Az LXQt Project kiadta az LXQt 1.3-at, a magára hagyott LXDE asztali környezet projektből származó, Qt-alapú könnyű asztali környezet legújabb stabil verzióját, amely továbbra is a Qt5 utolsó LTS verzióján, a 5.15-ön alapul.
Főbb változások
Általános
- Az LXQt 1.3.0 továbbra is a Qt5 utolsó LTS verzióján, a 5.15-ön alapul. A Qt6 támogatása elkezdődött (és a WIP ágakban használható), de nem lehetett kiadni a stabil KF6 hiánya miatt.
- Az LXQt fájlkezelőjében és könyvtárában a sima görgetést minden nézeti módban be lehet kapcsolni, javították a Desktop mód kisebb problémáit és javult a nullaméretű fájlok kezelése.
- A QTerminal kapott néhány kisebb hibajavítást, különösen a Wayland alatt történő használatra. Az lxqt-sudo-hoz támogatás került hozzáadásra doas-hez.
- Az LXQt Sessionben javították az ablakkezelő és a rendszer tálcájának észlelését.
- Számtalan fordítási frissítés.
LibFM-Qt és PCManFM-Qt
- Megakadályozzák a fejlesztők, hogy az Asztal elemek konfigurációs változásokkor mozogjanak.
- Az Asztalon húzott és elengedett elemek együtt maradnak, amennyire csak lehet.
- Az asztalhoz egy cím hozzáadása (a WM szabályok beállításához néhány Wayland kompozitor esetén).
- A sima görgetés kikapcsolása minden nézetmódban lehetséges. Azok a nem végrehajtható fájlok, amelyek végrehajtható típusok, megnyithatók.
- Az „Új fájl” az alapértelmezett név az új fájlokhoz (különösen a GLib 2.75.1 után, amely már nem kezeli a sima szöveges típusú üres fájlokat).
LXQt Panel
- A DOM plugin alapértelmezetten engedélyezett a fordításban.
QTerminal / QTermWidget
- Javították egy problémát a sötét és világos színválasztás közötti váltáskor. A kontextusmenü helyes pozíciózása garantált Wayland alatt.
LXQt Session
- Támogatás került hozzáadásra a procps-ng >= 4.0.0-hoz.
- Jobb módszer az ablakkezelő és a tálca felismerésére.
- Minden potenciálisan összeomló hívás le van tiltva Waylanden.
LXImage Qt
- Az alkalmazás ikonja SVG vektorgrafikus formátumú lett.
Természetesen különböző hibajavítások is vannak, amelyek olyan korábbi problémák javítására szolgálnak, ezekről a kiadási információk lehet olvasni.
Az újdonságok teljes listája és a forráskód elérhető a projekt Github oldalán a kiadási információk között. A LXQt környezet elérhető például a Lubuntu nevű Ubuntu változatban:
- A Lubuntu az Ubuntu egy olyan változata, amely a Lightweight Qt Desktopot használja. A projekt célja, hogy egy könnyűsúlyú mégis funkcionális Linux disztribúciót kínáljon, amely egy sziklaszilárd Ubuntu alapra épül.
Remélhetőleg az 1.3-as verzió hamarosan megjelenik a Lubuntu backports PPA-csomagtárolójában is (jelenleg az 1.2-es verzió érhető el onnan), ahonnan könnyen telepíthető lesz Linux Mint 21-re (és Ubuntu 22.04-re) az új verzió.
Telepítés PPA csomagtárolóból
Az újabb LXQt asztali környezet kiadása telepíthető csomagtárolóból a következő PPA csomagtároló hozzáadásával Szoftverforrások alkalmazásban:
ppa:lubuntu-dev/backports
Ezek után mentse el a beállítást és a „Szoftverkezelő” programban a keresés mezőbe írja be a következő kettő közül a választása szerinti egyiket:
- „lubuntu-desktop” a Lubuntu-val megegyező környezet telepítéséhez, majd az „lubuntu-desktop” csomag telepítése, vagy pedig futtassa terminálban a következő parancssort:
sudo apt install lubuntu-desktop
- „lxqt” a LXQt az alap kiadással megegyező környezet telepítéséhez, majd az „lxqt” csomag telepítése, vagy pedig futtassa terminálban a következő parancssort:
sudo apt install lxqt
A teljes parancssori telepítéshez a terminálban írja be a következő parancsokat:
sudo add-apt-repository ppa:lubuntu-dev/backports sudo apt update
A Lubuntu-val megegyező környezet telepítéséhez
sudo apt install lubuntu-desktop
vagy a LXQt az alap kiadással megegyező környezet telepítéséhez:
sudo apt install lxqt
parancsokat adja ki.Az LMDE 5 Debian-alapú, itt a PPA nem használható. Debian vagy Debian alapú rendszeren történő telepítéshez ez link nyújthat segítséget.
Hozzászólások
Én nagyon szeretem az LXDE
Beküldte Koppány -
Értékelés:
Én nagyon szeretem az LXDE környezetet és jobban is tetszik, mint az lxqt. Kiváncsi vagyok, mi lesz az LXDE sorsa, fog még tovább fejlődni, vagy eltűnik végleg?
https://blog.lxde.org/
Itt az utolsó bejegyzés 2021-es. Nagyon sajnálnám, ha pl kivennék a Debian eszköztárából valamikor, most ugye a 11-es telepítőnél még választható.