Itt van a PipeWire 1.2.6

kami911 képe

A PipeWire egy szoftver, amely az hang- és videófolyamatok kezelésére szolgál. A PipeWire 1.2.6-os verziója néhány új funkcióval és hibajavítással érkezik, amelyeket a felhasználóknak érdemes lehet kihasználni. A PipeWire 1.2.6 kiadása számos kisebb, de annál fontosabb fejlesztést tartalmaz, amelyek hozzájárulnak a rendszer stabilitásához és felhasználói élményéhez. A különböző komponensek, mint a filter-chain, a SPA, és a JACK hibajavításai és optimalizációi mellett az új verzióban a Bluetooth-eszközök kompatibilitása és az ALSA node-ok kezelése is előtérbe került, így a frissítés minden PipeWire felhasználónak ajánlott. A PipeWire 1.2.6 verzió újabb hibajavításokat és stabilitási fejlesztéseket hoz, amelyet a multimédiás rendszerek kezeléséhez használt népszerű Linux-szolgáltatás API és ABI kompatibilitása tesz egyszerűen integrálhatóvá az 1.2.x és 1.0.x verziókkal.

A legfontosabb fejlesztések

Az új verzió egyik főbb javítása a filter-chain paraméterek kezelésében történt. Korábban néhány paraméterváltozás figyelmen kívül maradhatott a filter-chain folyamat során, de az új kiadásban a rendszer ezeket már helyesen aggregálja. Ez a fejlesztés lehetővé teszi a gyors és pontos válaszokat a paraméterváltozásokra, javítva ezzel a teljesítményt és a stabilitást. A frissítés másik jelentős hibajavítása a JACK IO portok helyes törléséhez kapcsolódik. Amikor a JACK futási folyamata megszűnik, a rendszer most már biztosítja, hogy a portok megfelelően kiürüljenek, elkerülve ezzel az esetleges összeomlásokat.

Fejlesztések a PipeWire alapszolgáltatásokban

A PipeWire folyamainak (stream) állapotát most már a node-ok aktuális állapota szerint frissíti a rendszer. Az exportált node-ok (exported nodes) állapotváltozásait is szinkron módon kezeli a PipeWire, lehetővé téve a szerver azonnali reakcióját és elkerülve a felesleges xrunt. A folyamok törlési folyamatán is finomítottak, ezáltal az üzemeltetés zökkenőmentesebbé vált. Egy másik fontos fejlesztés, hogy a rendszer már nem küld mix_info információt a megszüntetett portokhoz, így a JACK kliens hibáinak száma is jelentősen csökkent.

Modulokban történő változtatások

A modulok közül a filter-chain paraméterkezeléséhez kapcsolódó problémát sikeresen kijavították, így már biztosan nem vesznek el paraméterváltozások az aggregáció során. Emellett a filter-chain minden esetben optimalizálja az összekapcsolatlan node-okat (unlinked nodes), így biztosítva a zavartalan működést a rendszer számára.

SPA és Bluetooth fejlesztések

Az ALSA PCM node tulajdonságainak kezelése is változáson ment át. A korábbi kiadásokban az ALSA PCM node tulajdonságait a kártya alapértelmezett tulajdonságai felülírták, ám mostantól ez már nem fordul elő, így precízebb beállítások alkalmazhatók. Az adapter újrapróbálkozási számának növelése révén néhány esetben csökkent az xrun (hanganyagok rövid megszakadása) előfordulása. Ezenkívül az ALSA node-ok tisztítási folyamata is javult, így minimalizálva a lehetséges összeomlásokat.

A Bluetooth támogatás szintén jelentős fejlesztéseken esett át. A rendszer javítást kapott egy összeomlási problémához kapcsolódóan, amely bizonyos sugárzott források (broadcast sinks) használatakor fordulhatott elő. Ezen túlmenően a PipeWire most jobb kompatibilitást biztosít a Phonak hallókészülékekkel, illetve a DBus kapcsolat megszakadása esetén sem lép ki automatikusan.

JACK javítások

A JACK felhasználók számára is pozitív változásokat hoz az új verzió, ugyanis a JACK IO portok törlése most már helyesen történik a leállítás során, elkerülve az esetleges összeomlásokat és javítva a stabilitást.

A letöltések és a PipeWire 1.2.6-ról szóló teljes változásnapló a következő címen található meg: FreeDesktop.org GitLab

Előző verzióhoz

Az előző verzióhoz is érkeztek frissítések. A PipeWire 1.0.9-es frissítése a hibajavításokra összpontosít, a felhasználók számára stabilabb és optimalizáltabb multimédiás élményt biztosítva. Az új verzió API és ABI szinten kompatibilis a korábbi 1.0.x kiadásokkal.

