Az OpenStreetMap alapítvány szenior rendszermérnöke, Grant Slater, a döntés hátteréről így nyilatkozott:
- Közösségi kapcsolatok: A Debian közössége jelentős átfedést mutat az OpenStreetMap felhasználók körével.
- Eszköztámogatás: A Debian kiváló támogatást nyújt az OpenStreetMap-hez kapcsolódó eszközök, például az osm2pgsql és az osmium-tool számára.
- Hibajavítások gyorsasága: A Debian csomagkarbantartók elkötelezettek, így a kritikus hibák gyorsan javításra kerülnek.
Az OpenStreetMap szerverei valódi hardvereken futnak, ahol kiemelten fontos a maximális teljesítmény biztosítása. Az Ubuntu korábbi kernelfejlesztései (6.0–6.6 között) komoly I/O teljesítménybeli problémákat okoztak az NVMe-alapú tárhelyeken. A Debian 12-ben elérhető backport kernel egyszerű megoldást nyújtott ezekre a problémákra, így a Debian mellett döntöttek.
Hogyan zajlott az átállás?
- Automatizáció: A szerverek beállításait szinte teljesen kód segítségével kezelik. Az átállás során a Test Kitchen és inspec eszközökkel tesztelték az infrastruktúrakódot, amely minden változtatást ellenőrzött.
- Kisebb módosítások: Az átálláshoz leginkább csomagnevek és konfigurációs fájlnevek változtatására volt szükség.
- Fokozatos átállás: Az első szerverek 2024 augusztusában kerültek át Debianra, de a teljes migráció még nem fejeződött be.
Újítások és eredmények
- A frontend szerverek átváltása Debian 12-re lehetővé tette a Ruby 3.1 verzió használatát, valamint a Ruby on Rails frissítését.
- A hálózatkezelésben a Canonical-féle netplan helyett a systemd-networkd-t használják, amely jól működik redundáns 802.3ad kapcsolatokkal és VLAN-okkal.
- A rendszertelepítésekhez a netboot.xyz PXE indítót, valamint IPMI alapú távoli menedzsmentet alkalmaznak.
Az OpenStreetMap bizonyos csomagokhoz a Debian Backports tárolót használja, de egyedi csomagokat is előállítanak. Az Ubuntu alatt használt PPA helyett most az aptly segítségével saját deb tárolót üzemeltetnek. Jövőbeli tervük egy git-alapú csomagépítési folyamat bevezetése. Az OpenStreetMap áttérése Debianra azt bizonyítja, hogy a Debian hosszú távon megbízható és fejleszthető megoldást kínál. A közösség támogatása és a szabad szoftverek iránti elkötelezettségük tovább erősíti a projekt alapjait, biztosítva a globális térkép folyamatos fejlődését.
Debian: Az univerzális operációs rendszer
A Debian Projekt egyéni fejlesztők összefogása egy szabad operációs rendszer megalkotására. Az OpenStreetMap példája jól mutatja, hogyan segíti a Debian a stabilitást és a rugalmasságot egyszerre, legyen szó vállalati vagy közösségi kezdeményezésekről. Az operációs rendszer letöltéséhez és telepítéséhez keresse fel a Debian hivatalos oldalát.
Az OpenStreeMap
Az OpenStreetMap több okból is remek projekt. Egyrészt készül egy a Földet ábrázoló részletes térkép, amelynek adatai mindenki számára elérhetőek. A térképek tetszőlegesen tematizálhatók (vannak autós és kerekesszékes közlekedési, túrázós, kerékpáros, menő, sőt tűzcsapos térképek). A mai napig tömörítve nagyjából 60 gigabájt adat gyűlt össze az OSM térképadatbázisában, amely minden tekintetben méltó kihívója szeretne lenni kereskedelmi térképeknek. Mind pontosságban, mind részletességben nagyon sok helyen már etalonnak vehető, ugyanakkor számos helyen kevesebb az elérhető információ.
Miképpen a Wikipediát, az OpenStreeMapet is önkéntesek szerkesztik, akik a szabadidejükből áldozva, vagy éppen munkahelyükön azon dolgoznak, hogy az OSM pontosabb és minél jobb legyen. Ha van kedvdve csatlakozzon az Open Street Map lelkes szerkesztőihez, térképezze fel, javítsa ki, tartsa karban saját környezeted az Open Street Map térképen. Ha teheti jönnön el a meetupra és talkozzon a többi szerkesztővel. Lehet szerkeszteni a weben, mobilos kliensekről (OsmAnd és Maps.me), vagy JAVA asztali kliensből is (JOSM).
Használja a mobilos klienseket (OsmAnd és Maps.me) az egyszerűen használható, offline, hangos navigációhoz!