárt (ezért is lett másik gép beszerezve). Azzal tisztában vagyok, hogy nagy csodákat nem kell várni tőle, de azért sajnálnám a szemétbe dobni, tartalék, linux tesztelő (lightweight disztrók) gépnek még jó lehet (meg talán még egy kis böngészésre, youtube-ra is néha), ha ahhoz lesz kedvem a jövőben.

csuhas32 képe

Re: a régi gépre találjak valamilyen Linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#111 Igen, de ezeket tudja az új gép is. Hozzádugsz az új géphez egy USB-s SSD-t és olyan rendszert tesztelsz rajta, amilyet akarsz. Én arra tippelnék, hogy végül a sarokban fog porosodni, nem nagyon fogod használni. A 4 GB RAM is kevés ma már. Holnap meg pláne az lesz.
Ha tudsz neki valódi funkciót találni (például: műhelyszámítógép rádióadás lejátszására, táblázatkezelésre, e-mailezésre, üzenetek olvasására...), akkor persze használd tovább.

A kidobni és az eladni vagy elajándékozni nem ugyanaz, szerintem nagyon nem. Használja még egy ideig az, akinek ilyen sincs, akinek ez még előrelépést jelent, de persze megtarthatod akkor is, ha igazából nem fogod használni, nincs azzal sem semmi baj.

Norbinak all-in-one válasz :-)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Nvme ügyben. Én hajlok arra hogy elhiggyem hogy nem kell neki trim és magától csinálja meg.
Hülyeség a logikám de eddig %-os arányban több helyen olvastam ezt mint az ellenkezőjét.

Ups vásárlás.
Ne a wattokat meg a kilowattokat nézd hanem a rendelkezésreállási időt a te adott terhelésednél.
Hiába veszel 1kW ups-t ha neked kell pl. 250W és azt 20 percig tudja 50ezerért,  míg más kisebb teljesítményű és ezért jóval olcsóbb modell meg csak 10 percig tudja de csak 20ezerért.
Egy ups-nek az a dolga hogy azt a pár percet míg lelövöd a gépedet, vagy lelövi ő elküldi alvóba,/hibernációba, azt kibírja az akkuja. Nem 5-10 órákra van tervezve.
Minél nagyobb max. teljesítményű, ezzel arányosan növekszik a nyugalmi áramszükséglete.
Ez talán nevetséges de én megtanultam becsülni 20-25 wattot is, Év végén nem mindegy hogy egy nonstop üzemben működő eszköz 5 vagy 15ezerrel nyomta meg a villanyszámlát.
És ha már UPS, ezek okos eszközök, ha pont leugrottál egy sörért a boltba és áramszünet lesz, az ups akku lemerül, ha nincs megfeleő méretű swapod akkor az ups hiába akarja a gépedet lehibernálni, nem tudja mert nincs hova.

Régi hardver.
4GB ram elég. Én agresszíven gyilkolom a Linuxomat, 6GB fölé még az életbe nem sikerült vinnem.
Átlagos használatnál 3 alatt.
Már meg sem említem mert látom némileg antiswapos ssdkímélő típus vagy laugh hogy 4 gigát kiegészítve egy gyors nvme swappal, smooth gördülékeny rendszert kapsz.
Egy modern DE 500-600Mb rammal elvan, ha valakinél akkor nálam van minden csicsa, automatikusan induló folyamatokkal telipakolva a KDE és bőven megáll 700 alatt.
Ha mellényitok böngészőt 5-6 tabbal, mediaplayert, félvagon alkalmazást se megy 3,5 fölé.
És ugyanezt tapasztalom W10-en pedig az egy eléggé éhes rendszer. 1,3-1,5GB mire feláll, de utána ha nem nyúzom, nincs böngésző 15 tabbal nyitva, az is elvan 4 gigán.Szűken az igaz.
Perpill Winen vagyok, a gép 32 órája megy, agyongyötörve, minden megnyitva rajta ami létezik, böngésző 8 füllel és 5,2GB a ramhasználat.
Linuxon ez 4-4,2 körül megállna.

Ami viszont fontos.
Ha őskövület proci van a gépbe, akkor a videolejátszás weben/helyben  kiakasztja a gépet. Ennek okát nem ragoznám hosszan, lényeg hogy a proci natív utastáskészletébe még nincs benne a hardveres dekódoláshoz szükséges utasításkészlet, amivel át tudná adni pl. a H264 rendert a videokártyának. 
Erre történtek a hőskorban ál-szoftveres megoldások pl. Cuda és társai de nem az igazi. 
Ezokból egy 12-13 éves akár 65W TDP-s  procit megeszik reggelire egy legalja 8 éves Intel Cherry Trail 6W tdp-s processzor video teljesítményben, akár 4K-t is kiprésel magából ez a nyamvadt Intel IGP.
És jön/már itt van a H265 HEVC.

