CachyOS 2025. márciusi kiadása Limine rendszerbetöltővel érkezik

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

A legújabb, Arch alapú CachyOS kiadás Limine rendszerbetöltőt, Btrfs pillanatképeket, ASUS Armoury támogatást és továbbfejlesztett NVIDIA GSP firmware-t hoz.

Újdonságok a CachyOS márciusi kiadásában

Közel két hónappal a februári verzió után, a legújabb Linux 6.14 kernellel érkezett meg az Arch-alapú, játékosokra fókuszáló CachyOS második 2025-ös frissítése.

Az egyik legfontosabb újítás a Limine rendszerbetöltő (Limine bootloader) bevezetése, amely támogatja mind a BIOS, mind a UEFI rendszereket. A GRUB-hoz hasonlóan a Limine is lehetőséget kínál a témázásra, így a felhasználók testre szabhatják az indítóképernyőt.

Btrfs pillanatképek és jobb NVIDIA támogatás

A CachyOS fejlesztőcsapata integrálta a közvetlen Btrfs pillanatkép-készítést a Limine rendszerbetöltőbe, hasonlóan a grub-btrfs élményhez. Ez az új funkció alapértelmezetten engedélyezve lesz minden új Btrfs fájlrendszert használó telepítésnél, biztosítva a könnyen kezelhető pillanatképkészítést.

Felhasználói visszajelzések és az NVIDIA-val folytatott megbeszélések alapján a CachyOS újra engedélyezi az NVIDIA GSP firmware-t a zárt forráskódú NVIDIA kernelmodulhoz. A legutóbbi fejlesztések révén a GSP firmware most már stabilabban működik.

Fejlesztések a Samba és az ASUS Armoury támogatásában

A Samba-t használók számára egy új csomag, a cachyos-samba-settings érhető el, amely egyszerűbbé teszi a hálózati fájlmegosztás konfigurálását. Ennek köszönhetően a felhasználóknak már nem kell manuálisan beállítani a Samba szolgáltatást a telepítés után.

A kernel fejlesztései között szerepel az ASUS Armoury illesztőprogram támogatása, amely olyan eszközök számára biztosít jobb ventilátorvezérlést és energiafelügyeletet, mint a ROG Ally és egyes ASUS laptopok.

NTFS támogatás és Wine fejlesztések

A felhasználói visszajelzések alapján a rendszer visszaállítja a NTFS illesztőprogramot az alapértelmezett felhasználói beállításokra, ahelyett hogy az ntfs3 meghajtót használná. Ez jobb kompatibilitást biztosít a különböző NTFS partíciók esetében.

A Wine alrendszerben is történt fejlesztés. A CachyOS egyedi Wine csomagot kínál, amely a WoW64 rendszert használja, hogy csökkentse a lib32 könyvtáraktól való függőséget. Ez az újítás idővel jobb kompatibilitást biztosíthat, különösen mivel a Valve/Steam a lib32 támogatás megszüntetésére készül.

Gamer fókusz és frissített csomagok

A játékosok számára fontos újítás, hogy a frissítés teljes körű támogatást biztosít az RDNA4, RTX 5070 Ti és RTX 5070 grafikus kártyákhoz, így ezek a hardverek könnyen beüzemelhetők.

A rendszer további finomhangolása érdekében számos csomagfrissítés is bekerült:

  • Linux kernel 6.14

  • NVIDIA 570.133

  • Gnome 48

  • Plasma 6.3.3

  • Mesa 25.0.2

  • linux-api-headers 6.14

  • linux-tools 6.14

Fontos változások és hibajavítások

Az új verzió több fontos hibajavítást is tartalmaz:

  • Az mkinitcpio konfigurációjából eltávolították a crc32c-intel modult, helyette a crc32c használatát javasolják, mivel az előbbi elavult.

  • A chwd eszköz frissítése megakadályozza a brcmfmac driver felesleges eltávolítását T2 MacBookokon.

  • Az elavult 390.xx NVIDIA illesztőprogram többé nem települ laptopokon.

Fontos teendő Intel CPU-s rendszereknél

Ha meglévő CachyOS rendszert frissítesz, és Intel CPU-t használsz, manuálisan el kell távolítanod a crc32c-intel modult az /etc/mkinitcpio.conf fájlból:

sudo mkinitcpio -P
sudo micro /etc/mkinitcpio.conf

Ezután töröld a crc32c-intel bejegyzést a MODULES=() sorból.

Majd a frissítés befejezéséhez futtasd:

sudo pacman -Syu

Ezekkel a lépésekkel azonnal kihasználhatod a márciusi kiadás teljesítménybeli fejlesztéseit, új kernel funkcióit és hardvertámogatását.

A részletes változások az hivatalos bejelentésben találhatók. Az új telepítést választók számára a frissített ISO fájlok letölthetők a CachyOS SourceForge tükreiről.

 

Hozzászólások

CachyOS

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

 

Igen kipróbáltam telepíteni de a telepítés végén kiírja, hogy hibás. A rendszer települt is a telepítés elején a Grub-ot jelöltem ki bootloadernek de csak egy fekete képernyőt kaptam a rendszer nem indult el. Próbáltam a másikkal is (Limine) akkor meg telepítés után nem érzékelte a rendszer sem az egeret sem a billentyűt. Elrontották pedig az előző verzió rendkívül gyors és hibátlan volt. 

CachyOS

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#1 Elég ciki, hogy ilyen amatőr hibák előfordulhatnak...

CachyOS

Értékelés: 

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

#2 Mondjuk a KDE NEON is (lehet azóta javították nem gyakran használom) szóval annak a telepítő szkripje is elszáll szintax errorral, és a telepítő leáll, azzal, hogy sikertelen telepítés.

Bár utána a rendszer elindul, de ki tudja mi hiányzik belőle..

Lassan ott tartunk, hogy szerencse, hogy van egy Mint csapat, aki alapos, és körültekintő.

Már működik rendesen, újra

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Már működik rendesen, újra letöltöttem kiírtam és ez már hibátlan. Kötelességem erről is írni nem csak lehúzni egy rendszert. A Cinnamont használom, talán más is kipróbálja,egy kis segítség hozzá. Amint feltetted a rendszert, a Cinnamon a Linux Minthez képest szegényebb. Hiányoznak apró de szükséges alkalmazások. Egyszerűen csak telepíteni kell őket. Pld. Képernyőkép telepítése sudo pacman -S gnome-screenshot. Szövegszerkesztő: sudo pacman -S xed. Lemezhasználat-elemző. sudo pacman -S baobab. Dokumentummegjelenítő (PDF) sudo pacman -S xreader. Lemezek: Sudo pacman -S gnome-disk-utility. Iso lemezképírót a yay csomagforrásból lehet letölteni. Először: sudo pacman -S yay tedd fel . Utána: yay -S mintstick és fent van a lemezképíró és formázó. Képmegjelenítő: sudo pacman -S gthumb. Rendszerfigyelő.: sudo pacman -S gnome-system-monitor. Sok szerencsét hozzá, nagyon gyors tiszta rendszer.