Redshift CLI módban - színhőmérséklet megadása

Ebben a cikkben a redshift parancssoros alkalmazását, automatizálását ismerjük meg Linux alatt. Felmerült egy kérdés a redshift-et kapcsolatban: nem, vagy csak nehézkesen lehet openbox stb. alá betenni úgy, mint KDE stb. alá, valami ikon képében, hogy rákattintva kényelmes állíthassuk az értékeket. A szemünk fénye fontos, hiszen sokat ülünk a monitor előtt. Ha fáj a szemünk, vagy a fejünk számítógépezés után forduljunk szemészhez. Bár ma már sok a jó monitor, de mindenképp figyeljünk a szemünk épségére. Akár a színhőmérséklet beállításánál, akár a monitor fényerejénél. Mindig törekedjünk a monitor kiválasztásánál a jó ergonómiára!
Sok cikk foglalkozik a témával, ergonómia, kényelem, szem stb. védelme. Ha napi félóránál többet töltesz egyben a gép előtt akkor már olvas a témának utána. Sem a monitor távolsága, sem annak fényereje, a világos és sötét, fekete és a fehér közti fényerő tartomány, sem pedig a színhőmérséklete nem olyan, mint amit az emberi szem szeretni. Nekünk kell tenni a biztonságos használatért, más nem fogja megtenni helyettünk.

Mi is az a redshift Linux rendszeren?

A redshift egy kellemesen használható eszköz a monitor színhőmérsékletének állítására. Az utóbbi időben sokat foglalkoznak a monitorunk alvást zavaró kék színű sugárzásával. Erre is jó megoldás a redshift. A redshift a színhőmérsékletet a nap helyzetéhez igazítja. Éjjel és nappal eltérő színhőmérséklet érték állítható be. Sötétedéskor és kora reggel a színhőmérséklet éjszaka és nappali hőmérséklete között simán átvált, hogy a szemünk lassan alkalmazkodhasson. Éjjel a színhőmérsékletet úgy kell beállítani, hogy megfeleljen a helyiségben lévő lámpáknak. Ez jellemzően egy alacsony, körülbelül 3000K-4000K (alapértelmezett: 3700K). A nap folyamán a színhőmérsékletnek meg kellene felelnie a kívülről jövő fénynek, jellemzően 5500K-6500K (az alapértelmezett érték 5500K). A fénynek magasabb színhőmérséklete van egy felhős napon, más egy verőfényes és más egy ködös napon. Nagyon más egy neonos zárt helyen... Ennyi az elméleti rész, gyakorlatban nézzük meg a használatát.

Redshift telepítése Linux alá.

A redshift sok Linux disztribúcióban nincs fenn alapból, így telepíteni kell:

sudo dnf install redshift
sudo pacman -S redshift
sudo apt-get install redshift

Más terjesztésekben a saját csomagkezelőd parancsait írd be! Ismered meg a saját disztribúciódat és alkalmazd megfelelően az ismereteket – önállóan. Sok rendszer ad hozzá grafikus felületet, vagy akár komolyabb beállító GUI-i is. Most az nekünk nem kell, csak a parancssori megoldás. A pontos neve esetleg eltérhet, de nem okozhat gondot a telítése.

Redshift alkalmazása Linuxon

Most a redshift-gui-ra nem térnék ki, mert kizárólag CLI megoldásban gondoskodom. Mivel a redshift-et folyamatosan akarjuk használni, érdemes az autostart-ba elhelyezni. Alaphasználata:

redshift -l 55.7:12.6 -t 5700:3600 -g 0.9 -m randr -v

Az -l a lakhelyed koordinátái, amit érdemes pontosan megadni, mert ez az adat adja az éjszakai és a nappali színhőmérséklet váltás idejét. A pontos koordináta értéket a pld. https://openweathermap.org/ -on keresheted meg. Ha a geoclue fut, akkor abból is ki tudja olvasni, de én szeretem kézzel megadni. -t a nappali és éjszakai színhőmértékeset adjuk meg. A két alapérték jellemzően megfelelő. A -g a monitor gamma értékét változtatja. Nem összekeverendő a -b kapcsolóval, ami a fényerősségét állítja. Itt megadhatunk egy értéket, ami a három fő színt egyszerre állítja, de megadhatunk az RGB színekre külön is értéket. Az első esetben egyenletesen „szürke” eltolást kapunk, míg a másodikban a monitor színe is változik. Ideális lehet ezt ismerni, ha a monitorod nem pontosan kalibrálású és felborult a színegyensúly. Egyes kevésbé jó monitorok pocsék színeit lehet ezzel kis mértékben javítani. Csodát ne várj, de élvezhetőbbé teheti a képet. Az -m a működési metódust állítja, a színhőmérséklet használatának a módját. Én ezt a paraméter nem adom meg, így kiválasztja a neki megfelelőt, automatikusan.