Mai toplista, videorender, grafika, játékok és 4. a webböngészés.
Ezeket azért írtam le ilyen hosszadalmasan mert nap mint nap olvasom fórumokbon hogy melyik light disztrót tegyem fel, "dehát  csak böngészőt, kis Yutubot, FB-ot néznék.
Nem a disztró fog akadni hanem a böngésző de nagyon.
Tessék kipróbálni. 

 

Norbinak all-in-one válasz :-)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#113
Tudom, a PROHARDVER-en ubiegon2 hintette el azt, hogy NVMe SSD-nek nincs szuksege
trim (fstrim)-re mert az "integralt" deallocate intezi rajta a "vagast".

Nem hagyott nyugodni a tema, mert a neten rakeresve sehol nem olvastam az ubiegon2
ajanlasaval megegyezot.
Az esetek donto tobbsegeben inkabb ajanljak a periodic trim engedelyezeset - olyan rendszeren
melyen nincs alapertelmezetten engedelyezve (pl. Arch alapu kiadasok).
Egy friss pelda: https://arcolinuxforum.com/viewtopic.php?p=15453#p15453(külső hivatkozás)

Re: a régi gépre találjak valamilyen Linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#112

Linux distrókat csak azért tesztelénk max, hogy kiderítsem melyik fekszik a legjobban a régi gépnek, egyéb indítatásom ez irányban nincs, mert a Mint (korábban az Ubuntu) maximálisan megfelel az igényeimnek.

Az igazság az, hogy szükség esetén jelenleg is használható a rajta lévő LM 20-as rendszerrel (április után meg majd kiderül, hogy mi lesz a sorsa, egyébként tényleg pihenő pályán van mióta megvan az "új").

Kidobni nem szeretném (megvan még az elődje is - az már tényleg antik darab), eladni szerintem esélytelen (csak eszmei értéke van a piaci kb. nulla), elajándékozni meg nem tudom kinek (meg nem is nagyon szeretném, mivel ha én sem tudom érdemben használni a jövőben, miért sóznám rá másra, hogy nála porosodjon).

Norbinak all-in-one válasz :-)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#113

SSD: Én nem piszkáltam az alapbeállítást, ahogy írtam, csak tudják a fejlesztők,  hogy  mi nekem a jó, az idő meg majd eldönti, hogy jól tettem-e, hogy bíztam a szakértelmükben (eddig minden hibátlan).

UPS: Úgy néz ki, hogy megtaláltam az "igazit" (az említett Green Cell UPS Szünetmentes tápegység Micropower 1000VA ), már leinfóztam az egyik helyen, hogy mennyire passzolna az igényeimhez, közben viszont találtam egy másik boltot, ahol (amellett, hogy egy közeli településen van) sokkal kedvezőbb az ára, így most onnan várom a választ, hogy azonos termékről beszélünk-e (az oldalukon a neve és néhány paramétere eltér az első boltnál olvashatóaktól, viszont a gyártói cikkszám megegyezik). Igazából nem lenne napi 24H-ban használva (a gép sincs, így őt is kikapcsolnám/áramtalanítanám - egyébként ez jó ötlet), csak arra kellene, hogy amikor a PC be van kapcsolva és elmegy az áram legyen néhány percem mindent manuálisan (nem az UPS-re hagynám, a hibernálás meg nem játszik amúgy sem) leállítani, kikapcsolni (hosszabb időre nem hagynám magára, még egy sör kedvéért sem - lehet, hogy ezért most sokan megvetnek). A kapacitáson meg azért sem igazán gondolkodom már, mert a fenti tápnak van egy kistestvére (Green Cell UPS 800VA 480W - 480 W-os teljesítménnyel, egy akkuval), ami alig kerül kevesebbe (ha jól megy minden, akkor meg az olcsóbb helyen a nagyobbat kapom meg kb. annyiért, mint amennyiért a kisebbet láttam máshol). A készenléti fogyasztás meg a nem 24 órás üzem mellett (napi pár, gyakran 1-4h) gondolom nem sokban különbözne a két UPS (kisebb/nagyobb) esetén.

