A postmarketOS 24.12 a legújabb kiadása a Linux-alapú mobil operációs rendszernek, amely új funkciókat, további eszköztámogatást és frissített komponenseket hoz. A postmarketOS egy olyan operációs rendszer, amely Linux-rajongók számára készült. Ez a rendszer a hackereknek, bütykölőknek és technikailag jártas embereknek szól, akik érdeklődnek a mobil eszközeik határainak feszegetése iránt, és többet szeretnének kihozni a gyári operációs rendszerükön elérhető lehetőségekből: több szabad szoftver, mainline kernel, szoftverfrissítések a hardver meghibásodásáig, jobb adatvédelem, kevésbé zavaró funkciók stb.
A cél az, hogy a postmarketOS használható legyen a nem technikai háttérrel rendelkező emberek számára is, de ez még nem valósult meg teljesen. Először az használhatósági és leginkább a stabilitási problémákat kell megoldani. Ha olyan operációs rendszert keresel, amely használhatóságban vetekszik az iOS vagy az Android rendszerekkel, akkor jelenleg ez a projekt nem neked való. A postmarketOS legjobb élményét akkor fogod megtapasztalni, ha időt szánsz a rendszer működésének megismerésére, saját magadnak testreszabod, és hozzájárulsz a fejlesztéshez és/vagy teszteléshez.
A postmarketOS által elérhető lehetőségek attól függnek, hogy milyen eszközön futtatod. Ha most ismerkedsz a Linux rendszerekhez mobil eszközön, érdemes beszerezned egy használt SDM845 vagy MSM8916 alapú eszközt.
A postmarketOS, azaz pmOS egy olyan rendszer, amelyet elsősorban a régi, már nem támogatott okostelefonok számára terveztek, hogy tovább használhassák őket, így kímélve a pénztárcánkat és a környezetünket is. A pmOS egy Linux alapú rendszer, amely lehetővé teszi a régi okostelefonok számára a legújabb szoftverek használatát. A pmOS célja, hogy minél több régi okostelefont tartsanak életben, miközben ugyanakkor biztosítja a felhasználóknak azt a kényelmet és azokat a funkciókat, amelyeket az újabb okostelefonok kínálnak. A pmOS-t úgy tervezték, hogy könnyen telepíthető legyen, és a lehető legkevesebb erőfeszítést igényelje a felhasználótól.
Egy régóta fennálló kérdésre érkezett áttörés: használhatóak-e Android-eszközök kamerái postmarketOS alatt? Bár ez hatalmas kihívás a fővonalbeli Linux-kernelt használó Linux Mobile projektek számára, amelyek nem támaszkodnak az Android zárt felhasználói felületére, most komoly előrelépés történt:
- A Pixel 3A és a Fairphone 5 előlapi és hátlapi kamerái már működnek.
- A Pocophone F1 egyik hátlapi kamerája is beüzemelhető.
- A Fairphone 5 készüléken még videórögzítést is sikerült megvalósítani.
Bár a funkciók még nem érik el az Android szintjét, és a médiatartalom néha "retro" hatást kelt, ez óriási mérföldkő a projekt számára.
Legfontosabb Újdonságok:
-
Frissített felhasználói felületek:
- KDE Plasma Mobile 6.2.4
- Új tárcsázó 17 hónapnyi hibajavítással és számos apró fejlesztéssel.
- GNOME Shell on Mobile 46
- Javítások: vizuális elemek, billentyűzetkezelés, suspend/inhibit funkciók.
- Phosh 0.43.1: Új funkciók, például vezérszínek támogatása.
- Sxmo 1.17.0: Átvált a wofi menüre, amely sima görgetést és sortörést kínál.
- Wofi menü sima görgetéssel és sortöréssel.
- Új záróképernyő: peanutbutter.
- Új audio mód: busy audio mode.