Gyakorlatilag, ha beállítod ezeket az értékeket neked megfelelően, akkor nincs sok dolgod. Automatikusan vált. Ha berakod az autostart-ba1 minden induláskor elstartol.

Miért nem jó ez nekem csak így?

Mert szeretem, ha „sárgább” és „szürkébb” a monitor, ha szöveget írok, vagy szerkesztek egy ábrát. Kellemesebb a szemnek. Mert éjszakai módban – bár a szem adaptálódik – a 3500K körüli értéknél nem színhelyes a kép, ez nagyon zavaró, ha színhelyesen kell szerkeszteni. Én pár szkriptet írtam, kétsorost, és amikor váltani akarom a monitor beállításait, akkor gyorsan, egy billentyű kombinációval megtehetem. Pár példát mutatok, ezekből már a gyakorlati használata kiderül a redshift-nek. Fehér háttér, fekete betűk. Ez az alapbeállítása a szövegszerkesztőknek. Egy idő után már beleég a szemünkbe ez a fényes képernyő, kis fekete jelekkel. Nem túl egészséges, és ezt kerülni kell. Legyen kisebb a színhőmérséklet, és sötétebb a monitor. Ehhez vagy a monitor hardver beállításain állítunk, vagy a redshift-et használjuk:

redshift -O 3500 -g 0.8

-O megadjuk a színhőmérsékletet, és a gammát levesszük. Sokkal kellemesebb hosszabb ideig ezt nézni, mint a vakító fehéret.
Jelenleg is egy elsötétíttet szobában írom ezt a szöveget és ezt a beállítást használom. Nagyon kellemes a zettrl sötét módjával kombinálva.
Akinek egyedi színbeállítás kellemesebb, az a -g kapcsoló RGB beállításaival pirosabb, zöldebb stb. tónust is előállíthat. Hasonlóan megoldás az éjszakai beállítás felülírásához, ha a nappali értéket kézzel visszaállítjuk:

redshift -O 5500

Amire érdemes figyelni, ha fut a háttérben az autostart-ba beírt redshift beállítás, ami a nappali és az éjszakait szabályozza, akkor az ki kell lőni:

killall redshift

és csak ezután indítani az új beállítást. Ha villog a kép, vagy másodpercenként vált a szín, akkor ez lesz a hiba: két, vagy több redshift fut egyszerre.

Bonyolult? Nem! Pár kísérletezés után már nagyon kényelmessé varázsoljuk a környezetet, és kímélhetjük a szemünket. Érdemes megnézni a monitorod színhőmérsékletét, mert a gyártók előszeretettel emelik meg a normál napfény színhőmérséklet fölé, hogy kicsit „kékesebb” árnyalattal élénkebb fehéret kapjanak. Ha túl magas az alapérték, zavarhatja a szemed. Bár a gyártó ritkábban adják meg ezt az értéket konkrétan, de az 5500K környéki beállítás folyamatos használata (-O kapcsoló) után kiderül, ha az alap nem túl jó.

Fontosabb redshift kapcsolók

A redshift -h és a man redshift még említ pár beállítást, én ezt a hármat használom, amit leírtam. Szokjuk meg, hogy nem csak bemásolunk egy parancssort, hanem megnézzük az új parancs használata előtt ezt a két leírást.

-b DAY:NIGHT Képernyőn használni kívánt fényerősség (0.1 és 1.0 közti érték) Csak ha tudja ezt is a monitorod, akkor használd.
-c FILE Beállítások betöltése előre meghatározott beállítási fájlból konfig fájlt hozhatsz létre, a man-ban van rá példa. Én egyszerűbbnek tartom, ha közvetlen a szkriptben adok meg értékeket.
-x Visszaállítás mód (kiiktatja a képernyő beállításait) Nekem nem minden esetben működött.
-r Kiiktatja a hőmérséklet átmeneteket Ha automatikusan állítja a nappali/éjszakai váltást, akkor ezt NE használd, mert zavaró lesz, ha egyszerre egy nagyot ugrik a színhőmérséklet a váltáskor. Bár elméletileg kárt nem tudsz okozni a monitornak, de a nagyon extrém beállításokat kerüld el.

Fontos megjegyzés

Soha ne fusson kér redshift egyszerre! A beállítások eltérése miatt tizedmásodpercenként váltogathatja a színhőmérsékletet, ami nem igazán jó. Ha az asztali környezetedben van grafikus beállítás alapból, vagy indít egy bármilyen színhőmérséklet, gradáció, vagy denzitást szabályzó eszközt, akkor ezeket lehet, hgy ki kell kapcsolni, le kell tiltani.