Régi gép: Eddig nagyjából elég volt a teljesítménye, 2G  RAM alatt meg szokott állni, a swap-et is "csak" a videók (pl. youtube és társai), meg néhány éhesebb weboldal szokta gyötörni pár mega erejéig. Igazából nem is értettem, hogy miért swap-el, hiszen még vagy 1G meróriája van használaton kívül (papíron a LM 20 sem okozhatna neki problémát XFCE-vel meg különösen nem), de úgy tűnik, hogy a proci (core 2 duo 2,0 GHz - ki is pörgeti szépen), méginkább a bele integrált GPU (a RAM-ból is csak korlátozott mértékben tud csipegetni, ha jól emlékszem, fél GB a max, illetve nem igazán boldogul már a mostani szabványokkal, ebből eredhetett a korábbi Firefox problémám is) az igazi gyenge láncszem. Egyébként nem csak Light disztrókat néztem, hanem Light böngészőket (Falkon/Pale Moon), ez nem tudom mennyit javítana a dolgon (maga a megnyitott oldal erőforráséhsége maradna a régi, ha nem tévedek).

 

 

 

Norbinak all-in-one válasz :-)

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#114

Látom darázsfészekbe nyúltam, ha a hozzáértők sem tudnak közös nevezőre jutni, akkor én, a kifejezetten szerény ismereteimre alapozva, hogyan tudnék dönteni. Ennek fényében tényleg az tűnik a legjobb választásnak, ha hagyom az gyári beállítást és nem piszkálom, amíg nincs rá szükség.

csuhas32 képe

Re: Régi gép

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#116
„Igazából nem is értettem, hogy miért swap-el, hiszen még vagy 1G meróriája van használaton kívül”

Bocsánat, ha már volt, nem olvastam ezért újra az egész témát, csak ezen megakadt a szemem.
Ennek oka az lehet, hogy a swappiness értéke az alapértelmezett 60-on van.
Ezt le tudod ellenőrizni a

cat /proc/sys/vm/swappiness

paranccsal. Amennyiben átállítod 10-re vagy akár 5-re sokat javul a helyzet.
https://linuxmint.hu/comment/67277#comment-67277

lynx képe

Re: a régi gépre találjak valamilyen Linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#112 Az én gépemben 16 GB RAM van. Az előző 8 GB-tal a pincében van, de nem porosodik, mert le van takarva.
Ha lent teszek-veszek, akkor azon nézek (hallgatok) tévéműsorokat a YT-on.
Van még két gép 4 GB-tal, de jelenleg nincs olyan ismerősöm, akit annyira utálnék, hogy nekiajándékozzam.
Szerintem nagy kitolás odaadni olyan valakinek, akinek nincs gépe. Azok lomtalanításra várnak.

Szép napot! UPS

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#108   Kérdés, hogy mi a cél. Egy PC-hez elég 600VA, feltéve hogy nem gamer PC, fal méretű 4K monitorral. De fontosabb paraméter a Wh, azaz mennyi ideig képes akkuról működni.  (tudom, nem szokták ezt az adatlapra írni újabban). De így vagy úgy, vannak már normális autóakkus inverterek (amik 10 ms bypass sebbességgel váltanak, azaz már szünetmentest is lehet belőlük építeni), ami csak egy inverter, oszt olyan autó akkut (többet is) kötöl rá, amilyet akarsz. Vevornak vannak ilyenjei, de sokféle van, nem mindegy melyiket nézed.

Itt egy videó, amire gondolok: https://youtu.be/UodzwOywa5Q(külső hivatkozás)

Persze, ez sokkal többe kerül mint egy mezei szünetmentes, de azoknál utólag fizeted ki a nagy pénzt, amikor aksikat veszel bele.

A fenti videón egy 3000 W típus látható, amivel egy kisebb háztartást is lehet szünetmentesíteni. Rákötheted a PC-n kívül a routert, TV-t, a cirkót, lámpákat, stb. (elektromos sütővel és indukciós tűzhellyel azért csak óvatosan).

Linux Mint 19.2 Tina 64bit Xfce telepítése SSD-re+SSD OPTIMALIZÁ

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#93 Akkor a fentebb linkelt oldalon miert fordulhatott elo az, hogy 600 GB adatmozgatas utan
az NVMe SSD nagyon lelassult, mikozben a normal homersekletenek tobb mint a duplajara
melegedett? .... Nem optimalizalt ropteben? :)

Figyu már, ennek a jelenségnek semmi köze a TRIM-hez, ez minden SSD esetében fennáll, csak minőségtől függően előbb, vagy utóbb lassul be, független a TRIM vagy deallocate állapotától (attól eltekintve, hogy valamit számít az, hogy mikor futott le utoljára)

Az NVMe SSD addig gyors:

- Amíg csak olvasni kell, és a cellák töltöttsége OK, nincs CRC korrekció.