- KDE Plasma Mobile 6.2.4
-
Alapértelmezett alkalmazások változásai:
- GNOME Shell on Mobile mostantól a Snapshot és Weather appokat is tartalmazza.
- A Papers váltja az Evince-t alapértelmezett PDF-megjelenítőként.
- A Decibels a Lollypop helyett az új alapértelmezett zenelejátszó.
-
MATE UI fejlesztések:
- Érintőképernyő-barátabb kialakítás: nagyobb betűméretek és egyszerűsített felület.
Rendszeralapú Fejlesztések:
- Initramfs: Jobb naplózás és debug konzol támogatás.
- Nem-latin betűkészletek támogatása a jobb többnyelvű élményért.
- PAM támogatás SSH-munkamenetekhez.
- Alpine Linux 3.21 alapra építve:
- Zstd-tömörített firmware a teljesítmény növeléséért és gyorsabb bootolásért.
- Sudo helyett doas: Biztonságosabb parancs-végrehajtás rendszergazdai jogosultságokkal.
- Generic x64 UEFI támogatás javítása: NVIDIA GPU-khoz Nouveau meghajtóval és Intel GPU firmware-rel.
- Kamera támogatás a Fairphone 5 készülékekhez, valamint a Pocophone F1 egyik hátsó kamerájának engedélyezése.
Új Eszköztámogatás:
A postmarketOS 24.12 telepíthető a következő okostelefonokra:
- Google Pixel 3A
- Xiaomi Mi A1, Mi A2 Lite, Redmi 4 Prime, Redmi 5 Plus, Redmi Note 4, Redmi S2/Y2
A jelenleg támogatott eszközök teljes listája:
- ASUS MeMO Pad 7
- Arrow DragonBoard 410c
- BQ Aquaris X5
- Fairphone 4
- Generic x86_64
- Google Chromebooks with x64 CPU
- Google Gru Chromebooks
- Google Kukui Chromebooks
- Google Nexus 10
- Google Oak Chromebooks
- Google Pixel 3A ÚJ
- Google Trogdor Chromebooks
- Google Veyron Chromebooks
- Generic Qualcomm MSM8953 ÚJ
- Xiaomi Mi A1
- Xiaomi Mi A2 Lite
- Xiaomi Redmi 4 Prime
- Xiaomi Redmi 5 Plus
- Xiaomi Redmi Note 4
- Xiaomi Redmi S2/Y2
- Lenovo A6000
- Lenovo A6010
- Lenovo ThinkPad X13s
- Microsoft Surface RT
- Motorola Moto G4 Play
- Nokia N900
- Nvidia Tegra armv7
- ODROID XU4
- OnePlus 6
- OnePlus 6T
- PINE64 PinePhone
- PINE64 PinePhone Pro
- PINE64 Pinebook Pro
- PINE64 RockPro64
- Purism Librem 5
- SHIFT6mq
- Samsung Chromebook
- Samsung Chromebook 2 11.6"
- Samsung Galaxy A3 (2015)
- Samsung Galaxy A5 (2015)
- Samsung Galaxy E7
- Samsung Galaxy Grand Max
- Samsung Galaxy S III (GT-I9300 and SHW-M440S)
- Samsung Galaxy S4 Mini Value Edition
- Samsung Galaxy Tab 2 10.1"
- Samsung Galaxy Tab 2 7.0"
- Samsung Galaxy Tab A 8.0
- Samsung Galaxy Tab A 9.7
- Wileyfox Swift
- Xiaomi Mi Note 2
- Xiaomi Pocophone F1
- Xiaomi Redmi 2
Beszerzés és telepítés
A meglévő telepítésekhez tekintse meg a frissítés újabb postmarketOS kiadásra wiki-cikket.
Új telepítésekhez pedig látogassa meg a Letöltési oldalt. Ezen felült telepítés előtt mindenképpen olvassa el a készülékhez tartozó wiki-oldalt.
