Az 1950-es évek végére az elektronikus eszközök, mint például a rádiók és számítógépek, egyre bonyolultabbá és összetettebbé váltak. A hagyományos módszerek, melyekkel az elektronikus alkatrészeket összeállították – például tranzisztorok, ellenállások és kondenzátorok egyenkénti forrasztása – kezdtek túl nehézkessé válni. Az eszközök méretének csökkentése és a teljesítmény növelése érdekében sürgető igény jelentkezett az újításokra.
Jack Kilby erre a kihívásra reagált, amikor egy új megközelítést dolgozott ki: az integrált áramkör ötletét. Az integrált áramkör (IC) lényege, hogy egyetlen darab félvezető anyagra, például szilíciumra, különféle elektronikus alkatrészeket, mint tranzisztorokat és ellenállásokat helyeznek el. Ezáltal megszűnt az alkatrészek egyedi összekapcsolásának szükségessége, ami jelentős hely- és költségmegtakarítást eredményezett.
A bemutató
1958. szeptember 12-én Kilby egy kísérleti áramkörrel mutatta be az általa megálmodott új technológiát. Az áramkör, amely alig volt nagyobb, mint egy bélyeg, tökéletesen működött, és bizonyította az integrált áramkör koncepciójának életképességét. Ez az esemény volt az első lépés az olyan modern eszközök irányába, mint a számítógépek, okostelefonok, és egyéb mikroelektronikai eszközök.
Az integrált áramkör hatása
Az első integrált áramkör megalkotása jelentős áttörés volt, ami az elkövetkező évtizedekben forradalmasította a technológiai fejlődést. Kilby találmánya lehetővé tette az elektronikus eszközök méretének drasztikus csökkentését, miközben növelte azok teljesítményét és megbízhatóságát. Az integrált áramkör fejlődése vezetett a mikroprocesszorok kifejlesztéséhez is, amelyek napjaink számítástechnikai eszközeinek központi elemei.
Jack Kilby munkásságáért 2000-ben Nobel-díjat is kapott, elismerve, hogy találmánya a 20. század egyik legfontosabb technológiai vívmánya volt. Az integrált áramkör bevezetése nem csupán a számítástechnika világát alakította át, hanem alapvető hatást gyakorolt az egész világra, lehetővé téve az elektronikus eszközök mindennapi életünk részévé válását.
Kilby és az első integrált áramkör tesztelésének napja emlékeztet minket arra, hogy egyetlen találmány is képes a világot örökre megváltoztatni.