Ahogy 2024-be lépünk, a Wayland sajnos továbbra is megosztó témának bizonyul, és néhányan csalódottak benne vagy a múltbeli tapasztalatok miatt, vagy mert még nem minden szoftver lett teljesen adaptálva a Wayland közvetlen használatához az összes elérhető funkcióval. Vannak még olyanok is, akik egy X11 reneszánszban reménykednek, ami soha nem fog megvalósulni. A jól ismert KDE-fejlesztő, Nate Graham egy blogbejegyzéssel vázolja fel legújabb Wayland-gondolatait, hogy az X11 egy rossz platform, és a legutóbbi "Wayland mindent tönkretesz" téma nem igazán pontos.
Nate Graham elismeri a jelenlegi hiányosságokat a Wayland támogatásában, de a „Wayland mindent tönkretesz” nem igazán a megfelelő perspektíva:
"Nézd, ha azt mondanám: "A Linux megszakítja a Photoshopot; továbbra is használnod kellene a Windowst!" Tudom, mit válaszolnál, igaz? Azt mondod: „Várj egy percet, a probléma az, hogy a Photoshop nem támogatja a Linuxot!” És igazad is lenne. Ez egy finom, de fontos különbség, amely a felelősséget a megfelelő helyre helyezi. Mivel a Linux nem tud semmit tenni a Photoshop „feloldására”; az Adobe-nak portolnia kell a szoftverét, de egyszerűen nem tették meg szóval még.
És ez nagyjából ugyanaz az X11 és a Wayland esetében is. A Wayland-et nem az X11 helyettesítésére tervezték, mint ahogy a Linuxot sem a Windows helyettesítésére. Az elvárásokat úgy kell módosítani, hogy azok tükrözzék azt a tényt, hogy az egyikről a másikra való áttéréskor bizonyos változtatásokra lehet szükség."
A továbbiakban megosztja gondolatait az X11-ről, mint egy rossz platformról, az igazi platform manapság inkább a Waylandről / Portals / PipeWire-ről és még sok másról szól. Hozzászólását a következőkkel zárja:
„Ebben az összefüggésben a „mindent ftönkretenni” egy másik, talán kevésbé pontos módja annak, hogy „még nincs minden teljesen áthelyezve”. Erre azért van szükség, mert a Wayland olyan jövőt céloz meg, amely nem tartalmazza a 100%-os drop-in kompatibilitást mindent, amit a múltban csináltunk, mert kiderült, hogy ezeknek a dolgoknak már nincs értelme. Azok számára, amelyeknek van értelme, már biztosított a kompatibilitási réteg (XWayland), és minden, amihez mélyebb rendszerintegrációra van szükség, általában megvan az út (Portals és Wayland protokollok és PipeWire), vagy aktívan dolgoznak rajta. Mindez most történik!"
Ha még mindig nem vagy biztos abban, hogy Wayland átveszi a Linux asztali gépen a vezető szerepet, nézd meg Nate blogjára, és olvassa el Wayland gondolatait...