
1932. május 20-án, éppen öt évvel Charles Lindbergh legendás útja után, egy amerikai nő, Amelia Earhart felszállt a kanadai Newfoundland szigetéről, hogy egyedül átrepülje az Atlanti-óceánt. Bár célállomása eredetileg Franciaország volt – Lindbergh útvonalát követve –, időjárási nehézségek és műszaki problémák miatt végül Észak-Írországban, egy mezőn landolt, közel 15 órás repülés után.
Ezzel a repüléssel Amelia Earhart:
- az első nő, aki egyedül repülte át az Atlanti-óceánt,
- és a második ember Lindbergh után, aki ezt a bravúrt végrehajtotta.
Az út során súlyos viharokkal, jegesedéssel és műszaki zavarokkal kellett megküzdenie. A gépe, egy Lockheed Vega 5B típusú egymotoros repülő, erős, de korlátozott navigációs eszközökkel rendelkezett, így a repülés során komoly emberi teljesítményre és bátorságra volt szükség.
A leszállás pillanata
Amelia végül Londonderry megyében, egy vidéki ír legelőn landolt. A földművesek, akik odasiettek a géphez, megkérdezték:
– „Ön messziről jött?”
Mire Earhart szerényen válaszolt:
– „Az Egyesült Államokból.”
Történelmi és társadalmi hatás
Earhart ezzel a repüléssel örökre beírta magát a repülés történetébe – nemcsak mint pilóta, hanem mint a női egyenjogúság és bátorság szimbóluma. Az Egyesült Államok elnöke, Herbert Hoover hivatalosan is köszöntötte, és kitüntetést kapott az amerikai kongresszustól.
Érdekességek
- Earhart már korábban is részt vett transzatlanti repülésen: 1928-ban ő volt az első nő, aki átrepülte az óceánt – igaz, akkor még utas és nem pilóta volt.
- Gépe, a Lockheed Vega 5B, ma is megtekinthető a Smithsonian Nemzeti Légiközlekedési és Űrhajózási Múzeumban, ugyanott, ahol Lindbergh gépe is ki van állítva.
- A repülés dátumának megválasztása – május 20. – tudatos volt: Earhart tisztelgett Lindbergh teljesítménye előtt, de saját útjával új korszakot nyitott a nők számára a repülésben.
Amelia Earhart nemcsak az égre, hanem a történelem lapjaira is felszállt azon a napon – példakép lett, akinek bátorsága generációkat inspirál a mai napig.