Érdekesebb írások:
Mit tehetünk szemünk egészségéért?
Kékfény szűrő beállitása Linux Mint alatt

A megoldást Arcolinux és MX linux alatt teszteltem 2019. decemberében.
Frissítve 2023-08-17

Ha tetszett a bejegyzés látogass el a blogomba: https://magyarlinux.hu/

A youtube csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCk1lOfX4qlaeEk2VhLu5DRg

Ha a bejegyzéshez tartalmi kiegészítést teszel, amit érdemes lehet az eredetibe is elhelyezni, akkor azt jelezd a linuxvideok@protonmail.com címemre! A blog alatti hozzászólásokat nem mindig nézem.

 

  1. Az autostart-on itt azt a megoldást értem, amivel a belépéskor automatikusan induló programokat tudod megadni. Ez lehet külön szöveges állomány, grafikus programmal beállítható indítópult, vagy akár az ablakkezelőd saját konfigurációs állomány.

Hozzászólások

megjegyzés

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

A készítési dátumból is látni, hogy több régebbi, de aktuális cikk kerül fel. Most nézem át a régebbi bejegyzéseimet a blogomban, és ami érdekes még felújítom, ami már nem aktuális azt törlöm. Így ide is át tudom tenni, ami még nem került át ide és általános téma.

Redshift

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

Kedves balacy! Köszönet ezért az írásért, már régóta sokat foglalkoztat ez a szoftver. Egy Linux verzió használatát a Redshift használhatóságától teszem függővé. Cinnamon alatt a kisalkalmazásokban található a QRedsift ezt használom mert egyszerűen beállítható, ha telepítve van előre a sima redshift nem a gtk. Több Linux verzión előtelepített ez a redshift, de még beállítani nem tudtam. Biztosan nem használtam ezt a parancsot "killall redshift". Beírtam parancssorba a kívánt értékeket ezt: la: 47.02699  lo: 19.12575  de elmenteni nem tudtam újraindítás után a redshift az előre alapból beállított értékekkel indul. Azt szeretném ha a napközbeni színhőmérséklet 4500K az éjszakai színhőmérsklet 3500K lenne. A QRedshiftel ez könnyen beállítható de az előtelepített redshiftel parancssorból már nem megy. Ott tartok, hogy már a KDE neont használom mert azon van egy színhőmérséklet szabályzó előre telepítve egyszerű használattal. Jó lenne ha leírnád a sima előtelepített redshift beállítását a fent említett értékekre. Ha van rá időd és megteszed nagyon szépen megköszönöm, mert nálam ez már több éves probléma itt a Linuxokon. Szeretném használni ezt a szoftvert a Manjaro Mate desktopon (is). Az írásod itt http://cikkpakk.hu/ is megtalálható.


 

redshift

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

"előtelepített redshiftel parancssorból már nem megy"

Én előbb kikapcsolnám minden olyan programot, ami a színhőmérsékletet állogatja. Ha ez megvan, akkor a

redshift -O 3500 -g 0.8

kipróbálásával indítanék, amivel sárgás lesz a monitor és picit sötétebb. Majd killall redshift, ha minden jól megy. Ha nem sárgul meg a monitor, akkor valami olyan probléma van, amit így távolról el sem tudom képzelni.

Majd 

redshift -l 55.7:12.6 -t 5700:3600 -g 0.9 -m randr -v 

Ez kiír egy csomó mindent a terminálban. Valamikor este (ha jól adtad meg a saját koordinátáidat) elkezd sárgulni a monitor. A terminált ne csukd be, hátha valamit még kiír, hogy mi a gondja, ha nem müködik...

Ha nem teszi meg, az szintén olyan, amire távolból nem sokat tud az ember mondani, nekem kb. ezer éve egyfajta a beállításom. minden rendszeren és gépemen egyforma...

Ha minden jó, akkor más nincs, csak az autostart-ba be kell írni, vagy bárhova, ahol induláskor elindítja a parancsot. Ez DE, WM függő, hogy hol van. Ez fontos mert a parancssorba beírt művelet csak maxium az adott munkamenet erejéig, idejéig él!

csuhas32 képe

Én a QRedshiftet használom

Értékelés: 

0
Még nincs értékelve

#2 A hozzászólásod alapján kipróbáltam, Linux Mint Cinnamon-ra is ugyanígy fel tudtam tenni.
Amikor kitettem a panelre, jelezte, hogy a redshift-gtk-t el kell távolítsam.