Csak a Linux Mint 21 telepítője támogatja alapból a ZFS fájlrendszer létrehozását. Linux Mint 20.3 esetén például kicsit bűvészkedni kell, de szerintem megéri. A ZFS fájrendszer egy rugalmas, korszerű, RAID-kezelő és 128 bites fájlrendszer, mely egyben fejlett kötetkezelő is. Olyan haladó funkciókat támogat, mint a deduplikáció, a tömörítés, a titkosítás, a csak olvasható pillanatképek létrehozását, Illetve a pillanatképek klónozhatóak is írható fájlrendszerré. A fájlrendszert eredetileg a Sun Microsystems által kifejlesztett szoftver, amely aztán OpenZFS formában, szabad szoftverként szivárgott be a linux-os ökoszisztémába. Az OpenZFS rengeteg funkciót kínál, érdemes a dokumentációt elolvasni. használom kiszolgálókon, de mi lenne, ha használnám akér egy laptopon is, ZFS boot fájlrendszerként. Persze ütköztem problémákba, például: ZFS root és usr fájlrendszer esetén probléma a Linux Mint 19.x-ről 20-ra való frissítése, illetve a 21-es verzió során is előjött ez a hiba (részletek: hiba (bejelentett hiba)). De ahogy látszik a fenti ZFS boot fájlrendszerként blogbejegyzésemből, a helyzet nem egyszerű, és a helyes működéshez eleve két ZFS pool kell.
Ti telepítettetek rendszert ZFS-re, ZFS-sel? Ismeritek a ZFS fájlrendszert és kötetkezelőt? Használnátok-e laptopon a ZFS fájlrendszert? Mi a véleményetek róla?
Azonban az a jó hír, hogy aki egyszerűbben ki szeretné próbálni a ZFS-t egy telepítés során is alkalma nyílik erre. Ráadásul a teljes lemez titkosítás is támogatott Linux Mint 21 alatt, amit a rendszerindításkor egy elegáns párbeszédpanelen kér be majd a rendszer. A Linux Mint 21 esetében a „Telepítés típusa” lépésnél a „Haladó lehetőségek” gombra kattintva elérhető a ZFS-re történő telepítés lehetősége. Linux Mint 20.3 verzió esetén nincsen más feladat csak a LIVE rendszerről való telepítés során telepíteni kell a zfs-initramfs csomagot.
Telepítés előtt a fontos adatokról legalább egy mentést kell készíteni (de inkább kettő mentést), mert a művelet adatvesztéssel jár.
Linux Mint 20.3 esetében tehát a megjelenő asztalon, telepítés előtt nyisson egy terminált és adja ki a következő parancsokat élő internetkapcsolat mellett:
sudo apt update
sudo apt install zfs-initramfs
Lássuk hogyan is megy ez a gyakorlatban Linux Mint 21 alatt
A Wine 4-es változata nálam nem vált be, (pár progi ezt hibaüzenetekkel jelezte) ezért kiváncsian telepitettem az 5.0-ás verziót,hogy vajon javitva lettek-e a hibák,és örömmel tapasztaltam,hogy igen!
A Telepités menete itt részletesen le van irva,de ha valaki elakadna leirom magyarul is pontokba szedve hogy egyértelmű legyen:
01 - Elöször el kell távolitani a régi Wine-t:
sudo apt-get purge wine-stable winetricks
sudo apt-get autoremove --purge