- Íráskor addig amíg nem telítődik a cache, ennek típusonként változó a mérete

És az nem igazi teszt, hogy lassú a bazi nagy adathalmaz írása, lefuttatok egy TRIM-et, utána felírom ugyanazt az adathalmazt, és lám, milyen gyorsan ment. Másik bazi nagy adathalmazzal kell próbálni, ami lehetőleg ugyanannyi fájlt tartalmaz darabra, és méretük is hasonló (10 db. 10 MB fájl gyorsabban felíródik, mint egy db. 100 BM - mondtam valamit, cache mérettől is függ, hogy mekkora fájlméretnél lassul be)

Mindezt onnan tudom, hogy sok gépet menedzselek, sokszor mentek át adatokat külső eszközre, és írok vissza. De vannak olyan tesztek is, amik mutatják az egyes SSD-k között azt az időt, amikor belassulnak.

A szuperolcsók belassulása:

https://youtu.be/RCtN6O-vXhE(külső hivatkozás)

Általános összehasonlítás:

https://youtu.be/8qLkiLaUMFs(külső hivatkozás)

Re: Régi gép

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#118

Csekkoltam a swapiness beállítást, és minden úgy van, ahogy a rendszer telepítését követően (jó pár hozzászólással és évvel ezelőt általam leírtak szerint) beállítottam:

norbi@norbi-M540R:~$ cat /proc/sys/vm/swappiness
10
norbi@norbi-M540R:~$

Ezért sem értem, hogy miért használja, gyanítom, hogy a RAM-ból lecsípett virtuális memórai mérete kevés bizonyos esetekben (a BIOS-ban 3 opció van: 128MB, 256MB és MAXDVMT), és ezért használja a swap-et (ez lehet életképes gondolatmenet a részemről), eddig 256MB-t volt kiválasztva (elég karcsú manapság), most átváltottam MAXDVMT-re hátha számít valamit a gyakorlatban.

Terminálban htop-ot futtatva nem veszek észre változást, a 4GB RAM-ból, 3,82GB érhető el most is (valahogy itt sem jön ki a matek 4 GB-3,82GB nem =256MB).

Re: a régi gépre találjak valamilyen Linuxot

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#119

Örömmel látom, hogy nem én vagyok az egyetlen, aki így látja a helyzetet.

Szép napot! UPS

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#120

Egy Lenovo TS150 a gép Xeon e3-1225V6 procival, integrált gpu van csak benne, így a (gyári) 400W-os táp messze nincs kihaszálva (meglenne a kisebb gyári 250W-ossal is). A monitor sem túl nagy étvágyú, egy Lenovo T24i-10, meg lenne még egy modem, amit el kellene látni pár percig árammal.

A UPS-eknél nem láttam sehol olyan táblázatot az eladók oldalain, ahol fel lett volna tüntetve, hogy mekkora fogyasztást mennyi ideig bír kiszlgálni. Csak használt termékeket árusító webáruházban találkoztam ilyennel, de más termékre vonatkozóan, így ebből nem vonnék le következtetéseket.

Barkácsolni nem szeretnék, nem is értek hozzá, ráadásul még színtévesztő is vagyok, így nem erőltetném. A videóban szereplő készülék teljesítménye, meg az ára is meghaladta azt, amit optimálisnak gondolnék a magam számára.

Az egyik oldalon, ahol néztem a szünetmentes tápot, volt egy inverter (ez volt a sikertermék a témakörben), ami közelebb állna a realitásokhoz, de azzal sem jönnék ki jobban: Green Cell feszültségátalakító 12V-ról 230V-ra, 300W/600W, tiszta szinusz hullám, keringtetőkhöz

Szerintem marad a két akksis (2x7Ah )Green Cell, amihez kapható és nem is gyilkos árú a gyári aksi (ráadásul leinfóztam és 2X9Ah-ra is cserélhető, igény esetén).

Szép napot! UPS

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#124
"A UPS-eknél nem láttam sehol olyan táblázatot az eladók oldalain, ahol fel lett volna tüntetve, hogy mekkora fogyasztást mennyi ideig bír kiszlgálni."

