A 911 segélyhívó rendszer indulása

Segítséget kaptál? Szívesen töltöd itt az idődet? Visszajársz hozzánk? Támogasd a munkákat: Ko-fi és Paypal!

kami911 képe

1968. február 16-án az alabamai Haleyville városában indult el az Egyesült Államok első 9-1-1 segélyhívó rendszere (9-1-1 emergency telephone system). Ez a dátum mérföldkőnek számít az amerikai telekommunikáció és a sürgősségi segítségnyújtás történetében. Az első hivatalos hívást Rankin Fite, az alabamai képviselőház elnöke kezdeményezte a helyi rendőrkapitányságra.

Miért pont a 911-es számot választották?

A 911-es szám kiválasztásának több oka is volt:

  • Rövid és könnyen megjegyezhető, így vészhelyzetben is gyorsan tárcsázható.
  • Az Egyesült Államokban ekkoriban már széles körben használták a forgótárcsás telefonokat, és a 911-et viszonylag gyorsan lehetett tárcsázni rajtuk.
  • A szám még nem volt más célra lefoglalva, így könnyen azonnali segélyhívásként bevezethető volt.

A 911 bevezetése előtt az Egyesült Államokban nem létezett egységes segélyhívó szám. Ha valaki tűzoltót, mentőt vagy rendőrt akart hívni, a helyi hatóságok saját telefonszámait kellett ismernie, ami különösen nehézkes lehetett egy másik városba utazva. Ráadásul vészhelyzetben az emberek sokszor pánikba estek, és nem tudták, melyik számot kell hívniuk. Bár a 911-et Haleyville-ben vezették be először, országos elterjedése nem ment egyik napról a másikra. Az 1970-es évek során egyre több város és állam fogadta el a rendszert, de az egész Egyesült Államokat lefedő 911-es hálózat csak az 1980-as évekre vált általánossá.

Napjainkban a 911 az Egyesült Államok és Kanada hivatalos segélyhívó száma, amely évente több millió segélyhívást kezel. Az évek során a technológia is fejlődött: ma már a legtöbb helyen a hívó fél tartózkodási helyét is automatikusan bemérik, így akkor is küldhetnek segítséget, ha a hívó nem tudja pontosan megmondani, hol van.

Kapcsolódó érdekességek

  • Az Egyesült Királyságban a hasonló segélyhívó szám már jóval korábban létezett. 1937-ben vezették be a 999-et, amely a világ első egységes segélyhívó rendszere volt.
  • Magyarországon a 112-es szám az általános segélyhívó, amelyet az Európai Unió minden tagállamában használni lehet.
  • Egy átlagos évben az Egyesült Államokban körülbelül 240 millió hívás érkezik a 911-re, vagyis másodpercenként több mint hét hívás.

A 911-es rendszer bevezetése forradalmasította a sürgősségi segítségnyújtást, és ma már elképzelhetetlen lenne nélküle az életmentő szolgáltatások gyors és hatékony működése.