Linux Mint blog havi hírek - 2024. szeptember

kami911 képe

Nagyon köszönjük az adományaitokat és a támogatásotokat! A Linux Mint Magyar Közösség honlapja ezektől a támogatásoktól függetlenül üzemel, így kérlek fontold meg a magyar Linux Mint oldal pénzügyi támogatását, akár havi, rendszeres támogatással, kisebb összegekkel.

Vizuális fejlesztések a Cinnamon-ban

A csapaton belül Joseph folytatja a varázslatait. Lépésről lépésre javítja a Cinnamon asztali környezet megjelenését és működését. Az új alapértelmezett téma megérkezett a fő ágra. Sötétebb és kontrasztosabb, mint korábban. Az elemek lekerekítettek, és rés került az appletek és a panel közé.

Az ablakok újratervezésre kerültek. Szépen kiegyensúlyozottak, és különálló gombokat tartalmaznak.

Amikor egy alkalmazás lefagy és nem válaszol, a Cinnamon egy „Kényszerített kilépés” párbeszédablakot jelenít meg. Ez korábban egy Gtk ablak volt, de most átírták Clutter-re, hogy jobban illeszkedjen a Cinnamon többi részéhez:

A médialejátszó gombjai (OSD) modernebbek és tisztábbak lettek, mint korábban:

A munkaterület OSD is hasonló javításon esett át:

Joseph dolgozik még az értesítéseken, animációkon, a főmenün, a pkexec/kijelentkezés ablakokon, egy új állapot-appleten… de nem szeretnék túl sok mindent mutatni még. Ezekről apránként fogunk beszámolni a fejlesztési ciklus során, ahogy véglegesítésre kerülnek és készen állnak a következő Cinnamon verzióba való beépítésre.

Aptkit

Az Aptkit és Captain felé történő átállás mostanra befejeződött. A Linux Mint 22.1 verziójától kezdve, amely idén decemberben jelenik meg, egyetlen projektünk sem fog többé függni az aptdaemon, synaptic, gdebi vagy apturl eszközöktől. Az aptdaemon, a mintcommon aptdaemon modulja és az ubiquity végül megszűnnek.

Az Aptkit és Captain átállása a következő előnyöket nyújtja:

  • Nincsenek többé fordítási problémák. Minden teljesen le van fordítva.
  • Nincsenek többé hibák vagy apróbb kellemetlenségek. Már nem függünk olyan upstream komponensektől, amelyeket nem tartanak karban.
  • Újragondolt funkciókör. Amit nem használtunk, azt eltávolítottuk, amit pedig hiányoltunk (például csomagok törlése, visszalépés specifikus csomagokra stb.), azt hozzáadtuk.

Ez lehetővé tette, hogy teljesen újraírjuk a Frissítéskezelő kódját és jelentősen leegyszerűsítsük annak architektúráját. Bár jól működött, évtizedekkel ezelőtt írták, és néhány technika és komponens, amelyre támaszkodott, nem volt jövőbiztos. A több szálon futó kódja elavult és nehezen karbantartható volt. A Synapticra és olyan technológiákra támaszkodott, mint a Gtk.Plug/Socket, amelyek nem működtek a Waylandben. Emellett maga kezelte a többfolyamatú hívásokat és sorosítást is. Mindezt leegyszerűsítettük.

A Szoftverforrások eszközben a külföldi csomagok visszalépését korábban egy VTE (beágyazott terminál) segítségével végeztük. Ezt most már közvetlenül az Aptkit kezeli, egy szép előrehaladási párbeszédablakkal.