1981-ben az Osborne Computer Corporation forradalmi terméket hozott létre: az Osborne I-et, az első hordozható számítógépet. Ez az eszköz az akkori technológiai környezetben nagy áttörésnek számított, mivel a felhasználók számára lehetőséget kínált arra, hogy számítógépüket magukkal vigyék és hordozható módon használják. Az Osborne I sikere azonban nem tartott sokáig.
A csőd és az „Osborne-hatás”
1983. szeptember 13-án, mindössze két évvel a sikeres piaci megjelenés után, az Osborne Computer Corporation csődöt jelentett. Az iparági legenda szerint a cég bukását a „Osborne-hatás” okozta, amely a korai termékbejelentések és az újabb modellek iránti érdeklődés miatt a jelenlegi termékek iránti kereslet csökkenését jelenti. Amikor az Osborne új, fejlettebb számítógépeket kezdett beharangozni, a vásárlók abbahagyták a régi modellek vásárlását, és ez a készlet felhalmozódásához és pénzügyi nehézségekhez vezetett.
További okok a bukás mögött
Bár a „Osborne-hatás” széles körben elterjedt magyarázat, a vállalat bukásában más tényezők is szerepet játszottak. A számítástechnikai piacon ekkoriban egyre nagyobb volt a verseny, más vállalatok gyorsan utolérték, sőt, túlszárnyalták az Osborne innovációját. Ezenkívül a rossz menedzsment és a pénzügyi döntések szintén hozzájárultak a cég végzetéhez.
Az Osborne Computer Corporation bukása fontos tanulság a technológiai ipar számára: az innováció önmagában nem elegendő a hosszú távú sikerhez.