1950. október 3 újabb mérföldkő az elektronika és a számítástechnika történetében. John Bardeen, Walter Brattain és William Shockley, az AT&T Bell Laboratories kutatói kapták meg a szabadalmat találmányukra, amelyet két évvel korábban sikeresen bemutattak. Ez az eszköz alapjaiban változtatta meg az elektronikai eszközök fejlesztését.
Az AT&T Bell Laboratories kutatói az 1947-es sikeres kísérletek után nyújtották be a szabadalmat, amely az elektronika és számítástechnika történetének egyik legfontosabb találmánya lett. A tranzisztor lényegében egy elektronikus kapcsoló vagy erősítő, amely lehetővé tette az elektronikus eszközök gyorsabb, kisebb és hatékonyabb működését a korábbi vákuumcsövekkel szemben.
A tranzisztor előtt a vákuumcsövek uralták az elektronikai ipart. Ezek az eszközök nagyok, drágák és megbízhatatlanok voltak, emellett hatalmas hőt termeltek, ami korlátozta használhatóságukat. Az első számítógépek, mint például az ENIAC, vákuumcsöveket használtak, amelyek rengeteg energiát fogyasztottak, és gyakran meghibásodtak. A tranzisztorok azonban rendkívül kicsik, megbízhatóak, tartósak és sokkal kevesebb energiát fogyasztanak. Ez a tulajdonságuk lehetővé tette, hogy az elektronikai eszközök mérete radikálisan csökkenjen, és az addig elképzelhetetlen teljesítményű, hordozható eszközök jelenhessenek meg. A tranzisztor feltalálásával megalapozták a mikroelektronika fejlődését, és egyúttal az integrált áramkörök (IC-k) létrejöttét, amelyek alapvető elemei a modern számítógépeknek, mobiltelefonoknak és egyéb digitális eszközöknek.
Az első tranzisztorok germánium alapúak voltak, de később a szilícium vált a fő anyaggá, mivel sokkal megbízhatóbb és könnyebben feldolgozható volt. A szilícium alapú tranzisztorok alapvető építőkövei lettek a modern félvezetőiparnak, amely ma is meghatározó technológiai ág. A tranzisztorok fejlődése és miniatürizálása hozta létre a mikroprocesszorokat, amelyeken ma a világ összes számítógépe és elektronikai eszköze alapul.
A tranzisztor nélkül ma nem lennének modern számítógépek, okostelefonok, internet, illetve számos más technológiai vívmány, amelyek ma életünk szerves részét képezik. A tranzisztorokat napjainkban milliárd számra gyártják, és minden egyes modern elektronikus eszközben jelen vannak. Ez a találmány a digitalizáció hajnalát jelentette, és megalapozta a technológiai fejlődést, amely az elmúlt évtizedek során radikálisan átalakította a társadalmat és a gazdaságot. A tranzisztor kulcsszerepet játszott a modern számítógépek, kommunikációs eszközök, valamint számos más elektronikai berendezés megjelenésében. Az apró alkatrész forradalmasította a félvezetőtechnológiát, és ezzel megnyitotta az utat a mikroprocesszorok, mobiltelefonok és egyéb high-tech eszközök előtt, amelyek nélkül ma már el sem tudnánk képzelni a mindennapjainkat.
Bardeen, Brattain és Shockley találmányukért 1956-ban megkapták a fizikai Nobel-díjat, ami jól mutatja, hogy milyen hatalmas jelentőséget tulajdonítottak a tudományos közösségek is ennek az áttörésnek. A tranzisztor felfedezése az egyik legfontosabb mérföldkőnek számít a 20. század tudományos és technológiai történetében.