Az első televíziós sportközvetítés – új korszak kezdete a sport és a média történetében

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

A Columbia és Princeton mérkőzése: a történelem első élő sportközvetítése

Az első televíziós sportesemény nem világraszóló bajnokság vagy olimpiai döntő volt, hanem egy egyetemi baseballmeccs. Pontosabban: a Columbia Egyetem és a Princeton Egyetem közötti páros mérkőzés (doubleheader) második találkozója került adásba az NBC jóvoltából. A közvetítés technikailag rendkívül egyszerű volt, a kamerák mozgástartománya és a képminőség erősen korlátozott, mégis hatalmas lépést jelentett a jövő sportműsorszórása felé.

Ekkoriban csupán körülbelül 400 háztartás rendelkezett televíziókészülékkel, így a nézettség elenyésző volt. Az esemény mégis szimbolikus jelentőséggel bírt, hiszen a sport és a televíziózás jövőbeli szoros kapcsolatának alapjait fektette le.

Az NBC úttörő szerepe a sportközvetítésekben

A National Broadcasting Company (NBC) nem állt meg az első sikeres közvetítés után. 1939 augusztusában már egy major league baseball mérkőzést is képernyőre vitt, majd szeptemberben egy egyetemi amerikai futballmérkőzést, végül októberben egy NFL-mérkőzést is közvetítettek.

Ezek az események bebizonyították, hogy a sport a televízió számára kiemelkedően értékes tartalomforrás, amely képes elkötelezett és széles közönséget vonzani. A sikeres próbálkozások után a sportközvetítések gyorsan a televíziós műsorstruktúrák alapvető részeivé váltak – mind az Egyesült Államokban, mind világszerte.

Német előzmények: az 1936-os berlini olimpia

Érdemes megemlíteni, hogy a világ első részleges sportközvetítésére már korábban, 1936-ban sor került, mégpedig a németországi berlini nyári olimpiai játékokon. A náci rezsim nagy erőkkel demonstrálta technológiai fejlettségét, és az esemény egyes pillanatait – például atlétikai versenyeket és labdarúgó-mérkőzéseket – zárt láncú televíziós közvetítésen keresztül sugározták.

Ugyanakkor Németországban ekkor még nem voltak kereskedelmi forgalomban elérhető televíziókészülékek, így a nézők csupán néhány „nyilvános vetítőhelyiségben” (public viewing rooms) – főként Berlinben és Potsdamban – tekinthették meg a közvetítéseket. Ezek inkább propagandacélokat szolgáltak, mintsem a sport széles közönséghez való eljuttatását.

Történelmi jelentőség és örökség

A 1939-es amerikai közvetítés jelentősége abban rejlik, hogy kereskedelmi forgalomban elérhető televíziókhoz kapcsolódott, és már a polgári lakosság számára is lehetőséget biztosított az élő sportközvetítések élményére – ha még szűk körben is. Innen számíthatjuk azt a folyamatosan fejlődő és mára globális iparággá váló sporttelevíziózás kezdetét, amely a mai modern média egyik legfontosabb pillérévé vált.

A televízió a sport népszerűsítésének és gazdasági sikerének egyik legfőbb mozgatórugójává vált. A kamerák előtti élő szereplés teljesen megváltoztatta a sportolók ismertségét, a versenyek marketingértékét és a nézői élményt egyaránt. Az 1939. május 17-én sugárzott baseballmeccs tehát nem csupán egy kis lépés volt az NBC technikusainak, hanem óriási ugrás a sport és média történetében.