Az első UHF televíziós állomás

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

Bridgeport városában, Connecticut államban 1949. december 29-én megkezdte működését a KC2XAK állomás, amely az első olyan televíziós adó lett, amely ultra-magas frekvenciás (UHF – Ultra High Frequency) sugárzással napi műsoradást végzett. De vajon hányan tudják, mi is az az UHF televíziózás? Gondolom, kevesen emelték fel a kezüket! Az RCA és az NBC közös kísérleteként létrehozott állomás célja az volt, hogy teszteljék, az UHF spektrum alkalmas-e televíziós sugárzásra. A „Bridgeport-művelet” (Operation Bridgeport) néven ismert projekt két és fél évig működött sikeresen, majd az állomást leállították. Az UHF adót ezután megvásárolták, szétszerelték, majd Portlandben (Oregon állam) újra összerakták, hogy az Egyesült Államok első kereskedelmi UHF állomását üzembe helyezzék.

Az UHF (angolul: Ultra High Frequency) a rádióhullámok 300 MHz és 3 GHz közötti frekvenciatartományát jelöli, amely hullámhosszban 10 centimétertől 1 méterig terjed. Magyar nyelven ezt a tartományt deciméteres hullámoknak (rövidítve: DMH) nevezzük. Az UHF tartomány alsó határán a VHF (Very High Frequency – nagyon magas frekvencia), felső határán pedig az SHF (Super High Frequency – szuper magas frekvencia) helyezkedik el.

Az amatőr rádiósávok közül az UHF tartományhoz tartoznak a következő hullámhosszok: 70 cm, 23 cm, 13 cm.

Ezen a frekvenciasávon számos mindennap használatos technológia működik, többek között:

  • PMR rádiók (Personal Mobile Radio – személyi mobil rádió),
  • televíziós műsorszórás,
  • WiFi hálózatok,
  • mobiltelefon-hálózatok,
  • vezeték nélküli telefonok,
  • űrtávközlés,
  • távirányítók,
  • mikrohullámú sütők.

Az UHF tartomány sokoldalúsága lehetővé tette, hogy az élet számos területén alkalmazzák, a kommunikációtól kezdve az űrtechnológiáig. A magasabb frekvenciák rövidebb hullámhossza miatt az UHF tartományban működő eszközök kisebb méretű antennákkal is hatékonyan működnek, így tökéletesen megfelelnek a modern, kompakt technológiák követelményeinek.

Ez az esemény mérföldkőnek számított a televíziós technológia történetében, hiszen előkészítette az utat a szélesebb frekvenciaspektrum használatához, amely a mai napig alapja a modern televíziós sugárzásnak.