Ez egy teljesen nyílt forráskódú rendszer és számos olyan funkcióval rendelkezik, amelyeket az újabb okostelefonok is kínálnak, például a háttérben futó alkalmazások, a főképernyőn elhelyezhető widgetek és a telefonkönyv. A rendkívül rugalmas és skálázható rendszer, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy testreszabják a rendszert a saját igényeiknek megfelelően. A pmOS-t többféle eszközön is futtathatjuk, például okostelefonokon, táblagépeken és hordozható számítógépeken is. A pmOS telepítése előtt a felhasználóknak először el kell végezniük a készülékükön a rootolást, amely lehetővé teszi a rendszer számára, hogy hozzáférjen a készülék teljes rendszeréhez. A rootolás után a felhasználók a pmOS-t a készülékükön telepíthetik a rendszert. A pmOS telepítése után a felhasználók számos olyan alkalmazást telepíthetnek, amelyeket az újabb okostelefonokra is használhatnak. A pmOS-ben elérhető alkalmazások között megtalálhatóak a népszerű közösségi média alkalmazások, a játékok és a productivitást segítő eszközök is.
A projekt így vall magáról és a küldetéséről:
Teljesen elkerüljük az Android build rendszerét. Ahelyett, hogy monolitikus rendszerképet építenénk minden egyes eszközhöz, az egész operációs rendszert kisebb csomagokra osztjuk. Ugyanezeket a csomagbináriusokat telepíthetjük azokra az eszközökre, amelyek azonos CPU architektúrát használnak. A készülék specifikus részeket minimálisra redukáljuk, ideális esetben csak egyetlen készülékcsomag van. Gyakorlatban gyakran szükség van a downstream Linux kernelre is, de amennyire lehetséges, helyettesítjük azokat a Mainline verzióval. A postmarketOS többi Linux disztribúció szellemében több felhasználói felületet is csomagol, amelyek független projektek, például a Plasma Mobile, a Phosh és az Sxmo.
Egy a parton heverésző, driftwoodra támaszkodó Phosh felhasználói felületű postmarketOS futtató OnePlus 6
A postmarketOS az Alpine Linuxra épül, amely annyira kicsi (kevesebb mint 10 MB méretű), hogy a pmOS fejlesztése gyorsan elvégezhető bármely Linux disztribúción. Több chrootban telepítjük az Alpine-ot, hogy keresztfordítsuk a csomagokat, építsük és flasheljük a postmarketOS-t, futtassuk QEMU-val egy virtuális gépen, vagy interaktívan portoljunk új hardvert. Mindezt a könnyűsúlyú Python programunk, a pmbootstrap segítségével tehetjük meg, anélkül, hogy telepítenénk valamit a gazdagépre. A csomagok írása könnyű, mellesleg: elég ha tudsz shell szkripteket írni, és már indulhatsz is. Rendszeres integrációt alkalmazunk, amely biztosítja, hogy minden, ami a csomagok tárolójába kerül, sikeresen felépüljön, többek között más egészségügyi ellenőrzésekkel együtt.
Az említett tervezési döntések lehetővé teszik, hogy a rendszert friss tartsuk, az összes eszközön egyszerre! Az Androidhoz képest ez hatékonyabbá és demokratikusabbá teszi a fejlesztést: nem kell erős és drága számítógépet vásárolnod az egész operációs rendszer újrafordításához. Csak azokat a kis részeket kell újrafordítanod, amelyeket módosítani szeretnél.
Ami a módosítást illeti, a projekt szabad szoftver jellegének köszönhetően gyakorlatilag mindent megváltoztathatsz. Sőt, még a propietárius Android felhasználói területi illesztőprogramok futtatása sem kötelező. Valójában az összes propietárius komponenst (beleértve a WLAN-t, a mobilmodemet és a Bluetooth firmware-t is) kizárhatod, ha saját képet építesz a pmbootstrap segítségével.