Az 1.0.9-es verzió egyik kiemelt javítása a fájl leíró (file descriptor, fd) szivárgásokat érinti, amelyek hibás memóriahasználatot okozhattak. A protokoll módosítása segít megelőzni az fd szivárgásokat és az ebből eredő hibákat. Ezenkívül megoldották azt a problémát is, ahol a keverő (mixer) szinkronizálása elmaradhatott portválasztás után, ami némítva hagyta a hangot. A PipeWire ezen kiadásában visszahozták a v4l2 systemd-logind támogatást, amely elkerüli az indítási ütközéseket.

A PipeWire központi részeiben javították a linkek deaktiválásával kapcsolatos hibát, amely renegociálás esetén jelentkezett. Ezzel együtt a fájl leíró szivárgásokat is megszüntették, javítva a rendszer stabilitását és memóriahasználatát. A rt modulnál (real-time modul) kijavították a "használat utáni felszabadítás" (use-after-free) hibát, amely akkor jelentkezett, amikor egy szál leállításra került. Ez a módosítás a stabilitást és a modul megfelelő működését segíti elő.

A mixer szinkronizációját érintő hibát, amely port kiválasztás után némítva hagyhatta a hangot, szintén javították. Emellett egyes fordítási problémákat, mint például az üres inicializálók (empty initializers) használatakor felmerült hibákat is orvosolták. A v4l2 systemd-logind támogatás visszavezetése lehetővé teszi az ütközések elkerülését indításkor, valamint javították az ALSA node-ok törlésekor fellépő lehetséges összeomlást.

A JACK szekcióban a puffereket a maximális CPU igazításhoz állították, lehetővé téve további optimalizációk alkalmazását, amely javítja a rendszer teljesítményét és hatékonyságát a JACK környezetekben.

A PipeWire 1.2 „Aviation” 2024. június 27-én jelent meg, jelentős változtatásokkal, mint például az explicit szinkronizálási metaadat-támogatás, a Snap támogatás Ubuntu és más disztribúciók számára, amelyek a Canonical által használt sandboxolt alkalmazáscsomagolási formátumot alkalmazzák, a kötelező metaadatok támogatása a pufferparaméterek egyeztetésekor, valamint az aszinkron feldolgozási támogatás, amely lehetővé teszi a csomópontok aszinkron ütemezését. A PipeWire az alapértelmezett megoldás a multimédiás adatfolyamok és hardverek kezelésére számos népszerű GNU/Linux disztribúcióban, például a Linux Mint-ben is. Emellett alapértelmezésként fogják használni a kamerakezeléshez a Mozilla Firefox webböngészőben a közelgő Fedora Linux 41 disztribúcióban is.

A PipeWire-ról

A PipeWire egy olyan projekt, amelynek célja, hogy jelentősen javítsa a hang és videó kezelését Linux alatt. Egy alacsony késleltetésű, gráf alapú feldolgozómotort biztosít az audio- és videóeszközök tetején, amely a jelenleg a pulseaudio és a JACK által kezelt felhasználási esetek támogatására használható. A PipeWire-t egy erős biztonsági modellel tervezték, amely megkönnyíti az audio- és videoeszközökkel való interakciót a konténeres alkalmazásokból, a Flatpak alkalmazások támogatása az elsődleges cél. A Wayland és a Flatpak mellett a PipeWire-től azt várják a fejlesztők, hogy a Linux-alkalmazások fejlesztésének egyik alapvető építőkövét adja a jövőben.

  • Audió és videó rögzítése és lejátszása minimális késleltetéssel.
  • Valós idejű multimédiás feldolgozás audio és videó esetén.
  • Többfolyamatos architektúra, hogy az alkalmazások megoszthassák a multimédiás tartalmakat.
  • A PulseAudio, JACK, ALSA és GStreamer alkalmazások zökkenőmentes támogatása.
  • Sandboxed alkalmazások támogatása. További információért tekintse meg a Flatpak-kal kapcsolatos megoldást.

A PipeWire egy kiszolgáló és API-interfész a multimédia kezelésére Linuxon. Leggyakrabban a Wayland és a Flatpak alkalmazások használják a képernyőmegosztás, a távoli asztal és a különböző szoftverek közötti hang- és video átiránytására. A hivatalos GYIK szerint: „úgy gondolhat rá, mint egy multimédiás útválasztó rétegre az illesztőprogramok tetején, amelyet az alkalmazások és könyvtárak használhatnak".

Szemben a PulseAudio végfelhasználói hangrendszerre és a JACK professzionális hangrendszerre összpontosító programjával, a PipeWire célja, hogy minden felhasználó számára, minden szinten működjön. A PipeWire ezt többek között azzal éri el, hogy képes dinamikusan váltani a különböző pufferméretek között, hogy alkalmazkodni tudjon a különböző audioalkalmazások eltérő késleltetési követelményeihez.

A PipeWire projekt honlapja >

PipeWire Ubuntu és Linux Mint rendszerekhez PPA-ból, ha újabb verzióra lenne szükség.