Hogyne lenne, pl. az APC összes modelljénél meg van adva egy interaktív grafikon. Huzigálod az egeret a görbén és kiírja a terhelés-rendelkezésreállási időt.  Vaktában ráböktem egy modellre,
https://www.apc.com/us/en/products-runtime-graph/BK500BLK/apc-backups-500va-tower-120v-6-nema-515r-outlets-user-replaceable-battery/(külső hivatkozás)
 

Szép napot! UPS

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#125

Akkor pontosítok. Az általam jobban szemügyre vett típusoknál nem találtam (lehet hogy van, csak én nem vettem észre) sem táblázatot, sem grafikont (készségesen elhiszem, hogy más gyártók kommunikatívabban e tekinteben, mint a Green Cell).

A végleges modell (pár perce adtam le a rendelést) gyártói oldalán sem találtam ilyesmit, ha ők sem közlik, akkor a kereskedők sem igazán tudják (hacsak a termék dobozában nincs valami infó, amit közzé tudnak tenni), legalábbis én náluk sem találkoztam ilyen jelegű tájékoztatással (az általam megrendelt termék eladójának ügyfélszolgálata is csak annyit tudott a kérdéseimre válaszként küldeni, hogy a gyári adatok az irányadóak). 

Szép napot! UPS

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#126
Akkor bocs, passzolok.
Nem vagyok márkafüggő csak a melóhelyeimen valamiért APC van mindenhol, ezért ezekről tudtam elmondani a mondandómat. És APC-ék ezekszerint korrektek ebben paraméterben.

Amúgy veszel egy a Te Greencelledhez hasonló, vagy ugyanolyan teljesítményű APC-t, weboldalakon megnézed a kettőben az akkukapacitást , ha egyforma bingó, ha nem a különbség alapján fejben gyors korrekciót csinálsz és máris van egy egészen jó közelítő adatod. Mivel ezeknél a működési elv és a hatásfok pár %-on belül van, a döntő tényező az akku.

Amúgy minden ilyenre rá lehet kötni külső akkut kis hekkeléssel, sokan csinálnak így UPS-ből vegyeskazán szivattyúhoz akár 10-15 óra áthidalást is.
Tetűlassan tölti majd fel az igaz a külső 80-90Ah akkut de baja nem lesz.

Meg ne sértődj de nem is tudom miért írtam ezt le, eddigiek alapján elég rugalmatlan és túlóvatos vagy az ilyen gyáritól eltérő megoldásokban minden téren lásd ssd aggodalmak. Annnak a kb. több tucat  hozzászólásnak is az lett a vége hogy marad minden úgy ahogy a rendszer beállította.
Pedig a saját gondolatok,  ötletek és azok megvalósítása viszi előre a világot.

Ha tudnád hogy én flexszel fúrógéppel reszelővel csináltam all-in-one mini pc-t, monitort alakítottam át, passzív hűtést, tettem a mini pc-re, napelemes rendszert otthonra házi elektronikával,  elektromos autót a Wartburgomból stb. 
A sikerélmény sokkal nagyobb mint gyárit használni ezt garantálom. smileywink

A swappiness problémára, nálam 8GB ram, swappiness 20 és 4GB köröli ramnál már kiswappol pár megát. Tegye, ő tudja mit csinál. Vagyis hiába a swappiness, ez nem kőbevésett hanem ahogy a rendszer jónak látja.

tibi@TibiXubuntu:~$ free
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:        7995928     3571088      134920      887476     4289920     3228240
Swap:       9585660        6144     9579516
tibi@TibiXubuntu:~$ 

A 4GB ram témára.
A fennti free kimenet úgy készült hogy direkt 3 böngészőt nyitottam, Opera, Edge, Firefox és mindegyikbe 2 tab volt nyitva, olyan finomságokkal mint Disney+, Facebook, Youtube és mellényitva még 6 alkalmazás, mediaplayer, Libreoffisz, stb. stb.
És megállt 3,7 gigába. És hozzátszem ez egy végletekig felcsicsázott KDE ami már szüzen elindítva is belenyal a 650-700megába.
Még egy W10 is teljesen élhető 4 gigával, nemhogy egy Linux.
Szerintem 4GB ram totál elég. HA NINCS mellé normális max. 7-8 éves proc meg vga, akár integrált is, meg egy akármilyen ssd akkor lehet 32GB ram is, az a gép használhatatlan lesz. De nem a 4giga ram miatt.
Mégegy példa, hogy nemcsak a ram számít. Überratyi Intel Cherry Trail 6W tdp-s IGP, tényleg a létező legalja, 4GB ram+alaplapi integrált  emmc memória, ez utóbbi majdnem ssd sebességet tud. És ez a nokedli kipréseli magából a H264 4K-t. Míg egy 10-12 éves proci akár 65W tdp-vel belehal mert nem tudja átpasszolni a vga-nak a munkát, pardon a rendert.
Úgyhogy a 4giga ramos gépeket kérném postázni nekem, nem a hulladékudvarba vinni smiley
 

Szép napot! UPS

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#127

Én sem vagyok márkahű (eddig szükségem sem volt ilyen tápra, mert laptopot használtam, így az akkuja kisegített áramkimaradás esetén), az APC-kbe többször belefutottam a keresés során, ez a márka lett volna a másik esélyes, de a paraméterek, és nem utolsó sorban, az ár a Green Cell javára billentette a mérleget.

Egyébként, ahogy fentebb említettem, használt tápok esetén találtam egy kereskedőt, ahol volt teljesítménytáblázat Green Cell márka esetén, azt nem tudom, hogy honnan szedte, és hogy mennyire volt hiteles a tartalma, így különösebben nem mertem rá hagyatkozni, ezért is kérdeztem itt, illetve a (végül megrendelt) terméket forgalmazó két cég ügyfélszolgálatától is.

Nem sértődöm meg, jól látod a dolgokat, tényleg nem szertem a meglepetéseket, különösen a kellemetleneket nem, így igyekszem mindent alaposan körül járni (ezért raboltam itt is sokak idejét, meglehet feleslegesen, amit, ha így volt, sajnálok), és minden oldalról bebiztosítani magam. Az SSD tekintetében a beállítások csak részben a gyáriak, de abban tényleg igazad van, hogy nem igazán szeretek kísérletezni (pénzt sem kockáztatni, mert marhára fukar vagyok), különösen olyan témában, amelyben totál vakon vagyok (a Linux is ilyen számomra, az elektronika meg különösen, ráadásul tiltott pálya is). Alap esetben nem szoktam semmit piszkálni, hacsak nem kényszerülök rá valamilyen okból kifolyólag, ilyen helyzetben igyekszem a szakértők (a gyártók), illetve a nálam alaposabb ismeretekkel rendelkezők (ezért vagyok néha jelen itt a fórumon) véleményére hagyatkozni, a több forrásból érkező infókat elemezve, mérlegelve törekszem a legmegfelelőbb megoldási javaslatot kiválasztani (ez valahogy jobban fekszik nekem, mint a kísérletezés).

Nagyra becsülöm az olyan embereket, akik egyedi dolgokat hoznak létre a tucat dolgokból, szeretnek barkácsolni (érdekel is a téma, figyelemmel követek több ilyen figurát, bár leginkább nem az elektronika, számítástechnika világából), de én még nem jutottam el erre a szintre (jelenleg még csak szemlélő vagyok, tanulok másoktól, mert van még mit, ki tudja, talán a jövőben gyakorlati hasznát is veszem majd ennek), nem is feltétlenül igénylem az esetek többségében azt, hogy bármin változtassak, ami úgy jó/működik, ahogy van (hiányzik belőlem a fejlesztői/feltalálói lendület, engem általában a kényszer, illetve a kíváncsiság motivál), nem vagyunk egyfomák.

Kívánom hogy sokszor legyen részed az alkotás örömében.

A swapolást már elengedtem (az SSD-n sem görcsölök már annyira), az új gép eddig nem vette igénybe, a régivel meg bármit csinálok, akkor is használja (tegnap pl. egy videó kicsikarta belőle azt is, hogy több swap-et használjon, mint memóriát, legalábbis a htop ezt mutatta), de nem gond, mert tartalék gép lesz belőle (, ha ne adj' Isten a másikat valamiért nem tudnám használni), esetleg alkatrész (SSD), vagy kísérleti nyúl (, ha megszállna az ihlet a jövőben).

Már én is úgy látom (a fenti néhány, témába vágó, hozzászólásból leszűrve), hogy a régi gép esetében nálam sem a 4G RAM lesz a legszűkebb keresztmetszet, hanem az a legnagyobb gond, hogy eljárt felette az idő (, ha jól emlészem 2008-ban vásároltam, így már lassan nagykorú, ha mondjuk egy második generációs intel procis gép lenne+4G RAM simán kiszolgálná az igényeimet, szerintem).

A gépet egyelőre megtartanám, de még az is lehet, hogy a jövőben postáznám, ha igényleg majd (bár kétlem).